Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Ρε συ Άγγελε, αυτό που με εξοργίζει είναι τα αστρονομικά ποσά που ζητά η εκάστοτε εταιρία για μια μ@λακ..... Που όταν αναλογιστείς τι πληρώνεις και τη παίρνεις είναι να σε πιάνει τρέλα. Εντάξει να βγάλουν κέρδος δεν λέω, αλλά αυτοί το έχουν παρά χέσει. Ότι μπορώ να το φτιάξω μόνος μου, έχει καλός. Από εκεί και πέρα μεταχειρισμένο και πάλι μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εαν κατι αξιζει τα λεφτα του και μπορει καποιος, να τα δωσει, τωρα οπως λες εαν ο καθενας ζηταει οσα του ληπουν, εκει ειναι λαθος και παραδειγμα προς αποφυγει...

Την προτασει που σου εκανα για το σκιμμερ στην εκανα γιατι το εψαχνα πολυ καιρο και ειδα και εγω να γινεται οτι να 'ναι με τις τιμες.

Τωρα για τα μεταχειρησμενα, εαν ειναι σε καλη κατασταση κατι και να ειναι κοντα στην τιμη του καινουργειου για 'μενα καλο ειναι να το παρει ο καθε ενδιαφερωμενος για αρκετους λογους, πχ για να βοηθειση το μελος που το δινει γιατι οι λογοι που το δινει μπορει να ειναι οικονομικης φυσεως, αλλα αμα ειναι μακρυα-σε χαλια κατασταση-κτλπ, τοτε δωσε την διαφορα και παρτο καινουργειο...

Το πλατυνα λιγο, αλλα πιστευω καταλαβες που το πηγα... Σορυ και για το οφ τοπικ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει οφ τόπικ, κουβέντα κάνουμε. Εν μέρει θα συμφωνήσω μαζί σου όσο αναφορά το μεταχειρισμένο. Αλλά στο καινούριο είτε σκίμερ είναι, είτε φίλτρο, είτε δεν ξέρω τι άλλο, αν βλέπω πως το κόστος κατασκευής είναι εξευτελιστικό και το πουλούν στο εκατονταπλάσιο του κόστους αυτού, ότι και να μου πουν, γνώμη δεν αλλάζω. Ας το έχει φτιάξει και η NASA, θα προτιμήσω την οικονομική αντιγραφή του από τον Χ κατασκευαστή παρά το επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα για τετοιες καταστασεις δεν το συζηταμε καν, εχωντας παντα καποιες επιφυλαξεις, αλλα σε εξοπλισμο που δεν υπαρχει μια καλη απομιμησει, δεν εχουν ακουστει καλα λογια ή ναην εχει ανταλλακτηκα, καλο ειναι να σκευτομασται και το aftersale και το μελλον γενικοτερα(μεταπωλητικη αξια, κοστος επισκευης, κοστος ανταλλακτικων)...

Τεσπα τεραστεια και πολυ γενικη κουβεντα, το ρεζουμε(ας πουμε) ειναι οτι θελει πολυ καλη ερευνα αγορας πριν οποιαδιποτε αγορα εξοπλισμου...

Link to comment
Share on other sites

Καλα για τετοιες καταστασεις δεν το συζηταμε καν, εχωντας παντα καποιες επιφυλαξεις, αλλα σε εξοπλισμο που δεν υπαρχει μια καλη απομιμησει, δεν εχουν ακουστει καλα λογια ή ναην εχει ανταλλακτηκα, καλο ειναι να σκευτομασται και το aftersale και το μελλον γενικοτερα(μεταπωλητικη αξια, κοστος επισκευης, κοστος ανταλλακτικων)...

Τεσπα τεραστεια και πολυ γενικη κουβεντα, το ρεζουμε(ας πουμε) ειναι οτι θελει πολυ καλη ερευνα αγορας πριν οποιαδιποτε αγορα εξοπλισμου...

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φιλαράκια μου

Τελικά την τρύπησα την γυάλα και έκανα 2 τρύπες. Πέρασα 2 συνδέσμους ½ της ίντσας μιας και μεγαλύτερο δεν μπόρεσα να βρω. Τους ένωσα μεταξύ τους με ένα ταφ ¾ και από ότι είδα κατεβάζει πάνω από 2500 λίτρα την ώρα, μιας και ότι αντλία έβαλα πάνω ακόμα και μια με ονομαστική 3500λιτ/ώρα =, δεν το μπορούσε να την προλάβει.

Από το παλιό σαμπ το έκοψα το κόλλησα με χλωροφόρμιο και έφτιαξα ένα κουτί που κάλυψα τους συνδέσμους. Να το αποτέλεσμα.

Ο μεταλλικός μαστός θα φύγει. Περιμένω να μου έρθουν τα υπόλοιπα συμπράγκαλα για να τελειώσει και αυτό.

post-32655-0-83476400-1404718954_thumb.jpg

post-32655-0-75016800-1404718985_thumb.jpg

post-32655-0-50228600-1404719006_thumb.jpg

post-32655-0-42028000-1404719093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εισαι καλητεχνης αγορινα μμ... Μπραβο

Σε ευχαριστώ Άγγελε !!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Άγγελε !!!! :jig:

Δεν θα κάνει θόρυβο έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνει θόρυβο;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνει θόρυβο;;

Επειδή κάποιες κατασκευές σε υπερχείλιση, κάνουν θόρυβο.

Έχω την tunze αλλά τώρα που θα αλλάξω set up, θα κάνω μάλλον σαν τη δική σου .

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν κάνει θόρυβο. Δεν το έχω δοκιμάσει με το κουτάκι με το χτένι, αλλά δεν πιστεύω να κάνει. Κάτσε να στεγνώσει η σιλικόνη να το δοκιμάσω. Πλάκα θα έχει να κάνει βαβούρα και να τα ξηλώσω όλα και φτου από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει, πολυ καλλιτεχνική, πιάνουν καλα τα χέρια σου, μπράβο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει, πολυ καλλιτεχνική, πιάνουν καλα τα χέρια σου, μπράβο! :)

Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ !!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο και απο μενα.

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ρε καλα μου τα ελεγες σταματαρε οτι εισαι μαστορι!! :jig:

Μπραβο βρε φιλε!

Εχεις μερακι και απο τη στιγμη που πιανουν και τα χερια σου περιμενουμε να δουμε πολυ ωραια πραγματα! :thumbsu:

Τα ζωντανα που εχεις βαλει στο αλλο ενυδρειο πως πανε?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μην τα παραλέμε, υπάρχουν άτομα που κάνουν παπάδες. Ένας από αυτούς που φτιάχνει καταπληκτικά πράγματα και του βγάζω το καπέλο είναι ο fotis gt Η προσωποποίηση της πατέντας.!! :bow:

Και πόσα άλλα άτομα υπάρχουν ! :judge:

Τα ζωντανά που έχω στην γυάλα είναι μια χαρά και ανυπομονούν να μπουν στο ανακαινισμένο σπίτι τους. Η δουλειά που κάνω είναι σαν του Σπύρου Σούλη στο << άλλαξε το>> :bigemo_harabe_net-190:

. Λοιπόν, συνέχεια εργασιών, άνοιξα σπείρωμα στην πλαστική σωλήνα που συνδέει την βάνα με τις τρύπες της υπερχείλισης και τοποθετήθηκαν πρόχειρα για να γίνει η δοκιμή. Μετά έκανα και τις τρύπες στο έπιπλο της βάσης που θα περάσουν οι πρίζες σωλήνες κτλ. Τέλος μονωθήκαν τα σόκορα στις τρύπες για να μην φουσκώσει το νοβοπαν. Τα έβαλα και στην θέση τους προσωρινά για να έχω μια εικόνα για την υπόλοιπη διαμόρφωση του χώρου.

post-32655-0-96209100-1405063744_thumb.jpg

post-32655-0-08018600-1405063769_thumb.jpg

post-32655-0-74108800-1405063793_thumb.jpg

post-32655-0-35311600-1405063848_thumb.jpg

post-32655-0-10473200-1405063828_thumb.jpg

post-32655-0-77443800-1405063891_thumb.jpg

post-32655-0-00387300-1405063921_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα σταματη,ο φωτης ειναι ο αρχοντας της πατεντας και του diy!

Εχει φτιαξει απιθανα πραγματα :thumbsu:

Εχεις κανει τρομερη δουλεια ρε φιλε! :bow:

Τρομερο!Δεν βλεπω την ωρα να το γεμισεις παλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλα σταματη,ο φωτης ειναι ο αρχοντας της πατεντας και του diy!

Εχει φτιαξει απιθανα πραγματα :thumbsu:

Εχεις κανει τρομερη δουλεια ρε φιλε! :bow:

Τρομερο!Δεν βλεπω την ωρα να το γεμισεις παλι!

Και εγώ ανυπομονώ Μιχάλη, αλλά το πάω σιγά, σιγά για να αποφύγω τις χοντράδες. Αν είναι να μπει θα μπει όπως πρέπει και δεν θα ξανά πειραχτεί για αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοοοος :thumbsu:

Θα σε γλυτωσει απο πολλα προβληματα αυτο σταματη!

Ποτε υπολογιζεις γεμισματα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος του μήνα ή αρχές του επόμενου. Σκέπτομαι να πάρω νερό από την θάλασσα και να το αραιώσω με Α/Ο μιας και είδα διαφορά στα κοράλλια από το νερό της θάλασσας . Δεν ξέρω μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Μου φάνηκε πιο καλό το θαλασσινό νερό από αυτό που είχα φτιάξει με το αλάτι. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι μάρκα αλλά μου το είχε δώσει το παλικάρι μαζί με το ενυδρείο. Τώρα πείρα το ATI coral ocean plus αλλά δε το έχω ανοίξει ακόμα. Από αυτά που γράφει στην συσκευασία, μόνο αλάτι που δεν είναι. Καθαρά εργαστηριακό προϊόν. Δοκίμασα πρώτα θάλασσα μιας και έχω πολύ λίγα κοράλλια και ψάρια, μην πάθουν ζημιά και τρέχω. Το αποτέλεσμα άκρος εντυπωσιακό σε σχέση με το τεχνητό αλάτι που είχα κάνει την πρώτη αλλαγή. Πάντος σήμερα που βρέθηκα ανοιχτά της Αίγινας γέμισα 2 μπιτόνια θάλασσα για να κάνω αλλαγή αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...