Jump to content

My Reef Dream ~250Lt Mixed Reef


fmnstr

Recommended Posts

Πολυ ωραία βιντεάκια!

Ευχαριστω φίλε μου.

πόλύ όμορφο Λουκά! μπράβο φίλε!! :)

Εδώ Αντώνης. Ευχαριστώ!! :)

Νίκο ευχαριστώ για τα σκόρδα ρε φιλαρακι. Καλό να υπάρχουν. Τελικά δεν μου πες. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο στη διατροφή του? Επειδή με μπριζωσες θα ρίξω και λίγα omega 3 στην τροφή του να νιώσει.. Κοίταξα και βίντεο με τον παλιό φωτισμό. Τελικά όπως ήταν και τότε έτσι είναι και τώρα. Εκεί φαίνεται κίτρινος.Ο φωτισμός φταίει.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε απλα :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε απλα :bow: :bow: :bow:

Εσύ το είδες από κοντά.. Και το δικό σου καλύτερο θα γίνει. Χρόνο δώστου και υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φίλε μου.

Εδώ Αντώνης. Ευχαριστώ!! :)

Νίκο ευχαριστώ για τα σκόρδα ρε φιλαρακι. Καλό να υπάρχουν. Τελικά δεν μου πες. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο στη διατροφή του? Επειδή με μπριζωσες θα ρίξω και λίγα omega 3 στην τροφή του να νιώσει.. Κοίταξα και βίντεο με τον παλιό φωτισμό. Τελικά όπως ήταν και τότε έτσι είναι και τώρα. Εκεί φαίνεται κίτρινος.Ο φωτισμός φταίει.

Αντωνη μαζι με το φυλαρακι τις ocean nutricion μαζι με spirulina δοκιμασε,παντως οι βιταμινες σιγουρα θα βοηθησουν.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την μεριά μου θα σου πρότεινα καθημερινά φύλλο άλγης που ειναι και η φυσική του διατροφή και μετα τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντωνη νεα δεν βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντωνη νεα δεν βλεπω...

 

Είχαμε αρκετές αλλαγές σε εξοπλισμό:

-Αρχικά αλλάχτηκαν οι φακοί του razor σε 120 μοίρες για καλύτερο γεμισμα των ακρων και των σκιων, αλλα και να μην βαραει με πολυ ενταση αφού δεν εχω την δυνατοτητα να το ανεβασω πιο ψηλα.

Τελικά, προχώρησα και στην τελικη αναβαθμιση που ειναι η προσθηκη 2 τ5 (ati blue plus, coral plus) και τωρα το κεφαλαιο φωτισμος τελειωσε γι αυτο το ενυδρειο. Η κάλυψη και η συμπληρωση του φασματος αμεσως δώσανε το κατι παραπανω.

Να πω εδω οτι ειμαι υπερμαχος των led ή μαλλον εναντιον των μονοδιαστατων αποψεων πχ. τα led ειναι το απολυτο, οι τ5 ειναι το απολυτο. Πιστευω οτι οι τ5 εδωσαν οτι ειχαν να δωσουν, ειναι στο peak τους και επισης αν καποιος θελει να κανει ενα ξεγνοιαστο ενυδρειο βαζει αρκετες τ5 και εχει σιγουρο αποτελεσμα. Απο κει και μετα ερχονται τα led οπου ειναι ο μαζοχισμος οπως και το θαλασσινο ενυδρειο. Ποσα led να διαλεξεις, φασματα, χρωματα, εντασεις, φακους, ποιοτητες. Χαμος... Βαζεις κατι και ή καις τα κοραλια απο την πολυ ενταση (μη ορατη ακτινοβολια, οχι ποσο λευκο το βλεπουμε εμεις με το ματι μας , βλεπε Pur) ή δεν προσφερεις το καταλληλο φασμα με αποτελεσμα τα κοραλλια να φυτοζωουν. Η τεχνολογια δεν ειναι ωριμη ακομα και αλλαζει απο στιγμη σε στιγμη αλλα αυτη ειναι και η μαγεια της. Μπορεις να βαλεις High power led και να προσομοιωσεις τις μεταλλου, αλλα θελει υψος και ανοιγμα δεσμης, μπορεις να βαλεις παρα πολλα 3watta ωστε να καλυψεις ολη την επιφανεια και να εχεις καλη καλυψη κλπ. Χιλιαδες επιλογες. Απο την αλλη οικονομια "λεμε" κλπ. Ας μας πει καποιος που αγορασε καποιο ακριβο φωτιστικο ποσα χρονια εβγαλε με αυτο και τελικα αν εβγαλε τα χρηματα του σε σχεση με τις τ5. Αλλα οπως καταλαβατε δεν ειναι εκει το θεμα.

 
Οποτε παμε στα κοραλλια.Πιστευω ανετα μπορεις να εκμεταλλευθεις την δυναμη των Led, τα εντυπωσιακα χρωματα στα κοραλλια (Royal blue, uv) κλπ και να συμπληρωσεις με τ5 , να καλυψεις οποιες ελλειψεις στο φασμα, αλλα κυριως στην καλυψη ( δυστυχως τα led αν δεν ειναι πολλα κανουν σκιες σε καθε εμποδιο ή χτυπανε πολυ δυνατα το κοραλι απο την πανω πλευρα μονο). Ολα λυνονται με διαφορους συνδυασμους (πχ υψος, φακους κλπ) γι αυτο και δεν υπαρχει μια απαντηση ή αποτελεσμα. Εγω καταληγω σε τ5 με Led με μονο καλα και απο τους 2 κοσμους και παμε για full led. :)
 
Αρκετα με το παραληρημα.
 
-Ειχα φτασει στην 13η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα χρησης βοτκας με πολυ καλα αποτελεσματα στα κοραλλια και εντονους πολυποδες. Ειχα μονο ενα καφε φιλμ σαν διατομικη στον αραγωνιτη που μπορει να ηταν και brown bacterial slime κυριως εκει που το επετρεπε η πιο ηπια κυκλοφορια. Φανταζομαι οτι ισως η ελλειψη μεγαλης ποσοτητας βραχου κλπ να το επετρεπε. Το προβλημα που δημιουργηθηκε περιπου το πασχα ηταν κοκκινιλες στο Yellow tang που απο ψαξιμο βρηκα οτι μαλλον σχετιζονταν με τετοιου ειδους εντονες βακτηριακες μεθοδους  (βοτκα, Pellets) και ειχαν ως συνεπεια βακτηριακη λοιμωξη. Φοβηθηκα αρκετα γιατι καποια στιγμη σταματησε να εχει ορεξη και εγινε πολυ φοβισμενο. Το Yellow σαν το καναρινι του ενυδρειου εδειξε αμεσως την διαφορα στο νερο σε σχεση με τα αλλα ψαρια που δεν καταλαβαν τπτ. Ετσι μειωσα τη δοση σταδιακα και την σταματησα. Απο τοτε πηγα στα np biopellets στον Mini ριακτορα του fishstreet και βλεπουμε. Ειμαι στην τριτη εβδομαδα με πολυ μικρη δοση των 50ml. Στο μηνα πανω θα βαλω αλλα 50 και παρακολουθω. To yellow εχασε ολα τα σημαδια με το σταματημα της βοτκας και ειναι οπως πριν τροφαντο τροφαντο. 
 
-Τελος, αποφασισα να ενισχυσω λιγο τον εξοπλισμο μου και να τον προετοιμασω για μεγαλυτερο ενυδρειο (αντε να δουμε ποτε) απο χειμωνα αν τα καταφερω. Αλλαξα ολες τις αντλιες  στο sump με jebao dc και τελικα αλλαξα και το σκιμμερ σε coral box d700 (υπερβολη για τα λιτρα μου αλλα αφου χωραγε στο σαμπ ειπα να παω κατευθειαν εκει για να μεινει για την αναβαθμιση). Τρεχει μια εβδομαδα τωρα. Παρακολουθω για οποιαδηποτε ενδειξη στεγνωματος που ομως απεχει ακομα :)
 
Αυτα τα ολιγα.
Link to comment
Share on other sites

Πολλα νεα Αντωνη ο συνδυασμος των τ5 με λεντ εχει εκπληκτικο αποτελεσμα αλλα σαν τα χρωματα των λεντ δεν μπορουν να συγκριθουν.(οπαδος των λεντ )φωτο θα δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και ενα πρωινο βιντεο γιατι φωτο δεν προλαβαινω να βγαλω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ενα πρωινο βιντεο γιατι φωτο δεν προλαβαινω να βγαλω.

πολυ καλο μπραβο Αντωνη.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βιντεάκι!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου το βιντεακι πολυ ομορφο.....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο, Μπραβο!!!! :thumbsu: :thumbsu:

Πολύ ωραίο το βιντεάκι!

Μπραβο φιλε μου το βιντεακι πολυ ομορφο.....

Ευχαριστώ παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Αντωνη!! Εχει κανει απιστευτη δουλεια και φενεται ;) εχεις κανει εναν πραγματικα πολυ ομορφο υφαλο!!!

Απο τιμες που εισαι τωρα με τα πελετς;;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Αντωνη!! Εχει κανει απιστευτη δουλεια και φενεται ;) εχεις κανει εναν πραγματικα πολυ ομορφο υφαλο!!!

Απο τιμες που εισαι τωρα με τα πελετς;;

Ευχαριστώ ρε αγόρι. Το δικό σου πως πάει?

Τα πελλετς δεν έχουν δειξει ακόμα τη δύναμη τους αλλά το πάω σιγά σιγά και με μικρή δόση ώστε να είναι αρκετά ομαλή η μετάβαση. Ταιζω και λίγο παραπάνω οπότε είμαι στα 5 νιτρικά, 0,2 φώσφορικα με hanna ulow.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε αγόρι. Το δικό σου πως πάει?

Τα πελλετς δεν έχουν δειξει ακόμα τη δύναμη τους αλλά το πάω σιγά σιγά και με μικρή δόση ώστε να είναι αρκετά ομαλή η μετάβαση. Ταιζω και λίγο παραπάνω οπότε είμαι στα 5 νιτρικά, 0,2 φώσφορικα με hanna ulow.

0,2 πολλα Αντωνη εχεις αντιφωσφωρο?
Link to comment
Share on other sites

Έχω απλά έκανα κάτι πειράματα με τον ριακτορα και ανέβηκαν. Πάντως συνήθως παίζω 0,16-0,13. Οπότε είχα κάνει επίθεση να τα ρίξω πιο χαμηλά δεν έβλεπα καλά αποτελέσματα. Οπότε δεν τρελαίνομαι και με τις μετρήσεις. Τα κοράλλια να πηγαίνουν καλά. Τη ρουτίνα την κρατάω αλλαγή ανά 2 εβδομάδες άνθρακα και αντιφώσφορο σε ριακτορες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απλά έκανα κάτι πειράματα με τον ριακτορα και ανέβηκαν. Πάντως συνήθως παίζω 0,16-0,13. Οπότε είχα κάνει επίθεση να τα ρίξω πιο χαμηλά δεν έβλεπα καλά αποτελέσματα. Οπότε δεν τρελαίνομαι και με τις μετρήσεις. Τα κοράλλια να πηγαίνουν καλά. Τη ρουτίνα την κρατάω αλλαγή ανά 2 εβδομάδες άνθρακα και αντιφώσφορο σε ριακτορες.

Αντωνη τι ειδους αποτελεσματα εβλεπες?
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη τι ειδους αποτελεσματα εβλεπες?

Ασπρισματα σε κοραλια που ήταν πιο ευαίσθητα. Πχ. Σε αυτά που είχα στις άκρες και ψηλά όπου ο φωτισμός ήταν δυνατός αλλά μονοπλευρος. Απλά υποθέτω τα κοράλλια αυτά ήταν ευαίσθητα και με την αλλαγή στα φωσφορικά κάτι δεν τους άρεσε. Γενικά τα έβλεπα όλα τα κοράλλια πιο φούσκωμενα όταν έπαιζα στα 0,13-0,16. Υπέθεσα ότι ίσως να ήθελε πιο αργό κατέβασμα και πήγα σε βότκα και τώρα πελλετς για να πάνε πιο αργά σε πιο χαμηλές τιμές συνολικά. Έχω καταλήξει ότι τα κοράλλια θέλουν πολύ φαΐ του σωστού είδους μεγέθους κλπ. Το καλύτερο φαγητό γι αυτά είναι τα απόβλητα των ψαριών. Οπότε πρέπει να βρω την ισορροπία ώστε να υπάρχει συνέχεια διαθέσιμη τροφή για τα κοράλλια στο νερό και παραλληλα να απομακρυνονται τα θρεπτικα γρήγορα από το νερό. Όπως σου είπα με τιμές στο 0,13-0,16 δεν έχω δει κάτι αρνητικό και έτσι δεν με πειράζει πια σαν νούμερο.

Αυτό που μου έλλειψε είναι οι υπέρ εκτεταμένοι πολύποδες όταν έβαζα βότκα στο νερό. Ίσως τότε τα κοράλλια βρίσκαν τροφή στο κατάλληλο μέγεθος γι αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα παραδεξου το.... :thumbsu:  παντα κατι θα βρισκεις για να ψαχνεσαι :geek: ...και σε λιγο που θα βγουν τα κοραλια  εξω απτο νερο θα στην δινει η αναπτυξει και παλι θα χαλιεσαι :lolu: εγω και απο το βιντεο και απο κοντα τα βλεπω ολα ΤΟΥΜΠΑΝΟ :bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

ελα παραδεξου το.... :thumbsu: παντα κατι θα βρισκεις για να ψαχνεσαι :geek: ...και σε λιγο που θα βγουν τα κοραλια εξω απτο νερο θα στην δινει η αναπτυξει και παλι θα χαλιεσαι :lolu: εγω και απο το βιντεο και απο κοντα τα βλεπω ολα ΤΟΥΜΠΑΝΟ :bow: :bow: :bow:

Δυστυχώς έτσι είναι. Ίσως όταν κάνω τόνο σαν το δικό σου να να το αφησω στην ησυχία του..

Τωρα παίζω το χωροφυλακα ανάμεσα στα κοράλλια να μη σκοτώνονται μεταξύ τους.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!!Ωραίος ο συνδιασμός Τ5-led...το σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή για αναβάθμιση σε υβριδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!!Ωραίος ο συνδιασμός Τ5-led...το σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή για αναβάθμιση σε υβριδικό.

Λυνει τα διλήμματα και καλύπτει τις όποιες ατέλειες.

Σημερα fragging day

post-42482-1433600986,8333_thumb.jpeg

Sent from the dungeons of Mordor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...