Jump to content

Αφρικη Vs Αμαζονιος!


Recommended Posts

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, έχω την βάσιμη υποψία ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν κατά νου τον διαχωρισμό "αφρικάνικο νταμάρι" ή "αμαζονιακό φυτεμένο". Και άντε, υπάρχουν αρκετά παραδείγματα από "ξερούς βιότοπους" Αμαζονίου. Ξέρετε, black water με σκαλάρια, μικροκιχλίδες (κυρίως aristogramma) κλπ. Και να μη ξεχάσω και τα βαρετά (κατά την προσωπική μου άποψη και για να μη παρεξηγηθώ :D ) βιοτοπικά με τους βασιλιάδες των ψαριών (και καλά βλέπε δίσκοι :D ) με τις ανάποδες ρίζες να κρέμονται από την επιφάνεια.

Από αφρικανικούς κήπους δεν έχουμε δει κάτι βιοτοπικό ( ή καλύτερα βιοουτοπικό ( ; ) όπως έλεγε ένας καλός μου φίλος; ).

Αν και δε το έχω ψάξει προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή να βρω διάφορα αφρικάνικα φυτά, και ελέω κρίσης μάλλον δε πρόκειται να το κάνω, παρόλα αυτά ένα από τα ενυδρειακά ποθημένα που έχω είναι ένα αφρικάνικο τύπου Αμαζονίου!!! Σας μπέρδεψα; Να λοιπόν τι εννοώ: Σε αρκετά λίτρα, ένα κοπάδι από congo tetra ή τα μικρότερα yellow tailed congo tetra μαζί με ένα ζευγάρι από κάποια pelvicachrimis...

-----------------------------------------------------------

Βρήκα και ένα Link με κάτι σχετικό, αλλά όχι και τόσο πράσινο!

http://www.aquapress-bleher.com/biotopes-13th-zierfische-3/

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγωντας αυτο το θεμα Θοδωρα, ειχα στο μυαλο μου πως καποιοι χομπιστες παρατανε το φυτεμενο ενυδρειο λογω δυσκολιας και πανε στο πιο ευκολο αφρικανικο στησιμο!

Ξερα ενυδρεια υπαρχουν και στον Αμαζονιο και φυτεμενα και στην Αφρικη! Εγω εδω λεω για τα βασικο σκεπτικο του φυτεμενου vs νταμαρι.

Με την λεξη ΑμΑζονιος ( ισως αστοχα απο μερους μου ) εννοω ολα τα φυτεμενα λιγο ή πολυ στησιματα, ασχετως ηπειρου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ προτιμώ αμερικης. Εχω και ασιατικό και αμερικης , αλλά το θεωρώ πιο εντυπωσιακό γιατί με έχει καταενθουσίαση ο (ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ) που φιλοξενω, φυσικα ενα πιρανχας serrasalmus ^_^

πιστευω εχει μια αγρια ομορφια το στισιμο για αυτο το ιδος αλλα ιδιαιτερα το ψαρι που δεν υπαρχει αλλου (ενταξει υπαρχει αλλα πιο σπανια)

με μερικα φυτα, λιγα κλαδια και μερικα πιρανχας μπορεις να χαζευεις ωρες χωρις να βαριεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...