Jump to content

Φως Απο Ήλιο


Tsipouras

Recommended Posts

Ξερει κανεις,εχει ασχοληθει, δει ή ψαξει για τροπο να φωτιζουμε το ενυδρειο μας με φως κατευθειαν απο τον ηλιο?χωρις ειδικα φωτιστικα που να εχουν ανατολη και δυση!εψαξα για αναλογο θεμα αλλα δεν βρηκα κατι.στο google αναφερονται σε κατι ειδικους σωληνες ονομαζομενους solar tubes οι οποιοι μεσω διαθλασης περνανε το φως μεσα στο σπιτι!αν ειναι εφικτο αυτο,θα αρκει το φως του ηλιου για την αναπτυξη κοραλλιων?επισης ποσο μπορει να κοστιζει ενα τετοιο συστημα???

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ετυχε λογο βλαβης του φωτιστικου μου για 1 εβδομαδα να το φωτιζω με ηλιακο φως. Σε πληροφορω οτι τα κοράλια είχαν τουμπανιάσει! Είχαν φουσκώσει και έδειχναν να το ήθελαν. Δεν έχω ακούσει παντως ενυδρειο να φωτίζεται μονο απο τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πως το εκανες?ανοιξες τερμα τις κουρτινες και τις τεντες η εβαλες κ κανενα καθρεφτη??

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον ευγενειο.

Προσωπικα εχω το ενυδρειο ακριβως διπλα στην μπαλκονοπορτα και παιρνει ηλιο σχεδον ολη την ημερα.

Για 5-6 ωρες τραβαω ακομα και τις κουρτινες/στορια και παιρνει απευθειας φυσικο φως.

Μονο καλα εχω δει και στην ανατυξη αλλα και στα χρωματα :thumbsu:

Τα solar tubes ειναι πολυ καλη λυση αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολα στην τοποθετηση.

Αν δηλαδη δεν εισαι τελευταιο οροφο η' μονοκατοικια,δεν ειναι και τοσο ευκολο σαν κατασκευη.

Τα αποτελεσματα του ομως απ'οτι εχω δει και διαβασει σε ενυδρεια που τα εχουν ειναι πολυ καλα.

Αν γινει σωστη δουλεια μπορει πολυ ευκολα να στηριχτει ο φωτισμος του ενυδρειου σου μονο σε αυτα,οσον αφορα στην υγεια των ζωντανων σου.

Το θεμα ειναι ομως και το αισθητικο αφου ειναι πολυ λευκος/κιτρινος ο φωτισμος.

Δηλαδη εγω θα εβαζα και καποιον βοηθητικο τυπο φωτισμου για να παρω και το μπλε χρωμα και να σπασει αυτη η "κιτρινιλα".

Ασε που το φυσικο φως μπορει να βοηθαει τα κοραλια αλλα στο φως του ηλιου δεν φαινονται ολα ομορφα.Τα περισσοτερα φαινοναι καφε η' τα χρωματα τους ειναι μουντα.

Τωρα σαν κοστος καποια στιγμη που το ειχα ψαξει μου εβγαιναν μαζι με τις εργασιες περιπου στα 1000 ευρω αλλα ηταν σχετικα

ευκολη η δουλεια γιατι ειμαι τελευταιο οροφο.

Σκεφτεσαι να βαλεις? :jig:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον ευγενειο.

Προσωπικα εχω το ενυδρειο ακριβως διπλα στην μπαλκονοπορτα και παιρνει ηλιο σχεδον ολη την ημερα.

Για 5-6 ωρες τραβαω ακομα και τις κουρτινες/στορια και παιρνει απευθειας φυσικο φως.

Μονο καλα εχω δει και στην ανατυξη αλλα και στα χρωματα :thumbsu:

Τα solar tubes ειναι πολυ καλη λυση αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολα στην τοποθετηση.

Αν δηλαδη δεν εισαι τελευταιο οροφο η' μονοκατοικια,δεν ειναι και τοσο ευκολο σαν κατασκευη.

Τα αποτελεσματα του ομως απ'οτι εχω δει και διαβασει σε ενυδρεια που τα εχουν ειναι πολυ καλα.

Αν γινει σωστη δουλεια μπορει πολυ ευκολα να στηριχτει ο φωτισμος του ενυδρειου σου μονο σε αυτα,οσον αφορα στην υγεια των ζωντανων σου.

Το θεμα ειναι ομως και το αισθητικο αφου ειναι πολυ λευκος/κιτρινος ο φωτισμος.

Δηλαδη εγω θα εβαζα και καποιον βοηθητικο τυπο φωτισμου για να παρω και το μπλε χρωμα και να σπασει αυτη η "κιτρινιλα".

Ασε που το φυσικο φως μπορει να βοηθαει τα κοραλια αλλα στο φως του ηλιου δεν φαινονται ολα ομορφα.Τα περισσοτερα φαινοναι καφε η' τα χρωματα τους ειναι μουντα.

Τωρα σαν κοστος καποια στιγμη που το ειχα ψαξει μου εβγαιναν μαζι με τις εργασιες περιπου στα 1000 ευρω αλλα ηταν σχετικα

ευκολη η δουλεια γιατι ειμαι τελευταιο οροφο.

Σκεφτεσαι να βαλεις? :jig:

Μιχαλη μηπως λεω μηπως εμεις εχουμε συνηθειση αυτον το φωτισμο ( τεχνικο ) και το φυσικο το βλεπουμε

εμεις σαν λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν δω οτι ειναι οικονομικο ναι θα εβαζα και οπως ειπες και εσυ θα συμπληρωνα με δυο τ5 απλα για να δειχνει πιο ωραιο.αλλα δυστηχως μενω στον τριτο οροφο μιας 9οροφης πολυκατοικιας οποτε ο μονος τροπος για να παρω φως ειναι απο το μπαλκονι του δωματιου π ειναι το ενυδρειο.οποτε απλα συλεγω πληροφοριες μιας κ δεν εχω ακουσει πολους να το εχουν κανει...

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον διπλα στην μπαλκονοπορτα το ενυδρειο. και τραβηξα τερμα κουρτινες και τερμα πανω την τεντα! Το φως αγγιζε το ενυδρειο μεταξυ 17:00 με 19:30 (μεχρι την δυση). Ολες τις αλλες ωρες ειχε χαλαρο φως απο τον ηλιο(οχι direkt)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μηπως λεω μηπως εμεις εχουμε συνηθειση αυτον το φωτισμο ( τεχνικο ) και το φυσικο το βλεπουμε

εμεις σαν λαθος?

Δημητρη μου προσωπικα τον λατρευω αυτον το φωτισμο φιλε!

Τις ωραιοτερες στιγμες μου μπροστα απο το ενυδρειο τις εχω περασει τα μεσημερια οπου κανει και αυτο το "παιχνιδι" ο ηλιος στην αμμο του ενυδρειου και φαινεται σαν να εισαι σε παραλια.

Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι λαθος ο φυσικος φωτισμος(ηλιο εννοω).

Αν εννοεις την κιτρινιλα απο ενα φωτιστικο,δεν θα επελεγα λαμπες(χαμηλα kelvin) που θα μου δινουν πιο κιτρινο φως.

Πιο πολυ για αισθητικους λογους δηλαδη.

Δοξα τω θεο ειμαι τυχερος με το σημειο που ειναι το ενυδρειο και τα παιρνω και τα δυο.

Παντως συφωνω μαζι σου,ο φυσικος φωτισμος δεν ειναι καθολου λαθος :thumbsu:

Καταρχην αν δω οτι ειναι οικονομικο ναι θα εβαζα και οπως ειπες και εσυ θα συμπληρωνα με δυο τ5 απλα για να δειχνει πιο ωραιο.αλλα δυστηχως μενω στον τριτο οροφο μιας 9οροφης πολυκατοικιας οποτε ο μονος τροπος για να παρω φως ειναι απο το μπαλκονι του δωματιου π ειναι το ενυδρειο.οποτε απλα συλεγω πληροφοριες μιας κ δεν εχω ακουσει πολους να το εχουν κανει...

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Μακαρι να το καταφερεις.

Ισως εσενα να σου βγει πιο οικονομικο φιλε tsipouras αφου δεν θα εχεις τρυπηματα σε ταβανια κτλ κτλ.

Αν κανεις την κινηση ενημερωσε μας,θα εχει πολυ ενδιαφερον :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μα να σου πω και κατι αν ειναι να μου βγει 300 ευρω περιπου εννοειται οτι θα το εκανα απο το να παρω ενα φωτιστικο με τα ιδια λεφτα.απλα το θεμα το ανοιξα για να συλεξω πληροφοριες!αν υπηρχε ενας τετοιος σωληνας πανω απο το ενυδρειο θα ηταν αρκετος ανεξαρτητως των λιτρων???τους χειμερινους μηνες που ειναι μικροτερη η φωτοπεριοδος η μερες με συννεφια τι γινεται???

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται και στη φυση,δεν θα υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. :thumbsu:

Ασε που στην ελλαδα δεν εχουμε και πολλες φορες συνεχομενες ημερες με συννεφια.

Αλλωστε και σε περιπτωση που μεινει λιγες μερες παραπανω χωρις το εντονο φως του ηλιου,θα σε στηριξει μια χαρα ο βοηθητικος φωτισμος που θα εχεις επιλεξει.

Εδω υπαρχουν φωτιστικα που αν,π.χ στο bali εχει συννεφια,το προσομοιωνουν και στο φωτισμο του ενυδρειου(κατι το οποιο θεωρω ακρως περιττο βεβαια :usd: )

Τωρα για τα λιτρα και το σωληνα νομιζω πως θα στο πουν εκεινοι και αναλογα τις διαστασεις του ενυδρειου.

Μπορει να σου αρκει ενας,μπορει και δυο,κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν το ειχα ψάξει σχετικα με αυτήν την ιδέα. Όντως ειναι εφικτό, όντως ειναι το καλυτερο φως που μπορει να προσφέρεις στα κοραλακια σου, όντως πας σύμφωνα με τον καιρό και την γεωγραφική ζώνη σου και υπαρχουν πολλα ενυδρεια, κυριως Αμερική που δουλεύουν με τον ήλιο με κάποιο συμπληρωματικό φωτισμό για τις δύσκολες μέρες.

Σε σπιτι που δεν εχει φτιαχτεί χώρος για αυτο το σκοπό δεν θα το έκανα, πολυ βαβουρα. Γενικα το κίτρινο χρωμα του ήλιου δείχνει τα κοραλια λιγο... Μονοκοματα απο θεμα χρώματος, χάνεις λεπτομέρειες και ζωντάνια στο μάτι αλλα οπως και να το κάνουμε, μιλάμε για υποκατάστατα(φωτιστικά) ενω αυτο ειναι το αυθεντικό.

Ειληκρινα αν ποτέ θα εχω την δυνατότητα να κανω σπιτι απο τα μπετά, θα υπαρχει χώρος που θα ειναι για ενυδρειο με ηλιακό φως. Ετσι απλα :)

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν το ειχα ψάξει σχετικα με αυτήν την ιδέα. Όντως ειναι εφικτό, όντως ειναι το καλυτερο φως που μπορει να προσφέρεις στα κοραλακια σου, όντως πας σύμφωνα με τον καιρό και την γεωγραφική ζώνη σου και υπαρχουν πολλα ενυδρεια, κυριως Αμερική που δουλεύουν με τον ήλιο με κάποιο συμπληρωματικό φωτισμό για τις δύσκολες μέρες.

Σε σπιτι που δεν εχει φτιαχτεί χώρος για αυτο το σκοπό δεν θα το έκανα, πολυ βαβουρα. Γενικα το κίτρινο χρωμα του ήλιου δείχνει τα κοραλια λιγο... Μονοκοματα απο θεμα χρώματος, χάνεις λεπτομέρειες και ζωντάνια στο μάτι αλλα οπως και να το κάνουμε, μιλάμε για υποκατάστατα(φωτιστικά) ενω αυτο ειναι το αυθεντικό.

Ειληκρινα αν ποτέ θα εχω την δυνατότητα να κανω σπιτι απο τα μπετά, θα υπαρχει χώρος που θα ειναι για ενυδρειο με ηλιακό φως. Ετσι απλα :)

Μαριε αυτο ακριβως εννοω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να γνωρίζω ελληνικά reef με solar tubes.

Αν μιλάμε για SPS, o αποκλειστικός φωτισμός με αυτό το τρόπο δεν είναι αρκετός το χειμώνα, οπότε θα πρέπει να έχεις και κανονικό φωτιστικό για μεγάλο χρονικό διάστημα , αλλιώς τα SPS δεν θα την βγάλουν.

Οι εναλλαγές χρώματος δύσης / ανατολής σε ενυδρείο με solar tubes είναι το κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα ενυδρειο στο johhanesburg που φωτιζοταν για πολυ καιρο μονο με ηλιακο φως.

Oλα μεγαλωσαν σε αυτο το μεγεθος απο πολυ μικρα κοραλια.

Δεν εχει solartubes βεβαια και αν δεν κανω λαθος βαζει μονο μερικα led(orphek) η' μεταλου παλιοτερα για 3 μηνες κατα τη διαρκεια του χειμωνα,τα οποια δουλευουν μονο μερικες ωρες.Μετα τα εβγαζε παλι.

Το ταβανι του

DSC01349.jpg

Η αρχη του

FTS.jpg

Και η συνεχεια

DSC_0043.JPG

DSC_0048.JPG

DSC_0052.JPG

DSC_0014.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειο τα χρωματα που εχουν στη φυση το 90% των κοραλιων,επισης εχει πολυ αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχαλη, ειναι αυτο που ειπα και ποιο πανω.

Φυσικος φωτισμος.

Αναφερει καπου σε ποσο διαστημα ειναι αυτο το αποτελεσμα?

Αν ειχε αυτο το διαστημα, αλγες, κυανο ( πως τα ονομαζεται στο θαλασσινο )?

Λυκουργο αν του εβαζε ( πιστευω ) καποιες λαμπες τωρα και το φωτογραφιζε θα εβλεπες τα χρωματα που λες!

Link to comment
Share on other sites

Τους χειμερινους μηνες η' οταν ηθελε χρωμα ο ανθρωπος εβαζε τα orphek ωστε να μη του κοουν και πολυ φως(σε σχεση με ενα με μεταλα που ειχε) και εβλεπε αυτα........(οποτε τις βλεπω αυτες τις φωτο μου ερχεται να δακρυσω παιδες :bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99: )

DSC_0132.JPG

DSC_0157.JPG

DSC_0172.JPG

Νικο το φυσικο φως δινει απιστευτο χρωμα σε καποια κοραλια με συγκεκριμενα χρωματα και ειδη και οντως καποια αλλα τα κανει να φαινονται καφε.

Τα ιδια βέπω και εγω στο δικο μου οταν το χτυπαει ο ηλιος.

Δημητρη μου ειμαι μαζι σου σε αυτο φιλε.

Και εγω το λατρευω το φυσικο φως.Αλλα το λεω εκ τους ασφαλους αφου για 6 ωρες την ημερα παιρνω και "ψευτικο" απο τις τ5 :jig:

Και τα δυο εχουν κατι να δωσουν!

Κυανο δεν ειχε και αλγες ελαχιστες αφου ειχε και ats το οποιο φωτζοταν επισης απο ηλιακο φως,οποτε εμενε το κεντρικο ενυδρειο καθαρο.

Στις πρωτες φωτο μια μεγαλη πρασιναδα που φαινεται δεν ειναι αλγη αλλα κοραλι(green star polyps).

Το ενυδρειο του απεκτησε αυτα τα "χαλια" :usd::usd: ,μεσα σε 2 η' 3 χρονια.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τους χειμερινους μηνες η' οταν ηθελε χρωμα ο ανθρωπος εβαζε τα orphek ωστε να μη του κοουν και πολυ φως(σε σχεση με ενα με μεταλα που ειχε) και εβλεπε αυτα........(οποτε τις βλεπω αυτες τις φωτο μου ερχεται να δακρυσω παιδες :bigemo_harabe_net-99::bigemo_harabe_net-99: )

DSC_0132.JPG

DSC_0157.JPG

DSC_0172.JPG

Νικο το φυσικο φως δινει απιστευτο χρωμα σε καποια κοραλια με συγκεκριμενα χρωματα και ειδη και οντως καποια αλλα τα κανει να φαινονται καφε.

Τα ιδια βέπω και εγω στο δικο μου οταν το χτυπαει ο ηλιος.

Δημητρη μου ειμαι μαζι σου σε αυτο φιλε.

Και εγω το λατρευω το φυσικο φως.Αλλα το λεω εκ τους ασφαλους αφου για 6 ωρες την ημερα παιρνω και "ψευτικο" απο τις τ5 :jig:

Και τα δυο εχουν κατι να δωσουν!

Κυανο δεν ειχε και αλγες ελαχιστες αφου ειχε και ats το οποιο φωτζοταν επισης απο ηλιακο φως,οποτε εμενε το κεντρικο ενυδρειο καθαρο.

Στις πρωτες φωτο μια μεγαλη πρασιναδα που φαινεται δεν ειναι αλγη αλλα κοραλι(green star polyps).

Το ενυδρειο του απεκτησε αυτα τα "χαλια" :usd::usd: ,μεσα σε 2 η' 3 χρονια.

Μιχαλη θα συμφωνησω απολυτα οτι σαν το φυσικο φως τιποτα δεν συγκρινετε ,φυσικα σε καποια κοραλια δινει χρωμα ,δεν φαινετε για σταρ πολυπς οντως.Πραγματικα με τις φωτογραφιες αυτες οντος θες να κλαψεις ,Ενα πολυ μεγαλο μπραβο στον τυπο.Αυτο το εχει ακονα?σε ποιο μερος ειναι,επισεις τι ειναι το orphek?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζούγκλα βλεπω. Ωραίο το ηλιακό αλλα το χρωμα το περνεις λιγο "τεχνικά", πολυ άχρωμα στο ηλιακό. Ωραίος ο τύπος πάντως, μερακλής και απλή κατασκευη αν εχεις χωρο και εισαι διατεθειμένος να τον προσφέρει στην τρέλα σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοος,συμφωνω απολυτα μαριε :thumbsu:

Και εγω δεν θα αντεχα να στηριχτω μονο στο ηλιακο φως,θα ηθελα εστω 3-4 ωριτσες να βλεπω και λιγο χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία το 90% τον κοραλλιών που έρχονται απο φάρμες για τα ενυδρεία μας φωτίζονται κάτω από το ασυναγώνιστο ηλιακό φως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοος,συμφωνω απολυτα μαριε :thumbsu:

Και εγω δεν θα αντεχα να στηριχτω μονο στο ηλιακο φως,θα ηθελα εστω 3-4 ωριτσες να βλεπω και λιγο χρωμα!

Αυτο ακριβως σου ανεφερα ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία το 90% τον κοραλλιών που έρχονται απο φάρμες για τα ενυδρεία μας φωτίζονται κάτω από το ασυναγώνιστο ηλιακό φως....

Πολυ σημαντικο αυτο που ανεφερες θαναση!

Αυτο ακριβως σου ανεφερα ποιο πανω.

Το ξερω δημητρη μου,συμφωνουμε απολυτα :bigemo_harabe_net-162:

......καλα εσενα σε βλεπω πολυ συντομα και σε θαλασσινο...αλλα δεν στο λεω :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...