Jump to content

Αφρικη Vs Αμαζονιος!


Recommended Posts

Φιλε μου καλησπερα!

Το γλυκο νερο εχει και αλλες δυο ηπειρους, την Ασια και την Αυστραλια αλλα αναμφισβητα Αμερικη και Αφρικη εχουν τα πρωτεια!

Εριχνα λοιπον μια ματια στα θεματα και παρατηρησα πολλες αλλαγες απο Αφρικη σε Αμαζονιο και το αντιστροφο!

Τι λοιπον κανει καποιον να προτιμησει μια απο τις δυο και τι κανει καποιον να αλλαξει την μια για την αλλη;

Θα ηθελα να μοιραστουμε εμπειριες και αποψεις επι του θεματος.

Δεν γνωριζω αν εχει ξανανοιχθει τετοιο θεμα αλλα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι!

Θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από ένα πολύ μικρό διάστημα που ''ήμουν'' στην Αφρική όλη την υπόλοιπη ενυδρειακή μου ''πορεία'' την έχω κάνει στον Αμαζόνιο που για εμένα προσωπικά είναι τρομερός !
Είναι ίσως ο πιο πολυμορφηκός ποταμός σε ολόκληρο το οικοσύστημα μας !
Αλλά όλα είναι θέμα γούστου !
Για εμένα ο Αμαζόνιος είναι κορυφή!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω την αποψη μου, μιας και εμπειρια απο Αφρικη δεν ειχα ποτε.

Αν εκανα ποτε ενα ενυδρειο Αφρικης και δεν επελεγα καποιο στησιμο Ασιας ή Αμαζονιου (προς Αυστραλια δεν θα εστεινα καποιο πιστευω, μιας και δεν με εχει τρελανει καποιο απο τα ψαρια που ζουν εκει....αν και δεν εχω δει πολλα, ουτε εχω μελετησει την Αυστραλια, γενικα μιλαω απο τα λιγα που εχω δει) θα το εκανα για τους εξης λογους:

1) Θα ειχα μια εννοια λιγοτερη, αφου δεν θα χρειαζοταν να κανω χρηση τυρφης για να κατεβαζω το ph και να μαλακωνω το νερο.

2) Η Αφρικη εχει πολλα ψαρια που μου αρεσουν οπτικα, με ωραια χρωματα και ενδιαφερουσες συμπεριφορες.

3) Δεν θα ειχα αλλη μια εννοια με τα φυτα. Αμμο, πετρες, απο φυτα Vallisneria (αντε και καμια ανουμπια στο τσακιρ κεφι) και Αγιος ο Θεος... ^_^

Γενικα δηλαδη, φανταζομαι οτι τα ενυδρεια Αφρικης ειναι πιο ευκολα απο θεμα συντηρησης και στησιματος. (βεβαια θελεις λιτρα.... :matrix: )

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Θα πω την αποψη μου, μιας και εμπειρια απο Αφρικη δεν ειχα ποτε.

Αν εκανα ποτε ενα ενυδρειο Αφρικης και δεν επελεγα καποιο στησιμο Ασιας ή Αμαζονιου (προς Αυστραλια δεν θα εστεινα καποιο πιστευω, μιας και δεν με εχει τρελανει καποιο απο τα ψαρια που ζουν εκει....αν και δεν εχω δει πολλα, ουτε εχω μελετησει την Αυστραλια, γενικα μιλαω απο τα λιγα που εχω δει) θα το εκανα για τους εξης λογους:

1) Θα ειχα μια εννοια λιγοτερη, αφου δεν θα χρειαζοταν να κανω χρηση τυρφης για να κατεβαζω το ph και να μαλακωνω το νερο.

2) Η Αφρικη εχει πολλα ψαρια που μου αρεσουν οπτικα, με ωραια χρωματα και ενδιαφερουσες συμπεριφορες.

3) Δεν θα ειχα αλλη μια εννοια με τα φυτα. Αμμο, πετρες, απο φυτα Vallisneria (αντε και καμια ανουμπια στο τσακιρ κεφι) και Αγιος ο Θεος... ^_^

Γενικα δηλαδη, φανταζομαι οτι τα ενυδρεια Αφρικης ειναι πιο ευκολα απο θεμα συντηρησης και στησιματος. (βεβαια θελεις λιτρα.... :matrix: )

Δηλαδη απο θεμα ευκολιας θα πηγαινες Αφρικη; Αυτο δεν το καταλαβαινω αν και νομιζω πως πολλοι το κανουν! Για να μην μπλεκουν με νερα και φυτα πετανε δυο πετρες και ειναι ευχαριστημενοι;

Ο Αμαζονιος δηλαδη δεν εχει ομορφα ψαρια με ενδιαφερουσες συμπεριφορες;

Η Αυστραλια εχει μερικα απο τα πιο ομορφα ψαρια οπως οι μελανοταινιες και οι ιριαθερινες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι οπως το σκεφτομαι θα πηγαινα σε Αφρικη απο θεμα ευκολιας αλλα και αν ειχα τα λιτρα για να φιλοξενησω ψαρια που μου αρεσουν οπως Labidochromis Sp Yellow, Pseudotropheus Demasoni, Νeolamprologus Βrichardi και καποια αλλα..

Φυσικα και εχει ο Αμαζονιος ομορφα ψαρια με ωραιες συμπεριφορες. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι και η Αφρικη εχει εξισου...

Θα εχει και η Αυστραλια ωραια ψαρια (οπως ειπα πιο πανω δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με την Αυστραλια) αλλα πιο ευκολα βρισκω κατι σε Αμερικη, Ασια, Αφρικη που να μου αρεσει. Στις Μελανοταινιες δεν μαρεσει πολυ το σχημα τους. Τα αλλα που εβαλες τα εχω δει και ειναι οντως πολυ ομορφα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από ένα πολύ μικρό διάστημα που ''ήμουν'' στην Αφρική όλη την υπόλοιπη ενυδρειακή μου ''πορεία'' την έχω κάνει στον Αμαζόνιο που για εμένα προσωπικά είναι τρομερός !

Είναι ίσως ο πιο πολυμορφηκός ποταμός σε ολόκληρο το οικοσύστημα μας !

Αλλά όλα είναι θέμα γούστου !

Για εμένα ο Αμαζόνιος είναι κορυφή!

Δηλαδη Αργυρη εννοεις πως διαλεξες Αμαζονιο διοτι εχει τα πανεμορφα ψαρια που φιλοξενεις παρολο που εχει δυσκολιες με σκληροτητες κτλ;

Ναι, ετσι οπως το σκεφτομαι θα πηγαινα σε Αφρικη απο θεμα ευκολιας αλλα και αν ειχα τα λιτρα για να φιλοξενησω ψαρια που μου αρεσουν οπως Labidochromis Sp Yellow, Pseudotropheus Demasoni, Νeolamprologus Βrichardi και καποια αλλα..

Φυσικα και εχει ο Αμαζονιος ομορφα ψαρια με ωραιες συμπεριφορες. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι και η Αφρικη εχει εξισου...

Θα εχει και η Αυστραλια ωραια ψαρια (οπως ειπα πιο πανω δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με την Αυστραλια) αλλα πιο ευκολα βρισκω κατι σε Αμερικη, Ασια, Αφρικη που να μου αρεσει. Στις Μελανοταινιες δεν μαρεσει πολυ το σχημα τους. Τα αλλα που εβαλες τα εχω δει και ειναι οντως πολυ ομορφα.

Παρολα αυτα ομως γιατι διαλεξες την Ασια και οχι την Αφρικη;

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη, διαλεξα Ασια γιατι ειχα απωθημενο τα Τrigonostigma Espei και ακομα, δεν ειναι πολλα τα ψαρια της Αφρικης που θα εμπαιναν σε ενυδρειο 60 λιτρων αν το αποφασιζα. Ουτε μ'αρεσουν τοσο αυτα τα ειδη που προτινονται για τα λιτρα μου (και δεν θελω μεγαλυτερο ενυδρειο αυτη τη στιγμη).

Πιθανές συνθέσεις ψαριών για 60 Λίτρα (μήκος ενυδρείου 60 εκατοστά)
1. Χαρέμι με Neolamprologus multifaciatus
2. Χαρέμι με Neolamprologus brevis
3. Χαρέμι με Neolamprologus similis
4. Ζευγάρι Julidochromis transcriptus.
5. Χαρέμι με Altolamprologus compressiceps shell
6. Ζευγάρι Lepidolamprologus meeli
7. Χαρέμι Neolamprologus calliurus
8. Ζευγάρι Lamprologus signatus

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι σωστός σε ότι ενυδρείο και να πας πλην ελαχίστων εξαιρέσεων θα χρειαστεί να πειράξεις κάτι ή προς τα πάνω ή προς τα κάτω αλλά αυτό για εμένα δεν είναι λόγος επιλογής μου αρέσουν οι Αφρικάνες θα το κάνω Αφρικάνικο μου αρέσουν τα Σκαλάρια θα το κάνω Αμαζόνιο πιστεύω πως αν κάποιος γουστάρει πχ Δίσκους και βάζει άλλα ψάρια λόγο ευκολίας αδικεί τον εαυτό του βέβαια υπάρχει και το οικονομικό σκέλος που όμως αργά ή γρήγορα το προσπερνάς !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες καΙ ο τρόπος που απαντάς μου θυμίζει Σωκράτη που προσπαθούσε να εκμαιεύσει την αλήθεια με ερωτήσεις :D

Λοιπόν ασχολούμαι εδώ και 4-5 χρόνια με ενυδρεία και γενικά πάντα έφτιαχνα Αμαζόνιο ή Ασία λόγω ότι τα ψαράκια ήταν πολύ διαδεδομένα. Το επόμενο διάστημα θα φτιάξω ένα ενυδρείο 400 λίτρα τα οποίο σκέφτομαι να το κάνω Αφρική... Γιατί;

Δεν είχα ποτέ Αφρική (με εξαιρεση έναν λάθος σχεδιασμο σε μικρό ενυδρείο) στα 400 λίτρα μπορώ να φτιάξω μια αφρικανική λίμνη όπως την θέλω νε τα ψαράκια που θέλω και υπάρχουν τόσα πολλά που δεν είχα ποτέ και λένε πως οι συμπεριφορές τους είναι τρομερές..

Επίσης αν σε αυτα τα λίτρα πάω σε Αμαζόνιο μόνο για την άμμο, που στην Αφρική θα πάρω από την θάλασσα, τις ρίζες και τα υπόλοιπα θα μου στοιχίσει όσο και η αγορά του ενυδρείου...

Επίσης οι κιχλιδες αυτές είναι πολύ πιο ανθεκτικές σε αντίθεση με του Αμαζονίου..

Για όλα τα παραπάνω νομίζω πως θα πάω Αφρική :D

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το διλημμα ειναι λαθος. :P

Υπαρχει ψαροκαμμενος,που να μην θελει και Αφρικη,και Αμαζονιο,καιΑσιατικο,(προχθες εβλεπα ενα ντοκιμαντερ για την λιμνη Βαικαλης) και Βαικαλης :P ?Το θαλασσινο δεν το βαζω στην κουβεντα,γιατι εκει εχω καποιες ενστασεις.

Το προβλημα ειναι οταν εισαι μικρος,δεν εχεις τα φραγκα,και οταν μεγαλωνεις εχεις την μουρμουρα τις μεγαιρας :argue:

Η δικη μου αποψη ειναι οτι ολες οι ηπειροι,ειναι πανεμορφες,και μακαρι να τις ειχαμε ολες ,μεσα στο σπιτι μας.

Απλα η Αφρικη συνδιαζει,την ευκολια,την ποικιλια,την συμπεριφορα,και την οικονομια.

Γιαυτο θεωρω,οτι διλημμα δεν υπαρχει,Τα θελω ολα :buttrock:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια η χαιρομαι που σας αρεσει το θεματακι!

Η δικη μου αποψη περι του θεματος ειναι η εξης:

Δεν ειμαι του φυτεμενου ουτε τις ξεραιλας. Εννοειται πως κι εγω τα θελω ολα ( και της Βαικαλης )! :D

Αυτο που δεν μου αρεσει στην Αφρικη ειναι οτι τα ψαρια κινουνται συνεχως σαν ψυχαναγκαστικα περα δωθε και κατα μονας και συνεχως τις παιζουν! Παρολα αυτα λατρευω τις φροντοζες και τα ψαρια της Τανγκανικα!

Τωρα στον Αμαζονιο ειναι αλλη φαση! Τα ψαρια εκει ειναι κοπαδια, ζευγαρια, μοναχικα. Αλλα ζουν σε ξερα τοπια αλλα σε φυτεμενα και αλλα σε ενδιαμεσες καταστασεις! Σε χρωματα δεν νομιζω πως υστερουν σε τιποτα σε σχεση με τις Αφρικανες αλλα ουτε και σε συμπεριφορες.

@hms Παντως εγω που εβαλα 65 κιλα αμμο μου πηγε 65 ευρω και ουτε σεντς παραπανω! :)

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια η χαιρομαι που σας αρεσει το θεματακι!

Η δικη μου αποψη περι του θεματος ειναι η εξης:

Δεν ειμαι του φυτεμενου ουτε τις ξεραιλας. Εννοειται πως κι εγω τα θελω ολα ( και της Βαικαλης )! :D

Αυτο που δεν μου αρεσει στην Αφρικη ειναι οτι τα ψαρια κινουνται συνεχως σαν ψυχαναγκαστικα περα δωθε και κατα μονας και συνεχως τις παιζουν! Παρολα αυτα λατρευω τις φροντοζες και τα ψαρια της Τανγκανικα!

Τωρα στον Αμαζονιο ειναι αλλη φαση! Τα ψαρια εκει ειναι κοπαδια, ζευγαρια, μοναχικα. Αλλα ζουν σε ξερα τοπια αλλα σε φυτεμενα και αλλα σε ενδιαμεσες καταστασεις! Σε χρωματα δεν νομιζω πως υστερουν σε τιποτα σε σχεση με τις Αφρικανες αλλα ουτε και σε συμπεριφορες.

@hms Παντως εγω που εβαλα 65 κιλα αμμο μου πηγε 65 ευρω και ουτε σεντς παραπανω! :)

Γιαυτο εχεις σκαλαρια :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια έχω δει ενυδρεία που είναι κατεξοχήν Αμαζονίου ή Αφρικής. Πολοι στείνουν ενα ενυδρείο με ψάρια Αμαζονίου και βάζουν μέσα ένα εχινοδορο και πετούν μετά και ένα ασιατικο φυτό μέσα και αμέσως το ενυδρείο χάνει τον τίτλο του Αμαζονίου, φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα ενυδρεία Αφρικής.

Νομίζω οι περισσότεροι κάνουν έναν συνδυασμό που τους αρέσει περισσότερο και αναλόγως αν έχει μέσα περισσότερα στοιχειά του αμαζόνα τότε το χαρακτηρίζουν Αμαζονίου και αν έχει περισσότερα στοιχεία από Αφρική το χαρακτηρίζουν αφρικάνικο.

μάλιστα είδα αφρικανικα με πέτρες μέσα που δεν υπάρχουν ούτε για δήγμα στις αντίστοιχες λίμνες.

Προσοπικά δεν με αρέσουν τα παραπάνω ενυδρεία καθόλου και προτιμώ τα ενυδρεία αχταρμά με φυτά και ψάρια που έχουν της ίδιες απαιτήσεις στο νερό. Αλλιώς πάμε στα καθαρά βιοτοπικα ενυδρεία που με εντηποσιάζουν και σε σχέση με τα υποτιθέμενα βιοτοπικά είναι πολύ φτωχά σε ψάρια και φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Χρηστο οτι υπαρχουν ενυδρεια που ουτε καν ταιριαζουν απο αποψη χλωριδας στον βιοτοπο που προσομοιαζουν με πρωτο πρωτο το δικο μου αλλα παραυτα το βασικο ερωτημα ειναι τι μας κανει να επιλεγουμε Αφρικη απο Αμαζονιο και Ασια, Αυστραλια ( βαζω και αυτες τις ηπειρους διπλα στον Αμαζονιο γιατι ειναι κι αυτες με φυτα και οχι ξεραιλα);

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την αποψη μου μιας και εχω περασει απο αμαζονιο ,ασια, και τωρα ειμαι στην αφρικη και καποια στιγμη θα παω στα αλατια .

Νομιζω πως ειναι που επικεντρωνεσαι, πχ στην αφρικη δεν υπαρχει περιπτωση να ασχολιθεις με ριζες, ξυλα ,black water, σαπισμα φυλλων, mosh .Επικεντρωνεσαι καθαρα σε 3 πραγματακια 1: Tα ψαρια (μην σκοτωνονται στο ξυλο) 2: το aquascpape (πως θα στησεις τις πετρες δηλαδη...) 3: πως θα βγαλεις γεννες.

Αντιστοιχα στην ασια και αμαζονιο νομιζω δινεις μεγαλυτερη βαση στο θεμα βιοτοπος. Αποψη μου ειναι πως τα ψαρια περνανε σε 2η μοιρα μιας και δεν εχουν το ταμπεραμεντο που εχουν αντοιστιχα τα αφρικανικα. Δεν θα ελεγα ποτε οτι καποιο απ τα 2 ειναι "καλυτερο" , αλλα σιγουρα ο αμαζονιος προσφερει περισοτερες επιλογες σαν hobby, ενω στην αφρικη αισθανεσαι τα ψαρια σου κοντα σου,σαν κατοικιδια.

Για εμενα που γενικα δεν δενομαι με τα ψαρια μου και μου αρεσουν οι αλλαγες στης ψαροσυνθεσεις η αφρικη μου βγαζει ενα δεσιμο, Ο αμαζονιος και η ασια? τα αισθανομουν σαν την κηπουρικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον ξεχνας τους δισκους οι οποιοι θελουν πολυ περισσοτερη ασχολια απο καθε αλλο ψαρι και ειδικα το αγριο του οποιου το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι μονο με ριζες αμμο και φυλα που λιωνουν καθως και ελαχιστο φως.

Εκει κατα την αποψη μου ασχολεισαι μονο με το ψαρι. Οι δισκοι εχουν απιστευτη συμπεριφορα σν ψαρια οχι ομως οτι και της αφρικης η της ασιας δεν τα γουσταρω ισα οσα τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω και ενα δευτερο 300λιτρο για αφρικη. Απλα προσωπικη μου φνωμη και αποψη χωρις να θελω να μςιωσω τα αλλα ψαρια ψαρι σαν τον δισκο δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειχα ποτε δισκους δεν μπορω να πω τιποτα , οταν φτιαξεις ομως το αφρικανικο θα μας πεις εσυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και αφρικανικο ποιο παλια αλλα δεν με εντυπωσιασε τοσο.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον ξεχνας τους δισκους οι οποιοι θελουν πολυ περισσοτερη ασχολια απο καθε αλλο ψαρι και ειδικα το αγριο του οποιου το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι μονο με ριζες αμμο και φυλα που λιωνουν καθως και ελαχιστο φως.

Εκει κατα την αποψη μου ασχολεισαι μονο με το ψαρι. Οι δισκοι εχουν απιστευτη συμπεριφορα σν ψαρια οχι ομως οτι και της αφρικης η της ασιας δεν τα γουσταρω ισα οσα τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω και ενα δευτερο 300λιτρο για αφρικη. Απλα προσωπικη μου φνωμη και αποψη χωρις να θελω να μςιωσω τα αλλα ψαρια ψαρι σαν τον δισκο δεν υπαρχει.

Αποψη μου,υπερεκτιμημενα ψαρια οι δισκοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου,υπερεκτιμημενα ψαρια οι δισκοι.

Φίλε με θα ήθελα να διαβάσω τα επιχειρήματά σου για την άποψή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα ηθελα να την ακουσω

Link to comment
Share on other sites

Το υπερεκτιμημένα δεν μπορώ να το δεχτώ όλα είναι θέμα γούστου βρε παιδιά !
Να πούμε για υποτιμημένα αν θέλετε αλλά σε άλλο θέμα για να μην χαλάσουμε το θέμα του Θοδωρή!
Παναγιώτη και Αντώνη όχι για τους δικούς μας δίσκους για τους άλλους το λέει χαχαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Αργύρης Π
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα είχα δίσκους για 9 μήνες περίπου και τους βαρέθηκα δεν με άρεσε καθόλου η συμπεριφορά τους.-

Ο Σταύρος λέει ότι οι δίσκοι είναι υπερεκτιμημένοι και μάλλον υποψιάζομαι πως το εννοεί.

Είναι υπερεκτιμημένο γιατί:

1. ...επικρατή η άποψη ότι όσοι έχουν δίσκους βρίσκονταν χομπιστικα ένα σκαλάκι ή και παραπάνω πάνω από τους άλλους χομπίστες γιατί έχουν κατά την γνώμη τους ένα δύσκολοσυντήριτο ψάρι ή το ποιο δύσκολο ψάρι.

2. ...πολοι το αποκαλούν βασιλιά των ψαριών.

3. ...έχουν γραφτεί πολλά βιβλία για τους δίσκους σε σχέση με τα άλλα ψάρια.

4. ...σε πολλά φόρουμ έχει την δική του αποκλειστική κατηγορία.

5. ...είναι πολλή ακριβό σε σχέση με της γέννες που κάνει και τα μικρά που μεγαλώνουν.

6. ...έχει πολλά όμορφα χρώματα και σχήματα που δεν τα έχουν τα άλλα ψάρια.

προσωπικά έχω να πω για το κάθε ένα ξεχωριστά τα παρακάτω

για το 1

παλιότερα οι δίσκοι είχαν μια δυσκολία στην συντήρηση τους γιατί δεν είχαμε την τεχνογνωσία και την τεχνολογία. Με τα σημερινά όμως δεδομένα εύκολα συντηρείς δίσκους και δεν έχουν ιδιαίτερη δυσκολία σε σχέση με άλλα ψάρια που είναι πολλή ποιοι δύσκολα. Παρόλο αυτό επικράτησε ότι είναι δύσκολο ψάρι ιδιαίτερα το άγριο.

για το 2

ποιος το πρώτοείπε αυτο δεν ξέρω, μάλλον ένας που τα αγαπούσε τα ψάρια αυτά ιδιαίτερα και εσφαλμένα κράτησαν τον τίτλο βασιλιάς.

για το 3

η υπόθεση βρωμάει γιατί παίζει μπόλικο χρήμα σε όλοι την υπόθεση αφού λόγο της ιδιομορφίας του ψαριού μπορούμε να γράψουμε πολλά πράγματα, (όχι ότι δεν μπορούμε να γράψουμε και για τα άλλα ψάρια)

για το 4

το ένα φέρνει το άλλο κάποιος το έκανε και στο σηνεχεισαν όλα τα φόρουμ και οι δισκάδες μιλουν στην ιδηκή κατηγορια για το ψάρι αυτο λες και δεν ζει στο νερό αλλα κάπου αλλου.

για το 5

αδικιεολόγιτη η τιμή του ψαριού αυτού ότι και να πω είναι λίγο γιατί και πολλά ψάρια γεννά και σχετικά εύκολα μεγαλώνουν, το ότι μεγαλώνουν αργά δεν λέει τίποτα, είναι προνόμιο αρκετόν ψαριών αυτό.

για το 6

οι άγριοι δίσκοι δεν έχουν τα χρώματα και τα σχήματα που δημιούργησε ο άνθρωπος από επιλεγμένες γέννες ψαριών. Έχουμε δηλαδή δίσκους που στην φύση δεν θα τους δούμε ποτέ.

με λίγα λόγια έχει στηθεί μια πολλή κερδοφόρα βιομηχανία γύρο από το ψάρι και θέλουν να την συντηρήσουν γιατί ο κοσμάκης τσιμπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρηστο. :-)

Αν και λες αληθειες, απο την αλλη ο δισκος δεν παυει να εχει ενα μεγαλο φανατικο κοινο για τους χ λογους ο καθενας τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...