Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Ωπα!! Θελουν κυκλοφορια στο μπιτονι, αμα περασουν αρκετες ωρες μπορει να ειναι αχρηστο, καλητερα παρε τελευταια στιγμη νερο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ Όλο το βράδυ θα είναι σε κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

...και αυτό σχετικό είναι, γιατί έχεις να κάνεις με "ζωντανό" νερό και με εκατομμύρια μικροοργανισμούς (πλαγκτονικούς), που ζουν, αναπαράγονται και πεθαίνουν συνεχώς μιας και ο κυκλος ζωής τους είναι πολύ μικρός.

Καλό είναι λοιπόν το νερό από την θάλασσα να χρησιμοποιείται όσο πιο σύντομα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

...και αυτό σχετικό είναι, γιατί έχεις να κάνεις με "ζωντανό" νερό και με εκατομμύρια μικροοργανισμούς (πλαγκτονικούς), που ζουν, αναπαράγονται και πεθαίνουν συνεχώς μιας και ο κυκλος ζωής τους είναι πολύ μικρός.

Καλό είναι λοιπόν το νερό από την θάλασσα να χρησιμοποιείται όσο πιο σύντομα γίνεται.

Αυτό δεν ισχύει και αν πέσει αμέσως μέσα στο ενυδρείο; Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση θα έχουν προλάβει τα ζωντανά να έχουν πάρει κάποια από τα θρεπτικά, αλλά την επόμενη μέρα το νερό είναι άχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

μα στο ενυδρείο υπάρχει έτοιμη η βιολογία και όλα εκείνα τα στοιχεία για την διατήρηση αυτών των οργανισμών

Link to comment
Share on other sites

μα στο ενυδρείο υπάρχει έτοιμη η βιολογία και όλα εκείνα τα στοιχεία για την διατήρηση αυτών των οργανισμών

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, δίκιο έχεις ! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα σημαντικά και κοντεύω να τελειώσω πολύ νωρίτερα από ότι υπολόγιζα. Το μόνο που περιμένω είναι τα μπάλαστ για την προσθήκη μιας ακόμα λάμπας Τ5 black light 8 watt στο καπάκι του ενυδρείου. Σκέφτηκα να βάλω μια τέτοια λάμπα για να δω πιο παράξενα χρώματα στα κοράλλια. Είναι καλή ιδέα;

Στο σαμπ επειδή ο χώρος είναι σχετικά περιορισμένος, έφτιαξα ένα καλαθάκι για να βάλω τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα. Έφτιαξα τα καπάκια του και το μόνο που έχει μείνει είναι να μπει το φλοτέρ της αναπλήρωσης.

Πέρασα τον ελικτή θερμοκρασίας και τις πρίζες του, έβαλα και αρκετές ακόμα πρίζες γιατί όλο και κάπου θα χρειαστούν.

Ακόμα έβαλα μια μόνιμη γραμμή από PVC για την αντλία της επιστροφής ώστε να μην υπάρχουν λάστιχα χύμα από δω και από εκεί

.post-32655-0-22640000-1405923489_thumb.jpg

post-32655-0-13309700-1405923514_thumb.jpg

post-32655-0-02065500-1405923551_thumb.jpg

post-32655-0-14129200-1405923589_thumb.jpg

post-32655-0-20179800-1405923664_thumb.jpg

post-32655-0-75540100-1405923734_thumb.jpg

post-32655-0-22601300-1405923769_thumb.jpg

post-32655-0-25945100-1405923799_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και συμμαζεμενη δουλειά έχεις κανει.

Μπράβο σου....

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσεις, ωραίο αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία εργασία που έκανα στο σαμπ. Έβαλα το φλοτέρ έκανα και δοκιμές και όλα πήγαν καλά. Τώρα μένει να γίνει η μεταφορά στον κανονικό χώρο και να στηθεί πλέον κανονικά.

post-32655-0-24881800-1406194772_thumb.jpg

post-32655-0-28019400-1406194798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα απο θαλασσινά ενυδρεια αλλα η κατασκευή σου φαίνεται πολυ προσεγμένη, έχεις κάνει φοβερή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Πάνο !

Ούτε εγώ έχω. Να είναι καλά τα παιδιά του φόρουμ που με βοηθούν.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεεεεεεεεεεεεεεεεες μου τι μαστορι εισαι εσυ ρε σταματαρε :jig::jig::bow:

Μπραβο ρε συ!

Δεν βαζω στοιχημα ουτε τσιχλα μαζι σου,οτι θα κανεις ενυδρειο διαμαντι! :usd:

Βαλε μερικες φωτο πως ειναι τωρα συνολικα και μια ολου του ενυδρειου πως ειναι τωρα,μετα απ'ολες αυτες τις παρεμβασεις!

Link to comment
Share on other sites

Πεεεεεεεεεεεεεεεεες μου τι μαστορι εισαι εσυ ρε σταματαρε :jig::jig::bow:

Μπραβο ρε συ!

Δεν βαζω στοιχημα ουτε τσιχλα μαζι σου,οτι θα κανεις ενυδρειο διαμαντι! :usd:

Βαλε μερικες φωτο πως ειναι τωρα συνολικα και μια ολου του ενυδρειου πως ειναι τωρα,μετα απ'ολες αυτες τις παρεμβασεις!

Κάτσε να πάει στην θέση του και θα το βάλω όλο μαζί. Έχει και συνέχεια, αυτή είναι μόνο η αρχή, το εύκολο κομμάτι. Μετά αρχίζουν τα ζόρια. :hot:

Είναι και αυτές οι ορολογίες που έχετε τύπου ats bb btc tcm και δεν ξέρω και γω τι άλλο που για να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής μου βγαίνει η ψυχή. :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-67:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :thumbsu:

Ποια ζορια σταματη?Μετα ειναι η καλυτερη φαση φιλε :thumbsu:

Για τις ορολογιες εχεις δικιο,εχουν βγει αρκετες καινουργιες και θελει ανανεωση το θεμα.

Μερικες παλαιοτερες υπαρχουν εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/41801-znie-eae-ooioiiianaoessaao/

Link to comment
Share on other sites

+1

Κανε τα εξωτερικά κουμαντα σου και οταν ελθει η ωρα αλλάζεις mode. Απο diy πας σε reef mode. Εν καιρώ.

Οντως θελει μια ανανέωση πιστευω θα γινει εν καιρο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγο διακοπών δεν θα μεταφέρω ακόμα στο σπίτι. Θα φύγω στο τέλος της εβδομάδας και δεν λέει να το έχω και αυτό έννοια στο κεφάλι μου.
Πείρα νεκρό βράχο και έφτιαξα αυτό το πράγμα. Το γκάγκα που λέει και η κόρη μου. Το έβαλα μέσα στο νερό μαζί με τα υπόλοιπα να ξεκινήσει και αυτό να δημιουργεί την βιολογία του.

Μπορείτε να γελάσετε όσο θέλετε.

post-32655-0-38299000-1407316491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το "κεφαλη" τι το ηθελες, δινει πολυ υψος και ισως δεν χρειαζεται, το υπολοιπο φωναζει SPS απο μακρυα...

Καλες διακοπες αγορινα και οταν γυρισεις ξεκινας :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το γκαγκα που έκανες. Διακρίνω καλλιτεχνικές τάσεις και πιστευω το αποτέλεσμα θα σε δικαίωση. Παντως για μη έμπειρος ακομα σε θάλλασα δεν τα πηγές άσχημα. Στην πορεια θα δεις τι αλλο σου αρεσει και πως.

Με τσιμέντο τα κολλησες; Πες μας την διαδικασία αν ειναι ευκολο γιατι θα με ενδιαφερει και εμενα σύντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Το "κεφαλη" τι το ηθελες, δινει πολυ υψος και ισως δεν χρειαζεται, το υπολοιπο φωναζει SPS απο μακρυα...

Καλες διακοπες αγορινα και οταν γυρισεις ξεκινας :)

Σε ευχαριστώ Άγγελε. Θα τα πούμε και από κοντά στην επόμενη συνάντηση.

Γκάγκα (μπαμπούλας) χωρίς κεφάλι δεν γίνεται. :bigemo_harabe_net-87:

Για SPS δεν είναι λίγα τα βατ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το γκαγκα που έκανες. Διακρίνω καλλιτεχνικές τάσεις και πιστευω το αποτέλεσμα θα σε δικαίωση. Παντως για μη έμπειρος ακομα σε θάλλασα δεν τα πηγές άσχημα. Στην πορεια θα δεις τι αλλο σου αρεσει και πως.

Με τσιμέντο τα κολλησες; Πες μας την διαδικασία αν ειναι ευκολο γιατι θα με ενδιαφερει και εμενα σύντομα :)

Να είσαι καλά Μάριε σε ευχαριστώ ! Το παλεύω και << κλέβω>> ιδέες από τις δικές σας παρουσιάσεις . Έχω να ρίξω πολύ στήσιμο, ξεστήσιμο μέχρι να το φτάσω στο σημείο που θα με ικανοποιεί. Το κόλλημα των βράχων το έκανα με λευκό τσιμέντο, ενώ πρώτα το ένωσα τα κομμάτια με τρύπες που έβαλα μέσα κομμένα στυλό τύπου bic

Link to comment
Share on other sites

96βατ στα 130 ειναι καλα για ευκολα sps νομιζω, εαν ειναι ψηλα στον βραχο...

Ποσα κιλα βραχο εχεις τωρα περιπου;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...