Jump to content

Καπάκι Από Plexyglass


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . Έχω ένα Anubias A800 και θέλω να αντικαταστήσω το πίσω καπάκι του με plexyglass ώστε τους ζεστους μήνες που θα ακολουθήσουν να του προσαρμόσω 3 pc fan 80αρια.

Σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω πλεξιγκασ των 3 mm (αυτό είναι το πάχος του υπάρχοντος καπακιού), η διασταση του καπακιου ειναι 77εκ x 16,5 εκ.

Θέλω να ρωτήσω εαν θα έχω πρόβλημα με στρεβλώσεις του πλεξιγκασ και τι μπορώ να κάνω για να τις αποφύγω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις πολυκαρμπονικό υλικό πυ είναι το ίδιο στην όψη με το plexiglass αλλά είναι κατασκευασμένο για να αντέχει στις θερμοκρασίες. Το plexi εκτος του οτι θα σου σκευρώσει (βέβαια υπάρχουν και ποιότητες), θα σου θολώσει, θα σου γρατσουνίζεται εύκολα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις πολυκαρμπονικό υλικό πυ είναι το ίδιο στην όψη με το plexiglass αλλά είναι κατασκευασμένο για να αντέχει στις θερμοκρασίες. Το plexi εκτος του οτι θα σου σκευρώσει (βέβαια υπάρχουν και ποιότητες), θα σου θολώσει, θα σου γρατσουνίζεται εύκολα κτλ.

Εχω της εντύπωση οτι το πολυκαρμπονικό από κατασκευής βγαίνει αρκετά παχύ. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχω φτιάξει με 3 χιλιοστά και υπήρχε και πιο λεπτό αν θυμάμαι καλά. Έχει παρα πολλα χρώματα και σου το κόβει επι τόπου στις διαστάσεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχω φτιάξει με 3 χιλιοστά και υπήρχε και πιο λεπτό αν θυμάμαι καλά. Έχει παρα πολλα χρώματα και σου το κόβει επι τόπου στις διαστάσεις που θέλεις.

οκ , δεν το ήξερα. Έχεις υπόψιν σου καποιον που να κόβει πολυκαρμπονικό στα νότια προάστια;

Link to comment
Share on other sites

σορρυ δεν είδα οτι είσαι από επαρχία

Link to comment
Share on other sites

Το μασίφ πολυκαρμπονικό ξεκινάει από τα 2mm.

Αν καταλάβα καλά εσύ θέλεις να φτιάξεις ένα μόνο κομμάτι από το καπάκι σου (77εκ x 16,5 εκ.)

Εφόσον θα βάλεις πάνω τα φανούρια λοιπόν αν χρησιμοποιήσεις και ηλεκτρολογικό κανάλι για τα καλώδια

πιστεύω δεν θα έχεις θέμα αρκεί να βάλεις 2 κομμάτια στα 77cm (μπρος και πίσω από τα fans).

Σε αυτές τις διαστάσεις πάντως εγώ θα χρησιμοποιούσα τουλάχιστον 5mm.

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν http://www.spakouris.gr

Πάνο τιμή τετραγωνικού για το μασίφ δεν είπες στον φίλο . . .

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα δυο φλάπ των 3mm στις διαστάσεις του φίλου (ίσως και λιιιιγο μεγαλύτερο) με συνολικο κόστος 14€ έτοιμα, κομμένα σε λευκο χρωμα. Έβαλα πάνω 4 ανεμιστήρια των 8mm με προστατευτική σιτα και το κανάλι καλωδίων και το πάχος του φλάπ αποδείχθηκε μια χαρα Βασίλη.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Κωστα, εκει θα πας που σου ειπε ο Βασιλης.

Παρε σαν δηγμα το αλλο να στο κοψει ακριβος.

Και δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα δυο φλάπ των 3mm στις διαστάσεις του φίλου (ίσως και λιιιιγο μεγαλύτερο) με συνολικο κόστος 14€ έτοιμα, κομμένα σε λευκο χρωμα. Έβαλα πάνω 4 ανεμιστήρια των 8mm με προστατευτική σιτα και το κανάλι καλωδίων και το πάχος του φλάπ αποδείχθηκε μια χαρα Βασίλη.

πανο αυτα στα γιαννενα τα εκανες η στο δικο μας χωριο? λεω να το δοκιμασω, εχεις καποιο ποστ απο τοτε να δουμε κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

πανο αυτα στα γιαννενα τα εκανες η στο δικο μας χωριο? λεω να το δοκιμασω, εχεις καποιο ποστ απο τοτε να δουμε κατασκευη?

στο χωριό σου το έκανα. Φωτογραφία αν βρω θα βάλω. Είχα ανοίξει θέμα με την κατασκευή αλλα έχω διαγράψει τις φωτογραφίες ο κεφάλας και δε φαίνονται. Θα ψάξω και θα σας δείξω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα, εκει θα πας που σου ειπε ο Βασιλης.

Παρε σαν δηγμα το αλλο να στο κοψει ακριβος.

Και δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Ok Δημήτρη , εκεί λέω να πάω. Τι πιστέυεις εσυ για το πάχος ; Τα 3 mm πολυκαρμπονικό θα είναι ενταξει ;

Link to comment
Share on other sites

Το μασίφ πολυκαρμπονικό ξεκινάει από τα 2mm.

Αν καταλάβα καλά εσύ θέλεις να φτιάξεις ένα μόνο κομμάτι από το καπάκι σου (77εκ x 16,5 εκ.)

Εφόσον θα βάλεις πάνω τα φανούρια λοιπόν αν χρησιμοποιήσεις και ηλεκτρολογικό κανάλι για τα καλώδια

πιστεύω δεν θα έχεις θέμα αρκεί να βάλεις 2 κομμάτια στα 77cm (μπρος και πίσω από τα fans).

Σε αυτές τις διαστάσεις πάντως εγώ θα χρησιμοποιούσα τουλάχιστον 5mm.

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν http://www.spakouris.gr

Πάνο τιμή τετραγωνικού για το μασίφ δεν είπες στον φίλο . . .

Αυτό που λές να βάλω 2 κομματια εμπρος και πίσω από τα fans εννοείς σαν κόντρες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα φτιάξει εγώ. Πρέπει να είναι οι ίδιες διαστάσεις με του φίλου.

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/DSC09469_zps63d2ec96.jpg

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ. Τα fans φυσάνε 2 μέσα και 2 έξω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτό που έφτιαξε ο Πάνος.Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις και πιο στενό κανάλι.

fans 2 μέσα 2 έξω για να έχει κυκλοφορία ο αέρας ή 3-1 .

Δεν θα έχει σημαντική διαφορά το 3mm από το 5mm.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα φυσούσαν. Είχα δυο σημεία στο ενυδρειο απο τα οποια έφευγε ο αέρας οπότε δε χρειάστηκε να γυρίσω ανεμιστήρια προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μέγεθος του καναλιού να υπολογίζεις οτι θα πρεπει να χωράνε οι κλέμες με τις οποίες θα κάνεις τις συνδέσεις. Εγω να φανταστείς έκοψαν τις κλέμες σε δυο κομμάτια (τις χωριστά δηλαδή) γιατι δε μπαίνανε στο κανάλι. Βασίλη μη νομίζεις οτι ειναι φαρδύ, σε ξεγελάει η φωτογραφία. Η μικρότερη κλέμα, δε χωρούσε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

σε πρόβλημα χώρου θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι στις ενώσεις των καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις κλέμα?Θερμοσυστελλόμενο δεν βολεύει που μονώνει και από τα νερά ??

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια ειναι πολυ λεπτά και τόσο ψιλό θερμοσυστελόμενο δε βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

το πιο μικρό που βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση είναι 1.6/0.8mm δεν θα έκανε δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Ok Δημήτρη , εκεί λέω να πάω. Τι πιστέυεις εσυ για το πάχος ; Τα 3 mm πολυκαρμπονικό θα είναι ενταξει ;

Γι αυτο σου αναφερα να παρεις και το αλλο μαζι σου, μπορει να βρεις και το ιδιο υλικο σαν

κι αυτο. Δες το παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφου ευχαριστησω ολα τα παιδια για τις γνωμες τους και τη διαθεση να βοηθησουν θελω να παρουσιασω το καπακι που εφτιαξα εδω και λιγο καιρο. Αφου προμηθευτικα 5αρι πολυκαρμπονικο απο τον σπακουρη στον πειραια και ανοιξα τις 12αρες τελικα τρυπες με σεγα για 2 12αρια fans , προεκυψε ενα αποδοτικο και προπαντων αθορυβο συστημα ψυξης που συνδεθηκε σε ενα stc 1000.

post-52309-0-00218400-1404740736_thumb.jpg

post-52309-0-50877100-1404740769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη στο υλικο, ωραια κατασκευη :thumbsu:

Ποσο πηγε το μετρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...