Jump to content

Μονομαχοενυδρείο Φυτεμένο....!


ValeAq

Recommended Posts

Το φυτο της δευτερης φωτο νομιζω ειναι limnophila aromatica λιγο ταλαιπωρημενο για να δειξει τo χρωμα του,καθως και οτι εχει πολυ πιο χοντρο κορμο απο το stargrass.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι αυτο μαλλον θα πρεπει να το βγαλω γτ και δεν κανει για νανοενυδρειο και ειναι κ μετριο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι η hydrophila Difformis τρεφετε απο τις ριζες,αν δεν κανω λαθος τρεφετε απο τη στηλη του νερου και ρουφα πολλα νιτρικα.

Το συγκεκριμένο φυτό (όπως κι άλλα φυτά) απ όσο ξέρω αναπτύσει ριζίδια στο κοτσάνι, στην προσπάθεια του να ενισχύσει το ριζικό του σύστημα - για δύο λόγους

1ον για την πρόσληψη περισσότερων ουσιών

2ον για να αποκτήσει μεγαλύτερη σταθερότητα

Στη Γεωπονική ισχύει πως το ριζίδιο είναι αυτό που μεγαλώνει πρώτο σε σχέση με το βλαστίδιο και τα φυλλάρια και κινείται πως τα κάτω

Δείχνει τον στόχο του φυτού για πρόσληψη ουσιών και για ανάπτυξη ισχυρού ριζικού συστήματος

Δεν νομίζω να έχουμε σημαντική διαφορά...στα περι νιτρικών συμφωνώ 100%

Link to comment
Share on other sites

Με σιγουριά και ασφάλεια το φυτό της πρώτης φώτο είναι . . .

Ceratopteris Thalictroides

Aυτό στις 2-3 μου κάνει και εμένα για limnophila aromatica

Αν βρω λιγο χρόνο ισως το ψάξω λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα για την ντοματια μαλλον αλλος μου το πε,δεν θυμαμαι ....οταν βρεις χρονο εσυ που το δες και απο κοντα πες να ξερω τι εχω :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. . .

Το είδα από κοντά αλλά είχα πιει αντιβίωση,ponstan και τελικά κατέφυγα στις μπύρες για να πέσει ο πυρετός

και να περάσει ο πονόλαιμος. . . :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα χτες ενα μοπανι ακομα (μικρο) για να δεσω πανω μια ανουμπια νανα,ετσι λοιπον εβγαλα λιγο νερακι να αλλαξω θεση στο ηδη υπαρχον ξυλο για να τα στησω,τελικα δεν εκανα τπτ γτ καθως συφωναρα το νερο πηρα και το ψαρι (χαζευα),δεν το ρουφηξα τελειως αλλα παλεψε για 1-2 sec με το αλφαδολαστιχο και εκει σταματησα ....συμπληρωσα το νερο και το αφησα να ηρεμησει!

Σημερα καθως το χαζευα παρατηρησα την ουρα του....λειπει λιγο :/ (φωτο πιο μετα)

Στην αρχη σκεφτηκα για φιν ροτ μετα θυμηθηκα στο χτεσινο σκηνικο...

Μελαφιξ δεν βρισκω και σε ενα αλλο θεμα αναφερανε το seachem paraguard!

Τι να κανω να ξεκινησω καποια θεραπεια ή να περιμενω να δω πως θα παει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον fin rot είναι από το στρες!

Από'τι ξέρω το melafix είναι φυτικό προϊόν και δεν γιατρεύει τελείως το σκίσιμο(τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα και σε 1-2 άλλες περιπτώσεις που είδα) αλλά δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού και δεν είναι επιβαρυντικό για το ψάρι!

Αν είμαι λάθος διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Δινω μια ελπιδα να ειναι απο το συμβαν επειδη το κομματακι που λειπει ειναι στο κεντρο,ναι μεν αλλα...!

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορεις να παραγγειλεις απο ιντερνετ θα βρεις σε πολλα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Μα αν απο το μελαφιξ ειναι καλυτερο το paraguard να παω να παρω αυτο!

Προς το παρον τωρα με τις φωτο περιμενω καμια αποψη πριν κανω οποιαδηποτε κινηση!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ψαράκι, να σου ζήσει...

Πριν από το ατύχημα η ουρά ήταν εντάξει? Αν ναί μην κάνεις τίποτα. Περίμενε λίγο για να δείς πως πάει η ουρά του. Αν δεις ότι χειροτερεύει τότε δοκίμασε να βρείς το betafix της api που είναι ειδικό για μονομάχους.

Μετά από όλα αυτά που βρήκε η Christina s στο θέμα της http://www.aquazone.gr/forums/topic/95705-i-iiiiiuio-iio-iydhicoaa-othiaana-iaa-eiiiuoe-ionuo-ia-eaassdhaae/?p=953964 θα επέλεγα κάτι πιό ουδέτερο. Αν χρησιμοποιείς το prime για αντιχλώριο θα μπορούσες να συμπληρώσεις και το stress guard που περιέχει κολοειδή που κάνουν καλό και στους μονομάχους και βοηθούν στην επούλωση πληγών.

Είναι δική μου πρόταση μιάς και το μέλαφιξ στον δικό μου μονομάχο δεν είχε βοηθήσει καθόλου.....

Και πάλι περαστικά του.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω Mary πριν το ατυχημα δεν ελειπε κομματι,οταν τον ειχα παρει ηταν πολυ λιγο σαν ξεφτισμενη η ουρα του αλλα μεχρι εκει ,ηταν ολα οκ!

Τωρα δες πως εγινε :P

Prime χρησιμοποιω .

Οταν εψαξα πιο παλια δεν εβρισκα πουθενα μελαφιξ/μπεταφιξ!

Τωρα λεω να περιμενω και αν δω οτι δεν επανερχετε ή οτι χειροτερευει πρεπει να δω πως και με τι θα επεμβω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα περίμενα να δω αν θα γίνει χειρότερα, θα έβαζα melafix που είναι φυτικό και όχι κανονικό φάρμακο, θα του έδινα και βιταμινούλες και θα τον παρακολουθούσα. Αν είναι από το στρες θα φτιάξει από μόνη της η ουρά εφόσον έχει σταθερές συνθήκες και σωστή διατροφή. Λίγη βοήθεια όμως δεν βλάπτει. :)

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες δεχετε καθε βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα του έδινα κάθε μέρα για λίγες μέρες, ακολουθώντας τις οδηγίες, για να τον βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι πολυ?κανουν καλο να πεφτουν τοσες βιταμινες καθε μερα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ λες να μην παρω ενα απο 2 seachem? κανουν κατι κακο? ελπιζω καποιος που τα εχει δουλεψει να πει και αυτος την γνωμη του!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν τον εβαλες παλι κεσα υπηρχε η ουρα;; Η κοντηνε την επομενη;;

Για τα προιντα της seachem δεν ξερω να σου καθως δεν ετυχε να τα παρω ποτε... Να σου πω την αληθεια δεν εχω γενικοτερα φαρμακα, μονο βιταμηνες περνω και τροφες που να ειναι μονο πρασιναδα( με σπιρουλινα και ετσι)...

Υγ: εφοσον πλεον εχεις πολλα φυτα, σου προτηνω να σταματισεις το σιφωναρησμα κατα την αλλαγη, για να γινει λιπασμα το κατακαθη και να μην υπαρχει περιπτωση να ειναι χωμενος πουθενα ο μαγκας και τον ξαναρουφηξεις....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οο τροφές που δίνουμε , έχουν και αυτές τις βιταμίνες τους. Με τις έξτρα βιταμίνες θα έλεγα " παν μέτρον άριστον" χωρίς να μπορω να το τεκμηριώσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν τον εβαλες παλι κεσα υπηρχε η ουρα;; Η κοντηνε την επομενη;;

Δεν τον ρουφηξα,παλεψε λιγο στην ακρη και την σκαπουλαρε,λιγο ειχε ρουφηχτει η ουρα του!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το ψαρι εχει πληγωθει εστω και στην ουρα, θεωρω πως πρεπει να λαβεις καποια μετρα τωρα που ειναι νωρις.

Απο βιτεμινες κι εγω θα πω παν μετρον αριστον. Καθημερινη χορηγηση μετα απο βαρια θεραπεια που προυποθετει και βαρια ασθενεια και κατα συνεπεια εξασθενημενο ανοσοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα περίμενα να δω αν θα γίνει χειρότερα, θα έβαζα melafix που είναι φυτικό και όχι κανονικό φάρμακο, θα του έδινα και βιταμινούλες και θα τον παρακολουθούσα. Αν είναι από το στρες θα φτιάξει από μόνη της η ουρά εφόσον έχει σταθερές συνθήκες και σωστή διατροφή. Λίγη βοήθεια όμως δεν βλάπτει. :)

+100!

Μερικές μέρες παρακολουθησης και ενίσχυσης του με βιταμίνες, σωστό νερό και καλή διατροφή μόνο καλό θα κάνουν!

Αν δεις οτι δεν υποχωρεί, τότε ισως χρειαστει πιο δραστικά μετρα!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν ειδα καμια αλλαγη στην ουρα του,και δεν ξερω λογο μη εμπειριας με τι ρυθμο προσωρα η ασθενεια γενικα(αν και φανταζομαι πως ειναι αναλογα τις συνθηκες)

Η διατροφη ειναι 2 μερες φλακες /2 μερες ocean nutrition betta pro/ 1 μερα bloodworm / 1 μερα νηστεια / 1 μερα αρακα!

Απο οσα εχω διαβασει γενικα σκεφτομαι να παρω/ριξω το paraguard seachem ή το μελαφιξ αλλα δεν το βρισκω!

Anyway να ριχνω καθε μερα 3 σταγονες στο νερο fishtamin μεχρι την δευτερα και βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...