Jump to content

Ζητείται Συμβουλή


Recommended Posts

Γειά σας. Όπως σας είπα στην παρουσίαση μου έχω πάρει ένα ενυδρείο 54 λίτρων και βρίσκομαι στο στάδιο

στρωσίματος πρίν προχωρήσω στην επιλογή των ψαριών. Είμαι αρχάρια στον χώρο και δε γνωρίζω και πολλά

πράγματα αν και βοηθήθηκα πολύ μέσα απο το forum. Θα ήθελα να μου προτείνετε τι ψάρια θα

μπορούσα να βάλω. Απο ότι κατάλαβα τα λίτρα δεν είναι και ότι καλύτερο αλλα ελπίζω να τα καταφέρω. Επίσης

σκέφτομαι να βάλω στο ενυδρείο άμμο. Απο ότι διάβασα όταν τοποθετείτε άμμος δε χρειάζεται να βάλουμε υπόστρωμα.

Ισχύει ? Τέλος ήθελα να ρωτήσω για το φίλτο που έχω προμηθευτεί : εσωτερικό φίλτρο Eheim 2008. Το

συγκεκριμένο περιέχει μέσα μόνο σφουγγαράκι. Πέραν του βιολογικού υλικού που θα χρειαστεί να βάλω

πριν το θέσω σε λειτουργία , ξέρει κανείς αν θα χρειαστώ κάλτσα με άνθρακα και ζωόλιθο και ίσως υαλοβάμβακα ?

Απο ότι διάβασα πολλά φίλτρα έχουν και αυτά μέσα για καλύτερη λειτουργία του ενυδρείου. Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα οχι με αμμο διοτι με τον καιρο θα ερθει πανω το υποστρωμα και θα γινει τρικολορε.

Το φιλτρο σου ειναι μικρο και δεν μπορει να παρει πολλα πραγματα μεσα,ισως αν κοψεις το μισο σφουγγαρι και το κενο το αναπληρωσεις με μινι σιποραξ να ηταν καλυτερα.

Ζεολιθους,ανθρακες,ενυδρειακο βαμβακι δεν ειναι απαραιτητα...

Καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

THANKSSSSSSS !!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ηρθες στο aquazone :D Λοιπον πρεπει να μένουμε σχετικά κοντα και το νερο της βρύση μας εχει ph 8. Οποτε χωρις καποια αλλη επεξεργασία μπορεις να πας σε ζωοτοκα που θελουν τέτοιες τιμες νερου. Τα ζωοτοκα γεννούν ζωντανό γόνο και ειναι πολυ εύκολη η αναπαραγωγή τους αν εχεις αρσενικα και θυληκα οποτε θα χαρείς και γέννες. Σε λιγο καιρο θα εχεις αρκετα μικρα αλλα μην σε φοβίζει αυτο θα μπορεις να χαρίζεις, ( πολλοί εδω μεσα θα σου πουν δεν γινεται θα υπάρξει υπερπληθυσμού μεχρι να χαρίζεις κλπ κτλπ κτλπ....μην ανησυχείς δεν θα εχεις προβλημα αν χαρίζεις :) ) τα ζωοτοκα που θα βρεις στα πετ σοπ ειναι τα guppy, platy, moly, sword tail. Θα προτείνω τα πρωτα δυο, αλλα θα διαλέξεις ενα απο τα δυο ειδη σε χαρεμακι 3 θυληκα με ενα αρσενικό ή 5 θυληκα με 2 αρσενικα. :)

Τα προφιλ των ψαριών http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/#entry323428

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/#entry385633

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Eίναι όντως πανέμορφα. Τα sword tail λές να μήν είναι τόσο καλά για τα λίτρα που έχω ??? Απο αυτά πόσα μπορώ να έχω μέσα στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω επιπλέον και ένα είδος "γλύφτη" μέσα στο ενυδρείο ? Έχω ακούσει ότι βοηθάει και στην περίπτωση της άλγης και σε αναλογία είναι ένα κάθε 50 λίτρα. Ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλουτσικα για 54 λιτρα μικτα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω επιπλέον και ένα είδος "γλύφτη" μέσα στο ενυδρείο ? Έχω ακούσει ότι βοηθάει και στην περίπτωση της άλγης και σε αναλογία είναι ένα κάθε 50 λίτρα. Ισχύει ?

Να πεις σε εκεινον που στο ειπε να ερθει να καθαριζει αυτος το ενυδρειο σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παραπληροφόρηση εεε ??? Μου είπε ότι κάνει καλό να έχεις και ένα τέτοιο ψάρι στο ενυδρείο που τρέφεται και με την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Μπα...Τους πλεκοστομους του βαζουμε στα ενυδρεια μας γιατι μας αρεσουν,οχι για εργατες.

Στα λιτρα σου επι της παρουσης δεν μπορεις να βαζεις ουτε αν σου αρεσουν.

Βρες ενα - δυο ψαρακια που σου αρεσουν (και να κανουν για τα λιτρα και το νερο σου) και εκει θα χτισεις το συστημα σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eίναι όντως πανέμορφα. Τα sword tail λές να μήν είναι τόσο καλά για τα λίτρα που έχω ??? Απο αυτά πόσα μπορώ να έχω μέσα στο ενυδρείο ?

Θα ελεγα οχι, ειναι πολυ καλοί και γρήγοροι κολυμβητές και θελουν πολυ μεγαλο μήκος ενυδρειου γύρω στο ενα μετρο :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , ΤΗΑΝΚS. ΘΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΩ. ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΛΟΓΩ ΨΕΥΔΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ .

ΧΑΧΧΑΧ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!

Θα σε παρακαλεσω παρα πολυ να γραφεις με μικρα πεζα γραμματα, ειναι κανονας του φορουμ.

Τα εντονα και κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

Εδω ειναι η ενοτητα του καλως ηρθες και σε λιγες μερες θα κλειδωσει.

Ανοιξε ενα θεμα στη ενοτητα που σε ενδιαφερει και εκει ολα τα παιδεια θα σε βοηθησουν οσο μπορουν.

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος συντονιστης να το μεταφερει στην σωστη κατηγορια!

Ενα ζευγαρι ραμ ή βολιβιανο ραμ ή νανακαρα νομιζω ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Και εγω ειμαι τις αποψης να αρχισεις με γκαπακια μια που θα σου αρεσει να βλεπεις κινηση και καμποσα ψαρακια απο το να βαλεις δυο τρια μονο. Μπορεις να βαλεις και καποια αληθινα ευκολα φυτα μια που ομορφαινουν, φιλτραρουν, και προσφερουν και κρυψωνες που θελουν σαν σημεια ασφαλειας. Πριν βαλεις ψαρακια ομως στρωσε καλα το ενυδρειο σου κανοντας λιγο υπομονη για να τους προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες φιλοξενιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος συντονιστης να το μεταφερει στην σωστη κατηγορια!

Ενα ζευγαρι ραμ ή βολιβιανο ραμ ή νανακαρα νομιζω ειναι μια χαρα!

Εδώ καλά είναι ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ καλά είναι ; :)

Καλα ειναι δεσε! Χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Με μια ματιά που έριξα μου άρεσαν πολυ σαν προοπτικη τα νανακαρα. Βέβαια όπως επισημάνθηκε δε θα έχω πολύ κίνηση στο ενυδρείο καθώς θα

μπορέσω να βάλω μόνο ένα ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Και τα Bolivian Ram είναι πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 ειδη ψαριων,αν επιλεξεις καποιο, θα πρεπει να βρεις εναν τροπο να μαλακωσεις το νερο σου (οσμωση,προετοιμασια με τυρφη) διοτι το νερο της βρυσης σου ειναι σκληροτερο ακομα και απο τα ανω ορια των αντοχων των ψαριων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμακια θελουν μαλακο νερο και μια σχετικη εμπερια ενω τα γκαπακια ειναι ποιο ευκολα ψαρακια για αρχη. Μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρι για την αλγη

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φιλη του Θοδωραααααα????Ωωωωωχχχχχ,,,την πατησες κοπελιαααα μ αυτον που εμπλεξες...:P

Εχω μερικες ωραιες προτασεις για σενα για νερο βρυσης,χωρις πολλα πολλα.

Ασε τα ραμ γιατι ειναι ευαισθητα ψαρια και ασε τον Θοδωρα να χτυπιεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φιλη του Θοδωραααααα????Ωωωωωχχχχχ,,,την πατησες κοπελιαααα μ αυτον που εμπλεξες... :P

Εχω μερικες ωραιες προτασεις για σενα για νερο βρυσης,χωρις πολλα πολλα.

Ασε τα ραμ γιατι ειναι ευαισθητα ψαρια και ασε τον Θοδωρα να χτυπιεται! :)

Χααχαχαχαχα γιατι ρε φιλαρακι ξηγιεσαι ετσι λασπη; :P

Εδω και ενα χρονο το συζηταμε και να που ηρθε η ωρα! Θα το κανουμε σπαεσιαλ!

Link to comment
Share on other sites

Χααχαχαχαχα γιατι ρε φιλαρακι ξηγιεσαι ετσι λασπη; :P

Εδω και ενα χρονο το συζηταμε και να που ηρθε η ωρα! Θα το κανουμε σπαεσιαλ!

Καταλαβα...θα τη καψεις την κοπελα! αχαχααχαχαχα:P

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...θα τη καψεις την κοπελα! αχαχααχαχαχα :P

Σκεψου να ηθελε να βαλει δισκους χαχαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...