Jump to content

Βοηθεια Για Αγορα Φωτιστικου Led


Recommended Posts

Καλησπερα , θελω να αγορασω η να φτιαξω ενα φωτιστικο για το ενυδρειο μου που ειναι 100 λιτρα. Εχω διαβασει διαφορα θεματα αλλα εχω μπερδευτει... Θελω μεσα να φιλοξενησω κοραλλια SPS K LPS. Ποιο θα μου προτινατε απο ετοιμα αξιας εως 150 ευρω? 'Η τι εξοπλισμο να παρω (απο Ελλαδα) για να το φτιαξω μονος μου; π.χ. led, ψυκτες, κ.τ.λ. Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , καμια προταση κανεις για να φτιαξω μονος μου το φωτιστικο τι led θα χρειαστω κ.τ.λ ? Η πεστε μου καποιο αρθρο που να εχει φτιαξει καποιος μεσα στο φορουμ για να παρω μια εικονα,ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφτιαξα ενα "φωτιστηκο" με 10βατα high power leds hybrid(12000κ cool white-560nm royal blue) χωρισμενα σε δυο 30ριδες οδηγους(2+3) με ψυχτρες απο τηλεοραση και ανεμηστηρακια για υπολογιστη απο πλαισιο και πηγε καπου στα 35€....

Το εχω σε ενα juwel lido 120 πανω στα φλαπς χωρις φακους, εχω sps-lps-softies και πανε πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Akrita τα led τα πηρες απο ελλαδα ?? Και πως τα εχεις βαλει 5 λευκα και 5 μπλε? Εχεις κανει την παρουσιαση του φωτιστικου σου στο φορουμ..?

Link to comment
Share on other sites

Ακριδας βρε, οχι ακριτας :P

Απο ebay τα πηρα, ειναι υδριβικα, δηλαδη ειναι λευκα με μπλε(12000κ και 460mn royal blue)....

Υπαρχει κατι σαν παρουσιαση στο θεμα μου με το ενυδρειο.... Ψαξτο στην κατηγορια των νανο ρηφ....

Link to comment
Share on other sites

Λoιπον Akrida βρηκα κατι που εχεις γραψει αλλα δεν εχεις βαλει καποια διευθυνση. Εαν θυμάσαι στείλε μου τη σελίδα που τα αγόρασες και εάν έχεις κάποια φωτογραφία από το φωτιστικό σου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες απ το φωτιστηκο εχω στο θεμα, καθως και βιντεο εαν δεν κανω λαθος... Για λινκ θα περιμενης λιγο γιατι μπαινω μον απο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβασα το θεμα που ελεγε :Βοηθεια Για R/g/b High Power Led αλλα δεν ειχε φωτογραφια ή βιντεο.. όταν έχεις χρονο στειλε μου το link για τα led ή άμα δεν διάβασα το σωστό θέμα πες μου τον τιτλο εαν θυμάσαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νικο,μερικες πολυ καλες δουλειες που παρουσιασαν καποια παιδια ειναι οι παρακατω

Του σταθη

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40771-iaecauo-eaoaoeaaotho-diy-oeuoeooeeiy-iaa-power-leds/

Του trelemis

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93460-high-power-led-210-watt-project-name-athena/

Tου sakiscr

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90804-led-controller-storm-coralux-oaa-red-sea-130/

Kαλο διαβασμα φιλε μου,ειναι πολυ αναλυτικες οι παρουσιασεις των παιδιων και θα σε βοηθησουν αρκετα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με καληψε ο Μιχαλης(εισαι τεραστειος!)....

Link to comment
Share on other sites

Μικρουλης ειμαι αγγελε μου :mom: ,τεραστια ειναι τα παιδια που εκαναν τοσο τελειες παρουσιασεις :thumbsu:

Παντως και εσυ εχεις κανει τρομερη δουλεια με το φωτιστικο σου αγγελε,αν βρεις χρονο καποια μερα κανε και εσυ τη δικη σου.

Αφου το εχεις και εχεις κανει ωραια πραγματα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πρεπει, αλλα δεν βρισκω χρονο ή την ορεξη, μια δουλευω και δεν προλαβενω και μια καθομαι και ο καναπες με κραταει με αλυσιδες μην σηκωθω :P :P

Σορυ για το οφ τοπικ Νικο!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να φτιαξεις ενα δικο σου φωτιστικο που θα κωστισει πανω κατω 150 ευρω. Αν θελεις ετοιμο φωτιστικο θα παει 300-400 σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια σας ευχαριστω θα τα μελετισω και θα σας κρατω ενημερους ευχαριστω και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το βαγγελη,ειδικα αν "πιανουν" τα χερια σου με αυτα νικο :thumbsu:

Η' καποιο μεταχειρισμενο αλλα να προσεξεις πολυ την κατασταση στην οποια θα το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω μαγαζια απο ελλαδα που να εχουν led και τα υπολοιπα που θα χρειαστω αλλα μονο ενα εχει αλλα και αυτο εχει ελλειψεις σε καποια πραγματα. Απο ελλαδα εχει προμειθευτει κανεις ολο τον εξοπλισμο του ανεξαρτητα τιμης..

Βαγγελη. Αμα καει αυτο το 1led μετα θα κλαιω 400Ε χα χα χα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οντως το φωτιστικο αυτο αξιζει

και αυτο που μου εκανε εντυπωσει ειναι πως

δημιουργει σκια στα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...