Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου. Την άλλη εβδομάδα θα μεταφερθεί το ενυδρειάκι που είναι στις φυτογραφίες. Είναι πάνω κάτω 60 λίτρα. Θα μεταφερθεί από Αργυρούπολη στο Πέραμα, μια απόσταση 30 χιλιόμετρα περίπου. Το ερώτημα μου είναι πως θα πρέπει να γίνει σωστά η μεταφορά  ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον βράχο και τα κοράλλια. Είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με θαλασσινό ενυδρείο  και έχω μαύρα μεσάνυχτα. Τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία και ελπίζω στην δική σας βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη σε βαρελακι τα ζωντανα, σε ενα κουβα ο βραχος με λιγο νερο μην στεγνωσει

Και το ενυδρειακι με τον αραγωνιτη ισα να βρεχεται κι αυτος μη στεγνωσει

Αν χρειαστεις βαρελακια η κουβαδες ελα παρε.......

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη η σκέψη μου είναι, να βγούν τα υλικά του φίλτρου και να αμπαλαριστούν σε σακουλάκι με νερό του ενυδρείου. Τα ψαράκια και μια καραβιδούλα σε άλλα σακουλάκια, ο βράχος σε ψυγείο κάμπινκ μαζί με τα κοράλλια που είναι κολλημένα πάνω του και σκεπασμένος με το νερό. Το υπόλοιπο νερό θα το πάρω με βαρέλια και θα χρησιμοποιήσω το ίδιο για μερικές ημέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!

Με θερμοκρασιες παντως δεν εχεις θεμα, ο καιρος ειναι ιδανικος για τετοιου ειδους μεταφορες

Το νερο και το μισο να παρεις, συμπλωνεις αφου το στησεις σαν να κανεις αλλαγη

Μια μερα πριν φτιαξε να εχεις αλατονερο ετοιμο

Καλη δυναμη φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα ακόμα από αλάτια και τα σχετικά άσε που δεν ξέρω τι μου γίνετε. Αν φέρω νερό από την θάλασσα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αστο προς το παρον Σταματη, οταν ηρεμησει το ενυδρειο το συζηταμε παλι αυτο το θεμα

Καλα αλλαγες πως γινονται ως τωρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι που μου το δίνει δεν κάνει αλλαγές από ότι μου είπε. Το μόνο που κάνει κάθε 15 αντικαθιστά τον άνθρακα και προσθέτει αντιφόσφορο και αδειάζει το <<ποτηράκι>> του σκίμμερ Βέβαια όταν έρθει στο σπίτι μου θα κάνω αλλαγές κανονικά και σύμφωνα με αυτά που θα μου υποδείξετε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στη θαλασσα σταματη και καλη επιτυχια στη μεταφορα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στη θαλασσα σταματη και καλη επιτυχια στη μεταφορα :thumbsu:

Να είσαι καλά. Ποντάρω στην βοήθεια σας για να έχει σωστή επιτυχία.

Όχι τόσο η μεταφορά όσο η παραπέρα εξέληξη.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμένα ας γίνει η μεταφορα και ξεκινάς δυνατά ρίξε διάβασμα και για απορίες εδω ειναι ολοι η παρέα του ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμένα ας γίνει η μεταφορα και ξεκινάς δυνατά ρίξε διάβασμα και για απορίες εδω ειναι ολοι η παρέα του ΑΖ!

Ευχαριστώ πολύ. Για τον τρόπο μεταφοράς που γράφω παραπάνω είναι σωστός;

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες αλλα πρέπει να εχεις και έτοιμο φρεσκο νερό τουλάχιστον 20 λίτρα γιατι με τόση ανακατοσουρα θα πρέπει να κανεις μια αλλαγη η ακομα και να συμπληρώσεις αποκλείεται να μην εχεις απώλεια νερού σε όλη την διαδρομή. επισης και ρεκφακομετρο θα χρειαστείς για να τσεκαρεις αλατοτητα! και κανένα τεστ δεν θα ήταν άσχημα

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Ρεκφακομετρο θα μου δώσει το παλικάρι που θα πάρω το ενυδρείο καθώς και αλάτι. Τεστ έχω τα κλασικά για το γλυκό νερό αμμωνίας νιτρικών νιτρωδών φωσφορικών. Αυτά κάνουν ή θα χρειαστώ καινούρια ή και κάποια επιπλέων; Δυνατότητα να παρασκευάσω νερό δεν θα υπάρχει μέχρι την συγκεκριμένη μέρα γι’αυτό ρώτησα παραπάνω αν μπορώ να βάλω κανονικό θαλασσινό νερό μιας και έχω την δυνατότητα να έχω τέτοιο νερό καμιά 40αριά λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα έχεις τα ψαράκια και τα κοραλλια σου βάλε και μια αεραντλια να δουλεύει και περημενε πριν τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου να καθαρίσει το περιβάλλον γιατί με την μεταφορά ο αραγωνιτης σίγουρα θα ανακατευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Τελικά αν χρειαστεί συμπλήρωμα να βάλω νερό από θάλασσα ;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε! αρκεί το σημείο που θα πάρεις μην είναι μέσα από λιμάνι!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν φοβάσαι μόλυνση, βακτήρια και αλατοτητα... ξεχνώ κάτι???

Link to comment
Share on other sites

αν δεν φοβάσαι μόλυνση, βακτήρια και αλατοτητα... ξεχνώ κάτι???

+1000 και ανεπιθύμητες αλγες κ.α........

Link to comment
Share on other sites

+ οτι θελει ζεσταμα και αραιωση.... Καλητερα φτιαξε σε ενα βαρελακι 20 λιτρα να υπαρχουν....

Καλη αρχη και απο εμενα στην θαλασσα :)

Link to comment
Share on other sites

+ οτι θελει ζεσταμα και αραιωση.... Καλητερα φτιαξε σε ενα βαρελακι 20 λιτρα να υπαρχουν....

Καλη αρχη και απο εμενα στην θαλασσα :)

Ευχαριστώ να είσαι καλά. Αν μπορείς να μου εξηγήσεις το ζέσταμα και αραίωση για να το καταλάβω. Αν το κατάλαβα καλά να το βράσω το θαλασσινό νερό για να αποστειρωθεί και να συμπληρώσω με νερό από Α/Ο ώστε να έρθει στην επιθυμητή αλατότητα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κατάλαβα καλά να το βράσω το θαλασσινό νερό για να αποστειρωθεί και να συμπληρώσω με νερό από Α/Ο ώστε να έρθει στην επιθυμητή αλατότητα, σωστά;

Δεν κατάλαβες καλά απ ότι φαίνεται.. ;)

Όχι βράσιμο, απλά να έρθει στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου... κατά τ άλλα σωστά το λες για την αραίωση με Α/Ο για την αλατότητα.

Η δικιά μας θάλασσα φτάνει και μέχρι 1035 αλατότητα

Link to comment
Share on other sites

Και απλα να ξερεις στην περιπτωση που περνεις απο θαλασσα στο μελλον νερο, πρωτα το φερνεις στην επιθυμητη θερμοκρασια και μετα το φερνεις στην σωστη αλατοτιτα....

Επισης χωρις το ρεφρακτομετρο(που λογικα θα το παρεις μαζι με ολο το ενυδρειο) πως θα μετρησεις ωστε να ξερεις οτι το νερο ειναι απο 1024-1026 ;) αυτο παει ειτε στο εαν παρεις νερο απ την θαλασσα ειτε εαν φτιαξεις με αλατι, εαν καταλαβα λαθος(οτι δεν το εχεις ακομα) γραψε λαθος :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα το κατάλαβα. Το ρεφρακτομετρο θα το έχω την ίδια μέρα Οπότε θα έχω έτοιμο θαλασσινό νερό και νερό από Α/Ο για να κάνω την αραίωση Σε τι θερμοκρασία θα πρέπει να είναι το θαλασσινό νερό και γενικά σε τι θερμοκρασία θα πρέπει να διατηρείτε το ενυδρείο;

Μωρέ τώρα που σας βρήκα θα σας μουρλάνω στις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη μην αγχωνεσαι ρεεεεεεεε

26 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Σταματη μην αγχωνεσαι ρεεεεεεεε

26 βαθμους

Πώς να μην αγχώνομαι αφού δεν το έχω και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...