Jump to content

Ανεβάστε Το Diy Housing Του Stc-1000 Σας Μιας Και Καλοκαιριάζει!


Zac

Recommended Posts

Μιας και καλοκαιριαζει και ολο ενα και περισσοτεροι θα αγοραζουν τα κοντρολερακια και μιας και δεν ειχα κανενα σχετικο θεμα θα ηταν πολυ πρακτικο να ανεβασουμε τις ιδιοκατασκευες του καθενα σε ενα θεματακι....διοτι εψαχνα για μενα και δεν εβρισκα τιποτα και θεωρω οτι ειναι χρησιμο!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις μήπως κάποιο μέλος το έχει ήδη κάνει και σου δώσει την απάντηση που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ στο Juwel 60άρι μου κατέληξα στην παρακάτω κατασκευή για τις 15 ημέρες που θα λείπω για καλοκαιρινές διακοπές.

1. Προμηθεύτηκα τον controller STC-1000 από ebay τον οποίο ρύθμισα στους 28 βαθμούς με 0,3 απόκλιση.

2. Τοποθέτησα έναν ανεμιστήρα SilentX 12cm πάνω από το μικρό καπάκι του ενυδρείου που είναι για την ταίστρα. Τον συνέδεσα με μετασχηματιστή ρυθμιζόμενης τάσης στα 6V, οπότε είναι και αθόρυβος και αποτελεσματικός. Κάτω από την επιφάνεια του ανεμιστήρα κόλλησα ένα κομμάτι σίτας για παν ενδεχόμενο.

3. Επίσης, στο υπόλοιπο άνοιγμα του μικρού καπακίου που μένει από τον ανεμιστήρα, τοποθέτησα την ταίστρα της Juwel , με τη βάση της σταθερά κολλημένη με ταινία διπλής όψεως πάνω στο καπάκι του ενυδρείου.

4. Προμηθεύτηκα τον διακόπτη ροής TMC Auto topup με ένα φλοτέρ. Θεωρώ δεν χρειαζόταν δεύτερο καθώς η απόσταση μεταξύ MIN και MAX του ενυδρείου είναι σχεδόν όση η ανοχή του φλοτέρ.

http://www.swelluk.com/aquarium/pumps-and-powerheads-33/auto-top-ups-1543/tmc-v2-auto-top-up-367097.html

5. Τέλος, στο βαρέλι αλλαγής 20lt τοποθετείται η μικρή αντλία του TMC. Το νερό έχει ήδη την απαιτούμενη ποσότητα αντιχλώριου.

Βέβαια, ξέρω ότι δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αισθητικά λύση, αλλά ούτως η άλλως το καλοκαίρι που βρίσκομαι στο σπίτι στο ενυδρείο παραμένει μόνο ο ανεμιστήρας, ενώ το χειμώνα ξηλώνονται όλα.

Μακάρι να δουλέψει σωστά χωρίς απρόοπτα.

Οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο φυσικά!

post-56861-0-18089300-1406052990_thumb.jpg

post-56861-0-02070800-1406052992_thumb.jpg

post-56861-0-74126700-1406052993_thumb.jpg

post-56861-0-43345900-1406052995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω καλά το έπιπλο από τα νερά και μετά . . . εσένα. . .

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πέρα από την αστοχία του σωλήνα σιλικόνης προσαγωγής του νερού στο ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι φίλε μου δεν σχολιάζω καθόλου το σύστημα που μας παρουσιάζεις.

Γενικά αναφέρομαι πως το έπιπλο δεν θα αντέξει καιρό τα νερά που θα τρέχουν πάνω του κατά τις αλλαγές και τις διάφορες

εργασίες που θα κάνεις στο ενυδρείο σου και όταν με το καλό αποφασίσεις να το βγάλεις από εκεί το επιπλο από κάτω θα έχει φουσκώσει.

Κρίμα λοιπόν το έπιπλο γιατί δείχνει όμορφο αλλά και εσένα δεν σε βλέπω καλά αν δεν είσαι εκπαιδευμένος στις "ιπτάμενες" . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για το επιπλο. Ειναι πολυ καλό και αρκετα ακριβό για να αποτελεί τη βάση ενος ενυδρειου για το λόγο που είπε ο Βασίλης παραπάνω. Τα νερα δε τα γλιτωσεις πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο ακριβό παιδιά και εξάλλου τίποτα δεν είναι για πάντα :)

Όσο για τα νερά, στους 3 μήνες που έχω το ενυδρείο όσα ελάχιστα νερά πέφτουν σκουπίζονται αμέσως.

Το μόνο που φοβόμουν από την αρχή είναι η αστοχία του ενυδρείου ή τώρα αστοχία του σωλήνα από το βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...