Jump to content

Αγορές Ζωντανών Ψαριων Απο Το Εξωτερικό


Recommended Posts

Ψαχνοντας στο δικτυο βρηκα διαφορα site που κανουν αποστολες ζωντανων ψαριων και στην Ελλαδα.

Πχ εδω http://www.ebay.com/itm/Crowntail-Betta-Live-Fish-Premium-grade-/121339299928?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4062c858

Το εχει δοκιμασει κανεις; Υπαρχει περίπτωση να φτασει ζωντανό το ψαρακι (μονομαχος) ;

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή την είδες μαζί με τα μεταφορικά; Εσύ πιστεύεις πως θα καταφέρει να φτάσει το ψαράκι από την Ταϊλάνδη εδώ, ζωντανό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι, το συγκεκριμένο ψαράκι που μας δείχνεις, στο συγκεκριμένο site που μας παράθεσες, κοστίζει 6,54€ (και βασικά από εκεί ξεκινάει η "δημοπρασία"-άρα μπορεί να φτάσει και παραπάνω) +12,35shipping..... Στην Αθήνα που τον έχω πετύχει κοστίζει από 4-6 ευρώ.... Μήπως είναι ποιό φτηνό από αυτό του εξωτερικού? ακόμα και 8 να το είχαν Ελλάδα, γλιτώνεις τα επιπλέον έξοδα από τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω κάνει και προσωπικά το βλέπω ρίσκο. Στο κάτω κάτω γιατι να πληρώσεις το ψαράκι χρυσάφι (είδα τα μεταφορικά) και να μη ζητήσεις απο ενα πετ σοπ να σου φέρει το είδος που θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει το ρίσκο να αγοράσεις ψάρια από το internet, υπάρχουν αξιόλογα μαγαζιά που φέρνουν ότι ψάρια θέλεις και αναλαμβάνουν και το ρίσκο να το πάρεις ζωντανό. Εάν δεν έρθει ζωντανό για τον οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Την τιμή την είδες μαζί με τα μεταφορικά; Εσύ πιστεύεις πως θα καταφέρει να φτάσει το ψαράκι από την Ταϊλάνδη εδώ, ζωντανό;

Οχι, για αυτο και ρωτησα την γνωμη του forum.

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι, το συγκεκριμένο ψαράκι που μας δείχνεις, στο συγκεκριμένο site που μας παράθεσες, κοστίζει 6,54€ (και βασικά από εκεί ξεκινάει η "δημοπρασία"-άρα μπορεί να φτάσει και παραπάνω) +12,35shipping..... Στην Αθήνα που τον έχω πετύχει κοστίζει από 4-6 ευρώ.... Μήπως είναι ποιό φτηνό από αυτό του εξωτερικού? ακόμα και 8 να το είχαν Ελλάδα, γλιτώνεις τα επιπλέον έξοδα από τα μεταφορικά.

Το συγκεκριμμενο ψαρακι ηταν τυχαιο (και κακος το εκανα τοσο συγκεκριμμενο) η ερωτηση πιο πολυ ηταν γενικου περιεχομενου αν γινεται διοτι μπορει να βρω κατι που δεν μπορω να βρω εδω.

Βεβαια ενα ψαρακι που μου αρεσε στην θεσ/νικη περιπου στα ιδια λεφτα ερχοταν, αλλα με αρκετες μερες λιγοτερες στην μεταφορα.

Δε το έχω κάνει και προσωπικά το βλέπω ρίσκο. Στο κάτω κάτω γιατι να πληρώσεις το ψαράκι χρυσάφι (είδα τα μεταφορικά) και να μη ζητήσεις απο ενα πετ σοπ να σου φέρει το είδος που θέλεις.

Για να ειμαι ειλικρινεις δεν ηξερα οτι αυτο γινεται.

Ξερεις καποιον ή καποιους που μπορω να απευθυνθω ή γενικα μου λες οτι γινεται;

Σε καθε περίπτωση ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Έγινε επεξεργασία - cinelli
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά από το ebay πιθανόν να συμφέρει (αυτό είναι πολύ υποκειμενικό) σε μονομάχους (και μόνο μονομάχους) που είναι ιδιαίτερα σπάνιοι και δεν μπορείς να βρεις στην Ελλάδα. Οι μονομάχοι έχουν αντοχές, αλλά φυσικά είναι και αυτοί ζωντανά. Συνεπώς αποστολή με δέμα πρέπει να μελετηθεί πάρα πολύ καλά, να υπολογιστούν χρόνοι και εποχή και πάντα έχει μεγάλο ρίσκο. Έχε υπ' όψη σου και την λειτουργία των ελληνικών δημόσιων υπηρεσιών. Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο μαγαζί αν δε βρίσκεις αυτό που θέλεις και να δεις αν μπορούν να το φέρουν για σένα και με ποιο κόστος φυσικά.

Αν θυμάμαι καλά κάποιο μέλος έχεις φέρει με επιτυχία κάποιον μυστήριο μονομάχο και κάποιο άλλο μέλος μερικά ιδιαίτερα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...