Jump to content

Μονομαχοενυδρείο Φυτεμένο....!


ValeAq

Recommended Posts

Η διατροφη ειναι 2 μερες φλακες /2 μερες ocean nutrition betta pro/ 1 μερα bloodworm / 1 μερα νηστεια / 1 μερα αρακα!

Προσωπική μου άποψη, ποτέ αρακά μετά από νηστεία

Εξαντλείς το ψάρι, χωρίς να υπάρχει λόγος. Βάλε τον αρακά κάπου ανάμεσα σε δύο άλλες μέρες

Για αγορά melafix

http://www.petsupermarket.gr/7360/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/api-melafix-118ml.html

http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=318

http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2501

http://aquario.gr/api-ap0522-melafix-237ml-237ml.html#.U6ShE7Hb6SY

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

3/4 δεν το εχουν :P στο ενα απλα δεν εχω παρει τηλ,θα προσπαθησω αυριο!

Για το paraguard που λεει και για fin rot καμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη παρε το paraguard και μια συριγγα ειτε των 2.5μλ ειτε του 1νος(για διαβητηκους νομιζω ειναι αυτες και ετσι της ζητας)...

Θελει μεγαλη προσοχη!! Βαλε την μιση δοση στην αρχη για 3 μερες, υπολογισε οτι την τεταρτη πρεπει να κανεις αλλαγη....

Η δοση στα λιτρα σου ειναι 2.5μλ, βαλε 1 για αρχη, γιατι ειναι μικρο ψαρακι, φρεσκο ενυδρειο και στο λεω για να σου φυγη το ανχος και για προλυπτηκους λογους,..

Αστο 3-4 μερες και βλεπουμε εαν θα ξαναβαλεις...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εχω 5αρα συριγγα ,θα κανω υπομονη μεχρι την δευτερα να δω πως θα παει (εριξα 2η φορα μες την βδομαδα βιταμινες(δευτερα-παρασκευη))

Αν δεν δω καμια αλλαγη την δευτερα θα επεμβω!

Link to comment
Share on other sites

Αντι να βαλεις αυτο το φαρμακο που μετα θελει αλλαγες νερου και ανθρακα,ψαξε και βρες μελαφιξ να τελειωνεις που θελει μονο μια αλλαγη νερου μετα τη θεραπεια και ειναι πολυ πιο ηπιο απο το παραπανω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το melafix το πήρα από άβυσσο! Ρώτα και εκεί! Όταν το έψαχνα εγώ είχε και την ποιο χαμηλή τιμή!

http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1/a-p-aquarium-salt-454gr-117-118-2013-12-01-120-detail.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έψαχνα παντού και το βρήκα στην άβυσσο επίσης, κανόνισα και μου το έστειλαν με κούριερ την επόμενη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε νεο ξυλαρακι με νεα φυτακια!

10442432_10201161585400900_7835810825070

10501833_10201161585160894_2477054374353

10464396_10201161585200895_4369330209199

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ τσαμπουκαλεμενο τον βλεπω το κυριο! Χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ αφαντο......κανεις και πουθενα.....πηρα το paraguard και ελπιζω να με καλυψει!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε μην κανω καμια γκαφα....

Οι οδηγιες λενε :Στο ενυδρείο, χρησιμοποιήστε 5 ml (1 καπάκι) για κάθε 40 L (10 γαλόνια *). Επαναλάβετε καθημερινά όπως απαιτείται εφ 'όσον τα ψάρια δεν δείχνουν άγχος.

Λεω να βαλω μειωμενη δοση στα 2ml α)καθε μερα θα ριχνω 2ml?

β)Για ποσες μερες?τι να δειχνει αγχος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει άγχος λογικά εννοεί στρες! Για την δοσολογία δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά και εγώ λιγότερο από ότι λέει θα έβαζα! Η συσκευασία δεν λέει πόσο κρατάει ένας κύκλος θεραπείας;(στο melafix για παράδειγμα λέει μία εβδομάδα και αν δεν έχει λυθεί το πρόβλημα άλλη μία)

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλή η αλλαγή της διακόσμησης αυτήν την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω παντως να εχει αλλαξει κατι στην συμπεριφορα του ψαριου!

Γιαυτο ρωταω αν ξερει καποιος σε μερες...!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι θεραπειες ειναι 3ημερες!

Εγω θα εβαζα ακριβως την δοση που λεει. Σε μερικα φαρμακα χρησιμοποιουμε και διπλη και τριπλη δοση γιατι η κανονικη δεν κανει τιποτα.

Ξαναδιαβασε καλα τις οδηγιες, κατι θα υπαρχει που σου ξεφευγει!

Link to comment
Share on other sites

Λεει ακριβως αυτο που ποσταρα,οτι λεει και η σελιδα της Seachem δηλ...ειπα να βαλω λιγοτερη δοση γτ το κομματακι της ουρας που λειπει ειναι πολυ μικρο,και δεν ξερω αν ειναι φινροτ ή γκαφα!

Δεν ξερω αν το σκεφτομαι λαθος που δεν θελω να ριξω πολυ ζουμι μεσα και να ειναι μονο και μονο απο το φοβο-αγχος μου!

Οποτε λες να το παω 3 μερες ?

Link to comment
Share on other sites

To ειδα στο site της και λεει ακριβως αυτο που λες! Ξεκινα λοιπον την θεραπεια με τη δοση που λεει και παρακολουθα για βελτιωση του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται η η ουρα του εχει οντως μεγαλωσει?

Με φυτακια εδειξε περισσοτερο και πιστευω οτι νιωθει και το ψαρακι ποιο ανετα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε μικρυνει και ποτε :D ,ενα κομματακι ελειπε και εχω αγχωθει και λειπει ακομα.....μακαρι να ξερα απο τι εγινε!

Οσο για τα φυτακια φαινεται οτι του αρεσει,ολο εκει μεσα μπλεκετε αχαχαχαχα!

Χαiρομαι που ειναι ωραιο....

Link to comment
Share on other sites

H ουριτσα εχει επανελθει πληρως,τα "κροσια" μενουν ακομα αυτα π ειναι εκτος μεμβρανης εκει π του ελειπε το κομματι!

Οταν πηγα να παρω το paraguard πηρα και λιγο σιποραξ ακομα και εκοψα το σφουγγαρι και εβαλα κι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα, λοιπόν!!! Μπορείς να μας βάλεις μία νεα φωτογραφία? Τελικά το κομματάκι που έλειπε άρχισε να σχηματίζεται? κάπου σε έχασα...

Τελικά πως έκανες τη θεραπεία? Ρωτάω για να υπάρχει η απάντηση μήπως και χρειαστεί και σε κάποιον άλλο...

Πάντως μου αρέσει και εμένα με τα νέα φυτάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Με paraguard 4 μερες με λιγοτερη δοση απο οτι ελεγε!

Το κομματι που ελειπε σχηματιστηκε ,τωρα ειναι σαν να λοιπουν τα "κροσια" που εξεχουν στους CT!

Αυτη την βδομαδα θα τον αφησω ησυχο και βλεπω απο την επομενη,δεν νιωθω αγχος τον ωλεπω μια χαρα και υπερκινητικο ,ορεξατο κτλ....

Και το σημαντικοτερο που δεν θελω να ριξω κατι μεσα ειναι γιατι μπορει απλα να τον ειχα τραυματισει κ να μην ειχε φιν ροτ,αν και μετα τον τραυματισμο το επομενο πρωι ελειπε μεγαλυτερο κομματι,οπως και να εχει δεν μπορει να μου πει :D

Απλα αντι για 1 φορα fishtamin θα του δωσω 2!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τον τραυμάτισες κατα λάθος αλλά η πληγή μπορεί κάλιστα να μολυνθεί.

Αν το φάρμακο αναφέρει ότι πρέπει να βάλεις άνθρακα για να αφαιρέσεις υπολείματα βάλε αλλιώς κάνε την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και έχε το νού σου.

Δώσε του τις βιταμίνες του και όλα θα πάνε καλά.

Βάλε μας όποτε μπορείς και μία φωτογραφία για να τον καμαρώσουμε και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερει για ανθρακα , εκανα και την αλλαγη μου κανονικα !

φωτο προσπαθω, αν βγαλω την ουρα του να φαινεται θα την βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια γενικη να δουμε πως παει ολο το ενυδρειο!!! Αφου ειμαστε ματακιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικη απο το ενυδρειο...

10489722_10201210421741778_7042458713831

10471378_10201210421341768_4117447969683

Η ουρα σε "σταδια"

εδω εχει υπουλοθει λιγο το κομματι και ειναι μια πολυ λεπτη μεμβρανη...

10448743_10201210421181764_4864232629865

εδω σε καλυτερη κατασταση

10444539_10201210421941783_3907376576339

Και εδω η φυταρα μου που πηρα απο Swap..

10475518_10201210421501772_5354998288605

Ειναι πανεμορφο και ακομα δεν μ εχει πει με σιγουρια καποιος πως λεγετε :P

Tην Ludwigia repens θα την βγαλω ,ειναι σαν σαπισμενη με καφε αλγη ,δεν ξερω κατα ποσο φαινεται στις φωτο...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...