Jump to content

Γκραφιτι..τεχνη Ή Βανδαλισμος?


Recommended Posts

Παιδια μιας και το να κανω γκραφιτι εχει γινει χομπυ μου....θα ηθελα να μαθω τι γνωμη εχετε εσεις για τα γκραφιτι?? Πιστευετε οτι οι writers των γκραφιτι ειναι τα κ€&οπαιδα που πανε και χαλανε την ξενη περιουσια ή ειναι ανθρωποι οι οποιοι μεσω αυτου εκφραζουν τα συναισθηματα τους και πολλες φορες "επαναστατουν " εναντια καποιων πραγματων ...Ακολουθει ενα βιντεο στο οποιο writers απο ολο των κοσμο επαναστατουν εναντια στα GMO's (γενετικα μεταλλαγμενα προιοντα)

http://m.youtube.com/watch?v=g3MLOTWEOd0

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως ειναι τεχνη,και μαλιστα θα την χαρακτηριζα,συγρονη<< λαικη τεχνη>>.Οπως και σε καθε τεχνη,υπαρχουν υπερβολες και κακοι καλλιτεχνες,και εδω καποιες φορες ξεπερνιονται τα <<ορια>>.Βεβαια εχει σημασια,και το ποιος βαζει τα ορια στην τεχνη .

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που το κανουν και τι "ζωγραφίζουν". Εμένα προσωπικά το γκράφιτι μου αρεσει οταν υπάρχει ενα συγκεκριμένο "θέμα" και όχι καμία δεκαριά χρώματα μπερδεμένα απλα για να γεμίσουν ενα τοίχο όπως συμβαίνει πολλες φορές. Αυτο ειναι αντιαισθητικό και πολλες φορες εγωιστικό να γεμίζεις ενα τοίχο με την υπογραφή σου. Ενα θέμα γενικού ενδιαφέροντος, που προβάλλει ευαισθησίες ή κοινωνικούς προβληματισμούς θα μου άρεσε ακόμα και στον τοίχο του σπιτιού μου.

Edit: όσο αφορα την ξένη περιουσία, αν ξυπνουσα μια μέρα και έβλεπα παιδια να ζωγραφίζουν τον τοίχο μου θα τα άρχιζα στις σφαλιάρες αλλα αν μου το ζητούσαν απο πριν, μου παρουσίαζαν το "θέμα" τους και με έβρισκε σύμφωνο, θα τους αγόραζα και τα χρώματα. Φυσικα και θα πρεπει να σεβόμαστε την περιουσία του αλλού αν μη τι άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οταν γινεται σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους ειναι τεχνη πολυ ομορφη θα ελεγα!οταν ομως γινεται καταπατηση δημοσιας η ιδιωτικης περιουσιας χωρις τη συναινεση κανενος τοτε δυστυχως ειναι μια πολυ ασχημη κατασταση!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το γκράφιτι είναι ένα είδος ζωγραφικής μια τέχνη και κάθε τέχνη εκφράζει συναισθήματα. Κάθε τι σε αυτό τον κόσμο έχει πάντοτε δυο πτυχές μια καλή και μια κακή και είναι στο χέρι μας ποια πλευρά θα επιλέξουμε. Αν η τέχνη αυτή γίνει κάπου χωρείς την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη είτε αυτός είναι ιδιότης είτε το κράτος τότε απλά είναι είναι βανδαλισμός όσο και όμορφο να είναι το αποτέλεσμα.

Νομίζω πως κανείς δεν θα ήθελε να έρθω και να βάψω το αυτοκίνητο του με προσωπικές θεωρίες ιδέες χρώματα και σχήματα χωρίς την συγκατάθεση του.

θεωρίες που προσπαθούν να κάνουν το παράνομο και τον βανδαλισμός νόμιμο είναι καθαρά θεωρίες για να δικαιολογήσουν το αδικαιολόγητο απλά ένας εμπαιγμός της νοημοσύνης της κοινής λογικής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντας και εγώ φαν του graffiti(φαντάζομαι πάνω-κάτω όλοι μας έχουμε υπάρξει graffit-άδες) πιστεύω οτι είναι τέχνη και μάλιστα υψηλού επιπέδου και νοήματος(αρκετές φορές).

Φυσικά αυτά που λέει ο Χρήστος πιο πάνω είναι ολόσωστα. Από την άλλη ένα "παράνομο" graffiti πολλές φορές έχει βαθύτερα νοήματα(κρύβει συναισθήματα), της νεολαίας μας κυρίως, που είναι το μέλλον του τόπου.

Εγώ είμαι 100% υπέρ και τα τελευταία χρόνια παρατηρώ οτι το κράτος βλέπει αυτούς τους πιτσιρικάδες(και όχι μόνο) πιο σοβαρά και χαίρομαι πολύ για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που το κανουν και τι "ζωγραφίζουν". Εμένα προσωπικά το γκράφιτι μου αρεσει οταν υπάρχει ενα συγκεκριμένο "θέμα" και όχι καμία δεκαριά χρώματα μπερδεμένα απλα για να γεμίσουν ενα τοίχο όπως συμβαίνει πολλες φορές. Αυτο ειναι αντιαισθητικό και πολλες φορες εγωιστικό να γεμίζεις ενα τοίχο με την υπογραφή σου. Ενα θέμα γενικού ενδιαφέροντος, που προβάλλει ευαισθησίες ή κοινωνικούς προβληματισμούς θα μου άρεσε ακόμα και στον τοίχο του σπιτιού μου.

Edit: όσο αφορα την ξένη περιουσία, αν ξυπνουσα μια μέρα και έβλεπα παιδια να ζωγραφίζουν τον τοίχο μου θα τα άρχιζα στις σφαλιάρες αλλα αν μου το ζητούσαν απο πριν, μου παρουσίαζαν το "θέμα" τους και με έβρισκε σύμφωνο, θα τους αγόραζα και τα χρώματα. Φυσικα και θα πρεπει να σεβόμαστε την περιουσία του αλλού αν μη τι άλλο.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ένα λύκειο που θέλει να κάνει γκράφιτι αλλά δεν έχει τα χρήματα για της μπογιές και φυσικά το κράτος δεν τα δίνει. Ο τοίχος είναι μεγάλος και κανείς δεν διατίθεται να το κάνει με δικά του έξοδα.

όποιος έχει λοιπόν τα ανάλογα χρήματα και μπορεί να έρθει Καβάλα μπορώ να του πω το χώρο και να συνεννοηθεί με τον διευθυντή του σχολείου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκείνος που προβαίνει στο "παράνομο" γκράφιτι, ειναι έτοιμος να δεχθεί και την "παράνομη" αντίδραση του θιγόμενου; Ας έρθει κάποιος να ζωγραφίσει στο σπίτι μου τους βαθύτερους στοχασμούς του χωρίς τη συγκατάθεσή μου και θα μάθει τι άλλη δουλειά μπορεί να κάνει ενα σπρέι. Ας ξεχωρίσουμε τον βανδαλισμό απο την έκφραση των προβληματισμών μέσα απο αυτή τη μορφή τέχνης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που το κανουν και τι "ζωγραφίζουν". Εμένα προσωπικά το γκράφιτι μου αρεσει οταν υπάρχει ενα συγκεκριμένο "θέμα" και όχι καμία δεκαριά χρώματα μπερδεμένα απλα για να γεμίσουν ενα τοίχο όπως συμβαίνει πολλες φορές. Αυτο ειναι αντιαισθητικό και πολλες φορες εγωιστικό να γεμίζεις ενα τοίχο με την υπογραφή σου. Ενα θέμα γενικού ενδιαφέροντος, που προβάλλει ευαισθησίες ή κοινωνικούς προβληματισμούς θα μου άρεσε ακόμα και στον τοίχο του σπιτιού μου.

Edit: όσο αφορα την ξένη περιουσία, αν ξυπνουσα μια μέρα και έβλεπα παιδια να ζωγραφίζουν τον τοίχο μου θα τα άρχιζα στις σφαλιάρες αλλα αν μου το ζητούσαν απο πριν, μου παρουσίαζαν το "θέμα" τους και με έβρισκε σύμφωνο, θα τους αγόραζα και τα χρώματα. Φυσικα και θα πρεπει να σεβόμαστε την περιουσία του αλλού αν μη τι άλλο.

+1000

Αυτο ομως που βλεπεις μονο ονοματα "υπογραφες" ή tags ειναι στα ματια μου ενοχλητικο.

Και επιπλεον πρεπει να υπαρχει συγκαταθεση του εκαστοτε ιδιοκτητη γιατι αλλιως θα δουμε γκραφιτη κ στην Ακροπολη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μου αρεσει το γκραφιτι! Θα ελεγα το απεχθανομαι ιδιαιτερως! Δεν μου αρεσει η κουλτουρα του γκραφιτι ουτε η νοοτροπια του εκαστοτε "καλλιτεχνη" που νομιζει οτι ολα ειναι ενας καμβας, ανεξαρτητως αν οι αλλοι που βρισκονται γυρω του αρεσκονται ή οχι στο να βλεπουν τι φτιαχνει! Πλην ομως οφειλω να ομολογησω πως οταν γινεται σε προκαθορισμενο χωρο αρκετες φορες εχει ομορφα αποτελεσματα! Πχ εχω δει στο Κατρακειο στη Νικαια ενα γκραφιτι με εναν γοριλα ( που οσοι ειστε απο κεινα τα μερη δεν μπορει να μην το εχετε θαυμασει ) που ειχα μεινει με ανοιχτο το στομα! Προς απογοητευση μου το συγκεκριμενο το σβησανε!

Τωρα γιαυτους που βαφουν σπιτια, τοιχους, παρκα, αυτοκινητα, τρενα, λεωφορεια, ταγκαρουν, υπογραφουν, λενε τη βλακεια τους κτλ, θεωρω οτι ειναι βανδαλοι και κακομαθημενοι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια συμφωνω με ολα αυτα που λετε αλλα θα με βρειτε αντιθετο στο θεμα της ΄΄ υπογραφης ΄΄ ...Πολλες φορες η υπογραφη μπορει να ειναι πολυ εντυπωσιακη και μεσω αυτου οι καλλιτεχνες (που συνηθως ειναι ΄΄ασημαντα ΄΄ ατομα ) εκφραζουν οτι υπαρχουν και οτι προσπαθουν για κατι καλυτερο...

ΥΓ ξερετε σε περιοχες της Αθηνας που τα γκραφιτι να ειναι νομιμα?

ΥΓ2 αμα ενδιαφερεται κανεις να διακοσμησει τον τοιχο του σπιτιου του να μου στειλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους εχω ακουσει για δημους του Πειραια που αφιερωνουν χωρους σε παρκα για γκραφιτι! Να μην σου λεω και σαχλαμαρες ομως, το χερι στη φωτια δεν το βαζω!

Εξαρταται για τι υπογραφη μιλας. Αν μιλας για την υπογραφη στη ζωγραφια πανω δεν εχω προβλημα. Αν μιλας για ενα ξεμπαρκο ονομα σε ενα ασπρο τοιχο, εκει εκτος απο βλακεια, μιλαμε και για βανδαλισμο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιλαω για την υπογραφη η οποια ειναι ζωγραφισμενη οχι απλα πανω στον τοιχο....αυτο δεν αρεσει ουτε σε εμενα...Βασικα το σιχαινομε

Link to comment
Share on other sites

αυτο θεωρω υπογραφη....που ειναι ωραια

post-56445-0-39285600-1401017143_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο πανω σε ενα τοιχο ναι....ειναι βανδαλισμος

post-56445-0-13035600-1401017201_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γκράφιτι κοσμεί τον πίσω τοίχο του πολιτιστικού κέντρου Ιωαννίνων. Κάθε φορά που περνάω απο εκεί το θαυμάζω, χρόνια τωρα. Οταν μιλάω λοιπόν για "τέχνη", μιλάω για κάτι τέτοιο. Υπογραφές των γκραφιτάδων αποτελούμενες απο ακανόνιστα σχήματα, γράμματα, με πλήθος χρωμάτων κτλ τα θεωρω εγωιστικούς βανδαλισμούς και τίποτα περισσότερο.

Επειδη στέλνω απο κινητο, δε ξέρω αν η ανάλυση της φωτογραφίας που ανεβάζω ειναι καλή ώστε να δείτε τα σχέδια. Αυτο ειναι ίσως το μοναδικό κόσμημα-γκράφιτι στα Γιάννενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι ειναι ενα πολυ ομορφο κομματι αλλα οι γκαφιταδες δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν κατι τετοιο λογω του οτι δεν εχουν τοσα χρηματα και το κρατος,δημος...δεν τους υποστηριζει πολλες φορες....οποτε καταφευγουν στην πιο οικονομικη λυση της υπογραφης ζωγραφισμενη (σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το γκραφιτι μου αρεσει πολυ και παντα θαυμαζα και θαυμαζω τα ωραια κομματια που βλεπω στους τοιχους.

Εχω δει παρα πολλα ομορφα σχεδια και ειδικα στο εξωτερικο που εχω ταξιδεψει καποια κομματια ειναι τρομερα!

Τα tags δεν τα γουσταρω καθολου,θεωρω οτι χαλανε εναν τοιχο που θα μπορουσε να γινει ενα ομορφο σχεδιο.

Παλιοτερα ειχα παει και στο grafiti festival που ειχε γινει στην Αθηνα με Ελληνες και ξενους καλλιτεχνες,καποια κομματια υπαρχουν ακομα εκει.

Παντως,θα προτειμουσα ολα τα κτηρια στην Αθηνα να ειχαν γκραφιτι,ολες οι πολυκατοικιες να ειχαν χρωμα,οχι ομως υπογραφες,αλλα ομορφα σχεδα.Εχουμε που εχουμε γεμισει με τσιμεντο,ας το κανουμε πιο ομορφο τουλαχιστον για να ανοιγει και το ματι μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το γκραφιτι μου αρεσει πολυ και παντα θαυμαζα και θαυμαζω τα ωραια κομματια που βλεπω στους τοιχους.

Εχω δει παρα πολλα ομορφα σχεδια και ειδικα στο εξωτερικο που εχω ταξιδεψει καποια κομματια ειναι τρομερα!

Τα tags δεν τα γουσταρω καθολου,θεωρω οτι χαλανε εναν τοιχο που θα μπορουσε να γινει ενα ομορφο σχεδιο.

Παλιοτερα ειχα παει και στο grafiti festival που ειχε γινει στην Αθηνα με Ελληνες και ξενους καλλιτεχνες,καποια κομματια υπαρχουν ακομα εκει.

Παντως,θα προτειμουσα ολα τα κτηρια στην Αθηνα να ειχαν γκραφιτι,ολες οι πολυκατοικιες να ειχαν χρωμα,οχι ομως υπογραφες,αλλα ομορφα σχεδα.Εχουμε που εχουμε γεμισει με τσιμεντο,ας το κανουμε πιο ομορφο τουλαχιστον για να ανοιγει και το ματι μας.

το ιδιο σκεπτικο εχουν ολοι οι writers

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το γκραφιτι μου αρεσει πολυ και παντα θαυμαζα και θαυμαζω τα ωραια κομματια που βλεπω στους τοιχους.

Εχω δει παρα πολλα ομορφα σχεδια και ειδικα στο εξωτερικο που εχω ταξιδεψει καποια κομματια ειναι τρομερα!

Τα tags δεν τα γουσταρω καθολου,θεωρω οτι χαλανε εναν τοιχο που θα μπορουσε να γινει ενα ομορφο σχεδιο.

Παλιοτερα ειχα παει και στο grafiti festival που ειχε γινει στην Αθηνα με Ελληνες και ξενους καλλιτεχνες,καποια κομματια υπαρχουν ακομα εκει.

Παντως,θα προτειμουσα ολα τα κτηρια στην Αθηνα να ειχαν γκραφιτι,ολες οι πολυκατοικιες να ειχαν χρωμα,οχι ομως υπογραφες,αλλα ομορφα σχεδα.Εχουμε που εχουμε γεμισει με τσιμεντο,ας το κανουμε πιο ομορφο τουλαχιστον για να ανοιγει και το ματι μας.

+1365

Αυτό ακριβώς ρε φίλε....ΧΡΩΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

ok σχεδον ολοι....βασικα...Οι Σωστοι writers

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι τεχνη αλλα δυστηχος καποιοι απο αυτους που ασχολουνται πολες φορες δεν σεβονται τιποτα και στο τελος κατανταει βανδαλισμος

Link to comment
Share on other sites

@NikolasB

να σου θέσω ένα ερώτημα που φυσικά δεν απαιτώ να απαντήσεις.

Εν ολίγοις συμφωνείς με της απόψεις των προλαλησάντων έτσι μας λες στο ποστ #12 και οι απόψεις των περισσότερων είναι ότι χωρίς την απαιτούμενη άδεια του ιδιοκτήτη δεν είναι σωστό να ζωγραφίζουμε.

Από την μια μας λες ότι είναι το χόμπι σου και από την άλλοι ρωτάς "ξερετε σε περιοχες της Αθηνας που τα γκραφιτι να ειναι νομιμα?"

Μας λες ότι η υπογραφή αντιπρωσοπευει τα πιστεύω μας και στην υπογραφή σου μας λες ότι το γραφίτη δεν είναι έγκλημα και πρέπει να νομιμοποιηθεί. Πως το εννοείς;

Το γραφιτι δεν είναι παράνομο απλά παράνομο είναι η φθορά πάσης φύσεως ξένης περιουσίας, τη μας μένει λοιπόν;;

Να έχουν ολοι το ελευθερω απο τον νόμο να γραφουν και να ζωγραφίζουν όπου γουστάρουν;

Αναρωτιέμαι..., αφού είναι παράνομο να βάφουμε ξένους τοίχους χωρίς άδεια και αφού δεν έχει στην Αθήνα κάποιο μέρος που να μπορείς φλου να βάφεις, εσύ που ασκείς το χόμπι σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...