Jump to content

Έσπασε Το Κάτω Μέρος Του Ενυδρείου ...και Τώρα ;


macedonia_greece

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα... Μόλις προχθές αγόρασα μεταχειρισμένο ένα juwel 450 vision με την βάση του , κατά την μεταφορά στον χώρο μου , έσπασε δυστυχώς το γυαλί από το κάτω μέρος του ενυδρείου .

Δυστυχώς δεν νομίζω να μπαλώνεται , πόσο μάλλον να φτιάχνεται γενικώς...

Φοβάμαι ότι τσάμπα ο κόπος :( :(

post-52374-0-77062200-1400707215_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ξεκολλημα και αλλος πατος

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.....Vision ειπες;..........σκουρα τα πραματα.............

Link to comment
Share on other sites

εχει κουρμπα αυτο? πολυ ατυχια φιλε μου!

ξεκολλησε τον πατο με προσοχη μην διαλυθει , παρε τηλ. τζαμαδες και ρωτα αν μπορουν ή αν συνεργαζονται με καποιον που κοβει τα τζαμια με αυτον τον τροπο(κυκλικα),..

ελπιζω να βρεις, αν βρεις πηγαινε το να του παρει ακριβως τα μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να κοπεί δηλαδή το τζάμι σε τέτοιο σχήμα ; Να έσπασε το μπροστινό που όντως είναι κούρμπα να πω οκ δεν φτιάχνεται...

Λέτε ούτε σε αυτήν την περίπτωση να έχω ελπίδες ;

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτω λιγο ισωσ κατι να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα φτιάχνονται και τα πάντα γίνονται ...
ψάξε τους τζαμάδες, και όλο κάποιον που αγαπάει την τέχνη του θα βρείς !!!

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνετε θάρρος ρε παιδιά , ευχαριστώ πολύ γιατί έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ , ούτε στο σπίτι δεν πρόλαβα να το βάλω... Το κέρατο μου !

Link to comment
Share on other sites

καλα η οθονη με τιποτα δεν θα γινοταν..

αλλα καποιον θα βρεις πιστευω.. ανοιξε το χ.ο. και αρχισε τα τηλεφωνα στους τζαμαδες..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα γίνει από αύριο παιδιά... Θα ενημερώσω σε περίπτωση που καταφέρω κάτι .... !

Το θέμα είναι ότι επειδή είναι τόσο μεγάλο το σπάσιμο ( όχι ράγισμα ) σίγουρα θα χρειαστεί αλλαγή ο πάτος και όχι προσθήκη με ακόμη ένα τζάμι από κάτω ( ??? )

Link to comment
Share on other sites

Aς πάω , δεν κολλάω εκεί , το θέμα είναι αν είναι εφικτό και λειτουργήσιμο μετέπειτα ... αυτό με αγχώνει και μόνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε περιπτωση δεν μπορου να σου κοψουν το τζαμι μηπωσ εβαζεσ πλεξιγκλασ.αυτο σιγουρα κοβεται σε κουρμπα.εξαλου στον πατο ειναι,το λεω γιατι γρατζουνιεται ευκολα το πλεξιγκλασ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κοβεται με καμπυλη το τζαμι μην φοβασαι. Πιστευω δυσκολα θα βρεις τζαμα να μην μπορει να στο φτιαξει. Για πλεξι αμφιβαλω αν κολλαει καλα με το γυαλι.

Τα πλαινα καθονται πανω στον πατο η ο πατος μπαινει μεσα?

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τζαμάς που δεν θα μπορέσει να κόψει το τζάμι. Για να μην μπλέξεις σε περιπέτειες θα σου πρότεινα να αφήσεις τον πάτο ως έχει και να κάνεις τα παρακάτω.

Με ένα μεγάλο χαρτόνι θα σχεδιάσεις για να βγάλεις το πατρόν του πάτου του ενυδρείου, αφού πρώτα θα έχεις ξυρίσει περιμετρικά την σιλικόνη γύρο από τον πάτο. Θα φροντίσεις το καινούριο τζάμι να αφήνει περιμετρικά απόσταση 0,5 cm ώστε αυτό το κενό να γεμίσει με σιλικόνη. Μέχρι να σου ετοιμάσει το τζάμι ο τζαμάς θα πάρεις ένα κιλό εποξική ρητίνη. Θα γυρίσεις το ενυδρείο ανάποδα και στον πάτο εξωτερικά θα περάσεις ένα με δύο χέρια ρητίνη. Θα δώσεις έμφαση στο σημείο που έχει σπάσει, ώστε η ρητίνη να εισχωρήσει μέσα στο σπάσιμο. Κάλο θα ήταν το ενυδρείο να το βλέπει ο ήλιος για να επιτευχθεί η σκλήρυνση της ρητίνης πιο γρήγορα. Το κάθε χέρι θα το περάσεις ανά 24 ώρες Μετά την σκλήρυνση θα το γιαλοχαρτάρεις ελαφριά ώστε να είναι ο πάτος επίπεδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην αγχώνεσαι, όλα επισκευάζονται.

Αν πιάνουν τα χέρια σου +1 στον φίλο bouboulas πιο πάνω. αν δεν θέλεις να ασχοληθείς , τηλ. τζαμά και επισκευή από αυτόν. Όλα κόβονται και φτιάχνονται.

Κρίμα όμως για την ατυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ...

Δηλαδή @bouboulas , από ότι κατάλαβα , λες να αφήσω το ήδη υπάρχον και να μπαλώσω από κάτω με ένα άλλο ;

Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο ; Υπάρχουν τζαμάκια μικρά που μπορεί να εισχωρήσουν μέσα στο ενυδρείο καθώς το γεμίζω ... Έχει σπάσει αν έχω γίνει κατανοητός , δεν έχει ραγίσει απλά...

Να μην αλλάξω μια και καλή όλο τον πάτο ; Να τον βγάλω και να βάλω άλλον !

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαινα καθονται πανω στον πατο η ο πατος μπαινει μεσα?

Σωστη ερωτηση αλλα αφου θα αλλαξει πατο το βαζει οπως θελει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ...

Δηλαδή @bouboulas , από ότι κατάλαβα , λες να αφήσω το ήδη υπάρχον και να μπαλώσω από κάτω με ένα άλλο ;

Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο ; Υπάρχουν τζαμάκια μικρά που μπορεί να εισχωρήσουν μέσα στο ενυδρείο καθώς το γεμίζω ... Έχει σπάσει αν έχω γίνει κατανοητός , δεν έχει ραγίσει απλά...

Να μην αλλάξω μια και καλή όλο τον πάτο ; Να τον βγάλω και να βάλω άλλον !

Το καινούριο τζάμι θα το βάλεις εσωτερικά μέσα στο ενυδρείο. Θα το κολλήσεις σε όλο τον παλιό πάτο καθώς και περιμετρικά. Αν θα κάνεις αυτό που σου είπα με την ρητίνη θα ενωθούν τα σπασμένα τζάμια μεταξύ τους και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Με την ρητίνη έχω γεμίσει σπασμένες γωνιές σε ενυδρεία σε σημεία που έλειπαν κομμάτια ολόκληρα.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα παιδιά , ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και για τον χρόνο σας , αύριο έχω ραντεβού να έρθει να το δει τζαμάς...

Μου είπε ότι το 10άρι το τζάμι θα πάει κοντά στα 40 ευρώ ! Μια χαρά. Άι να δούμε...

Ο Θεός βοηθός !

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγινε μεγαλος ντορος για το τιποτα (νομιζω) δεν υπαρχει τζαμας που να μη μπορει να σου κοψει ενα τζαμι τα τραπεζια και τους καθρεφτες που ειναι στρογγυλα πως τα κοβουνε. Γνωμη μου παντως ειναι να φυγει τελειως ο πατος και να βαλεις ενα καινουριο για να μην εχεις θεματα αργοτερα .επισης πες το τζαμα επειδη το ενυδριο σου ειναι σχετικα μεγαλο οχι δεκαρι τζαμι δες τι ειχεαπο το εργοστασιο νομιζω οτι εχει τουλαχιστων δωδεκαρι

Φιλικα Παρης

Link to comment
Share on other sites

Πάρη , σε ευχαριστώ πολύ ... Λόγω απειρίας έγινε ολόκληρο το θέμα ... :)

12άρι λες ε ; Για να δούμε...

Σε ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τζαμάς που δεν θα μπορέσει να κόψει το τζάμι. Για να μην μπλέξεις σε περιπέτειες θα σου πρότεινα να αφήσεις τον πάτο ως έχει και να κάνεις τα παρακάτω.

Με ένα μεγάλο χαρτόνι θα σχεδιάσεις για να βγάλεις το πατρόν του πάτου του ενυδρείου, αφού πρώτα θα έχεις ξυρίσει περιμετρικά την σιλικόνη γύρο από τον πάτο. Θα φροντίσεις το καινούριο τζάμι να αφήνει περιμετρικά απόσταση 0,5 cm ώστε αυτό το κενό να γεμίσει με σιλικόνη. Μέχρι να σου ετοιμάσει το τζάμι ο τζαμάς θα πάρεις ένα κιλό εποξική ρητίνη. Θα γυρίσεις το ενυδρείο ανάποδα και στον πάτο εξωτερικά θα περάσεις ένα με δύο χέρια ρητίνη. Θα δώσεις έμφαση στο σημείο που έχει σπάσει, ώστε η ρητίνη να εισχωρήσει μέσα στο σπάσιμο. Κάλο θα ήταν το ενυδρείο να το βλέπει ο ήλιος για να επιτευχθεί η σκλήρυνση της ρητίνης πιο γρήγορα. Το κάθε χέρι θα το περάσεις ανά 24 ώρες Μετά την σκλήρυνση θα το γιαλοχαρτάρεις ελαφριά ώστε να είναι ο πάτος επίπεδος.

:thumbsu:

Σωστός ο μπούμπουλας, κάτι αντίστοιχο είχα κάνει και σε δικό μου σπάσιμο του πάτου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον bouboulas αλλά θα προτιμούσα ξήλωμα του πάτου και ας μην είναι ευκολο.

Βέβαια αντί να φωνάζεις τους τζαμάδες σπίτι βγάλε πατρόν και κάνε εσύ βόλτα από 2-3 μαγαζιά.

Κύκλους φυσιολογικά όλοι κόβουν αλλά πόσο χρεώνουν . . .

Αν στον κολλήσει τον πάτο τζαμάς μεγάλη προσοχή στην σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσει.

Μην βάλει οτι να`ναι και σου πει οτι κάνει . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...