Jump to content

Μονομαχοενυδρείο Φυτεμένο....!


ValeAq

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Μονομαχοενυδρειο..!

Γενικές Πληροφορίες
Συνολικά Λίτρα: 30
 

Οργανισμοί
Φυτά:Bacopa Caroliniana / Anubia nana
Ψάρια: Betta Crowntail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαυρο
Πέτρες: 
Ξύλα: mopani
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: Χαλικι μαυρο και λιγο καφε

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 11W
Διάρκεια φωτισμού: 9 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 300 l/h
Θέρμανση/ Ψύξη: 50W
Διατροφή: Ocean Nutrition Atison's Betta PRO / Flakes / Sera Bloodworms & Αρακα...

Καθε Σαββατο δεν εχει μαμ και την Κυριακη αρακα!

Παράμετροι
pH: .........................................7.8
Αμμωνία (ΝΗ3):.......................0
Νιτρώδη (ΝΟ2):.......................0
Νιτρικά (ΝΟ3):.........................5-10

Μέση Θερμοκρασία (°C):.......26.5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30%-40%  καθε εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem Prime
Άλλες ρουτίνες :fishtamin /week

Φωτογραφίες:
 

Ο κατοικος...(Saruman)...

 

 

Πως ηταν...

10245393_10200825339874972_4134768747009

 

Και πως ειναι τωρα...

10357199_10200997489578607_3588113935246

Link to comment
Share on other sites

Με τον αρακα στο στομα.... :D

1380665_10200997489538606_77044617320114

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω! Ομορφο! Γνωμη μου ειναι να μαζεψεις σε μια γωνια ολες τις μπακοπες ωστε να δημιουργησεις μια συσταδα! Ετσι θα αφησεις χωρο και για αλλα φυτακια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω!

Οταν τα βαζω στην γωνια γερνουν να πανε στο φως,ενω στο κεντρο καθονται "λαμπαδες" μου αρεσουν!

Στην αρχη ειχα πει να βαλω και αλλα φυτακια μετα ειπα να το γεμισω μονο με bacopa!

Προς το παρον θα το αφησω να προχωρησει ετσι και οπως με παει θα παω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος ! Τον αρακα πως τον προετοιμαζεις ? Απλος κατεψυγμενος και βρασμενος κανει ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος ! Τον αρακα πως τον προετοιμαζεις ? Απλος κατεψυγμενος και βρασμενος κανει ?

Τον βραζω....μολις μαλακωσει του βγαζω την φλουδα και τον κανω πολυ μικρα κομματακια και του τον δινω!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο....πολυ ωραιο και ο σαρουμαν κουκλος!!! :D

Να τον χαιρεσαι!!!

Ποσο καιρο το εχεις το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω!

Τρεχει 1,5 μηνα!

Link to comment
Share on other sites

ομορφος! να τον χαιρεσαι!

προσπαθησε να μαλακωσεις λιγο το νερακι του.. με τυρφη, καταπα.. θα νιωθει πιο καλα..

Link to comment
Share on other sites

ωραιος να τον χαιρεσαι, αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση, αρακα δίνουμε ενα κομματακι οχι ολο το μπιζέλι, επίσης κατα την ταπεινη μου γνώμη, οι μονομάχοι χρειαζονται αρκετα φυτα, μπορεις να αγορασεις κερατόφυλλο και ανουμπιες που ειναι ευκολες.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος να τον χαιρεσαι, αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση, αρακα δίνουμε ενα κομματακι οχι ολο το μπιζέλι, επίσης κατα την ταπεινη μου γνώμη, οι μονομάχοι χρειαζονται αρκετα φυτα, μπορεις να αγορασεις κερατόφυλλο και ανουμπιες που ειναι ευκολες.

Σευχαριστω!

Δεν δινω ολο το μπιζελι(και να ηθελα δεν το χωραει :P ) περιπου λιγοτερο απο το μισο τρωει!

Οσο για τα φυτα το ειπα πιο πανω,η θα βαλω και αλλα ή θα το γεμισω με συσταδες απο την bacopa,το αφηνω λιγο να εξελιχθει και αναλογως θα πραξω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκι ο μικρούλης σου.Να τον χαίρεσαι.Και όμορφο σπιτάκι........να τα λέμε τα καλά.. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειχα την εξης σκεψη και θα την κανω πραξη αφου το επιτρεπουν οι συνθηκες απο τις γνωσεις σας!

Διαβαζω σε λιγα μεν αλλα αρκετα δε θεματα οτι ακομα και σε μικρα ενυδρεια εχουν βαλει μονομαχους με μονομαχους ή μονομαχινες,αλλοι τα καταφεραν και αλλοι οχι και οπως τελιωνουν συνηθως ολα αυτα τα θεματα οτι ειναι αναλογα στο χαρακτηρα του μονομαχου!

Εχω μια φιλη που εχει ενα 120λιτρο με guppy κ αλλο ενα με molly.....και σε περιπτωση που τσακωνονται ο μονομαχος μου με την "μονομαχινα" που θελω να παρω να την δωσω εκει!

Ειπα να το δοκιμασω ΑΛΛΑ η μονομαχινα θα ειναι οκ με molly ή guppy?

Θελω να το δοκιμασω μονο αν εχω εναλλακτικη λυση σε περιπτωση που δεν πετυχει η συμβιωση αλλιως δεν μπαινω καν στην διαδικασια!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

σε 30 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις μονομαχινα..

αν ειχες το ενυδρειο της φιλης σου (120λ) και το ειχες φουλ φυτεμενο , θα μπορουσες να βαλεις και μια και δυο μονομαχινες..

στα 30 λιτρα θα σκοτωθουν..

επισεις δεν ταιριζει betta με ζωοτοκα, αλλα νερα, χωρια το οτι πιθανοτερο ειναι, να ειναι κι επιθετικο με τα μολυ ή γκαπυ, χωρια που δεν θα δει ποτε γοννο γιατι θα τους τρωει η μονομαχινα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε 30 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις μονομαχινα..

αν ειχες το ενυδρειο της φιλης σου (120λ) και το ειχες φουλ φυτεμενο , θα μπορουσες να βαλεις και μια και δυο μονομαχινες..

στα 30 λιτρα θα σκοτωθουν..

επισεις δεν ταιριζει betta με ζωοτοκα, αλλα νερα, χωρια το οτι πιθανοτερο ειναι, να ειναι κι επιθετικο με τα μολυ ή γκαπυ, χωρια που δεν θα δει ποτε γοννο γιατι θα τους τρωει η μονομαχινα..

Αυτο δεν το θελω οποτε το ξεχναω το σεναριο!

Αυτο παλι ελπιζω να μην το διαβασει γτ θα παει και θα παρει μονομαχινα αχαχαχαχα!

Οσο για το 30λτ βλεπω που αρκετοι εχουν πετυχει την συμβιωση αλλα anyway ο απο πανω λογος ειναι ακρετος για να μην κανω αυτη την ενεργια!

Ευχαριστω παντως! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εχω δει κι εγω καποιους, αλλα σε τοσα λιγα λιτρα οι ελπιδες σου ειναι μηδαμινες...

ισως αν ηταν μαζι απο μικρα να μην ειχες τετοιο προβλημα, αλλα και παλι ειναι δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει κι εγω καποιους, αλλα σε τοσα λιγα λιτρα οι ελπιδες σου ειναι μηδαμινες...

ισως αν ηταν μαζι απο μικρα να μην ειχες τετοιο προβλημα, αλλα και παλι ειναι δυσκολο...

Ε ειπα να κανω την αποπειρα γιαυτο το λογο αλλα μονο αν υπηρχε και σχεδιο Β!Απο την στιγμη που η μονομαχινα μπορει να γινει επιθετικη εκει σχεδιο Β καταρρεει! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αποπειρα να βαλω μονομαχο με μονομαχινα! Αποτελεσμα και τα δυο ψαρια σε μαυρα χαλια απο το ξυλο!

Σε μεγαλο ενδρειο ναι σε μικρο οχι!

Το πιο πιθανον αν μπει σε ενυδρειο με γκαπυ ειναι να το τσουρομαδησουν τα γκαπυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αποπειρα να βαλω μονομαχο με μονομαχινα! Αποτελεσμα και τα δυο ψαρια σε μαυρα χαλια απο το ξυλο!

Σε μεγαλο ενδρειο ναι σε μικρο οχι!

Το πιο πιθανον αν μπει σε ενυδρειο με γκαπυ ειναι να το τσουρομαδησουν τα γκαπυ!

Αν θα εμπαινε θα ηταν η μονομαχινα αλλα αφου υπαρχει περιπτωση τσακωμου δεν το προσπαθω καν!

Θελω να το χαιρομαι το ενυδρειο και τον ψαρακο οχι να του σπαω τα νευρα και εγω να προσθετω προβληματα μονος μου :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω να βρω και το θεματακι μου να δεις τι επαθε ο αμοιρος!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια της τελευταιες 2 μερες ειναι στους 28 και πολυ φοβαμε οτι θα ανεβει κιαλλο!

Εχω δει μεσα στο φορουμ διαφορα diy ανεμιστιρακια σε καπακια αλλα δεν θελω να πειραξω το εργοστασιακο καπακι του ενυδρειου!Αν το κανω ισως του δωσω και μεγαλυτερη αξια αλλα λεμε τωρα!

Βρηκα κατι τετοιο.....iq_VCF-11.jpg.....10cm διαμετρος / 15 watt!

Λετε να κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γυριζει κιολας προς τα κατω για να χτυπαει την επιφανεια του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γυριζει κιολας προς τα κατω για να χτυπαει την επιφανεια του νερου?

Απο τι φαινεται η μιση βαση του ειναι ευλιγιστη(οτι βλεπω απο την φωτο,δεν το εχω δει απο κοντα)!και πιανει με "μανταλακι"

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ευλυγιστο λαιμο (goose neck) και μπορει να χτυπησει επιφανεια νερου τοτε μαλλον ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...