Jump to content

Μονομαχοενυδρείο Φυτεμένο....!


ValeAq

Recommended Posts

Θα κανω την αποπειρα να το παρω αλλα μετα δεν θα εχω θεμα με την αναταραξη αφου θα χτυπαει την επιφανεια? βεβαια οτι ανεμιστηρακι και να εβαζα η ιδια ερωτηση θα υπηρχε!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ψαρακια γενικα με μονομαχο στα λιτρα σου Γιαννη δεν μπαινουν, υπο αλλες προυποθεσεις το συζηταμε ;)

Για το ανεμιστηρα, δεν θα υπαρχει θεμα με την αναταραξη και θα βοηθειση πολυ στην πτωση της θερμοκρασια :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ψαρακια γενικα με μονομαχο στα λιτρα σου Γιαννη δεν μπαινουν, υπο αλλες προυποθεσεις το συζηταμε ;)

Για το ανεμιστηρα, δεν θα υπαρχει θεμα με την αναταραξη και θα βοηθειση πολυ στην πτωση της θερμοκρασια :)

Θα παω τοτε μεσα στην βδομαδα να τον παρω!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις με τον ανεμιστήρα γιατί αν τον μαγκώσεις με το μανταλάκι πάνω στο ενυδρείο μπορεί να συντονίζει και να κάνει θόρυβο ,ακόμα και να ενοχλεί το ψαράκι σου. Αν τον στήσεις αλλού θα είναι οκ.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις με τον ανεμιστήρα γιατί αν τον μαγκώσεις με το μανταλάκι πάνω στο ενυδρείο μπορεί να συντονίζει και να κάνει θόρυβο ,ακόμα και να ενοχλεί το ψαράκι σου. Αν τον στήσεις αλλού θα είναι οκ.

ετσι οπως το εχω κατα νου ειναι να πιασει διπλα στο συνθετο οχι αμεσα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία τότε! Θα σου κάνει καλή ψύξη πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως θα ελεγχεις το ανεμηστηρακι.Συνηθως τα ανεμηστηρακια τα συνδεουν με controler ωστε οταν πεφτει η θερμοκρασια εκει που πρεπει να σταματανε και να παιρνει μπροστα ο θερμοστατης.Εσυ πως θα το ελεγχεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως θα ελεγχεις το ανεμηστηρακι.Συνηθως τα ανεμηστηρακια τα συνδεουν με controler ωστε οταν πεφτει η θερμοκρασια εκει που πρεπει να σταματανε και να παιρνει μπροστα ο θερμοστατης.Εσυ πως θα το ελεγχεις αυτο?

Αναγκαστηκα με ον/οφ χειροκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εισαι απο πανω ομως για να μη σου ριξει πολυ τη θερμοκρασια και οταν ξανανεβαινει να το αναβεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εισαι απο πανω ομως για να μη σου ριξει πολυ τη θερμοκρασια και οταν ξανανεβαινει να το αναβεις..

Αναγκαστηκα και αυτο :P

αν και σε αυτο δε θα επεμβαινει ο θερμοστατης? ποσο δηλ μπορει να μου ριξει την θερμοκρασια ενα ανεμιστηρακι?

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω,πρεπει να πειραματιστεις και ειναι και αναλογα ποση ζεστη θα εχει.Δηλαδη καθε μερα σχεδον θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εγω πειραματικα θα το παω αλλα πιστευω οτι ο θερμοστατης θα ειναι παρων να ελεχνει την κατασταση,δεν νομιζω οτι το ανεμιστηρακι να μπορει να την ριξει πολυ!

Σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο να το αφησω ετσι πριν καμια ωρα ακουμπησα τους 29 ευτηχως ηρθε η νυχτα για σημερα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι θα στη ριχνει πολυ γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο.Δοκιμασε το και θα το δεις και πες και σε μας τι γινετε.:)

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα υπαρχει και η εξατμιση!

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα υπαρχει και η εξατμιση!

Δηλ.?βοηθαει ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό δεν υπάρχει περιπτωση να ρίξει τόσο πολύ τις θερμοκρασίες. Και ίσως είναι καλύτερο να τις ρίχνει ώστε ο θερμοστάτης να τις κρατάει εκεί που πρέπει. Στο δικό μου 20άρι χωρίς aircondition και ζεστό σπίτι το καλοκαίρι έχω 28-29 τώρα με βεντιλατέρ από pc και στις πολύ ζέστες 31. Απο εξάτμιση θέλει 1 λίτρο περίπου την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Με το ανεμιστηρακι θα εχεις εξατμιση. Δεν μπορεις να το αποφυγεις!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό δεν υπάρχει περιπτωση να ρίξει τόσο πολύ τις θερμοκρασίες. Και ίσως είναι καλύτερο να τις ρίχνει ώστε ο θερμοστάτης να τις κρατάει εκεί που πρέπει. Στο δικό μου 20άρι χωρίς aircondition και ζεστό σπίτι το καλοκαίρι έχω 28-29 τώρα με βεντιλατέρ από pc και στις πολύ ζέστες 31. Απο εξάτμιση θέλει 1 λίτρο περίπου την ημέρα.

Επειδη αυτο δεν το καταλαβα,πως γινετε σε ενα μικρο ενυδρειο να μη πεφτουν οι θερμοκρασιες πολυ με ανεμηστηρα?

Η εξατμιση κανει κακο γιατι θα κανει το νερο σου σκληροτερο..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ζεσταίνεται περισσότερο απο ένα μεγάλο ενυδρείο. Ο ανεμιστήρας άντε μέχρι 3-4 βαθμούς να ρίξει. Χωρις aircondition. Για την εξάτμιση συμφωνώ αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν νομιζω να μπορει ενα ανεμιστηρακι να ριξει τοσο πολυ την θερμοκρασια ωστε να κρυωσει το νερο σε ζεστο δωματιο χωρις αναμμενο air-condition... αλλα επειδη τα λιτρα ειναι λιγα πρεπει να το παρακολουθησεις στενα......

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος που λεει ο Κωστας! Δηλαδη με controller! Tο ενυδρειο ειναι μικρο και αλλαζουν οι παραμετροι του για πλακα!

Εγω νομιζω οτι μια χαρα θα κανει το ανεμιστηρακι αλλα με controller το ξαναλεω!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ενας κοντρολερ που λεμε εκανει 12-15€ απο ebay, εκει πανω βαζεις τον θερμοστατη και τα ανεμηστηρακια και αυτοματα αυτο σου κραταει την θερμοκρασια σταθερη, σου δειχνη κι ολας ποση ειναι με μεγαλη ακριβεια....

Επιση τα ανεμηστηρακια κανουν απο 2 εως 6 ευρω αναλογα παντα απο που και τι θα παρεις, υπαρχουν και ετοιμες κατασκευες με 1-2-4-6 ανεμηστηρακια σε βαση ετοιμα να ακουμπησεις η να τα μανταλωσεις ;)

Εαν θελεις λινκ πες μμ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου μιλάω δοκιμασμένα σε μικρό ενυδρείο. Δεν πέφτει πολύ. Ας αφήσει τον θερμοστάτη στην πρίζα για να ανάψει σε περίπτωση που πέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου μιλάω δοκιμασμένα σε μικρό ενυδρείο. Δεν πέφτει πολύ. Ας αφήσει τον θερμοστάτη στην πρίζα για να ανάψει σε περίπτωση που πέσει.

Βρε παιδια ο controler δεν ειναι μονο για να μην πεσει πολυ η θερμοκρασια,ειναι και για οταν ανεβει.

Αν ανεβει η θερμοκρασια και λειπει απο το σπιτι τι θα γινει?Ποιος θα βαλει τον ανεμηστηρα μπροστα?Και θα περιμενει εκει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να τον κλεισει?

Χωρις controler δεν γινετε,κακα τα ψεματα,θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ο controler δεν ειναι μονο για να μην πεσει πολυ η θερμοκρασια,ειναι και για οταν ανεβει.

Αν ανεβει η θερμοκρασια και λειπει απο το σπιτι τι θα γινει?Ποιος θα βαλει τον ανεμηστηρα μπροστα?Και θα περιμενει εκει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να τον κλεισει?

Χωρις controler δεν γινετε,κακα τα ψεματα,θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια.

Ειχα στο μυαλο μου να ειμαι απο πανω ή να απομακρυνω το ανεμιστηρακι για λιγοτερα σκαμπανεβασματα θερμοκρασιας ωστε ο θερμοστατης να εχει τον ελεγχο,αλλα μ εστειλε ο Akridas ενα contrler και αν μιλαμε για αυτα τα λεφτα φυσικα και θα παω προς τα εκει,νομιζα οτι ειναι πολυυυυυ πιο ακριβα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...