Jump to content

Φωσφορικά Και Νερό Βρύσης


Recommended Posts

παιδιά έχει μετρηθεί το νερο για φωσφορικά πριν την όσμωση.?

Link to comment
Share on other sites

κανε πιο σωστη διατυπωση να καταλαβουμε τι ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

αν το νερο της βρύσης που πίνουμε πριν το βάλουμε στην όσμωση αν υπάρχει περίπτωση να έχει ανεβασμενα φωσφορικά. ..

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια υπαρχει.γιατι να μην υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετρησα το νερό μετά από την όσμωση και είχε 10 φωσφορικά. ..λεω μάλλον είναι για αλλαγή τα φίλτρα. .αλλά υπάρχει περίπτωση και το νερό πριν πάει στην όσμωση να έχει τοσα πολλά φωσφορικά. ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει 10 φωσφορικά μετά την όσμωση, ,,με την προϋπόθεση φυσικά ότι η όσμωση δουλεύει σωστά και τα τεστ δεν έχουν λήξει.

.... εκτός και αν το νερό της βρύσης πριν την όσμωση έχει φωσφορικά που ξεπερνούν τα φυσιολογικά όρια !!!!

Σε ποια περιοχή μένεις?

Η ποιότητα του νερού σε κάθε περιοχή έχει διακυμάνσεις .... έχω δει περίπτωση στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης που το νερό πριν την όσμωση είχε νιτρικά στο φουλ..το τεστ κοκκίνιζε από το πρώτο δευτερόλεπτο (σκέτο δηλητήριο με λίγα λόγια).

Σε μια τέτοια περίπτωση η όσμωση ότι και να κάνει θα τα παίξει γρήγορα και όλο και κάτι θα τις ξεφεύγει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησες κατι τετοιο τσεκαρεις 2 πραγματα.η το τεστ σου εχει χαλασει,η η μεμβρανη της οσμωσης θελει αλλαγη.10 σε φωσφορικα ειναι τραγικα μεγαλο νουμερο ακομη και για νερο βρυσης!!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν μέτρησες με τεστάκι θαλασσινού το τεστ φωσφορικών κατά 99% δεν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ φωσφορικών της Salifert είναι κατάλληλο και για γλυκό νερό.... αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Τις salifert ειναι καταληλο για γλυκο νερο, οταν ειχα παρει εγω το ειχα για το φυτεμενο μου και πλεον το εχω για το reef...

Μετρα πριν την οσμωση και θυμησου ποτε αλλαξες φιλτρα και μεμβρανη...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες αν εχεις βάλει σωστά τα σωληνάκια , και άν παίρνεις το καθαρό νερο απο το σωστό σωληνάκι. Φίλος μου την είχε πατήσει όταν είχε πάρει πρώτη φορά την όσμοση του.

Link to comment
Share on other sites

η όσμωση τρέχει σωστά. ..το πολυ νερό φεύγει και κραταω το λίγο. .το τεστ είναι της sera για θαλασσινό. .Τώρα βέβαια παρήγγειλα τα φίλτρα της όσμωσης(μεμβράνη και άνθρακα)..και βλέπουμε. .Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να έχει τοσα πολλά το νερό πριν την όσμωση. .αν έχει τοσα πολλά τι να κάνει η όσμωση. ..Χαρίλαου μενω...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το νερό βρύσης εχει φωσφωρικα ανάλογα με την εποχή. Καλό ειναι να υπαρχει μια ρητίνη στο τελος της Α/Ο για να τραβάει οτι τελευταία εχουν μείνει στο νερό. Και οπως θα προσέξεις αν βάλεις, τραβάει αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

να βάλω λες και αντιφωσφορο στην όσμωση. ?

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε αλλο ενα κανιστρο για DI (εχω βαλει και γω στην δικια μου) και θα σου αποροφαει εκτος απο φωσφορικα, και άλλου ειδους άλατα. Οπως νιτρικα και αλλα που ξεφεύγουν απο τις μεμβρανες.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

οκ..Ευχαριστώ. .το είχα σκεφτεί. ..δεν ήξερα αν εξυπηρετεί. ..θα το κάνω. ..και μια ερώτηση. ..αυτοι οι θάλαμοι της όσμωσης μπορούν να χρησιμοποιηθουν ως ριακτορες στο ενυδρείο. .?

Link to comment
Share on other sites

λογικα πιστευω πως ναι. Απλα επειδη ειναι αδιαφανεις δεν θα βλεπεις την ενταση της κυκλοφοριας μεσα τους. Βεβαια δοκιμαζεις και βλεπεις....αλωστε κατα την γνωμη μου ενας ριακτορας δεν ειναι τιποτα το τρομερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...