Jump to content

Κυκλοφορητής Σε Φυτεμένο!!!!


Recommended Posts

καλησπερα φίλοι μου μόλις έστησα το ενυδρείο μου 200 λίτρα 1.00 χ 50 χ 45 καθαρά και 70 λίτρα το sub ,ο σκοπός είναι να το κάνω φυτεμένο στην πορεία με εύκολα φυτά ,ο φωτισμός είναι μια λευκή στα 6500κ και 2 ροζ ,το φίλτρο βγάζει 1500 λίτρα την ώρα εκεί δεν ειμαι σίγουρος γιατί έχω κλείσει λίγο το βανακι και δεν νομίζω να βγάζει τόσο , γιατί έπρεπε να ρυθμίσω την ροή του νερού που θα πέφτει στο sub {δηλαδή την υπερχείλιση} !!Τα ψάρια που θα βάλω στον ενυδρείο μου θα είναι μόνο neon tetra που μου αρέσουν πολύ!! Λοιπόν το προβλημα μου είναι να βάλω έναν κυκλοφορητή που έχω μια κοραλια 900 λίτρα να κάνει καλύτερη ανατάραξη του νερού η δεν χρειάζεται ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

φυτα και αναταραξη δεν πολυταιριαζουν.

αυτο με το φιλτρο δεν το καλαβα τι θελεις να πεις.

εχεις sub,αλλα εχεις και εξτρα φιλτρο?για ποιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα klaz εχω sub εννοω τον κυκλοφορητή που ανεβαίνει το νερό απάνω στο ενυδρείο! εγώ το διατύπωσα λάθος!

Έγινε επεξεργασία - lilos lilos
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε εχω περιπου το ιδιο ενυδρειο με σαμπ και εγω και εγω βαλει μια τουρπελα 4500 λιτρα και τα φυτα δεν εχουν θεμα.ευκολα φυτα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την ίδια απορία για τον κυκλοφορητή. Βέβαια η μέχρι τώρα πορεία μάλλον με ωθεί στην απόρριψη ή καλύτερα στην μη αναγκαιότητά του.... δεν ξέρω ίσως να παίζουν και οι διαστάσεις του κάθε ενυδρείου τον ρόλο τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω!

Το μηκος ειναι μικρο για να βαλεις κυκλοφορητη.

Με την εξοδο τις αντλειας ( αν την εχεις στρεψει σωστα ) δεν θα εχεις θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα φυτεμενα η πολυ αναταραξη προκαλει διαφυγη c02 δεν το θελουμε αυτο ,επισης λες οτι θα βαλεις νεον τετρα δεν θελουν τοσο μεγαλη ροη , αλλο θεμα τα νεον θελουν χαμηλο ph η αναταραξη αφου προκαλει διαφυγη του c02 ανεβαζει και το ph ....αληθεια το ph πως θα το φτιαξεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως υπόθηκε πολλές φορές αν θέλουμε το κάνουμε και τρικημία το ενυδρείο μας και τα φυτά ανάγκη δεν θα έχουν απλά όσο ποιο μεγάλη ανατάραξη έχουμε τόσο περισσότερο CO2 διαφεύγει με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε να διοχετεύουμε περισσότερο CO2 στο ενυδρείο μας. Όποιος θέλει και βαστά η τσέπη του ας το κάνει εγώ πάντως δεν θέλω καθ τρις και λίγο να αλλάζω μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...