Jump to content

Προβλημα Με Αλγες!!!


Recommended Posts

Καλησπερα. Πριν απο περιπου τρεις μηνες εστησα το πρωτο μου ενυδρειο. Μετα απο συμβουλες που μου εδωσαν ατομα απο το φορουμ εβαλα καποια ευκολα φυτα οπως moss anubia και μια βαλισνερια. Το πρωτο διαστημα ολα πηγαιναν μια χαρα. Μετα απο λιγο καιρο ξεκινησε να εμφανιζεται καφε αλγη (κατι που απο ο,τι διαβασα ειναι συνηθες φαινομενο στα νεοσυστατα ενυδρεια). Περιμενα να κανει τον κυκλο της και να φυγει τουλαχιστον ενα σημαντικό τμημα της αν οχι ολη... Οχι μονο δν εφυγε (1 μισο μηνα τωρα) αλλα εχουν αρχισει να γινονται ορατα καποια πρασινα κομματια πανω στην καφε...το φαινομενο ειναι πιο εντονο στην αμμο αλλα και ολα τα τζαμια δν πανε πισω... Εκτος ομως και απο αυτο, η ανουμπια αρχισε να σχηματιζει κατι σαν τριχοειδη αλγη στις ριζουλες/κλαρακια της και καφε στιγματα στα φυλλα της... Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθησει ας το κανει. Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε τη φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαλε και φωτογραφιες με το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι απο το κινητο και δν εχω προσβαση στον υπολογιστη αυτην τη στιγμη. Το πιθανοτερο ειναι το βραδυ να ανεβασω τη φορμα και τις φωτο. Καποια πιθανη προβλεψη ομως? Γιατι το βλεπω και στεναχωριεμαι...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες και φωτογραφιες δεν μπορει να γινει προβλεψη δυστυχος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πριν απο περιπου τρεις μηνες εστησα το πρωτο μου ενυδρειο. Μετα απο συμβουλες που μου εδωσαν ατομα απο το φορουμ εβαλα καποια ευκολα φυτα οπως moss anubia και μια βαλισνερια. Το πρωτο διαστημα ολα πηγαιναν μια χαρα. Μετα απο λιγο καιρο ξεκινησε να εμφανιζεται καφε αλγη (κατι που απο ο,τι διαβασα ειναι συνηθες φαινομενο στα νεοσυστατα ενυδρεια). Περιμενα να κανει τον κυκλο της και να φυγει τουλαχιστον ενα σημαντικό τμημα της αν οχι ολη... Οχι μονο δν εφυγε (1 μισο μηνα τωρα) αλλα εχουν αρχισει να γινονται ορατα καποια πρασινα κομματια πανω στην καφε...το φαινομενο ειναι πιο εντονο στην αμμο αλλα και ολα τα τζαμια δν πανε πισω... Εκτος ομως και απο αυτο, η ανουμπια αρχισε να σχηματιζει κατι σαν τριχοειδη αλγη στις ριζουλες/κλαρακια της και καφε στιγματα στα φυλλα της... Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθησει ας το κανει. Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Οι ανούμπιες είναι ' επιρρεπής ' σε άλγες αν τοποθετηθούν σε άμμεση έκθεση φωτός ( ενυδρειακής λάμπας ) . Τοποθετείται πάντα πίσω ή σε σημεία που ' καλύβεται ' από άλλα φυτά ώστε να μην αποκτήσει άλγη στα φύλλα της ή στον κορμό της .

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ξεκινησε να εμφανιζεται καφε αλγη (κατι που απο ο,τι διαβασα ειναι συνηθες φαινομενο στα νεοσυστατα ενυδρεια). Περιμενα να κανει τον κυκλο της και να φυγει τουλαχιστον ενα σημαντικό τμημα της αν οχι ολη... Οχι μονο δν εφυγε (1 μισο μηνα τωρα) αλλα εχουν αρχισει να γινονται ορατα καποια πρασινα κομματια πανω στην καφε...το φαινομενο ειναι πιο εντονο στην αμμο αλλα και ολα τα τζαμια δν πανε πισω... Εκτος ομως και απο αυτο, η ανουμπια αρχισε να σχηματιζει κατι σαν τριχοειδη αλγη στις ριζουλες/κλαρακια της και καφε στιγματα στα φυλλα της... Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθησει ας το κανει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 54λ και τρεχει απο τις αρχες Μαρτιου (2/3/2014)
- Φωτισμός: 2 λαμπες PHILLIPS 6500kelvin 14watt φωτοπεριοδος 11πμ με 9μμ
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλαζιακη αμμος μπεζ
- Διοξείδιο του Άνθρακα:
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια
- Φίλτρανση: εσωτερικο φιλτρο 120 l/h με σφουγγαρι και βιολογικο υλικο

- Φυτα: 1 βαλισνερια, 1moss 1 αanubia:
- Ψάρια: 1 μονομαχος
- Ρουτίνες: αλλαγη 20% του νερου καθε 10 μερες, ταϊσμα καθε μερα περιπου στις 6 με δυο σπυρια απο τροφη τετρα για betta και βρασμενο αρακα αποφλοιωμενο μια φορα την εβδομαδα, με την αλλαγη νερου καθαρισμα σφουγγαρι και φιλτρο
- PH: 7
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4:0
- ΝΟ2:0
- ΝΟ3:0
- PO4:
- Fe:
- CO2:
- Θερμοκρασία: 25 C

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: anubia
- Ιστορικό Φυτού:κλαδεμμα απο ενυδρειο φιλου, χωρις προβλημα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: κιτρινισμα σα φυλλα και κατι που μοιαζει με μαυρες/γκρι τριχες στα κλαρακια
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:-

φωτογραφιες παρατεθηκαν ακριβως επανω

Έγινε επεξεργασία - GiannisSkudra
Link to comment
Share on other sites

Εχεις συνδιασμο αλγεων.Εχεις καφε,κυανοβακτηριο και καποια τριχοειδη.

Καταρχην,κατεβασε σταδιακα τις ωρες φωτισμου σε 8,οι 10 ωρες που εχεις για τα φυτα που εχεις μεσα ειναι παρα πολλες.

Το κυανοβακτηρια θελει συσκοτηση για να φυγει,διαβασε το αρθρο για τα βηματα που πρεπει να κανεις.

ΝΟ3 0 ειναι προβλημα,πρεπει να το ανεβασεις με καποιον τροπο,η με περισσοτερα ταισματα,κακος ταιζεις 1 φορα μονο.

Το φιλτρο δεν το καθαριζουμε σε καθε αλλαγη,αλλα μονο οταν πεσει αισθητα η ροη του.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως δν χρειαζεται να καθαριζω το φιλτρο? Γιατι εγω σε καθε αλλαγη το καθαριζα... Για το κυανοβακτηριο θα κοιταξω τις οδηγιες. Για την καφε και την τριχοειδη?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια δεν χρειαζεται,μονο κακο κανεις καθαριζοντας το φιλτρο σε καθε αλλαγη νερου.

Διαβασε και το αρθρο για την καφε αλγη,μειωσε τις ωρες φωτισμου και ανεβασε λιγο τα νιτρικα σου και δες αν εχει αποτελεσματα.

Αλλαγες να κανεις καθε εβδομαδα το 30% τωρα που εχεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκωτηση ξεκινα σημερα. Θα ενημερωσω για αλλαγες. Κατι ακομα, το γεγονος οτι απεκτησα αλγη μου ειπαν οτι ειναι ενδειξη καλης λειτουργειας. Ισχυει? Και η τριχοειδης ποιο ακριβως ειδος ειναι για να διαβασω το καταλληλο τοπικ. Και θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω και ενα ΜΠΡΑΒΟ στο φορουμ και τα μελη για την αμεση ανταποκριση και τις αψογες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ειναι ετοιμο το αρθρο για την τριχωειδη.

Τα βηματα για τη συσκοτηση τα διαβασες?Αν δεν τα κανεις σωστα ισως να μην εχεις αποτελεσμα η μπορει να σου ξαναερθει το κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα. Θελει 3 - 4 καλυμμα το ενυδρειο με ενα χοντρο υφασμα σκουροχρωμο (εγω σκεφτομαι κουβερτα ψιλη μπλε σκουρη) δυνατη αναταραξη και ελαχιστο η καθολου ταισμα. Την ανουμπια μηπως να την βγαλω τελειως?

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις μια αλλαγη νερου και θα ταιζεις καλα το ψαρι.

Θα καλυψεις το ενυδρειο με μια κουβερτα για να μη παιρναει το φως και δεν θα το ανοιξεις καθολου για 4 μερες,ουτε καν για ταισμα.Αν εχεις αεραντλια βαλτη να δουλευει.

Οταν το ξεσκεπασεις,θα κανεις μια αλλαγη νερου 50-60%,θα κανεις σκουπα βυθου για να τραβιξεις το νεκρο κυανο απο το βυθο και απ οπου αλλου ειναι και θα καθαρισεις και το φιλτρο σου.Αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο να το αλλαξεις και αυτο.

Την ανουμπια αστη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως δεν ξερω πολλα ακομα, σκουπα βυθου ή και συφωναρισμα (νομιζω ετσι το διαβασα) πως ακριβως κανουμε? Και τι ακριβως λεμε αεραντλια? Ξερω ειμαι ασχετος ακομα αλλα παλευω να γινω καλυτερος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα αλλαγη νερου, ταισα το ψαρι και μετα εκλεισα τα φωτα, σκεπασα το ενυδρειο με χοντρο σκουροχρωμο σεντονι και το αφησα τεσσερεις μερες. Κοιταξα εχθες μεσα και ειχαν γινει σκουρο καφε τα σημεια που ηταν πρασινα και εχουν κανει κατι σαν γραμμες, δηλαδη εκει που ηταν στην αμμο πρασινα σημεια ειναι τωρα σκουρο καφε σε μορφη γραμμων

Link to comment
Share on other sites

Η συσκωτιση τελειωνει σημερα. Ποιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου;

Οταν το ξεσκεπασεις,θα κανεις μια αλλαγη νερου 50-60%,θα κανεις σκουπα βυθου για να τραβιξεις το νεκρο κυανο απο το βυθο και απ οπου αλλου ειναι και θα καθαρισεις και το φιλτρο σου.Αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο να το αλλαξεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian σε ποια φοτο καταλαβες το κυανο,στην τεταρτη?για ν α δω πως ειναι να ξερω τι πρεπει να προσεχω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα καταλαβα...να αφησω να τραβηξει και μια ποσοτητα αμμου μηπως εχει αφησει κανα ενδοσποριο?

Link to comment
Share on other sites

rastafarian σε ποια φοτο καταλαβες το κυανο,στην τεταρτη?για ν α δω πως ειναι να ξερω τι πρεπει να προσεχω!!!!!

Ναι στην 4η

Ααααα καταλαβα...να αφησω να τραβηξει και μια ποσοτητα αμμου μηπως εχει αφησει κανα ενδοσποριο?

Δεν νομιζω να χρειαζεται να τραβιξεις και αμμο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...