Jump to content

Προσπαθω Να Στρωσω Ενυδρειο 75Lt


Recommended Posts

Τι να πω;...Στο φιλτρο μου που ειναι κυλινδρικο (ειναι κουφιο το σφουγγαρι εσωτερικα),εβαλα μεχρι πανω σχεδον οσες ταμπλετες χωρουσαν και με εμεινε η μιση σχεδον ποσοτητα οπως ειπα παραπανω...Παλι λαθος εχω;..Ενυδρειο 75 λιτρων εχω,δεν ειναι κανενα γιγαντιο και το φιλτρο 300 λιτρα την ωρα φιλτραρει, δηλ, 4 φορες την ποσοτητα των λιτρων μου,οσο δηλαδη πρεπει να ειναι πανω κατω..

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε καμιά φωτογραφία το φίλτρο σου με τα υλικά του και ανεβασέτες! Κάποιος θα σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Μα νομιζω οτι με αυτα που εκανα ως τωρα σε σαραντα μερες και κατι θα ειμαι ετοιμος,οτι αποριες ειχα με την βοηθεια ολων σας λυθηκαν.Που ειναι το προβλημα;...Για την ποσοτητα του siporax;...Ασε που δεν ξερω πως να ανεβασω φωτο...χε χε

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί και πριν από τις 40 μέρες! Αυτό θα το δεις από τις μετρήσεις που θα κάνεις! Έχω τη εντύπωση ότι ο όγκος του βιολογικού υλικού που έχεις είναι λίγος για 75 λίτρα!

Εδώ θα δεις πως να ανεβάσεις φωτογραφίες : http://www.aquazone.gr/forums/topic/66172-dhuo-aiaaaucioiaa-oeuoianaoessaao/

Έγινε επεξεργασία - pkmiloupas
Link to comment
Share on other sites

Το link σου δεν βοηθαει για το ανεβασμα φωτο...δεν παραπεμπει πουθενα..Οσο για την ποσοτητα του siporax οποιος γνωριζει παραπανω ας μας δωσει καμια συμβουλη..

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Αυτο διαβαζω τωρα..Ευχαριστω κολλητε .Το ιδιο link ειναι αλλα αυτο οντως λειτουργει...

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί και πριν από τις 40 μέρες! Αυτό θα το δεις από τις μετρήσεις που θα κάνεις! Έχω τη εντύπωση ότι ο όγκος του βιολογικού υλικού που έχεις είναι λίγος για 75 λίτρα!

Εδώ θα δεις πως να ανεβάσεις φωτογραφίες : http://www.aquazone.gr/forums/topic/66172-dhuo-aiaaaucioiaa-oeuoianaoessaao/

Σορρυ,τωρα το link σου ανταποκρινεται,ειχε σκαλωσει πριν..

Link to comment
Share on other sites

χμ....η αληθεια ειναι οτι μισο σακουλακι μινι σιποραξ ειναι σχετικα λιγο για 75 λιτρα....εγω φαντασου εχω ενα σακουλακι για 40 λιτρα και παλι λιγο μου φαινεται......

Μηπως αν μπορεις να κοψεις-αφαιρεσεις λιγο απο σφουγγαρι για να χωρεσει τουλαχιστον ενα σακουλακι......

Προσπαθησε να ανεβασεις διαφορες φωτογραφιες απο το φιλτρο σου για να το δουμε.....

Παντως σε συγχαιρω για την υπομονη σου και την ορεξη σου για διαβασμα!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

χμ....η αληθεια ειναι οτι μισο σακουλακι μινι σιποραξ ειναι σχετικα λιγο για 75 λιτρα....εγω φαντασου εχω ενα σακουλακι για 40 λιτρα και παλι λιγο μου φαινεται......

Μηπως αν μπορεις να κοψεις-αφαιρεσεις λιγο απο σφουγγαρι για να χωρεσει τουλαχιστον ενα σακουλακι......

Προσπαθησε να ανεβασεις διαφορες φωτογραφιες απο το φιλτρο σου για να το δουμε.....

Παντως σε συγχαιρω για την υπομονη σου και την ορεξη σου για διαβασμα!!! :thumbsu:

Τωρα που το λες η ιδεα να κοψω ενα μικρο μερος απ το σφουγγαρακι δεν ειναι κακη......Οσο για την φωτο θα κανω δοκιμες αυριο,εχω να λυσω ορισμενα τεχνικα προβληματα πρωτα και σ ευχαριστω για τα συγχαρητηρια...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..τελικα εκοψα ενα μικρο μερος απ το σφουγγαρι εβαλα ολο το υπολοιπο περιεχομενο του siporax ξαναπιεσα το κομμενο κομματι απο πανω ,κουμπωσα το φιλτρο και ολα καλα...Πειραζει που καποια ταμπλετακια ειναι μεταξυ του σφουγγαριου και του πλαστικου του φιλτρου;...Διακρινονται δηλαδη κοιτωντας απ εξω...Οσο για τις φωτο δεν παιζει προς το παρον, (δεν εχω smart phone,δεν εχω καλωδιο συνδεσης του laptop με το κινητο μου, δεν εχω καρτουλα καν στο κινητο για να την τοποθετησω στο laptop),δεν πειραζει...

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..τελικα εκοψα ενα μικρο μερος απ το σφουγγαρι εβαλα ολο το υπολοιπο περιεχομενο του siporax ξαναπιεσα το κομμενο κομματι απο πανω ,κουμπωσα το φιλτρο και ολα καλα...Πειραζει που καποια ταμπλετακια ειναι μεταξυ του σφουγγαριου και του πλαστικου του φιλτρου;...Διακρινονται δηλαδη κοιτωντας απ εξω...Οσο για τις φωτο δεν παιζει προς το παρον, (δεν εχω smart phone,δεν εχω καλωδιο συνδεσης του laptop με το κινητο μου, δεν εχω καρτουλα καν στο κινητο για να την τοποθετησω στο laptop),δεν πειραζει...

Οχι δεν πειραζει,απλα αυτο το κομματι που πιεσες,βγαλτο για να περνει <ανασα> το υπολοιπο σφουγγαρι.Γιατι ετσι θα εμποδιζει την σωστη κυκλοφορια του νερου.

Παντος αν θελεις παραπανω βιολογια,βαλε σε ενα καλσον σιποραξ,και στηριξετο με τετοιο τροπο,ωστε η εξοδος του φιλτρου,να χτυπα το καλσον.

Αν οι μετρησεις σου ειναι οι σωστες,τζαμπα μπαινεις στον κοπο.Βεβαια καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εληφθη- ενεργησω-ετοιμος!!!!!!!!Οταν λεω οτι το πιεσα να μπει μην φανταστεις τρελη πιεση ,μπηκε απο πανω αρκετα ευκολα,παρ ολα αυτα να το αφαιρεσω;

Link to comment
Share on other sites

Εληφθη- ενεργησω-ετοιμος!!!!!!!!Οταν λεω οτι το πιεσα να μπει μην φανταστεις τρελη πιεση ,μπηκε απο πανω αρκετα ευκολα,παρ ολα αυτα να το αφαιρεσω;

Να το αφαιρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον..Ελπιζω να μην εχει θεμα με την φιλτρανση,ενα μικρο κομματακι ειναι αλλωστε.Ευχαριστω..

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι , μην αγχώνεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους σας για αλλη μια φορα για την βοηθεια σας..Θα ενημερωσω σε αρκετες μερες οπως καταλαβατε για τα αποτελεσματα μετρησεων σε πρωτη φαση και μετα θα μιλησουμε για ψαρακια αφου πρωτα ριξω τρελο διαβασμα(παλι!!!!) στο αντιστοιχο link....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,ωραιος!

Αναμενουμε νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Thaaaaaaaaankssss

Link to comment
Share on other sites

Και παλι εγω στο προσκηνιο..!!!!...Εξακολουθω να ειμαι σε φαση στρωσιματος,οπως ειπαμε και θελω να ρωτησω παλι...Κατ αρχας καθε 4 μερες ριχνω καμποση τροφη και βακτηρια (sera nitrivec).......Σε ορισμενα σημεια των τοιχωματων του ενυδρειου εχει μαζευτει "σκονη" η οποια υποθετω οτι ειναι απ το siporax κυριως...

1) Δεν με ενοχλει,αλλα να την καθαρισω αυτην την "σκονη",η να την αφησω και θα φυγει σιγα σιγα;

2)Απο τις αρχες αρχες λειτουργιας του και οταν ειχα ψαρακια,αλλα ακομη και τωρα που το στρωνω εμφανιζονται στα τοιχωματα καπου καπου μικρα εντομακια χρωματος ανοιχτου πρασινου που μοιαζουν με ψειρες,τα οποια οταν τα πιανω και τα πιεσω σπανε(οπως σπαμε ενα σπυρακι σκεφτειτε)...δυστυχως δεν μπορω να βαλω φωτο...

3)εχω αυτο το φαρμακο γιαι διαφορα τετοια θεματα(eSHA 2000) το οποιο αν και το εβαλα καμποσες φορες οπως λενε οι οδηγιες,παρ ολα αυτα αποτελεσμα δεν ειδα,και ρωτω,κανει να το βαλω,και κυριως κανει να το βαλω τωρα που το στρωνω και αν ναι με την δοσολογια που αναγραφεται ,η να ακολουθησω αλλη τακτικη;....

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ. Να δούμε με τι έχουμε να κάνουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ. Να δούμε με τι έχουμε να κάνουμε. :)

Ξερω αλλα θα κοιταξω να δω τι θα κανω...Πρεπει να εμφανιστει και κανα εντομο πρωτιστως..Μια τη βδομαδα βλεπω περιπου..

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβατε ειχα θεμα με την συνδεση και ειδατε τι εγνε παραπανω...!!!!!!!...Α βλεπω διορθωθηκε το πολλαπλο μου μηνυμα.!!!

Έγινε επεξεργασία - David20
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...