Jump to content

Fluval 205 - Να Αφαιρέσω Τα Σφουγγαρια;


Safarpn

Recommended Posts

Έχω ενα φιλτρο Jebao 1200lt/h και ενα Fluval 205 σα βοηθητικό. Οποίος έχει το Fluval μπορεί να απαντήσει στην παρακάτω ερώτησή μου;

Πρόσθεσα το συγκεκριμένο φιλτρο σα βοηθητικό, να το δουλέψω για μηχανική φίλτρανση και ως εκ τούτου έχω μέσα τα σφουγγαρια του, ενυδρειακό βαμβάκι και λίγη ποσότητα βιολογικού υλικού. Ρωτάω λοιπόν αν μπορω να αφαιρέσω την πλαστική θήκη που έχει πάνω του τα 4 σφουγγαρια και να βάλω στη θέση του (σχεδόν τη μιση χωρητικότητα του φιλτρου) ενυδρειακό βαμβάκι. Οποίος έχει το φιλτρο θα καταλάβει τι εννοώ. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του; Δε νομίζω ο υαλοβαμβακας να έχει θέμα που πάνω πάνω δε θα έχει κάποιο προστατευτικό (σίτα ας πούμε) γιατι το νερό μπαίνει απο εκείνη την πλευρα, δε ρουφάει (το impeller ειναι στην διπλανή μεριά). Ούτως ή άλλως σφουγγάρι έχω στο μεγάλο φιλτρο και κάνει αυτο τη δουλειά που χρειάζεται για τα χοντρά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 306 περιπου το ιδιο ειναι. Ετσι οπως το ακουω φανταζομαι θα εχει προβλημα το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Την θήκη μην την αφαιρέσεις , να βάλεις στη θέση των σφουγγαριών αυτό που λες αλλά με την θήκη γιατί αν πας να το βάλεις σκέτο θα στο μαζέψει στο πάτο και δεν θα κανεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 306 περιπου το ιδιο ειναι. Ετσι οπως το ακουω φανταζομαι θα εχει προβλημα το φιλτρο

Τι σκέφτεσαι δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Την θήκη μην την αφαιρέσεις , να βάλεις στη θέση των σφουγγαριών αυτό που λες αλλά με την θήκη γιατί αν πας να το βάλεις σκέτο θα στο μαζέψει στο πάτο και δεν θα κανεις τίποτα

Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά έχει τόσο δυνατή ροή για να το κατεβάσει κάτω; Απο την άλλη αν κρατήσω τη θήκη θα μείνει πάλι πολυ κενός χώρος (δεξιά απο τη θήκη). Αν αντικαταστήσω τα σφουγγαρια με pads που εχουν καλή πυκνότητα; Θα κανω δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ροήςτο μαλακό βαμβάκι μόλις μουσκεψει θα κάτσει η βάλε αυτό που λες η βάλτο στη μέσα πλευρα απο τα σφουγγάρια

Πάντως γενικά επειδή έχω τρια fluval εγώ είναι μεγάλη μουφα αυτά τα φίλτρα εαν δεν ηταν φτηνά ουτε που θα γυρναγα να τα δω

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω με τα pads τότε. Ευχαριστώ.

......να μη δοκιμάσω δηλαδη λες πρώτα με υαλοβάμβακα σε όλο το κομμάτι αυτο; Λες να κάτσει κάτω; Με τρώει ο κ@@ος μου!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε δεν θα σου κανει ζημια απλα θα κατσει κατω και δεν θα εχεις καθολου μηχανικη φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε δεν θα σου κανει ζημια απλα θα κατσει κατω και δεν θα εχεις καθολου μηχανικη φιλτρανση

Θα μπουκώσει δηλαδή. Θα κανω αυτο που είπα στην αρχή λοιπόν με τα pads.
Link to comment
Share on other sites

Πάνο , τα fluval είναι κατασκευασμένα έτσι , ώστε να δουλεύουν με την θήκη που αναφέρεις. Μέχρι στιγμής είχα 4 fluval και δεν αφαίρεσα την θήκη από κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Δε θα την πειράξω (αν και πιστεύω οτι θα δουλεύει χωρίς τη θήκη αλλα ίσως όχι σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Πανο γιατι δεν δοκιμαζεις να βγαλεις ενα απο τα σφουγγαρια που εχει πανω η θηκη και να βαλεις στην θεση της το βαμβακι να δεις αν τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Πανο γιατι δεν δοκιμαζεις να βγαλεις ενα απο τα σφουγγαρια που εχει πανω η θηκη και να βαλεις στην θεση της το βαμβακι να δεις αν τρεχει?

Το σφουγγάρι έχει τέτοιες διαστάσεις που "κουμπωνει" πάνω στη θήκη και στέκεται στη θέση του, όπως και τα pads άμα τα κόψεις στις ίδιες διαστάσεις με τα σφουγγαρια. Το ενυδρειακό βαμβάκι όμως πως θα το σταθεροποιήσεις; Θα φύγει με τη μια απο τη θήκη, δε θα έχει κάτι να το συγκρατεί. Σχεδόν χύμα κάθεται.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με pads Πάνο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το δεν νομιζω να φυγει, αφου κουμπωνει συρταρωτα και εχει αντισταση απο τα καλαθακια που καθονται κολλητα απεναντι

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το δεν νομιζω να φυγει, αφου κουμπωνει συρταρωτα και εχει αντισταση απο τα καλαθακια που καθονται κολλητα απεναντι

στη μέσα πλευρα ναι, στην εξωτερική δε νομίζω να γίνεται. Θα πάρω pads κι αν φτάνουν να γεμίσω τις 4 θήκες καλώς, αλλιώς θα βάλω ενυδρειακό βαμβάκι μονο στην εσωτερική πλευρα της θήκες.
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω πολυ επιστημονικά και ελπίζω να με καταλάβεις. Ειναι σα λεπτά σφουγγαρια απο υλικό σαν τον υαλοβάμβακα. Στην όψη μοιάζει με αυτο που βάζεις στον απορροφητήρα. Το παίρνεις και το κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις αλλα υπάρχουν και κάποια έτοιμα για φίλτρα του εμπορίου. Εχουν πολυ πυκνή ύφανση και συγκρατούν πολυ μικρά σωματίδια.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω....καταλαβα για ποιο υλικο προκειτε απο την επιστιμονικη σου εξηγηση!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο , τα fluval είναι κατασκευασμένα έτσι , ώστε να δουλεύουν με την θήκη που αναφέρεις. Μέχρι στιγμής είχα 4 fluval και δεν αφαίρεσα την θήκη από κανένα.

+1 στον dpap

ούτε και εγώ έχω αφαιρέσει τα σφουγγάρια απο τις θήκες, τα έχω έτσι όπως είναι απο την μάνα του και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

το έχω σαν βοηθητικό μόνο τα σφουγγάρια και τον υπόλοιπο κάδο μόνο βιολογικό.

πιστεύω πως δεν ευθύνονται τα σφουγγάρια του fluval που δεν καθαρίζουν τα αιωρούμενα σωματίδια που έχεις πάνο ( γιατί μάλλον για αυτό το ψάχνεις)

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δενεις με μπετονια επανω στα σφουγκαρια τον υαλοβαμβακα ( λεω εγω)?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δενεις με μπετονια επανω στα σφουγκαρια τον υαλοβαμβακα ( λεω εγω)?

Ρε Δημήτρη, τι είπες τωρα; Καλο ακούγεται!
Link to comment
Share on other sites

Nα μην βγαλεις τη θηκη με τα σφουγγαρια......

Αν θες ενυδρειακο βαμβακι βαλε στα καλαθακια, κι αν εχεις βιολογικο υλικο βαλε βαμβακι στο τελευταιο πανω-πανω

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω αφησει τον ανθρακα μεσα, τρεχει κανενα μηνα, να τον βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω αφησει τον ανθρακα μεσα, τρεχει κανενα μηνα, να τον βγαλω?

Ναι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...