Jump to content

Grindal Worms


Recommended Posts

Eχει κανεις διατηρησει πληθυσμο για να ταιζει ψαρια σε θαλασσινο? Εδω ο Paulb (παλιοτερο εν λειτουργια ρeef) λεει οτι τα τρωει μεχρι και μανδαρινος αλλα και τα χαιρονται ολα τα ψαρια του....Οντως μενουν ζωντανα μεσα στο θαλασσινο?

http://www.thereeftank.com/forums/f6/fattening-up-a-mandarin-218241.html

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι που αναπαράγονται σε ένα σφουγγάρι μέσα σε μπολ με λίγη τροφή τριμμένη ???

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι που αναπαράγονται σε ένα σφουγγάρι μέσα σε μπολ με λίγη τροφή τριμμένη ???

Από ότι έχω διαβάσει ναι...αλλά δε ξέρω χωρίς χώμα, ποσό γρήγορα αναπτύσσεται ο πληθυσμός τους στο σφουγγαρι.
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά το έχει ξεκινήσει ένας φίλος και θα του ζητήσω να μου δώσει να δω αν πληθαινουν...

είναι καλή τροφή για τα θαλασσινά???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι θαλάσσινοι και στις ζωντανές τροφές προτιμούν έτοιμα και ακριβά σακουλακια!!! Τόσοι είμαστε ρε παιδιά, κανείς δεν το σκέφτηκε πριν από εμένα? ή απλά δεν είναι καλή τροφή για θάλασσα, γιατί ψοφανε αμέσως?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα δεν ψοφανε αλλα ζουνε οπως γραφει ο paul, για ποσο δεν ξερω, τα λιγα που εβαλα για δοκιμη εγιναν γρηγορα μεζες, ελπιζω γρηγορα να αυξηθει ο πληθυσμος τους και να ξερω και ποση ωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε αλανια τι ακριβως γινετε με αυτο το σκουλικι;

Που μπορουμε να βρουμε αποικιες;

Πος πολαπλασιαζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλανια τι ακριβως γινετε με αυτο το σκουλικι;

Που μπορουμε να βρουμε αποικιες;

Πος πολαπλασιαζουμε;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/63246-eaeeeynaaaea-oeioeceethi-grindal/

http://www.ebay.com/itm/Grindal-worms-live-feed-/251576831453?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a9325cddd

http://www.ebay.com/itm/GRINDAL-WORM-STARTER-CULTURE-live-food-for-fish-/121375318447?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item1c428861af

Αν δεν εχει κανεις στη Σαμο, πιο φθηνα θα σου ερθει απο το ebay!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι θαλάσσινοι και στις ζωντανές τροφές προτιμούν έτοιμα και ακριβά σακουλακια!!! Τόσοι είμαστε ρε παιδιά, κανείς δεν το σκέφτηκε πριν από εμένα? ή απλά δεν είναι καλή τροφή για θάλασσα, γιατί ψοφανε αμέσως?

Δεν παει ακριβώς ετσι. Μπορει οντως να ειναι ωραια ιδεα τα grintal αλλα πρεπει να το δουμε σε βάθος χρόνου. Επειδή δεν ειναι απο θάλλασα αλλα απο αλλη διαδικασία, σίγουρα θα στερούνται καποια στοιχεία που στα ζωντανα που καταναλώνουν μονο αυτο θα προκαλέσει καποια αποβιταμινωση σε βάθος χρόνου. Οπως π.χ. Οι ιππόκαμποι που αν τους ταΐζεις μονο αρτεμια ζωντανή σε βάθος χρόνου παθαίνουν αποβιταμινωση.

Τωρα το ενδιαφέρων ειναι πως δουλεύει αυτη η τροφή σαν συμπληρωματική τροφή. Λογικά θα εχει αρκετα να προσφέρει με αυτη τη λογική, αλλα θα ηθελα να το δω σε βαθος χρονου. Ενδιαφερων πείραμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ακριβώς ετσι. Μπορει οντως να ειναι ωραια ιδεα τα grintal αλλα πρεπει να το δουμε σε βάθος χρόνου. Επειδή δεν ειναι απο θάλλασα αλλα απο αλλη διαδικασία, σίγουρα θα στερούνται καποια στοιχεία που στα ζωντανα που καταναλώνουν μονο αυτο θα προκαλέσει καποια αποβιταμινωση σε βάθος χρόνου. Οπως π.χ. Οι ιππόκαμποι που αν τους ταΐζεις μονο αρτεμια ζωντανή σε βάθος χρόνου παθαίνουν αποβιταμινωση.

Τωρα το ενδιαφέρων ειναι πως δουλεύει αυτη η τροφή σαν συμπληρωματική τροφή. Λογικά θα εχει αρκετα να προσφέρει με αυτη τη λογική, αλλα θα ηθελα να το δω σε βαθος χρονου. Ενδιαφερων πείραμα :)

Ουσιατικα ειναι νηματωδης, που τρεφονται με οργανικα υπολειματα στο ανωτερο στρωμα του εδαφους, αρα ουτε στο γλυκο νερο υπαρχουν, αλλα τα ταιζουν χρονια τωρα στα ψαρια γλυκου, χωρις προβληματα...οπως ομως ισχυει σε ολες τις τροφες εννοειται πως η ενναλλαγη και ηποικιλια μονο καλο κανει! Τωρα στα πρακτικα ζουνε περιπου 15min, ολα τα ζωντανα κανουν παρτυ, και ο μανδαρινος, απλα ο τελευταιος ειναι τρομερα αργος και με το που ψοφανε τα προσπερναει, οποτε δεν τρωει και πολλα! Το περιεργο ειναι οτι δεν μου ανεβασνε νιτρικα, ακομη και την τελευταια εβδομαδα, που ταισα 5 μερες στις 7, ενω με κατεψυγμενη αρτεμια με 2 ταισματα την εβδομαδα, τσιμπουσα λιγα!!! επειδη ετσι και αλλιως δεν σκοπευω να ταιζω μονο grindal, νομιζω οτι μονο θετικα θα δω απο αυτα, και στα ζωντανα μου αλλα και στην τσεπη μου!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το κομματι των νιτρικων κι το οτι δεν βλεπεις να επιβαρυνουν το νερο σου ειναι πολυ ενδιαφερον γρηγορη!

Απο θεμα κοστους ποσο το υπολογιζεις πανω κατω,καθε μηνα π.χ;

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα κοστους ποσο το υπολογιζεις πανω κατω,καθε μηνα π.χ;

Μιχαλη ριχνω ελαχιστη ποσοτητα απο μουλιασμενες νιφαδες σιταριου, που υπαρχουν παντα στο σπιτι, καθε 36-48ωρες, διατηρωντας τα σε 2 κεσεδακια γιαουρτιου μισογεματα με φυτοχωμα...κοστος μηδενικο!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ριχνω ελαχιστη ποσοτητα απο μουλιασμενες νιφαδες σιταριου, που υπαρχουν παντα στο σπιτι, καθε 36-48ωρες, διατηρωντας τα σε 2 κεσεδακια γιαουρτιου μισογεματα με φυτοχωμα...κοστος μηδενικο!

Οντως το κοστος ειναι μηδενικό.

Η ερώτηση τωρα μια και τα εχεις πρόχειρα, αν αντί μουχλιασμένο σιτάρι τους δώσεις μια ψιλό μουχλιασμένη τροφή η μπαγιάτικη η ακομα και φρέσκια τροφή για reef ψαράκια. Πιστεύεις οτι θα καταναλωθεί; Θα μπορούσες να δοκιμασης ενα κεσεδάκι;

Αν γινεται αυτο, σίγουρα θα ειναι αρκετα ποιο θρεπτικά για τα θαλασσινά μας ζωντανα απο οτι με το σιτάρι και το κοστος θα ειναι παλι σχεδον μηδενικό.

Άμα γινεται και τα grintal τρώνε οτι οργανικό τους δώσεις, θα εχει πολυ ψωμί η υπόθεση :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Οντως το κοστος ειναι μηδενικό.

Η ερώτηση τωρα μια και τα εχεις πρόχειρα, αν αντί μουχλιασμένο σιτάρι τους δώσεις μια ψιλό μουχλιασμένη τροφή η μπαγιάτικη η ακομα και φρέσκια τροφή για reef ψαράκια. Πιστεύεις οτι θα καταναλωθεί; Θα μπορούσες να δοκιμασης ενα κεσεδάκι;

Αν γινεται αυτο, σίγουρα θα ειναι αρκετα ποιο θρεπτικά για τα θαλασσινά μας ζωντανα απο οτι με το σιτάρι και το κοστος θα ειναι παλι σχεδον μηδενικό.

Άμα γινεται και τα grintal τρώνε οτι οργανικό τους δώσεις, θα εχει πολυ ψωμί η υπόθεση :)

Μαριε απο εμενα εχουν φαει πελετ που εχω για τα χρυσοψαρα, και σε φιλο που εδωσα τα δινει κροκετες για γατες...σιγουρα θα φανε και νιφαδες αλλα και οτιδηποτε αλλο , αλλα οχι μουχλιασμενο, μουλιασμενο εγφαψα με νερακι να μαλακωσει:-). Πιστευεις οτι αν ταισω ψαροτροφη, θα ειναι πιο θρεπτικα; οπως κανουν με τις αρτεμιες δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

παιδες σημερα ηρθε η αποικια με τα σκουλικια θελετε να μου πειτε τι κανω???

εχω και ζεολιθο αμα χρειαζεται!!!!

post-56939-0-96867100-1404554201_thumb.jpg

post-56939-0-49588500-1404554219_thumb.jpg

post-56939-0-62404800-1404554236_thumb.jpg

post-56939-0-60987600-1404554253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δοκιμασης ενα κεσεδάκι;

Αν γινεται αυτο, σίγουρα θα ειναι αρκετα ποιο θρεπτικά για τα θαλασσινά μας ζωντανα απο οτι με το σιτάρι και το κοστος θα ειναι παλι σχεδον μηδενικό.

Άμα γινεται και τα grintal τρώνε οτι οργανικό τους δώσεις, θα εχει πολυ ψωμί η υπόθεση :)

σιγουρα θα φανε και νιφαδες αλλα και οτιδηποτε αλλο , αλλα οχι μουχλιασμενο, μουλιασμενο εγφαψα με νερακι να μαλακωσει:-). Πιστευεις οτι αν ταισω ψαροτροφη, θα ειναι πιο θρεπτικα; οπως κανουν με τις αρτεμιες δηλαδη;

οπως το περιμενα τρωνε και νιφαδες, που δεν τις ειχα δοκιμασει γιατι δεν....μουλιαζονται! Αλλα τελικα δεν τις χρειαζονται μουλιασμενες, τις εξαφανισανε και τελειως στεγνες που τις εδωσα....μαλιστα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να τους αρεσαν παραπανω απο τις νιφαδες βρωμης-σιταριου, γιατι καταναλωνουν πολυ μεγαλυτερη πσοσοτητα! Απο σημερα θα τα ριχνω μονο νιφαδες, ελπιζωντας οτι οπως ισχυει για την αρτεμια, θα ειναι πιο θρεπτικα για τα ψαρακια. Ευχαριστω πολυ Μαριε για την ιδεα, για ακομη μια φορα μου εδωσες ιδεα για κατι που δεν ειχα διαβασει στο ιντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Μαριε απο εμενα εχουν φαει πελετ που εχω για τα χρυσοψαρα, και σε φιλο που εδωσα τα δινει κροκετες για γατες...σιγουρα θα φανε και νιφαδες αλλα και οτιδηποτε αλλο , αλλα οχι μουχλιασμενο, μουλιασμενο εγφαψα με νερακι να μαλακωσει:-). Πιστευεις οτι αν ταισω ψαροτροφη, θα ειναι πιο θρεπτικα; οπως κανουν με τις αρτεμιες δηλαδη;

Κι εγώ τροφή για γάτες τα ταιζω και είναι μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

οπως το περιμενα τρωνε και νιφαδες, που δεν τις ειχα δοκιμασει γιατι δεν....μουλιαζονται! Αλλα τελικα δεν τις χρειαζονται μουλιασμενες, τις εξαφανισανε και τελειως στεγνες που τις εδωσα....μαλιστα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να τους αρεσαν παραπανω απο τις νιφαδες βρωμης-σιταριου, γιατι καταναλωνουν πολυ μεγαλυτερη πσοσοτητα! Απο σημερα θα τα ριχνω μονο νιφαδες, ελπιζωντας οτι οπως ισχυει για την αρτεμια, θα ειναι πιο θρεπτικα για τα ψαρακια. Ευχαριστω πολυ Μαριε για την ιδεα, για ακομη μια φορα μου εδωσες ιδεα για κατι που δεν ειχα διαβασει στο ιντερνετ!

Δεν μπορεις να φανταστείτε πόσο μου αρεσει που με μια υγιή ανταλλαγή απόψεων προχωρήσαμε μια ιδεα ποιο μακρυά και σε ποιο θαλασσινά νερά!!! :)

Αυτο ειναι το υγιές χομπι μας και ο λόγος παρουσίας μας εδω!! Μου λες την γνωμη σου, σου λεω τη γνωμη μου και με την συνεχόμενη ανταλλαγή όλων μας καπου καλα θα φτάσουμε, κανεις δεν μαθαίνει εαν δεν εκτίθεται και δεν ζητάει να μαθαίνει το κατι παραπανω :)

Εχει καλές προοπτικές το ολο concept. Η ψαροτροφη ειναι εξαιρετική ιδεα αφου με ενα πλάγιο τροπο περνάμε απαραίτητα θρεπτικά στα ζωντανα μας. Αφου τρώνε μεχρι και γάτοτροφή :P ειναι παμφάγα με μια έννοια, τουλάχιστον σε ξηρές τροφές. Κρίμα που (φαντάζομαι) δεν θα μπορούν να καταναλώσουν και σάρκα, οπως π.χ. γαρίδες η ψάρι γιατι μετα απο ημερες θα βρωμίσει το σύμπαν.

Ευχαριστω για την ιδεα με τις ωραίες προοπτικές για τα ενυδρεια μας :) :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλανια θελω βοηθεια κανει αυτο για να εχω τα grindal? θα βαλω και ζεολιθω που ειναι μεσα το μπολι!

Link to comment
Share on other sites

αλανια θελω βοηθεια κανει αυτο για να εχω τα  grindal? θα βαλω και ζεολιθω που ειναι μεσα το μπολι!

Ποιο εννοεις??
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γι αυτο αλλα ολοι χρησιμοποιουμε χουμους δηλαδη φοινικοχωμα αγορασμενο απο το Ikea
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι Σαμο και δεν εχει τετοια το μονο που βρηκα ειναι αυτο και γιαυτο το λεω σιγουρα ομοσ αμα παραγκιλω θα βρω απο καπου σε καμια 5 μερες

Link to comment
Share on other sites

Σακη νηματωδης ειναι! Υπαρχουν σε ολα τα χωματα, και χωμα απο την αυλη σου να βαλεις θα κανει, αλλα θα λασπωνεσαι, γι αυτο βαλε ενα οπιοδηποτε φυτοχωμα που δεν λασπωνει και ειναι πιο ελαφρυ, απο το χωμα στις αυλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...