Jump to content

Καινούρια Λίμνη.αποριες Για Φυτα


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Τελειώνοντας την κατασκευή της λίμνης μου θα ήθελα να μου πείτε κάποια πράγματα για τα φυτά.

Σε κάποια site διάβασα ότι χρειάζεται ένα ειδικό χώμα, τι χώμα είναι αυτό?

Έχω πάρει τα γλαστρακια με τις τρύπες, βάζω αυτό το χώμα εκεί μέσα κ φυτεύω απλά η κάνω τπτ άλλο?

Και τελευταίο αν μπορείτε να μου πείτε κανένα μαγαζί Πειραια και γύρω περιοχές , που να έχει το συγκεκριμένο χώμα και φυτά νούφαρα-πάπυρο κλπ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αααααα .. δεν βλέπω φωτογραφίες από την κατασκευή της λίμνης σου. Δώσε τροφή στον λαό και συζητάμε και για τα υπόλοιπα :)


Κάπου είχα ακούσει ότι το κοκκινόχωμα είναι πολύ καλό για τα νούφαρα. Στο δικό μου πάπυρο και τα νούφαρα έβαλα χώμα από τον κήπο. Πέτρες / χαλίκι από πάνω για να μην μπορούν να ανακατεύουν το χώμα τα ψάρια. Πρόσεξε λίγο τις τρύπες που έχουν οι γλάστρες μπας και σου διαλυθεί και φύγει όλο το χώμα από εκεί. Μερικοί βάζουν ύφασμα ή κάτι παρόμοιο. Τοποθέτησε τη γλάστρα πάρα πολύ αργά στην λίμνη να μην σου διαλυθεί το χώμα.


Δεν είναι απαραίτητο το χώμα. Να φανταστείς έχω και έναν πάπυρο και ένα νούφαρο χωρίς καθόλου χώμα. Μια χαρά τα πάνε και αυτά. Απλώς δεν βγάζουν τόσο πολλά φύλλα όσο τα άλλα με το χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...