Jump to content

Ψαροσυνθεση Για 120Lt Ενυδρειο Γλυκου Νερου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια , πριν 3 μηνες αγορασα ενα ενυδρειου 120lt του οποιου η συνθεση ειναι χαλικι ψιλο και λιγο πιο χοντρο εχει 2 ξυλα 4 πετρες 2 ψευτικα μεγαλα φυτα (ειδη ακουω οτι εχω κανει βλακεια που τα εβαλα) εναν δυτη και ενα "σπασμενο" βαζο , τους δυο πρωτους μηνες εβαλα σε λειτουργια τα φιλτρα ριχνοντας καθε μερα φυλλαρακια τροφης στο ενυδρειο για να στρωσει ... εβαλα ψαρια για πρωτη φορα την παρασκευη 2 guppies και ενα γλυφτακο .. χθες μου ψοφησε το θυληκο το guppie το αρεσινο μου 3 μερες τωρα ειναι πολυ ησυχο το μονο που κανει ειναι να τρωει οταν του ριχνω το ενα φυλλαρακι του και μετα κρυβεται και μενει ολη την ωρα μεσα σε ενα φυτο , ο γλυφτακος μου απο την αλλη εχει ξεσαλωσει ολη μερα κανει βολτες.. μου ειπαν οτι τα guppies γενικα ψοφανε ευκολα και δεν θελω να το βιωνω ολη την ωρα οποτε σκεφτομαι να δωρισω αυτο που εχω και να κανω μια αλλη συνθεση , δωστε μου ιδεες γιατι, σαν εντελως αρχαρια που ειμαι δεν ξερω πως να τα συνδιασω μεταξυ τους .. φυσικα τον γλυφτακο ομως δεν θελω να τον χασω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εισαι στον τομεα των Θαλασσινων ενυδρειων. Θες να βαλεις θαλασσινα ψαρια μεσα? ή να συνεχισεις με ψαρια γλυκου νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εισαι στον τομεα των Θαλασσινων ενυδρειων. Θες να βαλεις θαλασσινα ψαρια μεσα? ή να συνεχισεις με ψαρια γλυκου νερου?

Λεω να συνεχισω με γλυκο νερο οπως το ξεκινησα !!! θαρρω πως ειναι και πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/54770-aaoeeu-oouaeea-eyeeio-acthoio/http://www.aquazone.gr/forums/topic/13569-oonthoeii-eieiuaeui-aaioaenaassui/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1318-eoeeio-acuoio-acuoioaao-aaiuoaaeo/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36712-idhueeaoia-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/?hl=μπολιασμα

Καλο διαβασμα, :bigemo_harabe_net-55:

το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο,και τα ψαρακια δεν πεθαινουν ετσι ευκολα. :)

τα διαβασα , ευχαριστω για την βοηθεια ,απλα κι εγω παραβλεψα να πω οτι το θυληκο μου απο την ωρα που το ειχα παρει καθοταν στον πατο του ενυδρειου και παρολο που εριχνα τροφη δεν ετρωγε ...

Link to comment
Share on other sites

να γίνει μια μεταφορά στην σωστή κατηγορία; :)

καλός ήρθες paki_87 πάρε τεστ (όχι στικ) και κάνε μετρήσεις για να δούμε που βρίσκεται το ενυδρείο σου από στρώσιμο.

επίσης τα γκάπυ πάνε χαρέμι ένα αρσενικό με τρία θυλικά.

γλύφτης ψάρι δεν υπάρχει, ονομάζουν έτσι κάποια μαγαζιά για αδιευκρινιστο λόγο τα πλεκοστομα, γατόψαρα, cae, κλπ είδη που τρέφονται με άλγες.

πρέπει να δεις από την βιβλιοθήκη των ειδών τι ψάρι έχεις για να δούμε αν κάνει με τα γκάπυ και το ph του νερού σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , πριν 3 μηνες αγορασα ενα ενυδρειου 120lt του οποιου η συνθεση ειναι χαλικι ψιλο και λιγο πιο χοντρο εχει 2 ξυλα 4 πετρες 2 ψευτικα μεγαλα φυτα (ειδη ακουω οτι εχω κανει βλακεια που τα εβαλα) εναν δυτη και ενα "σπασμενο" βαζο , τους δυο πρωτους μηνες εβαλα σε λειτουργια τα φιλτρα ριχνοντας καθε μερα φυλλαρακια τροφης στο ενυδρειο για να στρωσει ... εβαλα ψαρια για πρωτη φορα την παρασκευη 2 guppies και ενα γλυφτακο .. χθες μου ψοφησε το θυληκο το guppie το αρεσινο μου 3 μερες τωρα ειναι πολυ ησυχο το μονο που κανει ειναι να τρωει οταν του ριχνω το ενα φυλλαρακι του και μετα κρυβεται και μενει ολη την ωρα μεσα σε ενα φυτο , ο γλυφτακος μου απο την αλλη εχει ξεσαλωσει ολη μερα κανει βολτες.. μου ειπαν οτι τα guppies γενικα ψοφανε ευκολα και δεν θελω να το βιωνω ολη την ωρα οποτε σκεφτομαι να δωρισω αυτο που εχω και να κανω μια αλλη συνθεση , δωστε μου ιδεες γιατι, σαν εντελως αρχαρια που ειμαι δεν ξερω πως να τα συνδιασω μεταξυ τους .. φυσικα τον γλυφτακο ομως δεν θελω να τον χασω...

επισης ξεχασα να αναφερω οτι εκει που πηρα τα ψαρακια μου δωσανε και μια σακουλα με βρωμουλες απο το δικο τους ενυδρειο με το οποιο περιελουσα τα φιλτρα ολα ,ετσι μου ειπαν ετσι εκανα συν το οτι οσο αφορα την θυληκια απο την ωρα που την πηρα ηταν στον πατο του ενυδρεικου και δεν κουνιοταν ουτε καν ετρωγε . . .

Link to comment
Share on other sites

να γίνει μια μεταφορά στην σωστή κατηγορία; :)

καλός ήρθες paki_87 πάρε τεστ (όχι στικ) και κάνε μετρήσεις για να δούμε που βρίσκεται το ενυδρείο σου από στρώσιμο.

επίσης τα γκάπυ πάνε χαρέμι ένα αρσενικό με τρία θυλικά.

γλύφτης ψάρι δεν υπάρχει, ονομάζουν έτσι κάποια μαγαζιά για αδιευκρινιστο λόγο τα πλεκοστομα, γατόψαρα, cae, κλπ είδη που τρέφονται με άλγες.

πρέπει να δεις από την βιβλιοθήκη των ειδών τι ψάρι έχεις για να δούμε αν κάνει με τα γκάπυ και το ph του νερού σου

καλως σε βρηκα, πηρα κιολας τα στικ, εινα ειδη στο δρομο ,θα κανω υστερα την καταμετρηση και θα αναφερω ph ... gyrinocheilus aymonieri αυτος ειναι ο "γλυφτακος" μου

Link to comment
Share on other sites

Οπως μας τα περιγραφεις,μονο ικασιες μπορουμε να κανουμε.Πρεπει να περεις τεστακια,για να ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο.Καλου κακου,κανε μια αλλαγη νερου,προσθετοντας βακτηρια παντα.Αν δεν εχουμε μετρηση,δεν μπορουμε να πουμε και πολλα.

Η μουργα που σου εδωσε το μαγαζι ,αν δεν ειχαν προβλημα τα δικα του ενυδρεια,καλο σου εκανε

Link to comment
Share on other sites

Οπως μας τα περιγραφεις,μονο ικασιες μπορουμε να κανουμε.Πρεπει να περεις τεστακια,για να ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο.Καλου κακου,κανε μια αλλαγη νερου,προσθετοντας βακτηρια παντα.Αν δεν εχουμε μετρηση,δεν μπορουμε να πουμε και πολλα.

Η μουργα που σου εδωσε το μαγαζι ,αν δεν ειχαν προβλημα τα δικα του ενυδρεια,καλο σου εκανε

ο γλυφτακος μου εχει μεινει να κανει βοτες μεσα στο ενυδρειο ,δειχνει ευδιαθετος απλα το γκαπακι μου ειναι πεσμενο .. θα σας αναφερω μετα τα αποτελεσματα να παραλαβω τα στικς πρωτα

Link to comment
Share on other sites

στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι...... μάλλον δεν σε πρόλαβα για τα στικς :( .....

πρόσεχε, όταν θα μετρήσεις με τα στικς, να μην "τρέξει" το νερό από το ένα χρώμα στο άλλο, για να έχεις όσο πιο σωστή μέτρηση γίνετε....

Link to comment
Share on other sites

Α! και μην τον λες τον κακόμοιρο "γλυφτάκο", έχει όνομα.....εκτός αν τον "βάφτισες" έτσι, όπως είχα "βαφτίσει" και εγώ έναν συμαθητή μου.... :)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Α! και μην τον λες τον κακόμοιρο "γλυφτάκο", έχει όνομα.....εκτός αν τον "βάφτισες" έτσι, όπως είχα "βαφτίσει" και εγώ έναν συμαθητή μου.... :)

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, ωραιος , οντως το εκανα , γλυφτακο τον λεω ...ειναι ενας γλυκας ... τον χαζευω με τις ωρες ...

Link to comment
Share on other sites

εκανε τα τεστ με στικ .. για την αμμωνια δεν εκανα .. δεν εχω παρει ακομα ..
το
NO3=0
NO2=0
ΡΗ= 7.2

GH=7
DT=7

TH=7
CARBONATE HAEDNES 3
CL2 0.8

καλο ειναι αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

εκανε τα τεστ με στικ .. για την αμμωνια δεν εκανα .. δεν εχω παρει ακομα ..

το

NO3=0

NO2=0

ΡΗ= 7.2

GH=7

DT=7

TH=7

CARBONATE HAEDNES 3

CL2 0.8

καλο ειναι αυτο ???

Αν δε ξέρουμε αμμωνία δε μπορούμε να σου πούνε οτι ειναι καλο, μπορει να μετράς αμμωνία και να μην το ξέρεις. Πρεπει να πάρεις τεστ γιατι δε θα ξέρεις αν και πότε έστρωσε το ενυδρειο σου. Πάντως το 0,8 στο χλώριο δε θα το έλεγα και σούπερ. Επίσης με τα στικς να ξέρεις δεν έχεις αξιόπιστες μετρήσεις.

Ο aymonieri που έχεις μπορει να φτάσει και τα 15-20 εκατοστά και ακόμα και μικρός που ειναι, ειναι σκέτος σατανάς με λέπια....φαντάσου οταν μεγαλώσει!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αν δε ξέρουμε αμμωνία δε μπορούμε να σου πούνε οτι ειναι καλο, μπορει να μετράς αμμωνία και να μην το ξέρεις. Πρεπει να πάρεις τεστ γιατι δε θα ξέρεις αν και πότε έστρωσε το ενυδρειο σου. Πάντως το 0,8 στο χλώριο δε θα το έλεγα και σούπερ. Επίσης με τα στικς να ξέρεις δεν έχεις αξιόπιστες μετρήσεις.

Ο aymonieri που έχεις μπορει να φτάσει και τα 15-20 εκατοστά και ακόμα και μικρός που ειναι, ειναι σκέτος σατανάς με λέπια....φαντάσου οταν μεγαλώσει!

τρωει Α ΣΤΑ ΜΑ ΤΗ ΤΑ .... ολη την ωρα εχε τη μουρη του κολλημενη καπου

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα , πηγα σημερα και πηρα βακτηρια , διχως η χαζη να δω ημερομηνια ληξης εριξα τα βακτηρια στο ενυδρειο ενω ειχα ψαρακια, για κακη μου τυχη η συσκευασια ειχε ληξει απο 2/2012 να φανταστω οτι δεν θα εχω καλα τελειωματα ε??

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε το πισω αυριο στο μαγαζι να στο αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

θα το παω , δεν υπαρχει περιπτωση , τα ψαρακι αμου ομως?? χαλαει και ο κυκλος τωρα ??

Έγινε επεξεργασία - paki_87
Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω τωρα ξεκινησες τον κυκλο.. και με νιτρικα 0 , μαλλον θα εχεις και αμμωνια...

αλλαξετο και συνεχισε αυριο... εχει κανενας γνωστος σου ενυδρειο να σου δωσει μπολι?

Υ.γ μην ανοιγεις 100 θεματα με το ιδιο περιεχομενο... χανομαστε ετσι και δεν μπορουμε να βοηθησουμε.. φιλικα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

απ οτι βλεπω τωρα ξεκινησες τον κυκλο.. και με νιτρικα 0 , μαλλον θα εχεις και αμμωνια...

αλλαξετο και συνεχισε αυριο... εχει κανενας γνωστος σου ενυδρειο να σου δωσει μπολι?

Υ.γ μην ανοιγεις 100 θεματα με το ιδιο περιεχομενο... χανομαστε ετσι και δεν μπορουμε να βοηθησουμε.. φιλικα.

Φιλαρακι ενα θεμα ανοιξα προσωπικα .. δεν ξερω γιατι τα δειχνει πολλαπλα .. μπορει να εκανα και λαθος . σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...