Jump to content

Υβριδια


themikyri

Recommended Posts

Τελικα υπαρχει μια βαση δεδομενων που να μας δειχνει τους πιθανους υβριδισμους και το αποτελεσμα τους ??

Τουλαχιστον τη διασταυρωση των τυπικων μορφων καθε ειδους,πχ wagtail με sunset h albino shark με rainbow.

Οποιος ξερει κατι ας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα προφιλ των ψαριων που σε ενδιαφερουν,εκει γραφει ποιο ειδος με ποιο υβριδιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ψαχνω ειναι μια περιγραφη η φωτο που να δειχνει το αποτελεσμα καθε υβριδισμου.Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου γιατι δεν με ενδιαφερει να φτιαξω κατι,απλως το θεωρω ενδιαφερον και πιστευω οτι με τοσες προσπαθειες που εχοθν γινει, καπου θα πρεπει να υπαρχει μια μελετη .

Link to comment
Share on other sites

με τα ειδη που αναφερεις οπως πχ. wagtail με sunset ,δεν προκυπτουν υβριδια αν ειναι το ιδιο ειδος ψαριου (π.χ wagtail πλατυ με sunset πλατυ ).

υβριδιο θα προκυψει αν η μια απο τις ποικιλιες που ανεφερες ειναι πλατυ και η αλλη ξιφοφορος..

αυτο εννοεις?

η το ιδιο ειδος ψαριου με αλλη χρωματικη ποικιλια? .. το οποιο δεν ειναι υβριδισμος..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα το συζηταω,δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο. Η χρωματικη διασταυρωση ειναι το απλο κομματι ακολουθει η επιμιξια μελων της ιδιας οικογενειας πχ μολλυ με πλατυ οπου στο youtube δειχνουν μολλυ wagtail ! Αυτο εννοω. Σε πιο...προχωρημενες καταστασεις υποθετω οτι απαντουν μονο οι γενετιστες.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το moppy (molly με γκαπυ) , οπως ειπες ειναι προχωρημενες διασταυρωσεις αυτες..δεν γινονται ευκολα στα ενυδρεια μας... και καλο ειναι να μην μπερδευουμε τα ειδη και να διατηρουμε καθαρα τα ψαρια μας..

φυσικα οι πιο απλες διασταυρωσεις με ψαρια που υβριδιζουν και απαγορευεται να μπουν μαζι, οπως γκαπυ- εντλερ και ξιφους-πλατυ , μπορεις να τις βρεις με μια αναζητηση στο διαδυκτιο, για το πως ειναι τα υβριδια που προκυπτουν..

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ εχεις πεσει σε μεγαλο ρατσιστη αλλα δεν το ξερεις ! Το συζηταω εγκυκλοπαιδικα,μονο το χρωμα θα πειραζα ,μιας και ειναι φτιαχτο ουτως η αλλως.Δεν εχω ομως ουτε χωρο,ουτε χρονο,ουτε λεφτα για τετοια παιχνιδια.Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

το χρωμα πειραξε το οσο θελεις :D

αν εισαι οντως ρατσιστης, πες το μου να μην ξαναπαντησω σε ποστ σου! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...