Jump to content

Νέο Reef 400 Ltr.


Bruce

Recommended Posts

Ξεκινάω λοιπόν και εγώ να πραγματοποιήσω ένα όνειρο που πιθανόν θα μοιραζόμαστε το περισσότεροι χομπίστες, το πέρασμα

από το γλυκό στο θαλασσινό νερό. Ένα όνειρο που πιθανόν δε θα είχε πραγματοποιηθεί αν δεν είχα την τύχη να γνωρίσω

ένα φίλο, ένα εκπληκτικό άνθρωπο, που σίγουρα θα συμφωνείται μαζί μου όσοι τον γνωρίζετε και όσοι έχετε εμπιστευτεί 

την εμπειρία και τις συμβουλές του. Τον Νίκο Πολυχρονάκη.

Ο Νίκος λοιπόν μου χάρισε ένα ενυδρείο 400 ltr, σπάνιο στην εποχή που διανύουμε, και ως αρχάριος που είμαι, είχε την υπομονή

να μου απαντήσει σε ένα σωρό ερωτήσεις και απορίες. Επίσης μου πρότεινε εξοπλισμό αποφεύγοντας σπατάλη άσκοπων χρημάτων, παγίδα στην οποία έπεσα όταν έστηνα το πρώτο μου rio 180 λτρ γλυκό.

Το ενυδρείο θα το παρουσιάσω αργότερα διότι τώρα είναι στο στάδιο στρωσίματος νερού και εφόσον βάλω τα πρώτα ψαράκια και κοράλλια και βγάλω και τις πρώτες φώτο και πιστεύω με αργά και σταθερά βήματα το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό.

Ο λόγος λοιπόν που έγραψα το post είναι να εισέλθω και εγώ στο forum και να ευχαριστήσω το Νίκο που εκτός των άλλων έχει  

ένα εκπληκτικό  ενυδρείο το οποίο ίσως θα έπρεπε να συγκαταλέγεται στα αξιοθέατα των Χανίων. Πραγματικά απίστευτο θέαμα.

Θα ακολουθήσει παρουσίαση αργότερα, και ευχαριστώ και το forum στο οποίο αναζήτησα και βρήκα πολλές συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Νικο για την ξεχωριστη κινηση που δεν γινεται πλεον ασχετος εποχων και καταστασεων!!!

Με το καλο να αρχισει η πορεια σου στους θαλασσινους υφαλους :)

Ωντος το ενυδρειο του ειναι απιστευτο και εχω καιρο να δω καποιο νερο αν και θα το ηθελα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα φιλε bruce :jig:

Τωρα περνας στον πραγματικο κοσμο του ενυδρειου :usd: .......πλακα κανω σε μερικους "γλυκους" φιλους! :dj:

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση,θα περιμενουμε και τις φωτο!

Πολλα μπραβο και στο νικο!Εξαιρετικη κινηση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λοιπόν και εγώ να πραγματοποιήσω ένα όνειρο που πιθανόν θα το μοιραζόμαστε περισσότεροι χομπίστες, το πέρασμα
από το γλυκό στο θαλασσινό νερό. Ένα όνειρο που πιθανόν δε θα είχε πραγματοποιηθεί αν δεν είχα την τύχη να γνωρίσω
ένα φίλο, ένα εκπληκτικό άνθρωπο, που σίγουρα θα συμφωνείτε μαζί μου όσοι τον γνωρίζετε και όσοι έχετε εμπιστευτεί
την εμπειρία και τις συμβουλές του. Τον Νίκο Πολυχρονάκη.
Ο Νίκος λοιπόν μου χάρισε ένα ενυδρείο 400 ltr, σπάνιο στην εποχή που διανύουμε, και ως αρχάριος που είμαι, είχε την υπομονή
να μου απαντήσει σε ένα σωρό ερωτήσεις και απορίες. Επίσης μου πρότεινε εξοπλισμό αποφεύγοντας σπατάλη άσκοπων χρημάτων, παγίδα στην οποία έπεσα όταν έστηνα το πρώτο μου rio 180 λτρ γλυκό.
Το ενυδρείο θα το παρουσιάσω αργότερα διότι τώρα είναι στο στάδιο στρωσίματος νερού και εφόσον βάλω τα πρώτα ψαράκια και κοράλλια και βγάλω και τις πρώτες φώτο και πιστεύω με αργά και σταθερά βήματα το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό.
Ο λόγος λοιπόν που έγραψα το post είναι να εισέλθω και εγώ στο forum και να ευχαριστήσω το Νίκο που εκτός των άλλων έχει
ένα εκπληκτικό ενυδρείο το οποίο ίσως θα έπρεπε να συγκαταλέγεται στα αξιοθέατα των Χανίων. Πραγματικά απίστευτο θέαμα.
Θα ακολουθήσει παρουσίαση αργότερα, και ευχαριστώ και το forum στο οποίο αναζήτησα και βρήκα πολλές συμβουλές.
Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου... :thumbsu:

και μενα ειναι ενα ονειρο το θαλασσινο ενυδρειο, αλλα μου φαινεται απιαστο... :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου... :thumbsu:

και μενα ειναι ενα ονειρο το θαλασσινο ενυδρειο, αλλα μου φαινεται απιαστο... :bigemo_harabe_net-99:

γιατι φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε μου?

δεν ξερω,αλλά το εχω παρει απο φοβο...

μου φαινεται πολυ δυσκολο...

και φοβαμαι οτι θα θελει μια περιουσια για εξοπλισμο κλπ...

βλεπω κατι αστρονομικα ποσα π.χ. για φωτισμους, skimer,wave makers και άλλα...

κανω λαθος ?

παντως όποτε βλεπω θαλασσινο ενυδρειο , η αληθεια ειναι οτι μου τρεχουνε τα σαλια...

Έγινε επεξεργασία - kalafan
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,αλλά το εχω παρει απο φοβο...

μου φαινεται πολυ δυσκολο...ποσα λιτρα θελεις?

και φοβαμαι οτι θα θελει μια περιουσια για εξοπλισμο κλπ...

βλεπω κατι αστρονομικα ποσα π.χ. για φωτισμους, skimer,wave makers και άλλα...

κανω λαθος ?

παντως όποτε βλεπω θαλασσινο ενυδρειο , η αληθεια ειναι οτι μου τρεχουνε τα σαλια...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα σου ευχομαι,και ενα μεγαλο μπραβο στον Νικο Πολυχρονακη για την κινηση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!

Μπράβο και στον Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

200-300

Αν δεν θες να ανεβεις πανω απο 500-600 ευρω σαν budjet φιλε kalafan,θα πρεπει να μεινεις πιο κοντα στα 200 λιτρα και ισως πιο κατω.

Οσο πιο λιγα τα λιτρα τοσο λιγοτερα και τα χρηματα που θα χρειαστεις.

Αν αποφασισεις να πας σε αυτα τα λιτρα,με λιγο υπομονη,μικρα βηματα και καλο ψαξιμο για εξοπλισμο κτλ μπορεις να κανεις ενα θαλασσινο χωρις να βγεις πολυ εκτος προυπολογισμου.

Αν θες ανοιξε ενα θεμα να μοιραστεις τις σκεψεις σου κτλ και να σε βοηθησουν και τα υπολοιπα παιδια.

Παντως μην απογοητευεσαι.Ειναι πολυ ομορφο το θαλασσινο και αξιζει να κανεις μια ερευνα για το τι θα χρειαστεις και ποσο θα κοστισει πανω κατω :thumbsu:

Sorry για το offtopic φιλε Bruce!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να ανεβεις πανω απο 500-600 ευρω σαν budjet φιλε kalafan,θα πρεπει να μεινεις πιο κοντα στα 200 λιτρα και ισως πιο κατω.

Οσο πιο λιγα τα λιτρα τοσο λιγοτερα και τα χρηματα που θα χρειαστεις.

Αν αποφασισεις να πας σε αυτα τα λιτρα,με λιγο υπομονη,μικρα βηματα και καλο ψαξιμο για εξοπλισμο κτλ μπορεις να κανεις ενα θαλασσινο χωρις να βγεις πολυ εκτος προυπολογισμου.

Αν θες ανοιξε ενα θεμα να μοιραστεις τις σκεψεις σου κτλ και να σε βοηθησουν και τα υπολοιπα παιδια.

Παντως μην απογοητευεσαι.Ειναι πολυ ομορφο το θαλασσινο και αξιζει να κανεις μια ερευνα για το τι θα χρειαστεις και ποσο θα κοστισει πανω κατω :thumbsu:

Sorry για το offtopic φιλε Bruce!

ευχαριστω πολυ...οταν ειμαι σχετικα ετοιμος οικονομικα θα το κανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...