Jump to content

Μετα Λεμε Εμεις Οτι Τα Κακομεταχειριζομασται


Recommended Posts

Το χειροτερο βιντεο για εμενα δειτε και θα καταλαβεται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το βιντεακι το εχω δει αρκετες φορες

και πραγματικα

τους φερονται απαισια

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και εγω και γελαγα με εμας, που τα εχουμε ολα στην πενα, μην βρεξη και μην σταξη!!!

Ωραιος Γιωργο για το upload, να ανοιγουν τα ματια μας, χρειαζεται που κ που!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοντά κίτρινα ανθρωπάκια δε σέβονται την ανθρώπινη ζωή και το έχουμε δει απειρες φορές και σας κάνει εντύπωση που συμπεριφέρονται έτσι στα ψάρια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας μην ειμαστε υπερβολικοι! Εκει μεσα ειναι ουτε κι εγω ξερω ποσες δεξαμενες. Τι περιμενετε να το αλλαζουν το νερο οπως το κανουμε σπιτι μας, σιγα σιγα και με τυρφη κτλ κτλ;

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι ταρακουνιουνται αρκετα αλλα περαν τουτου δεν βλεπω κατι αλλο μεμπτο!

Εγω παντως τα ψαρια τα βλεπω τουμπανα!

Link to comment
Share on other sites

Και με 0 εξοδα για πανισχυρα φιλτρα κτλπ!!

+ που το νερο εκει πρεπει να ειναινοτι πρεπει για του δισκους απο θεμα ποιοτητας και θερμοκρασιας!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο θα το εκανες στο δικο σου?

Αλλαγη μεχρι το ψαρι να σπαρταρα και μετα να το γεμιζες με τετοια πιεση?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εαν αναφερεσε σε εμενα, δεν κρινω εαν ειναι σωστο η λαθπς αυτο που κανουν, αλλα τι κερδιζουν κανοντας το, τα ψαρια και τα υπολοιπα ζωντανα που εχω στην κατοχη μου, ασχετα με το πως εφτασαν στα χερια μου, τα φροντιζω με τον καλητερο τροπο μπορω, τα θαλασσινα σε πληροφορω δεν καταλαβαινουν καν οτι κανω αλλαγη, τα υπολοιπα περνανε οσο το δυνατον λιγοτερο ανχος και στρες γινεται....

Αλλα οπως και να 'χει, σε μια φαρμα με ψαρια καποια πργματα γινονται και ετσι και εχουν θετικα αποτελεσματα, εαν χανανε 1 ψαρι την ημερα ειμαι συγουρος οτι θα αλλαζαν τακτικη γιατι μιλαμε για το κερδος τους!!!

Τωρα εαν εγω και εσυ και οι υπολοιποι φιλοι ιδρωνουμε για να παρεχουμε το καλητερο για τα ζωντανα ειναι αλλο θεμα, τετοια βιντεο ομως πρεπει να μας θυμηζουν οτι κανουμε χομπι και οτι αντεχουν και την χ ψ μικρη ή μεγαλη αναταραχει ή δυσκολια που θα προκηψει!

Κατα την γνωμη ολα αυτα και με τερμα φιλικη διαθεση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα, ρε Αγγελε γιατι ολοι μα ολοι με μπερδευεται ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ ).

Δευτερο, η απαντηση μου αφορουσε το Θοδωρη.

Τριτο, το οτι εμεις προσπαθουμε τις καλυτερες συνθηκες αυτο εξυπακουεται

Τωρα αν τα ψαρια αποκτησουν καποιο στρες η βγαλουν καποια αρρωστεια, αυτη δεν θα ερθει με το ψαρι που θα

παρουμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ, μπερδευομαι απ το νικ σου :D

Κοιτα, αυτο δεν νομιζω να παιζει, δεν μπορω να πω γιατι και πως, απλα κανω την χαχη σκεψη, εαν ειναι οντως τοσο στρεσογονη ολη η διαδηκασια δεν θα ψωφαγαν εκει;; Επισης μετα ερχαιτε και η μεταφορα που θα υποστουν.... Τωρα και παλι τι να πω, συμφωνω μαζι σου αλλα εχω και τις αμφιβολιες μου πανω στο θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει κι εγω.. οπως και αλλα παρομοια βιντεο.. οπου πετουσαν τα ψαρια σαν τσουβαλια μεσα σε λιγα εκατοστα νερο..

οκ, εκτροφη κανουν..

οκ, θελουν να κανουν 90 % αλλαγη..

την πιεση δεν μπορουν να την μειωσουν? τι θα παθουν αν περιμενουν 15- 20 λεπτα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?

Λεω εγω τωρα,και αυτα τα κοκκινα κοντα αθρωπακια με την ουρα και τα κερατα,ξερουν πολλα περισσσοτερα απο κατι αλλα λευκα ψυλα ανθρωπακια,γιατι ζουν διπλα στον βιοτοπο αυτων των ψαριων,και δεν χρειαζονται φιλτρα ,τυρφη.αντιχλωρια κτλ.? Και οπως βλεπουμε τα εχουν φερει σε μεγεθος πιατελας,ενω λιγοι απο εμας καταφεραν κατι τετοιο,με ολα τα κομφορ?.

Και κατι αλλο.

Ξερετε πολλους χαζους επαγγελματιες,που θα χαλουσαν,τραυματιζαν η σκοτωναν το εμπορευματους?

Για να το κανουν,ξερουν πολυ καλα τι κανουν αυτοι.Εμεις οι <<φιλοζωοι>> ξερουμε?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο θα το εκανες στο δικο σου?

Αλλαγη μεχρι το ψαρι να σπαρταρα και μετα να το γεμιζες με τετοια πιεση?

Δημητρη μου εγω δεν θα το εκανα! Πρωτον γιατι τους πληρωσα αδρα και δευτερον γιατι φοβομουν να το κανω!

Αλλα στην ουσια τι να κανω; Δεν βλεπω κατι το πολυ κακο στην ολη διαδικασια, το αναφερω και πιο πανω!

Οκ στρεσαρονται λιγο παραπανω αλλα αυτα που ειναι αδυναμα και παθαινουν ζημια δεν φτανουν ποτε σε εσενα και σιγουρα αν παρεις καποιο αρρωστο δεν φταιει η φαρμα! Δεν νομιζω πως δεν θελουν να εχεουν κερδος!

Κατα τα αλλα οι απο κατω με καλυψαν απολυτα!

Γιωργο εαν αναφερεσε σε εμενα, δεν κρινω εαν ειναι σωστο η λαθπς αυτο που κανουν, αλλα τι κερδιζουν κανοντας το, τα ψαρια και τα υπολοιπα ζωντανα που εχω στην κατοχη μου, ασχετα με το πως εφτασαν στα χερια μου, τα φροντιζω με τον καλητερο τροπο μπορω, τα θαλασσινα σε πληροφορω δεν καταλαβαινουν καν οτι κανω αλλαγη, τα υπολοιπα περνανε οσο το δυνατον λιγοτερο ανχος και στρες γινεται....

Αλλα οπως και να 'χει, σε μια φαρμα με ψαρια καποια πργματα γινονται και ετσι και εχουν θετικα αποτελεσματα, εαν χανανε 1 ψαρι την ημερα ειμαι συγουρος οτι θα αλλαζαν τακτικη γιατι μιλαμε για το κερδος τους!!!

Τωρα εαν εγω και εσυ και οι υπολοιποι φιλοι ιδρωνουμε για να παρεχουμε το καλητερο για τα ζωντανα ειναι αλλο θεμα, τετοια βιντεο ομως πρεπει να μας θυμηζουν οτι κανουμε χομπι και οτι αντεχουν και την χ ψ μικρη ή μεγαλη αναταραχει ή δυσκολια που θα προκηψει!

Κατα την γνωμη ολα αυτα και με τερμα φιλικη διαθεση :)

Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?

Λεω εγω τωρα,και αυτα τα κοκκινα κοντα αθρωπακια με την ουρα και τα κερατα,ξερουν πολλα περισσσοτερα απο κατι αλλα λευκα ψυλα ανθρωπακια,γιατι ζουν διπλα στον βιοτοπο αυτων των ψαριων,και δεν χρειαζονται φιλτρα ,τυρφη.αντιχλωρια κτλ.? Και οπως βλεπουμε τα εχουν φερει σε μεγεθος πιατελας,ενω λιγοι απο εμας καταφεραν κατι τετοιο,με ολα τα κομφορ?.

Και κατι αλλο.

Ξερετε πολλους χαζους επαγγελματιες,που θα χαλουσαν,τραυματιζαν η σκοτωναν το εμπορευματους?

Για να το κανουν,ξερουν πολυ καλα τι κανουν αυτοι.Εμεις οι <<φιλοζωοι>> ξερουμε?

Αυτο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ αν σας απογοητευσω αλλα αν δειτε τι γινεται σε φαρμες με κοτοπουλα-γουρουνια-γελαδια που τρωμε παιζει να ξερασετε απο την αηδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Παιδια σορρυ αν σας απογοητευσω αλλα αν δειτε τι γινεται σε φαρμες με κοτοπουλα-γουρουνια-γελαδια που τρωμε παιζει να ξερασετε απο την αηδια

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει κι εγω.. οπως και αλλα παρομοια βιντεο.. οπου πετουσαν τα ψαρια σαν τσουβαλια μεσα σε λιγα εκατοστα νερο..

οκ, εκτροφη κανουν..

οκ, θελουν να κανουν 90 % αλλαγη..

την πιεση δεν μπορουν να την μειωσουν? τι θα παθουν αν περιμενουν 15- 20 λεπτα παραπανω..

Αυτο ακριβως το σκεπτικο.

Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?

Λεω εγω τωρα,και αυτα τα κοκκινα κοντα αθρωπακια με την ουρα και τα κερατα,ξερουν πολλα περισσσοτερα απο κατι αλλα λευκα ψυλα ανθρωπακια,γιατι ζουν διπλα στον βιοτοπο αυτων των ψαριων,και δεν χρειαζονται φιλτρα ,τυρφη.αντιχλωρια κτλ.? Και οπως βλεπουμε τα εχουν φερει σε μεγεθος πιατελας,ενω λιγοι απο εμας καταφεραν κατι τετοιο,με ολα τα κομφορ?.

Και κατι αλλο.

Ξερετε πολλους χαζους επαγγελματιες,που θα χαλουσαν,τραυματιζαν η σκοτωναν το εμπορευματους?

Για να το κανουν,ξερουν πολυ καλα τι κανουν αυτοι.Εμεις οι <<φιλοζωοι>> ξερουμε?

Ναι σωστο αυτο που λες. Αν περνουν και νερο κατευθειαν απο το ποταμι, σιγουρα δεν τα χρειαζονται ολα αυτα.

Γιατι η αλλαγη του νερου μπορει να ειναι και καθημερινη, που αυτο αυτοματα τη σημαινει? Καθαρο νερο με μονο κοστος το

ρευμα τις αντλειας που θα φερει νερο απο το ποταμι. Αυτη τη καθημερινη αλλαγη μπορεις να την κανεις εσυ κι εγω, μπορεις

αλλα με τη κοστος?

Αρα δεν θα τον πειραξει να κανει πολλα ταισματα για να τα κανει τουμπανο.

Αυτο εξαλου φαινεται στην αρχη του βιντεο, στο πρωτο ενυδρειο ποσο βρωμικο ειναι το νερο.

Link to comment
Share on other sites

αν όντως έχουν το ποτάμι δίπλα θα μπορούσαν αντί να κάνουν άδειασμα και γέμισμα σε τοσο μεγάλη ταχύτητα κάθε μέρα, να έχουν τρεχούμενο νερό 24 ώρες σε πολύ μικρή πίεση, και ανοιχτές τις βάνες κάτω σε πολύ μικρή ροή, έτσι ούτε θα στρέσαραν τα ψάρια ούτε θα είχαν πρόβλημα με τις αλλαγές του νερού, θα ήταν σαν να ζουν στο ποτάμι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κοντά κίτρινα ανθρωπάκια........

Ωραιος χαρακτηρισμος!!!!

Συγχαρητηρια!!!!!

Περαν του οτι ο χαρακτηρισμος ειναι επιεικως απαραδεκτος για οποιοδηποτε ανθρωπινο ον, να θυμισω οτι στο φορουμ μας εχουμε κανα δυο "κιτρινα ανθρωπακια"!!!!!!

Επειτα ψαχνουμε για το που βρεθηκε το 10%...........

Πριν τους δισκους μας ενδιαφερουν οι ανθρωποι...............

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος χαρακτηρισμος!!!!

Συγχαρητηρια!!!!!

Περαν του οτι ο χαρακτηρισμος ειναι επιεικως απαραδεκτος για οποιοδηποτε ανθρωπινο ον, να θυμισω οτι στο φορουμ μας εχουμε κανα δυο "κιτρινα ανθρωπακια"!!!!!!

Επειτα ψαχνουμε για το που βρεθηκε το 10%...........

Πριν τους δισκους μας ενδιαφερουν οι ανθρωποι...............

:bowdown:

Ti να το κανω ομως,μονο εσυ το ειδες.Κατα τα αλλα Not cool,

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Ζητω συγνώμη για τον ατυχή χαρακτηρισμό, απλά μου βγήκε αυθόρμητα καθώς μέσα απο βίντεο και άρθρα που παρακολουθώ έχω διαπιστώσει πολλές φορές την έλλειψη ανθρωπιάς απο συγκεκριμένες φυλές-εθνικότητες γενικότερα και όχι όσο αφορά τα ψάρια αλλα και συμπεριφορές περισσότερο απέναντι σε ανθρώπους που καταδεικνύουν έλλειψη παιδείας και πολιτισμού. Όπως και να 'χει, κάτι τέτοιο δεν ειναι δικαιολογία για τέτοιους χαρακτηρισμούς, ποσο μάλλον οταν συμπεριλαμβάνουν ολόκληρες φυλές. Ελπίζω η συγνώμη μου να έγινε δεκτή απο όποιο μέλος θίχτηκε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο βιντεο για εμενα δειτε και θα καταλαβεται!

Εσύ να τα βλέπεις που θέλεις 700 λίτρα ενυδρείο, που τα ταίζεις 800 φορές την ημέρα με τα σκορδοζούμια τους, τα νερά τους και κάθεσαι το βράδυ και τα νανουρίζεις. :lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι ενα συστημα εκτροφης ψαριων. Επειδη τυχαινει και εχω δουλεψει και δουλευω σε τετοιου ειδους συστηματα θα σας τα πω με λιγα λογια και μην με παρεξηγισεται. :)

Καταρχην δεν γνωρίζουμε τι συμβαινει εκει. Και μην μου πειτε οτι απο ενα βιντεο βγαλατε συμπερασματα το τι συμβαινει στην συγκεκριμενη μοναδα γιατι τοτε....ευχομαι να μην ειναι καποιος απο εμας δικαστικός :)

Απο την εμπειρια μου 2 περιπτωσεις υπαρχουν:

1) Το προσωπικο,διευθυντης κλπ δεν εχουν ενημερωση σχετικα με την φυσιολογία των ψαριων, και δεν τους ενδιαφερει γενικοτερα για τον απλο λόγο. Το κοστος στις απώλειες ειναι αμελητέο σε σχέση με το κερδος της βιομάζας της παραγωγής τους. (Μιλαμε για εταιρια-επαγγελματια(οχι φιλοζωο χομπιστα) που τον ενδιαφερει το κερδος. Το αν θα ειναι δισκοι , γκαμπυ, γουρουνια, κοτες, καροτα κλπ δεν παιζει κανενα ενδιαφερων για τον ιδιοκτητη της μοναδας)

2) Αυτο το εχουν ξανακανει άπειρες φορες χωρις απωλειες. Ναι στρεσαρονται. Ναι θα χασουν τα χρωματα τους ΟΚ. Μετα απο 1 ωρα αν το ψαρι ειναι στην φυσιολογικη του κατασταση καταλαβαινετε οτι απο την πλευρα της μοναδας (προσωπικου,διευθυντων κλπ) "no problem , no stress" και η ζωη συνεχιζεται.

Προσωπικη μου αποψη αν θα δουλευα εκει θα ηταν αρνητικη σε εναν τετοιο τροπο διαχειρησης. Μπορουν ανετα να χαμηλοσουν την σταθμη στην μεση, και απλα οσο νερο μπαινει τοσο να βγαινει για 10-20 λεπτα (βεβαια οχι με αυτον τον τροπο παροχης νερου). υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι να κανεις αυτο που κανουν περιπου στον ιδιο χρονο, και με ασφαλεια αλλα δεν ειναι της ωρας να καθομαι να γραφω γιατι θα βγει κουραστικο το κειμενο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...