Jump to content

Δισκοι. Υπερεκτιμημενοι Ή Οχι;


Recommended Posts

Κάποιος ανέφερε οτι οποίος έχει δίσκους είναι ενα σκαλί πιο πανω απο τον απλό χομπιστα ............θα συμφωνησω για το σκαλί αλλά αυτό είναι της ματαιοδοξίας

Δεν το παρατήρησα αυτό που λες αλλά συμφωνώ μαζί στο ότι είναι χαζομάρα αυτό το πράγμα ο καθένας έχει και φιλοξενεί τα ψάρια που αυτός γουστάρει .

Αλλά για εσένα δηλαδή όσοι έχουν δίσκους είναι ματαιόδοξοι ??

ο χομπίστας ότι ψάρια και να έχει αν προσπαθεί να τους παρέχει σωστή διαβίωση είναι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα αυτό που λες αλλά συμφωνώ μαζί στο ότι είναι χαζομάρα αυτό το πράγμα ο καθένας έχει και φιλοξενεί τα ψάρια που αυτός γουστάρει .

Αλλά για εσένα δηλαδή όσοι έχουν δίσκους είναι ματαιόδοξοι ??

ο χομπίστας ότι ψάρια και να έχει αν προσπαθεί να τους παρέχει σωστή διαβίωση είναι ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ .

φιλε μου ματαιοδοξος ειναι ο οποιοσδηποτε υποστηριζει αυτη την αποψη και οχι οσοι εχουν δισκους ,

μπορει καποιος να βγει και να πει οτι κοιτα εγω εχω τα χ ψαρια που λεω οτι ειναι δυσκολα και αφου τα καταφερνω (η ετσι νομιζει) ειμαι καλυτερος απο τους αλλους ....απλα ετυχε στην προκειμενη περιπτωση να αναφερθει σε δισκους

ελπιζω να γινομαι κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ 100 % μαζί σου και για εμένα προσωπικά το πιο δύσκολο ψάρι είναι το χρυσόψαρο ! Και το έχω ξαναπεί , ο λόγος , είναι πολύ δύσκολο για πολύ κόσμο να καταλάβει τι χρειάζεται πραγματικά ένα χρυσόψαρο και να του το προσφέρει !
Ο κουμπάρος μου είναι άρρωστος Αφρικανός εγώ άρρωστος Δισκάς και έχουμε κάνει άπυρες φορές αυτή την κουβέντα και ξέρεις που καταλήγουμε πάντα ?
Εγώ : Τρομερά και πανέμορφα τα ψάρια σου Γιάννη μου αλλά δεν αλλάζω τους δίσκους μου
Γιάννης : Καλά λαλάκα αυτοί οι δίσκοι που πήρες είναι φοβεροί αλλά σαν τις Αφρικάνες δεν είναι !
Συμπέρασμα ο καθένας έχει μοναδικό γούστο ποιος είμαι εγώ,αυτός,εσύ ή ο άλλος που θα το κρίνει ???
Όχι για τον Δισκά δεν είναι υπερτιμημένοι οι δίσκου για τον Αφρικανό ίσως .
Ναι για τον δισκά είναι υπερτιμημένες οι Φροντόζες ( Απλά υπέροχα ψάρια και αυτά ) για αυτόν που τις έχει και τις χαίρετε όμως δεν είναι !!!
Κάνω κάπου λάθος ρε παιδιά ????

Link to comment
Share on other sites

για αυτο οπως ειπωθηκε και πιο πανω ,αν δε κανω λαθος δεν εχουμε ολοι τα ιδια ψαρια στα ενυδρεια μας , εχω 2 ενυδρεια των 300 λιτρων το ενα φουλ φυτεμενο με αρλεκινους σκαλαρια και red eye tetra και το αλλο λιγα φυτα με clown botia , ειναι δυνατον να ξεχωρισω καποιο ? οχι γιατι το ενα εχει δυσκολιες με τα φυτα το αλλο με τους κλοουν , με κανει καποιο απο αυτα εξιδικευμενο χομπιστα ? η ειμαι ενας απλος χομπιστας ?

επειδη ειμαι μετριοφρονων (αυτο δειχνει ποσο ψωνιο ειμαι με τα ενυδρεια μου) θα προτιμησω τον χαρακτηρισμο του απλου χομπιστα

Link to comment
Share on other sites

κανενα λαθος.ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο που αναφερεστε ειναι να συμφωνησω με μερικους και με αλλους να διαφωνησω.

Μια ακριβως κουβεντα που ερχωμαι απολυτα να συμφωνησω ειναι παραπανω του Αργυρη (ο καθένας έχει και φιλοξενεί τα ψάρια που αυτός γουστάρει ).

Η αναφορα αυτη γινεται για ψαρια γλυκου.

Αν αναφερεσται στο υψος κοστους αυτου του ψαριου σε συγκριση με αλλα ψαρια γλυκου, εχεται αναλογιστει ποσο κοστιζει ενα ψαρι

θαλασσινου μια ακροπορα μια ανεμονη και ουτο καθ εξης.

Τι προβληματα εχουν και αυτα τα ενυδρεια?

Οπως εχουν γινει παμπολες αναφορες εδω στο φορουμ, το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο απο το αλλο.

Το προβλημα πχ. που μου βγαζει εμενα συνεχεια, σε αλλο χομπιστα δεν του το εχει βγαλει ποτε.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες Αργυρη... ετσι ειναι.. ο καθενας εχει τα γουστα του.

+ φωνω με τον Δημο , ολοι χομπιστες ειμαστε ,ειτε εχουμε γκαπυ , ειτε δισκους..

και προς ενημερωση, επειδη υποθηκε παραπανω , περι αναπαραγωγη δισκων... η αναπαραγωγη χρυσοψαρων (ιδιαιτερα φανσυ) σε ενυδρειο (δεν μιλαω για λιμνες) ειναι πολυ πιο δυσκολη απο των δισκων..

και δεν αναφερομαι στο μεγαλωμα των μικρων, αλλα στο να πετυχεις γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα για αρκετά χρόνια Δίσκους, είναι ένα πανέμορφο ψάρι, με ιδιαίτερη συμπεριφορά,

ναι είναι υπερεκτιμημένο από πλευράς τιμής όπως και αρκετά άλλα.

Για δυσκολία ? θεωρώ ότι είναι μύθος, αν τους δώσεις λίτρα, ΚΑΘΑΡΟ νερό και πλούσια τροφή θα σε αποζημιώσει...

Σαν ψάρι αντέχει σε αρρώστιες περισσότερο χρονικό διάστημα από τα περισσότερα, έτσι σου δίνει τη δυνατότητα και το χρόνο να το θεραπεύσεις.

Τώρα όσο αναφορά την κίνηση, όσοι φίλοι είχαν έρθει για καφέ στο σπίτι, ξέρουν, ότι τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο ...δεν έπληττες από ακινησία...

Ο λόγος που άλλαξα ψάρια ήταν καθαρά οικονομικός,(από 900w θερμοστάτες συνέχεια αναμένους και 30οC έπεσα στους 24,5οC με 300w θερμοστάτη να ανάβει πολύ λίγο…!)

Link to comment
Share on other sites

θελετε δυσκολια αναπαραγωγης ? βαλτε cardinal tetra και καντε αναπαραγωγη ........ενα παμφθηνο κατα τα αλλα ψαρακι που καποιοι τα αγοραζουν με την νοοτροπια του "χυμα" γΙατι κανει 1,2 ευρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά οι δίσκοι είναι βασιλιάδες αλλά είναι γήινη, τα αγγελόψαρα όμως εε... ε... εε... τη να πουν και αυτά που είναι θειικά πλάσματα, το λέει και το όνομα τους α-γγε-λό-ψα-ρα.

Πέρα από την πλάκα όταν ένα ψάρι το έχεις πολλά χρόνια και το παρακολουθεις από κοντά μαθαίνεις της μυστικές του συμπεριφορές και σε ενθουσιάζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα για αρκετά χρόνια Δίσκους, είναι ένα πανέμορφο ψάρι, με ιδιαίτερη συμπεριφορά,

ναι είναι υπερεκτιμημένο από πλευράς τιμής όπως και αρκετά άλλα.

Για δυσκολία ? θεωρώ ότι είναι μύθος, αν τους δώσεις λίτρα, ΚΑΘΑΡΟ νερό και πλούσια τροφή θα σε αποζημιώσει...

Σαν ψάρι αντέχει σε αρρώστιες περισσότερο χρονικό διάστημα από τα περισσότερα, έτσι σου δίνει τη δυνατότητα και το χρόνο να το θεραπεύσεις.

Τώρα όσο αναφορά την κίνηση, όσοι φίλοι είχαν έρθει για καφέ στο σπίτι, ξέρουν, ότι τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο ...δεν έπληττες από ακινησία...

Ο λόγος που άλλαξα ψάρια ήταν καθαρά οικονομικός,(από 900w θερμοστάτες συνέχεια αναμένους και 30οC έπεσα στους 24,5οC με 300w θερμοστάτη να ανάβει πολύ λίγο…!)

Αυτο ακριβως συμβαινει και σε εμενα, δεν πληττω.

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας με τα ψαρακια που εχει δαλεξει για το ενυδρειο του δεν πρεπει να πλητει γιαυτο και τα εχει και τα καμαρωνει ,

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας με τα ψαρακια που εχει δαλεξει για το ενυδρειο του δεν πρεπει να πλητει γιαυτο και τα εχει και τα καμαρωνει ,

Πληρως αποδεκτο! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειναι να μην κολλησεις, οτι ψαρι και αν ειναι αυτο. Αλλος με τους δισκους, αλλος με φροντοζες και εγω με τα οσκαρ. Η τιμη δεν λεει τιποτα, εγω γουσταρο φερραρι και ας κοστιζει το διπλασιο απο αλλο αναλογο αυτοκινητο, και εχω για να λεω πως εχω φερραρι αλλα για την καβαλα του και τις συγκινησεις που μπορει να προσφερει το συγκεκριμενο αμαξι και οχι μονο για την μοστρα. Βεβαια βολευωμε με το opc και πολυ μου πεφτει αυτο τον δυσκολο καιρο......:-)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρτε το ειδηση....ο λ α ειναι θεμα προσωπικου γουστου! Καμια συγκριση και καμια αντιπαραθεση. Μιλαμε για διαφορετικα και ασυγκριτα πραγματα. Και τελος τελος περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεει και η παροιμια. Ο καθενας χαλαρωνει με τον δικο του ΜΟΝΑΔΙΚΟ τροπο.... Λοιπον απολαυστε τα ενυδρεια σας, ασχετα με το τι περιεχουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα και όλοι λίγο πολλή έχουμε τα αγαπημένα μας ψάρια.

Το θέμα όμως είναι ότι οι δίσκοι είναι αδικαιολόγιτα ακριβή και αποτρεπτική για αυτούς που θα ήθελαν να τους αποκτήσουν και δεν μπορούν λόγο χρημάτων, και το δεύτερο είναι ότι πολλοί από λάθος συντήρηση μη κρατώντας κάποιες χψ αρχές που αφορούν τους δίσκους τους έχαναν και λανθασμένα τους χαρακτήρισαν δύσκολους. Ήρθαν και άπω πίσω οι ψωνισμένοι και και έλεγαν, ''αφού εγώ κρατά αυτό το δύσκολο ψάρι είμαι γκουρού, έρχονταν καπάκι και η ανίδεοι και έλεγαν, ''αααα.... αυτός έχει γνώσης αφού κρατά δίσκους κοκ.

Ίσος μέσα από εδώ να περάσει το μήνυμα ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι νεμεν εύκολα αλλά ούτε και δύσκολα θέλει απλά μια διαφορετική συντήρηση από τα άλλα ψάρια. Στο κάτω κάτω κάθε ψάρι έχει την ιδιαιτερότητα του. Τώρα για της τιμές δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πουλά για λόγους μάρκετινγκ θα παραμένουν ακριβά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να πω και εγώ την γνώμη μου γιατί με τρώει μέρες τώρα.

Όπως έχει ήδη αναφερθεί όλα είναι θέμα επιλογής και γούστου αρκεί να είναι συνειδητή επιλογή.

Όταν αποφασίζεις να πάρεις ένα σκύλο στο διαμέρισμα ξέρεις ότι θα πρέπει να του αφιερώσεις χρόνο , φροντίδα και χρήμα. Δεν του δίνεις λεφτά να πάει να πάρει σουβλάκια ούτε τα κλειδιά του σπιτιού να πάει βόλτα μόνος του.

Εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με το ενυδρείο ,να ψάχνομαι και να το προχωράω. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν στις επιλογές μου να πάρω ένα ενυδρείο να του βάλω 2-3 ψάρια και μια ταίστρα και να πηγαίνει μόνο του.

Όσον αφορά την υπεροψία δεν την έχω διακρίνει τουλάχιστον στα παιδιά που ξέρω από εδώ και γενικά στον χώρο μου κάτι τέτοιο.

Παρόλα αυτά με στεναχωρεί να βλέπω συνχομπίστες να ανεβάζουν θέματα/προβλήματα που έχουν με δίσκους και ενώ τα βλέπουν οι οι κατά έθιμο και φήμη ''δισκάδες'' να μην επεμβαίνουν να δώσουν λύση ή 'έστω μια απάντηση ή κατεύθυνση. Αυτό ναι είναι υπεροπτικό.

Το αν είναι βασιλιάδες ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει. Και σαρδέλες να είχα ,αν μου άρεσαν θα ήταν βασιλιάδες για μένα.

Ναι , ίσως ο δίσκος θέλει περισσότερη φροντίδα. Πρέπει να το θέλεις να βάλεις δίσκους όχι για να το παίξεις δισκάς αλλά επειδή σου αρέσει. Αν λοιπόν σου αρέσει τότε όσα μπουκαλάκια και μαντζούνια να έχεις δεν σε ενοχλεί.

Ουφ τα είπα και ξεθύμανα :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα και όλοι λίγο πολλή έχουμε τα αγαπημένα μας ψάρια.

Το θέμα όμως είναι ότι οι δίσκοι είναι αδικαιολόγιτα ακριβή και αποτρεπτική για αυτούς που θα ήθελαν να τους αποκτήσουν και δεν μπορούν λόγο χρημάτων, και το δεύτερο είναι ότι πολλοί από λάθος συντήρηση μη κρατώντας κάποιες χψ αρχές που αφορούν τους δίσκους τους έχαναν και λανθασμένα τους χαρακτήρισαν δύσκολους. Ήρθαν και άπω πίσω οι ψωνισμένοι και και έλεγαν, ''αφού εγώ κρατά αυτό το δύσκολο ψάρι είμαι γκουρού, έρχονταν καπάκι και η ανίδεοι και έλεγαν, ''αααα.... αυτός έχει γνώσης αφού κρατά δίσκους κοκ.

Ίσος μέσα από εδώ να περάσει το μήνυμα ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι νεμεν εύκολα αλλά ούτε και δύσκολα θέλει απλά μια διαφορετική συντήρηση από τα άλλα ψάρια. Στο κάτω κάτω κάθε ψάρι έχει την ιδιαιτερότητα του. Τώρα για της τιμές δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πουλά για λόγους μάρκετινγκ θα παραμένουν ακριβά ψάρια.

Με τιμές που ξεκινάνε από 15 ευρώ δεν τους θεωρώ και πολύ ακριβούς !

Όλα τα ψάρια θέλουν κατάλληλα για το κάθε είδος ενυδρεία, ποικιλία τροφών και καθαρό νερό δεν πιστεύω πως οι δίσκοι θέλουν κάτι παραπάνω !

Μιλάω για ψάρια εκτροφής πάντα !

Link to comment
Share on other sites

Καλα και τα αγρια δεν θελουν και κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Με τιμές που ξεκινάνε από 15 ευρώ δεν τους θεωρώ και πολύ ακριβούς !

Όλα τα ψάρια θέλουν κατάλληλα για το κάθε είδος ενυδρεία, ποικιλία τροφών και καθαρό νερό δεν πιστεύω πως οι δίσκοι θέλουν κάτι παραπάνω !

Μιλάω για ψάρια εκτροφής πάντα !

Απο 15 ευρω ξεκινανε δισκοι μικροι και μιξ! Δεν παιρνεις curipera ¨η san merah με 15 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα και όλοι λίγο πολλή έχουμε τα αγαπημένα μας ψάρια.

Το θέμα όμως είναι ότι οι δίσκοι είναι αδικαιολόγιτα ακριβή και αποτρεπτική για αυτούς που θα ήθελαν να τους αποκτήσουν και δεν μπορούν λόγο χρημάτων, και το δεύτερο είναι ότι πολλοί από λάθος συντήρηση μη κρατώντας κάποιες χψ αρχές που αφορούν τους δίσκους τους έχαναν και λανθασμένα τους χαρακτήρισαν δύσκολους. Ήρθαν και άπω πίσω οι ψωνισμένοι και και έλεγαν, ''αφού εγώ κρατά αυτό το δύσκολο ψάρι είμαι γκουρού, έρχονταν καπάκι και η ανίδεοι και έλεγαν, ''αααα.... αυτός έχει γνώσης αφού κρατά δίσκους κοκ.

Ίσος μέσα από εδώ να περάσει το μήνυμα ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι νεμεν εύκολα αλλά ούτε και δύσκολα θέλει απλά μια διαφορετική συντήρηση από τα άλλα ψάρια. Στο κάτω κάτω κάθε ψάρι έχει την ιδιαιτερότητα του. Τώρα για της τιμές δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πουλά για λόγους μάρκετινγκ θα παραμένουν ακριβά ψάρια.

Χρηστο, αυτο δεν συμβενει μονο σε αυτους που εχουν δισκους, αλλα και σε αλλους που εχουν αλλα ειδη.

Απο 15 ευρω ξεκινανε δισκοι μικροι και μιξ! Δεν παιρνεις curipera ¨η san merah με 15 ευρω!

Τοτε το θεμα ειναι πολυ απλο.

Ας παραμεινουμε σε ψαρια του 1 - 2 ευρω. Αν δεν τα συντηρησουμε σωστα δεν τρεχει και τιποτα εαν ψοφησουν.

Οπως ειπε και ο Πανος ποιο πανω, ας βαλουμε μια ταιστρα, αν θυμηθουμε ας κανουμε μια αλλαγη νερου, ΑΑΑ θολωσε το τζαμι

ας το καθαρισουμε.

Παιδεια εχω ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, αυτο δεν συμβενει μονο σε αυτους που εχουν δισκους, αλλα και σε αλλους που εχουν αλλα ειδη.

Τοτε το θεμα ειναι πολυ απλο.

Ας παραμεινουμε σε ψαρια του 1 - 2 ευρω. Αν δεν τα συντηρησουμε σωστα δεν τρεχει και τιποτα εαν ψοφησουν.

Οπως ειπε και ο Πανος ποιο πανω, ας βαλουμε μια ταιστρα, αν θυμηθουμε ας κανουμε μια αλλαγη νερου, ΑΑΑ θολωσε το τζαμι

ας το καθαρισουμε.

Παιδεια εχω ενυδρειο!

Και που θες να καταληξεις δηλαδη Δημητρη; Οποιος εχει ενυδρειο πρεπει να ειναι συνεχεια απο πανω του και να εχει το αγχος γιατι δεν τρωει, γιατι εχει ασπρα κοπρανα, γιατι κρυβεται ολη την ωρα, γιατι δεν μεγαλωνει, γιατι εχει τρυπα στο κεφαλι, γιατι μαυριζει, κτλ κτλ κτλ; Κι εγω ενυδρειο εχω και μεγαλο μαλιστα και απλα το απολαμβανω! Δεν ζω μεσα στο αγχος του μη και μη και μη!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα και όλοι λίγο πολλή έχουμε τα αγαπημένα μας ψάρια.

Το θέμα όμως είναι ότι οι δίσκοι είναι αδικαιολόγιτα ακριβή και αποτρεπτική για αυτούς που θα ήθελαν να τους αποκτήσουν και δεν μπορούν λόγο χρημάτων, και το δεύτερο είναι ότι πολλοί από λάθος συντήρηση μη κρατώντας κάποιες χψ αρχές που αφορούν τους δίσκους τους έχαναν και λανθασμένα τους χαρακτήρισαν δύσκολους. Ήρθαν και άπω πίσω οι ψωνισμένοι και και έλεγαν, ''αφού εγώ κρατά αυτό το δύσκολο ψάρι είμαι γκουρού, έρχονταν καπάκι και η ανίδεοι και έλεγαν, ''αααα.... αυτός έχει γνώσης αφού κρατά δίσκους κοκ.

Ίσος μέσα από εδώ να περάσει το μήνυμα ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι νεμεν εύκολα αλλά ούτε και δύσκολα θέλει απλά μια διαφορετική συντήρηση από τα άλλα ψάρια. Στο κάτω κάτω κάθε ψάρι έχει την ιδιαιτερότητα του. Τώρα για της τιμές δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πουλά για λόγους μάρκετινγκ θα παραμένουν ακριβά ψάρια.

Σε αυτο σου απαντω με μια φραση του Χρηστου ποιο πανω.

Και σε πρηροφορω οτι εδω και 1.5 χρονο που τους εχω δεν εχω ανχωθει καθολου με τον τροπο που εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω απο την μερα που τους εδιωξα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει πολλες αναφορες οτι σκαλαρια με δισκους δεν πανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...