Jump to content

Προσπαθω Να Στρωσω Ενυδρειο 75Lt


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..εχω ενα ενυδρειο 75 λιτρων οπως γραφω.........

Να ξεκινησω με ενα μικρο ιστορικο,το αγορασα κι αφου εκανα δεκαδες λαθη οπως να βαλω ψαρακια μετα απο λιγες μερες,κι αφου τρεις φορες που εβαλα πεθαναν ολα,αλλα αργα κι αλλα γρηγορα,τελικα καταλαβα οτι μαλλον επρεπε να ξεστραβωθω διαβαζοντας καποιο forum πρωτα.

Αφου διαβασα αρκετα πραγματα ξεκινησα να το στρωνω εδω και μια βδομαδα και εχω αποριες και θελω απαντησεις

1. Λοιπον εχω ριξει αντιχλωριο την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα μου

2. Εχω ριξει βιολογικο υλικο φιλτρου,αυτη την γαλακτωδη ουσια εννοω.

3.Το φιτρο μου εχει αρκετη βιολογια μεσα του δεν το καθαρισα οταν το ξεκινησα να το στρωνω.

4.Μεσα στο φιλτρο εχω μικρη ποσοτητα ανθρακα

5. Εχω ριξει τρεις φορες ως τωρα τροφη μεσα...

6.εχω τον θερμοστατη στους 27 με 28 βαθμους

Οι ερωτησεις μου ειναι πρωτιστως αν σε αυτα που εχω κανει υπαρχει λαθος

Συμπληρωνω οτι δεν γνωριζω τυπο φιλτρου,αλλα ειναι μεγαλουτσικο και βλεπω οτι κανει καλη δουλεια,με το ματι τουλαχιστον και

επισης δεν ξερω τυπο θερμοστατη,ειμαι ασχετουτσικος...Θελω επισης να με πειτε καθε ποτε κανω αλλαγες ανθρακα και ποτε να ξαναλλαξω νερο και ποσο...Ξερω οτι το στρωσιμο θα παρει πολλες μερες κοντα στις 40 καθως επισης οτι δεν εχω τεστ και προς το παρον ειμαι σε δυσκολη φαση να παρω.....Ωστοσο ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο..Ευχαριστω....

ΥΓ.. Φυσικα το εχω ξεστησει και καθαρισει εξονυχιστικα και το χω ξαναστησει εξ αρχης πλην φιλτρου που το αφησα με την οποια βιολογια του μεσα ,οπως προειπα...

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεσα και 3 ανουβιες μια μεγαλη και δυο μικρες.........Σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..εχω ενα ενυδρειο 75 λιτρων οπως γραφω.........

Να ξεκινησω με ενα μικρο ιστορικο,το αγορασα κι αφου εκανα δεκαδες λαθη οπως να βαλω ψαρακια μετα απο λιγες μερες,κι αφου τρεις φορες που εβαλα πεθαναν ολα,αλλα αργα κι αλλα γρηγορα,τελικα καταλαβα οτι μαλλον επρεπε να ξεστραβωθω διαβαζοντας καποιο forum πρωτα.

Αφου διαβασα αρκετα πραγματα ξεκινησα να το στρωνω εδω και μια βδομαδα και εχω αποριες και θελω απαντησεις

1. Λοιπον εχω ριξει αντιχλωριο την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα μου

ΜΙα χαρά

2. Εχω ριξει βιολογικο υλικο φιλτρου,αυτη την γαλακτωδη ουσια εννοω.

Μια χαρά και αυτό.

3.Το φιτρο μου εχει αρκετη βιολογια μεσα του δεν το καθαρισα οταν το ξεκινησα να το στρωνω.

4.Μεσα στο φιλτρο εχω μικρη ποσοτητα ανθρακα

Μπορείς να την βγάλεις και να βάλεις στη θέση του βιολογικό υλικό.

5. Εχω ριξει τρεις φορες ως τωρα τροφη μεσα...

Μια χαρά.

6.εχω τον θερμοστατη στους 27 με 28 βαθμους

Μια χαρά.

Οι ερωτησεις μου ειναι πρωτιστως αν σε αυτα που εχω κανει υπαρχει λαθος

Όλα οκ.

Συμπληρωνω οτι δεν γνωριζω τυπο φιλτρου,αλλα ειναι μεγαλουτσικο και βλεπω οτι κανει καλη δουλεια,με το ματι τουλαχιστον και

επισης δεν ξερω τυπο θερμοστατη,ειμαι ασχετουτσικος...Θελω επισης να με πειτε καθε ποτε κανω αλλαγες ανθρακα και ποτε να ξαναλλαξω νερο και ποσο...Ξερω οτι το στρωσιμο θα παρει πολλες μερες κοντα στις 40 καθως επισης οτι δεν εχω τεστ και προς το παρον ειμαι σε δυσκολη φαση να παρω.....Ωστοσο ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο..Ευχαριστω....

ΥΓ.. Φυσικα το εχω ξεστησει και καθαρισει εξονυχιστικα και το χω ξαναστησει εξ αρχης πλην φιλτρου που το αφησα με την οποια βιολογια του μεσα ,οπως προειπα...

Καλώς ήρθες στην παρέα ! :)

Εκτός από αυτά που έχω βάλει πιο πάνω:

Διάλεξε τα ψαράκια που θέλεις , βάλε τα στο ενυδρείο (μην πάρεις 15 ψάρια με τη μια) και τάιζε με φειδώ.

Τεστ , καλό θα ήταν να πάρεις , τουλάχιστον για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά.

Μαζί με το φειδωλό τάισμα , θα ρίχνεις και βακτήρια κανονικά για 10 ημέρες αρχικά.

Είμαστε εδώ για οποιεσδήποτε απορίες σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε πρωτη φαση, αλλα απαντας στην ερωτηση 4 "να βγαλω ανθρακα και να βαλω βιολογικο υλικο",δηλαδη;

1) Τι θα βαλω;και με ποιο τροπο;

2)Τον ανθρακα γενικως καθε ποτε τον αλλαζουμε με ¨φρεσκο";

3)Οταν περασουν οι 40 περιπου μερες του στρωσιματος να κανω αλλαγη νερου και αν ναι ποση ποσοτητα;

4)Με γραφεις "Μαζί με το φειδωλό τάισμα , θα ρίχνεις και βακτήρια κανονικά για 10 ημέρες αρχικά." ΟΚ ,τα βακτηρια ποση ποσοτητα ριχνω;ενα καπακι ας πουμε;Η μηπως την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα του συνολου;Δηλαδη στα 75;

5)Δεν ειχα σκοπο να βαλω πολλα ψαρακια,τα 75 λιτρα λιγα ειναι,μαξιμουμ εξι μικρα εχω σκοπο,να μην ζοριζονται...

6)Θα με διευκολυνες αν μου προτεινεις ψαρακια πλην ξιφοφορων..(Μετα απο 40 τουλαχιστον μερες θα μπουν οπως ειπα).Δεν με πειραζει να ειναι πχ δυο διαφορετικες ρατσες....Μικρα ομορφα,κοινωνικα,ανθεκτικα....Οσο γινεται....

7)Σε υπερ ευχαριστω σε πρωτη φαση για τις απαντησεις...Συγγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα μετα απο απειρες βλακειες δεν θελω να τα αφησω ολα στην τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα τεστ,ξερω χρησιμοτατα ειναι και χωρις αυτα πανε στραφι ολα,μιση δουλεια....το χω αντιληφτει πλεον μετα απο κατι ωρες τρελου διαβασματος στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε πρωτη φαση, αλλα απαντας στην ερωτηση 4 "να βγαλω ανθρακα και να βαλω βιολογικο υλικο",δηλαδη;

1) Τι θα βαλω;και με ποιο τροπο;

Αυτή τη στιγμή τι βιολογικό υλικό έχεις ; siporax ; (κεραμικοί κύλινδροι ) Αν ναι βγάζεις τον άνθρακα και βάζεις λίγο ακόμα από αυτό.

2)Τον ανθρακα γενικως καθε ποτε τον αλλαζουμε με ¨φρεσκο";

Ο άνθρακας μπαίνει μόνο μετά από θεραπείες για να τραβήξει υπολλείματα. Επίσης όταν θέλεις να τραβήξεις βαρέα μέταλλα από το νερό. Σε κανονική λειτουργία δεν χρειάζεται.

3)Οταν περασουν οι 40 περιπου μερες του στρωσιματος να κανω αλλαγη νερου και αν ναι ποση ποσοτητα;

Όταν περάσουν 40 ημέρες , πρεπει να κάνεις μια μέτρηση στο νερό για αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά. Μπορείς να πας νερό σε κάποιο κατάστημα. Αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , κάνεις μια αλλαγή 50% και βάζεις ψαράκια.

4)Με γραφεις "Μαζί με το φειδωλό τάισμα , θα ρίχνεις και βακτήρια κανονικά για 10 ημέρες αρχικά." ΟΚ ,τα βακτηρια ποση ποσοτητα ριχνω;ενα καπακι ας πουμε;Η μηπως την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα του συνολου;Δηλαδη στα 75;

Αφού θα πάς σε στρώσιμο με τροφή και βακτήρια , εγώ θα έβαζα βακτήρια και τροφή κάθε 4ημέρες.

5)Δεν ειχα σκοπο να βαλω πολλα ψαρακια,τα 75 λιτρα λιγα ειναι,μαξιμουμ εξι μικρα εχω σκοπο,να μην ζοριζονται...

6)Θα με διευκολυνες αν μου προτεινεις ψαρακια πλην ξιφοφορων..(Μετα απο 40 τουλαχιστον μερες θα μπουν οπως ειπα).Δεν με πειραζει να ειναι πχ δυο διαφορετικες ρατσες....Μικρα ομορφα,κοινωνικα,ανθεκτικα....Οσο γινεται....

Ρίξε μια ματιά εδώ για ψαράκια.

7)Σε υπερ ευχαριστω σε πρωτη φαση για τις απαντησεις...Συγγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα μετα απο απειρες βλακειες δεν θελω να τα αφησω ολα στην τυχη...

Καλά κάνεις και διαβάζεις και ρωτάς , μόνο έτσι θα φτιάξεις ένα σωστό περιβάλλον για τα ζωντανά , το οποίο θα χαίρεσαι . ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια,διαβασα με προσοχη την απαντηση σου,κατανοητα ολα....

Και συνοψιζοντας,δεν εχω βιολογικο υλικο,ουτε siporax ουτε τιποτε.. .Να υποθεσω οτι σε πρωτη φαση πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα αν και τρεχει μια βδομαδα ηδη τωρα στο φιλτρο μεσα ,σωστα;...

Τελειωνοντας θα σου ηταν κοπος να με ελεγες ποιες ειναι οι τιμες του φυσιολογικου οσον αφορα την αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα;Ετσι θα καταλαβω αν το ενυδρειο εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του αζωτου και ειναι ετοιμο για ψαρακια..Ευχαριστω.....(Γιατι εχω την εντυπωση οτι τα μηνυματα ερχονται με τρελη καθυστερηση);Και απο μενα και απο σενα βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν αγοραζοντας αργοτερα τεστ καταλαβω ποιες ειναι οι τιμες του φυσιολογικου απ τα χρωματα που εχουν ως ενδεικτικα;....Δεν ξερω,υποθετω..Τελως παντων αν υπαρχουν τιμες που να οριζουν το φυσιολογικο της αμμωνιας των νιτρικων και των νιτρωδων ,αν γινεται,οποτε μπορεσεις απαντησε..Ευχαριστω παρα πολυ και παλι..

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια,διαβασα με προσοχη την απαντηση σου,κατανοητα ολα....

Και συνοψιζοντας,δεν εχω βιολογικο υλικο,ουτε siporax ουτε τιποτε.. .Να υποθεσω οτι σε πρωτη φαση πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα αν και τρεχει μια βδομαδα ηδη τωρα στο φιλτρο μεσα ,σωστα;...

Αν το φίλτρο σου έχει μέσα μόνο σφουγγάρι(α) και άνθρακα τότε η προσπάθεια που κάνεις δεν ωφελεί! Αποικίες βακτηριδίων θα δημιουργηθούν μόνο στο σφουγγάρι και δύστυχος δεν επαρκούν για την βιολογική φίλτρανση του ενυδρείου σου! Καλό θα ήταν να αναφέρεις την μάρκα και το μοντέλο του φίλτρου σου ή αν δεν έχεις πληροφορίες για αυτό να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις μήπως μπορέσει και σε βοηθήσει κάποιος!

Τελειωνοντας θα σου ηταν κοπος να με ελεγες ποιες ειναι οι τιμες του φυσιολογικου οσον αφορα την αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα;Ετσι θα καταλαβω αν το ενυδρειο εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του αζωτου και ειναι ετοιμο για ψαρακια..Ευχαριστω.....(Γιατι εχω την εντυπωση οτι τα μηνυματα ερχονται με τρελη καθυστερηση);Και απο μενα και απο σενα βλεπω..

Πρέπει να αγοράσεις βιολογικό υλικό!

Διάβασε για τον κύκλο του αζώτου : http://www.aquazone.gr/forums/topic/98-i-eyeeio-oio-acthoio/

και για το στρώσιμο με τροφή : http://www.aquazone.gr/forums/topic/79779-oonthoeii-iyio-aaioaenaassio-iaa-oci-dhnioethec-onioetho/#entry714942

Link to comment
Share on other sites

Συν ένα στον από πάνω. :):thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,διαβασα σημερα τα μηνυματα σας,και λιαν συντομως θα αγορασω siporax,βεβαιως διαβασα και τα links οποτε αφου ολα εως εδω ειναι καλα(πλην siporax που θα μπει συντομα),ειμαι σε καλο δρομο...Οποτε σε σαραντα και κατι μερες θα μετρησω και ολα θα ρυθμιστουν σωστα...Ευχαριστω και τους δυο σας για την βοηθεια και τον χρονο που αφιερωσατε...Respect...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους φιλους,εχω νεοτερα...Πηγα και αγορασα σημερα το siporax mini της sera εβαλα στο εσωτερικο του φιλτρου και ολα καλα... Ο πωλητης με ειπε οτι θελει αλλαγη μια φορα τον χρονο το siporax,,Iσχυει;Τωρα με ρωτησες τι φιλτρο εχω,Λοιπον ειναι της boyo οπως και ο θερμοστατης (ηταν στον στανταρ εξοπλισμο οταν αγορασα το ενυδρειο) και φιλτραρει 300 λιτρα την ωρα,που αν δεν απατωμαι συμφωνα με αυτα που διαβασα εδω μεσα στο forum ειναι καλος για τα 75 λιτρα μου.....Οποτε σε 40 μερες απο σημερα θα μετρησω με τεστ και θα στρωθει το ενυδρειο τσουκου τσουκου ..

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο δεν θελει αλλαγη.Μετα απο χρονια και εφοσον εχει φθαρει,αλλαζουμε ενα μερος του με καινουριο και το υπολοιπο το αλλαζουμε αργοτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α πολυ ωραια τοτε...Οσον αφορα αυτο με τα 300 λιτρα που φιλτραρει το φιλτρο μου,ειναι ενταξει,ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Για 75 λιτρα το θεωρω μικρο,αλλα ειναι αναλογα και τι ψαρια θες να βαλεις.Καποια ψαρια θελουν μεγαλη ροη,καποια μετρια και καποια μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα,ετσι κι αλλιως ειναι νωρις για ψαρια,οποτε σε σαραντα μερες θα διαβασω τα link που με δωσαν τα παιδια ξανα,και θα δω για ψαρακια...Σ ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις..Να σαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις μπολι για να τελειωνεις πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει ουτε με χαλαει...Εχω τρελη υπομονη και δεν εχω και λεφτα!!!!!!!!!Ολα καλα λοιπον..χε χε

Link to comment
Share on other sites

Αφου με παιρνει να περιμενω 40 μερες και βαλε,δεν χαλιεμαι καθολου και αφου το ξεκινω απ την αρχη σωστα με την βοηθεια σας,δεν μασαω πουθενα..Σαν την υπομονη δεν εχει!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι στρωμένο οι τιμές νερου θα πρέπει να είναι αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 , νιτρικά 10 με 20 ,

Κάθε εβδομάδα θα αλλάζεις νερό 30% περίπου (όταν στρωθεί)

Το εσωτερικό φίλτρο θα το καθαρίζεις -πλένεις πάντα με νερό ενυδρείου!

Καλη επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους φιλους,εχω νεοτερα...Πηγα και αγορασα σημερα το siporax mini της sera εβαλα στο εσωτερικο του φιλτρου και ολα καλα... Ο πωλητης με ειπε οτι θελει αλλαγη μια φορα τον χρονο το siporax,,Iσχυει;Τωρα με ρωτησες τι φιλτρο εχω,Λοιπον ειναι της boyo οπως και ο θερμοστατης (ηταν στον στανταρ εξοπλισμο οταν αγορασα το ενυδρειο) και φιλτραρει 300 λιτρα την ωρα,που αν δεν απατωμαι συμφωνα με αυτα που διαβασα εδω μεσα στο forum ειναι καλος για τα 75 λιτρα μου.....Οποτε σε 40 μερες απο σημερα θα μετρησω με τεστ και θα στρωθει το ενυδρειο τσουκου τσουκου ..

Την συσκευασία των 500ml αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι στρωμένο οι τιμές νερου θα πρέπει να είναι αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 , νιτρικά 10 με 20 ,

Κάθε εβδομάδα θα αλλάζεις νερό 30% περίπου (όταν στρωθεί)

Το εσωτερικό φίλτρο θα το καθαρίζεις -πλένεις πάντα με νερό ενυδρείου!

Καλη επιτυχία

Τα διαβασα αυτα για τις τιμες σε link που με δωσαν τα παιδια,σε ευχαριστω και σενα πολυ,ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!!!(το φιλτρο παντα με το νερο του ενυδρειου,το ξερα αυτο..)

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευασία των 500ml αγόρασες;

Οχι,αγορασα αυτη των 35 γρ σε διχτακυ,,(3,50 ευρω) εβαλα στο φιλτρο και μου μεινε το μισο περισσευμα...Ειναι μινι ταμπλετες...

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ μικρή η ποσότητα που αναφέρεις...εγώ σκεφτόμουνα να πάρω αυτήν την ποσότητα για το ενυδρείο μου που είναι 11 λίτρα! Αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος ποιο έμπειρος για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...