Jump to content

Καπάκι Από Plexyglass


Recommended Posts

Πολυ καλη επιλογη στο υλικο, ωραια κατασκευη :thumbsu:

Ποσο πηγε το μετρο;;;

Να εισαι καλα. Το συγκεκριμενο κομματι ειναι 73 επι 16,5 εκατοστα και μου πηγε 8 €

Link to comment
Share on other sites

αυτους τους ανεμιστηρες εχω βαλει κι εγω... :thumbsu:

οντως ειναι εντελως ΑΘΟΡΥΒΟΙ... :thumbsu:

Και αθορυβοι και με πολυ δυνατη ροη. Απλα επειδη ειναι μεγαλοι δεν μου χωρεσαν μεσα στο καπακι και τους εβαλα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες τοσο δυνατη ροη αερα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες τοσο δυνατη ροη αερα?

Για την καλυτερη ψυξη δημητρη. Διοτι χρησιμοποιω 2 fans και οχι 4 που συνηθως τοποθετουνται σε αντιστοιχα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο χρονικο διαστημα ( λεπτα ) σου ριχνει τη θερμοκρασια που εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσο χρονικο διαστημα ( λεπτα ) σου ριχνει τη θερμοκρασια που εχεις βαλει?

Λογω καλοκαιριου εχω ανεβασει τη θερμοκρασια στο stc στους 27 με +-0.3 . Οποτε απο τους 27,3 στους 27 το βραδυ τους κατεβαζει σε 10 λεπτα. Και τα 2 φυσανε προς τα μεσα με μισανοιχτο το εμπρος καπακι. Το μεσημερι λογικα θα κανει περισσοτερο χρονο αλλα δεν το εχω μετρησει

Link to comment
Share on other sites

Λογω καλοκαιριου εχω ανεβασει τη θερμοκρασια στο stc στους 27 με +-0.3 . Οποτε απο τους 27,3 στους 27 το βραδυ τους κατεβαζει σε 10 λεπτα. Και τα 2 φυσανε προς τα μεσα με μισανοιχτο το εμπρος καπακι. Το μεσημερι λογικα θα κανει περισσοτερο χρονο αλλα δεν το εχω μετρησει

Απο αυτο εχεις απωλεια, ο αερας φευγει ποιο γρηγορα εξω και δεν εχεις την αποδοση που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

όμορφο

αφού δουλεύει - λειτουργικό και πρακτικό

αφου σου αρέσει - μου περισσεύει

επειδή έγραψες και περιέγραψες την κατασκευή σου σε ευχαριστώ - οπως όλοι

να ρωτήσω μονο...

γιατί διαφανές?

Link to comment
Share on other sites

όμορφο

αφού δουλεύει - λειτουργικό και πρακτικό

αφου σου αρέσει - μου περισσεύει

επειδή έγραψες και περιέγραψες την κατασκευή σου σε ευχαριστώ - οπως όλοι

να ρωτήσω μονο...

γιατί διαφανές?

Διαφανες εβαλα διοτι απλα δεν ειχε σε αλλο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτο εχεις απωλεια, ο αερας φευγει ποιο γρηγορα εξω και δεν εχεις την αποδοση που θελεις.

Δεν καταλαβα τη θελεις να μου πεις. Ο σκοπος μας δεν ειναι να βγει ο ζεστος αερας εξω; Μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι, οταν το εχεις ανοιχτο φευγει ο αερας που δινουν τα ανεμιστιρακια ( σαν αντανακλαση ). Δεν εχεις την απαιτουμενη

εξατμηση και αυτα δουλευουν ποιο πολυ ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι, οταν το εχεις ανοιχτο φευγει ο αερας που δινουν τα ανεμιστιρακια ( σαν αντανακλαση ). Δεν εχεις την απαιτουμενη

εξατμηση και αυτα δουλευουν ποιο πολυ ωρα.

Καταλαβα , ενδιαφερουσα αποψη , αν βρω χρονο θα το δοκιμασω απο περιεργια να δω πως δουλευει σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα ο ζεστός αέρας με κάποιο τροπο θα πρέπει να φεύγει απο μέσα. Υπάρχει κάποιο σημείο με άνοιγμα έστω μικρό; Εκτός κι αν βάλεις ενα τρίτο ανεμιστηράκι να βγάζει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι, οταν το εχεις ανοιχτο φευγει ο αερας που δινουν τα ανεμιστιρακια ( σαν αντανακλαση ). Δεν εχεις την απαιτουμενη

εξατμηση και αυτα δουλευουν ποιο πολυ ωρα.

Πάντως σίγουρα ο ζεστός αέρας με κάποιο τροπο θα πρέπει να φεύγει απο μέσα. Υπάρχει κάποιο σημείο με άνοιγμα έστω μικρό; Εκτός κι αν βάλεις ενα τρίτο ανεμιστηράκι να βγάζει αέρα.

Πανο αυτο που λες το αναφερω ποιο πανω.

Φευγει απο τις τρυπες που εχει για τα μπαστουνια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα ο ζεστός αέρας με κάποιο τροπο θα πρέπει να φεύγει απο μέσα. Υπάρχει κάποιο σημείο με άνοιγμα έστω μικρό; Εκτός κι αν βάλεις ενα τρίτο ανεμιστηράκι να βγάζει αέρα.

Υπαρχει ανοιγμα στην εισοδο εξοδο του φιλτρου και επιπλεον για την ταιστρα που προσαρμοσα λογω διακοπων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...