Jump to content

Αρρωστη Χελωνα


Recommended Posts

Εχω δυο χελωνακια.Το ενα το εχω παρει εδω και 4 μηνες και το αλλο πριν 4 ημερες.Το πρωτο χελωνακι ομως ειναι αρρωστο,κλεινει συνεχως τα ματια του,καθεται μεσα στο καβουκι του και δεν βγαινει σχεδον καθολου εξω,δεν τρωει και το καβουκι του προς τα πισω ειναι πολυ μαλακο κι εχει ραγισει.Δεν ξερω τι να κανω,προσπαθω να κραταω το νερο πολυ καθαρο,του βαζω φαγητο αλλα δεν τρωει τιποτα,σημερα πειρα κολλυριο για τα ματια μηπως και κανει καποια προοδο και για το καβουκι του δεν ξερω τι να κανω.Εχω διαβασει οτι αν εχω πολλα χελωνακια και το ενα ειναι αρρωστο πρεπει να το απομονοσω αλλα απο την μερα που πειρα και το αλλο χελωνακι βλεπω πως το αρρωστο εχει κανει προοδο και εχει αρχισει να τρωει λιγο.Τι να κανω για το καβουκι του?Μηπως κολλησει και η αλλη χελωνα απο την αρρωστη?Ειναι καλη ιδεα να το απομονοσω?

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστιο του εχεις βαλει ποτε και βιταμινες; Εκει ειναι το θεμα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστιο του εχεις βαλει ποτε και βιταμινες; Εκει ειναι το θεμα.

Mobile klaz speaking...

Ναι του εχω ασβεστιο,βιταμινες οχι.Ξερεις αν μπορει να κολλησει και η αλλη η χελωνα?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε βιταμίνες για τα καβούκια!!!Τι εννοείς εχεί ραγίσει???Του εχεις λαμπα?κάθεται κατω από την λαμπα κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

το μαλακό καβούκι είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής. Ανισορροπία Ca/P!. Δώσε αποκλειστικά τροφή για χελώνες και ρήξε μέσα στο νερό ενα κοκκαλο σουπίας (αυτό για τα ωδικά). Επίσης υπάρχουν φάρμακα στα petshop για το καβούκι. Μπορείς να προσθέτεις στο νερό αλλά δεν θα έχουν καποια ιδιαίτερη επίδραση.

Για τα μάτια πάρε κολλύριο με βιταμίνη Α από φαρμακείο. Η έλλειψη βιτ Α είναι το κύριο αίτιο επιπεφυκίτιδας στις χελώνες.

Για το σπάσιμο του καβουκιού μάλλον φταίει το μαλακό καβούκι! προσπάθησε να είναι καθαρό το νερό και το καβούκι για να μην μολυνθεί. Μπορεί να κολύσει το καβούκι ή να καλύφθει το κενό, είτε με εποξική κόλλα, είτε με κόλλα δύο στοιχείων! Ωστόσο θα πρεπει ο ιστός από κάτω να είναι υγιής. Καλύτερα επισκέψου εναν κτηνιατρο.

Επίσης να αναφέρω οτι για το σχηματισμό σκληρού καβουκιού χρειάζεται βιτ D, η οποία σχηματίζεται με την επίδραση του ήλιου. Επομένως τώρα το καλοκαίρι βγάλε τες εξω να τις χτυπά ο ήλιος...Θα τις βλεπέις να λιάζονται ολη μερά. Το χειμώνα μπορείς να πάρεις μια λάμπα UV ειδική για χελώνες για να αντικαταστήσεις το ηλιακό φως.

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχεις λαμπα UV????Υπαρχουν βιταμινες για καβουκι και ματια,τους βαζεις???στην λαμπα από κατω θα κάθονται ωρες...τι τρωνε???

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω πειρα απο χελωνες ξερω οτι εαν δεν υπαρχει καταλληλος φωτισμος (το φως του ηλιου ή λαμπα) ακομα και αν βαζουμε ασβεστιο ο οργανισμος δεν μπορει να το αξιποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, γιατί η υπεριώδη ακτινοβολία είναι αυτή που επιτρέπει στον οργανισμό την σύνθεση βιταμίνης D3 η οποία με την σειρά της, χρησιμεύει για την απορρόφηση του ασβεστίου από τα κόκκαλα. Τα πρόσθετα βιταμινών από μόνα τους δεν αρκούν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χωρις να εχω πειρα απο χελωνες ξερω οτι εαν δεν υπαρχει καταλληλος φωτισμος (το φως του ηλιου ή λαμπα) ακομα και αν βαζουμε ασβεστιο ο οργανισμος δεν μπορει να το αξιποιησει.

Πολυ σωστος!

Οπως ειπε και ο Mr Zoo οτι και να βαλει απο ασβεστιο ή βιταμινες χωρις την χρηση λαμπας uvb δεν γινετε τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...