Jump to content

Grindal Worms


Recommended Posts

Σακη νηματωδης ειναι! Υπαρχουν σε ολα τα χωματα, και χωμα απο την αυλη σου να βαλεις θα κανει, αλλα θα λασπωνεσαι, γι αυτο βαλε ενα οπιοδηποτε φυτοχωμα που δεν λασπωνει και ειναι πιο ελαφρυ, απο το χωμα στις αυλες μας.

Ε ναι, χώμα θέλουν, απλα αποφύγετε την κοπρια :P
Link to comment
Share on other sites

Σακη νηματωδης ειναι! Υπαρχουν σε ολα τα χωματα, και χωμα απο την αυλη σου να βαλεις θα κανει, αλλα θα λασπωνεσαι, γι αυτο βαλε ενα οπιοδηποτε φυτοχωμα που δεν λασπωνει και ειναι πιο ελαφρυ, απο το χωμα στις αυλες μας.

Δηλαδη μπορω να βαλψ και ελαφροπετρα να το ελαφρινω και αλλο???

απο τι καταλαβα θελει απλα να μην ειναι λασποδες και με φαρμακα μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να βαλψ και ελαφροπετρα να το ελαφρινω και αλλο???

απο τι καταλαβα θελει απλα να μην ειναι λασποδες και με φαρμακα μεσα!

Εγω δεν θα εβαζα ουτε ελαφροπετρα, ουτε οπως στο δωσανε σε ζεολιθο, απλα τπ ποιο φθηνο φυτοχωμα. Μπορει και να γινονται ομως αλλα για πιο λογω να πειραματιστεις? Αν εχεις 2 γλαστρες σιγουρα θα εχεις και φυτοχωμα στο σπιτι, αλλιως με 2Ε πουλανε και στα supermaket.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σακη νηματωδης ειναι! Υπαρχουν σε ολα τα χωματα, και χωμα απο την αυλη σου να βαλεις θα κανει, αλλα θα λασπωνεσαι, γι αυτο βαλε ενα οπιοδηποτε φυτοχωμα που δεν λασπωνει και ειναι πιο ελαφρυ, απο το χωμα στις αυλες μας.

Ε ναι, χώμα θέλουν, απλα αποφύγετε την κοπρια :P

Δεν είναι ακριβός έτσι. Σε μαύρο κηποχώμα δεν αναπτύσσονται γρήγορα, κρατά υπερβολική υγρασία και μουχλιάζει η τροφή. Δεν ανεβαίνουν στην επιφάνια για να μπορέσουμε να τα συλλέξουμε.

Επίσης το συσκευασμένο κηπόχωμα περιέχει μυκητοκτόνα που σκοτώνουν τα σκουλήκια.

Έχω δοκιμάσει και σε τύρφη με ολέθρια αποτελέσματα.

Μακράν το καλύτερο υλικό είναι η κοκοφοίνικας Για όσους δεν μπορούν να βρουν μπορεί να πάρουν από εδώ που στέλνει σε όλη την Ελλάδα. http://www.aeroponic.gr/proionta/ypostrwmata-kalliergeias/kokofoikikas.html

Να σημειώσω πως χρειάζονται σκοτάδι και θερμοκρασία από 24 έως 30 βαριά βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβός έτσι. Σε μαύρο κηποχώμα δεν αναπτύσσονται γρήγορα, κρατά υπερβολική υγρασία και μουχλιάζει η τροφή. Δεν ανεβαίνουν στην επιφάνια για να μπορέσουμε να τα συλλέξουμε.

Επίσης το συσκευασμένο κηπόχωμα περιέχει μυκητοκτόνα που σκοτώνουν τα σκουλήκια.

Έχω δοκιμάσει και σε τύρφη με ολέθρια αποτελέσματα.

Μακράν το καλύτερο υλικό είναι η κοκοφοίνικας Για όσους δεν μπορούν να βρουν μπορεί να πάρουν από εδώ που στέλνει σε όλη την Ελλάδα. http://www.aeroponic.gr/proionta/ypostrwmata-kalliergeias/kokofoikikas.html

Να σημειώσω πως χρειάζονται σκοτάδι και θερμοκρασία από 24 έως 30 βαριά βαριά.

Φιλε μου αυτα που γραφεις τα εχεις δοκιμασει? Γιατι σε εμενα δεν ισχυει τιποτα απο οτι γραφεις....και υγρασια δεν κρατα-εκτως αν το πλυμμυρισω, και η τροφη δεν μουχλιαζει-ειδικα τα flakes που ριχνω τελευταια, ακομη και πολλα αν μου ξεφυγουν δεν μουχλιαζουν, και οταν αναπτυξουν πληθυσμο οι νηματωδεις ειναι συνεχεια στην επιφανεια και τους συλλεγω πανευκολα....

Επισης τι μυκητοκτονα περιεχει και αν θελεις εξηγησε μου πως γινεται τα μυκητοκτονα ,να σκοτωνουν νηματωδεις?

Κοκοφοινικα δεν εχω δοκιμασει αλλα αν μπορει να γινει πολυ καλη δουλεια και χωρις αυτο με απλο φυτοχωμα, για πιο λογο να μπει κανεις στον κοπο να βρει κοκοφοινικα?

Link to comment
Share on other sites

Λες να τα βγάζω από το στομάχι μου; Φυσικά και τα έχω δοκιμάσει !

Φτιάξε και μια από κοκοφοίνικα και πες μου αν θα δεις διαφορά. :bigemo_harabe_net-141:

Για να είμαι ποιο σαφής εκτός από μυκητοκτόνα και εντομοκτόνα για την αποφυγή βλαβερών ζιζανίων που καταστρέφουν τη ρίζα του φυτού.

Link to comment
Share on other sites

Λες να τα βγάζω από το στομάχι μου; Φυσικά και τα έχω δοκιμάσει !

Φτιάξε και μια από κοκοφοίνικα και πες μου αν θα δεις διαφορά. :bigemo_harabe_net-141:

Για να είμαι ποιο σαφής εκτός από μυκητοκτόνα και εντομοκτόνα για την αποφυγή βλαβερών ζιζανίων που καταστρέφουν τη ρίζα του φυτού.

σταματη καπου τα εχεις μπερδεψει.....εντομοκτονα σκοτωνουν εντομα (αρα και νηματωδεις). τα μυκητοκτονα-μυκητες 0χι νηματωδεις, και τα ζιζανιοκτονα-ζιζανια=ανεπιθυμητα φυτα, οχι νηματωδεις....πιος σου ειπε οτι τα φυτοχωματα περιεχουν τετοιες χημικες ουσιες?

κοκοφοινικα δεν χρειαζεται να δοκιμασω γιατι οπως σου εγραψα παραπανω, αυτα που γραφεις δεν ισχυουν για το φυτοχωμα.... ta grindal που παραγω στο φυτοχωμα ειναι παραπανω απο οσα χρειαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω σε τυρφη (χωμα) μηνες τωρα και πολλαπλασιαζονται σαν τρελα.. δεν εχω δοκιμασει τπτ αλλο.. τυρφη βρηκα κι εβαλα και ειμαι ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης.

Δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα μυκητοκτόνα ζιζανιοκτόνα όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εντομοκτόνα (παράνομα)………

Αναφέρομαι σε συσκευασμένο χώμα και όχι σε χώμα που έχεις μαζέψει από τον κήπο.

Αυτά που έγραψα παραπάνω βασίζονται στην δικιά μου εμπειρία από διάφορες δοκιμές που έχω κάνει. Σίγουρα δεν αποτελεί κανόνα .

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειδι τα εχω αρκετες μερες στο ζεολιθο και δεν εχουν παθει τπτ μολις πεσει λιγο η θερμοκρασια θα τα χορισω σε 5 κοματια γιανα εχω 5 αποικιες!!! σκεφτομαι να το βαλω σε απλο φυτοχωμα γιατι Σαμο δεν βρησκεις τπτ αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...