Jump to content

Προβλημα Με Guppy


paki_87

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας , ειμαι αρχαρια διαβασα και ενημερωθηκα και απο ιδιοκτητες pet shop για τον πως να στησω το ενυδρειο και να προσθεθω για πρωτη φορα ψαρακια μεσα .. Ρωτωντας που λετε μου ειπαν πως για αρχη ευκολα ψαρια ειναι τα guppy ετσι πηρα ενα αρσενικο και ενα θηλυκο και μαζι τους παραλληλα και εναν γλυφτη.. αυτο εγινε την παρασκευη ,το πρωτο βραδυ το αρσενικο μου guppy ηταν ζωηρο ενω η θυληκια μου ειχε κατσει απο την αρχη στο βυθο , ο γλυφτης μου ηταν ησυχος.. σημερα 5 μερες απο την αγορα τους βρηκα την θυληκια μου πεθαμενη εδω και 2 μερες ειναι σε συγκεκριμενα σημειο του ενυδρειο το αρσενικο μου guppy ενω ο γλυφτακος μου εχει ξεσαλωσει .. πανω στο ξυλο (το οποιο πρωτα εβρασα πριν βαλω στο ενυδρειο) εμφανιστηκε κατι ασπρο , σαν σταχτη φαινεται και το ξυλο γενικα δειχνει σα να το καλυπτει καποιο χνουδι .. Πριν προσθεσω τα ψαρια εριξα αντιχλωριο οπως μου ειπαν η θερμοκρασια ειναι 24 βαθμοι . Μου ειπαν να αφηνω το φως απο της 8-9 μεχρι της 17:00 αναμενο .. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι κανω λαθος ?? το ενυδρειο μου ειναι 120λιτρα

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες!Λοιπον καταρχην τα γκαπι θελουν χαρεμι 1 αρσενικο και 3 θυληκα!Χρειαζονται και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο οπως μετρησεις νερου,τι βυθο εχεις και Επισης πως το εστρωσες ?Για φωτισμο θα σου πουν οι εμπειροτεροι αλλα μου φαινεται λαθος.

Υγ σου εχω στειλει p.m

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου δεν εχω κανει καθολου , για κακη μου τυχη πηρα μονο ενα και ενα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Καλως ηρθες στο φορουμ!
Προφανως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο....ο καταστηματαρχης δεν σου ειπε οτι πρεπει να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου πριν βαλεις τα πρωτα ψαρακια.....

Το στρωσιμο γινεται με διαφορους τροπους...ο πιο συνηθισμενος ειναι με λιγη τροφη και προσθηκη βακτηριων χωρις ψαρια μεσα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου...

Εχεις βακτηρια?Ειναι σε υγρη μορφη σε μπουκαλακι σαν το αντιχλωριο.

Ποιο φιλτρο εχεις?

Τι υλικα εχει μεσα?

Εχει βιολογικο υλικο?Κατι ασπρα μπαλακια ή κυλινδρακια σαν κοφτο μακαρονακι...

Εχεις ορεξη για διαβασμα??? :)

Ο κύκλος του Αζώτου

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να δωσεις πισω τα ψαρακια στο πετ-σοπ και να ξεκινησεις να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου...

Η αλλη λυση ειναι να βρεις απο καποιο παιδι απο το φορουμ που να μενει κοντα σου στρωμενο βιολογικο υλικο,αυτα τα μπαλακια ή τα μακαρονακια που σου ειπα πριν,και να το βαλεις στο φιλτρο σου....

Δεν νομιζω να σε αποπηρα?Αν εχεις ορεξη για διαβασμα συν τις συμβουλες απο τα παιδια εδω θα τα πας μια χαρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εκανα .. 2 μηνες σχεδον πιο πριν (δεν προλαβαινα λογο δουλειας να διαβασω πολλα για τα ειδη ψαριων γι αυτο και ειπε στον καταστηματαρχη να μου δωσει απλα ψαρακια) εριχνα καθε μερα τροφη στο ενυδρειο μου και αλλαζα και το νερο , οταν αγορασα τα ψαρακια μου εδωσαν και μια σακουλα με βρωμουλες μεσα απο το ενυδρειο που ζουσαν ειδη και μου ειπε να την αδειασω στα φιλτρα οπως και εκανα.. απο βακτηρια δεν εχω ρηξει κατι .. το biobox 2 εχω το κουτι και μεσα εχει τα φιλτρα τρομπα και θερμοστατη..

Link to comment
Share on other sites

Κανατε καμια μετρηση πριν βαλεις τα ψαρακια για να δειτε οτι το ενυδρειο εχει στρωθει?

Υπομονη εχουμε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν καταλαβα το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquarent.info/images/Aquatlantis/aquatlantis%20BIOBOX%202%20AQP08389-Bild01.jpg

αυτο ακριβως ειναι με τα υλικα του ολα .. μονο ετσι μπορω μεχρι στιγμη να σας βοηθησω, οχι δεν εχω κανει καμια μετρηση .. :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας στο πετ με λιγο νερο να σου το μετρησει?

Πρεπει να εχεις ΝΟ2=0 ΝΗ3/ΝΗ4=0 και ΝΟ3=5-25 αυτες ειναι οι βασικες μετρησεις και οι φυσιολογικες τιμες...και πες μας.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε .. εφικτο ειναι ..και αν δεν μπορεσω να το παω εγω αυριο γιατι δουλευω ωραριο καταστηματων και το στειλω με αλλον θα εχει καποιο θεμα το νερο αν παραμεινει κλειστο στην σακουλα για 15 ωρες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα....καντο ετσι...να μας πει ομως τις μετρησεις,ο μαγαζατορας εννοω.

Link to comment
Share on other sites

οποτε σας ενημερωνω αν μπορεσω και αυριο, ειδαλως μονο σε πετ σοπ μπορω να προμηθευτω καποιον μετρητη για να το κανω μονη μου το τεστ να φανταστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι,υπαρχουν τα λεγομενα υγρα τεστ που ειναι και 100% αξιοπιστα και παιρνεις ενα για καθε στοιχειο....και υπαρχουν και στικς που μετρανε πολλα στοιχεια

μαζι αλλα δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε σας ενημερωνω αν μπορεσω και αυριο, ειδαλως μονο σε πετ σοπ μπορω να προμηθευτω καποιον μετρητη για να το κανω μονη μου το τεστ να φανταστω

Mία σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία είναι η Api . Αυτά που χρειάζεσαι για τον έλεγχο ποιότητας του νερού σου είναι : Ammonia - Nitrite - Nitrate . Η χρήση των συγκεκριμένων τέστ είναι πολύ απλή και εύκολη . Άλλωστε έχουν και οδηγίες χρήσης καθώς και χρωματικούς πίνακες . Από το χρώμα που θα πάρει λοιπόν το νερό σου, βλέπεις τις τιμές και αναλόγως πράττεις .

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευη εβαλα τα πρωτα μου ψαρια ειχα βαλει γκαπι ενα κι ενα αλλα μου ψοφησε η θυληκια και εμεινε μονος του τωρα, επιτρεπεται νανβαλω 2 θυληκα γκαπι και εναν γλυφτακο ακομα σημερα η να περιμενω να περασουν λιγες μερες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας στο πετ με λιγο νερο να σου το μετρησει?

Πρεπει να εχεις ΝΟ2=0 ΝΗ3/ΝΗ4=0 και ΝΟ3=5-25 αυτες ειναι οι βασικες μετρησεις και οι φυσιολογικες τιμες...και πες μας.....

εκανε τα τεστ με στικ .. για την αμμωνια δεν εκανα .. δεν εχω παρει ακομα ..

το

NO3=0

NO2=0

ΡΗ= 7.2

GH=7

DT=7

TH=7

CARBONATE HAEDNES 3

CL2 0.8

καλο ειναι αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ3 δεν ειναι καλο.. το ΝΟ2 ειναι καλο. αλλα χωρις το βασικοτατο τεστ αμμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε..

λογω των μηδενικων ομως νιτρικων (ΝΟ3) , μαλλον τα ψαρακια σου καιγονται απο την αμωνια..

βρες αμεσα μπολι αν μπορεις(οχι απο πετ σοπ), ετσι θα διορθωθουν αμεσως τα πραματα... ή παρε αυριο κιολας βακτηρια..

γλυφτης δεν υπαρχει, βαλε μια φωτο να δουμε τι ψαρι ειναι, γιατι λογικα θα πρεπει να φυγει κι αυτος κι οχι να βαλεις κιαλο..

μεχρι να βαλεις μπολι δεν ταιζεις τιποτα! κανε και μια αλλαγη νερου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ΝΟ3 δεν ειναι καλο.. το ΝΟ2 ειναι καλο. αλλα χωρις το βασικοτατο τεστ αμμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε..

λογω των μηδενικων ομως νιτρικων (ΝΟ3) , μαλλον τα ψαρακια σου καιγονται απο την αμωνια..

βρες αμεσα μπολι αν μπορεις(οχι απο πετ σοπ), ετσι θα διορθωθουν αμεσως τα πραματα... ή παρε αυριο κιολας βακτηρια..

γλυφτης δεν υπαρχει, βαλε μια φωτο να δουμε τι ψαρι ειναι, γιατι λογικα θα πρεπει να φυγει κι αυτος κι οχι να βαλεις κιαλο..

μεχρι να βαλεις μπολι δεν ταιζεις τιποτα! κανε και μια αλλαγη νερου..

το γλυφτακο μου τον βαφτησα εγω ετσι κανονικα ειναι το gyrinocheilus aymonieri λογο του εκανα τεστ το βραδυ και το κοιτουσα με τις λαμπες παιζει να χανει και λιγο το χρωμα και να ηταν NO3=10 ... εχω προσθεσει και μουργα στα φιλτρα που μου εδωσαν στο πετ οταν πηρα τα ψαρακια μου , ειπα ν αλλαξω σκ το νερο , αν βαλω βακτηρια αυριο και αλλαξω σκ το νερο εχουμε θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επείγει να κάνεις είναι μία μέτρηση αμμωνίας. Αν έχεις αμμωνία, κάνεις άμεσα αλλαγή νερού. Έπειτα πρέπει να πάρεις βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου γιατί εκεί θα αποικήσουν τα ωφέλιμα βακτήρια που διασπούν την αμμωνία και τα νιτρώδη. Αντί για στρώσιμο με βακτήρια, που μπορεί να σου πάρει και πάνω από ένα μήνα, μπορείς να πάρεις μπόλι. Αφού θα έχεις πρώτα βάλει βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και θα έχεις στρώσει το ενυδρείο σου, είτε με μπόλι, είτε με βακτήρια ή άλλο τρόπο, τότε θα μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια, τώρα μην βάλεις κανένα επιπλέον γιατί το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Το πότε θα είναι στρωμένο, θα σου το πούνε τα τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών. Διάβασε όσα σου έχουν δώσει και για όλες τις απορίες σου εδώ είμαστε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα το ενυδρειο ποσα λτ ειναι ?

Κατσε να στροσι το φιλτρο και μετα βλεπεις και για αλλα ψαρια....

kaliroi (Χρυσανθη) αν δεν κανω λαθως! θελω βοηθεια σημερα εκανα κανονικα μια αλλαγη και τωρα πριν λιγω προσεξα ενα γκαπακι που δεν μπορει να κολυμπαει

κολυμπαει λιγο αλλα μετα απο λιγο γυρναει σχεδον ανασκελα με την ουρα τηλιγμενι προς το κεφαλι του (θυλικο ειναι) γενικα απο μορο που το ειχα δεν ειχε καθολου καλη ισοροποια στο νερο και κολυμπαγε μονυμος κατω ανεβενε λυγο οταν ταιζα..... τι πιστευις?? α! να συμπλιροσο οτι 1 αρσενικο δεν εχει σταματισι να την κυνιγαει εδω και 2 ευδομαδες!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΑΛΑΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...