Jump to content

Σκέψεις Για Λιμνούλα!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Όπως λέει και ο τίτλος, σκέφτομαι να φτιάξω μια λίμνη στον κήπο μου!

Έχω ενημερωθεί σχετικά, από το ιντερνετ και ένα φίλο, και αυτό που ήθελα ήταν να μου προτείνετε είναι κάποιο φίλτρο και μία αντλία. Την λίμνη την υπολογίζω κάπου στα 8 κυβικά νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.δωσε μας λιγα περοσσοτερα στοιχεια με το τι σκεφτεσαι να κανεις.βαθος,επιπεδα,διαστασεις.θα σκαψεις η θα βαλεις καμια πλαστικη απο τις ετοιμες;

Για να υπαρχει μια καλυτερη εικονα και να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησουν και οι πιο εμειροι λιμναδες...

εγω θα σου πω πως για 8.000 λιτρα τα ετοιμα φιλτρα ειναι πανακριβα.. ψαξε για κατασκευες να φτιαξεις ενα μονος σου με μια αντλια κι ενα βαρελι για τροφιμα..

η αντλια ή οι αντλιες που θα βαλεις ,να κοιταξεις να μπορουν να γυρισουν 2-3 φορες τα λιτρα σου σε μια ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.δωσε μας λιγα περοσσοτερα στοιχεια με το τι σκεφτεσαι να κανεις.βαθος,επιπεδα,διαστασεις.θα σκαψεις η θα βαλεις καμια πλαστικη απο τις ετοιμες;

Για να υπαρχει μια καλυτερη εικονα και να βοηθησουμε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

Σκέφτομαι να έχει 2 επίπεδα, το πρώτο στα 0,40 και το δευτερο στο 1μ. Πλάτος το μέγιστο 2 μέτρα το στενότερο 1,20μ, και μήκος ( δεν είναι σίγουρο ακόμη ) κάπου στα 6 μέτρα. Θα σκάψω, λογικά με τσιμέντο θα γίνει η κατασκευή!

Σας παραθέτω και ένα σχέδιο που έχω κάνει με την αυλή μου!

:)

post-49262-0-45371300-1400099890_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Οι δικοί σου είναι σύμφωνοι για αυτό το project ?


Γιατί σκέφτεσαι να κάνεις 2 “τρύπες”?


Θα σου πρότεινα να τις αποφύγεις και να κάνεις 1 “τρύπα”. Αν όντος θες 2 δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να βάλεις από μία αντλία στην κάθε “τρύπα”. Σύνολο να είναι στα 16.000 λίτρα την ώρα. Υπάρχουν φτηνές αντλίες με μεγάλη κατανάλωση και ακριβές αντλίες με μικρή κατανάλωση. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη


Φίλτρα θα φτιάξεις μόνος σου. Είναι πολύ ακριβά αυτά που υπάρχουν στις αγορές.


Αφού θα την κάνεις με τσιμέντο δες μήπως βάλεις bottom drain και skimmer. Δες ένα βίντεο να καταλάβεις την χρησιμότητά τους.




Από ψάρια τι θα κάνεις? Αν πας για ΚΟΙ θα χρειαστείς και αεραντλία.


Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Οι δικοί σου είναι σύμφωνοι για αυτό το project ?
Γιατί σκέφτεσαι να κάνεις 2 “τρύπες”?
Θα σου πρότεινα να τις αποφύγεις και να κάνεις 1 “τρύπα”. Αν όντος θες 2 δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να βάλεις από μία αντλία στην κάθε “τρύπα”. Σύνολο να είναι στα 16.000 λίτρα την ώρα. Υπάρχουν φτηνές αντλίες με μεγάλη κατανάλωση και ακριβές αντλίες με μικρή κατανάλωση. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη
Φίλτρα θα φτιάξεις μόνος σου. Είναι πολύ ακριβά αυτά που υπάρχουν στις αγορές.
Αφού θα την κάνεις με τσιμέντο δες μήπως βάλεις bottom drain και skimmer. Δες ένα βίντεο να καταλάβεις την χρησιμότητά τους.
Από ψάρια τι θα κάνεις? Αν πας για ΚΟΙ θα χρειαστείς και αεραντλία.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για της απάντηση.

2 "τρύπες" σκέφτηκα να κάνω για την όψη περισσότερο και τον όγκο που θα δίνει, όμως όπως το ξανασκέφτομαι ίσως να κάνω 1 στα δεξιά!

Για δείτε το "πειραγμένο σχήμα και πείτε μου γνώμες!

:)

post-49262-0-30765100-1400157392_thumb.png

Όσο για το bottom drain, θα το ψάξω! :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και την κατανάλωση των αντλιών πριν αρχίσεις το σκάψιμο. Μη σου έρθει η πρώτη ΔΕΗ και βουτάς στη λίμνη να δροσιστείς :usd:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και την κατανάλωση των αντλιών πριν αρχίσεις το σκάψιμο. Μη σου έρθει η πρώτη ΔΕΗ και βουτάς στη λίμνη να δροσιστείς :usd:

Καλημέρα.

Το έχω συζητήσει το θέμα αυτό με ένα φίλο που έχει λίμνη, και η κατανάλωση είναι ανεκτή.

Γενικότερα, θα στήσω τη λίμνη με αργούς ρυθμούς, μιας και από λεφτά δεν.. :D

Όσο για το σκάψιμο, έχει ήδη τελειώσει! Βοήθησε ο αδερφός μου και ένας φίλος του και είναι έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Πότε το τελειώσατε και όλας? Πολλά κυβικά χώμα θα πρέπει να βρήκανε. Για ανέβασε και καμιά φώτο από το πριν και το μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πότε το τελειώσατε και όλας? Πολλά κυβικά χώμα θα πρέπει να βρήκανε. Για ανέβασε και καμιά φώτο από το πριν και το μετά.

Είχα καλούς βοηθούς!!

Το χώμα είναι αρκετό, ναι..

Φώτος αργότερα γιατί τώρα την χτυπάει ο ήλιος και όσο και να προσπάθησα, δεν φαινόταν κάτι,..

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες για να έχετε μία ιδέα, μέχρι να βγάλω καλύτερες!!

DSC_0471_zpse6f5f1a3.jpg

DSC_0473_zps479426bd.jpg

DSC_0474_zps167b1467.jpg

DSC_0475_zpse6973840.jpg

DSC_0472_zps217bdcf1.jpg

DSC_0478_zps580fdafe.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από αρκετές μέρες αξιώθηκα να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες, με μερικές αλλαγές στο σχέδιο..

Το βαθύτερο σημείο είναι στο 1,15 m, από την άλλη μεριά της λίμνης, η οποία είναι κοντά στο σπίτι, με σκοπό τα ψάρια , που μαζεύονται στο βαθύτερο σημείο, να είναι από τη μεριά που θα κοθόμαστε και να φαίνονται! Το πίσω μέρος είναι στο 0,50m και το σκαλοπάτι στο 0,30m

:)

DSC_05622.jpg

DSC_05651.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι αν εκανες μια ακομα τρυπα στο πισω μερος θα ηταν ακομα πιο ωραιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...