Jump to content

Φωτισμός Και Co2


Recommended Posts

Εχω ενα 200 λιτρα και θελω να το κανω φυτεμενο...εχει 2 Τ8 λαμπες..Τι λαμπες πρεπει να μπουν?

Επισης θα χρειαστει και CO2...τι μπουκαλα κι εξαρτηματα θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για φυτεμένο καλό είναι να βάλεις Τ5 λάμπες, το πόσα Watt εξαρτάται από το τι φυτά θες να βάλεις.

Για μπουκάλα Co2 τώρα, δεν γνωρίζω, θα σου απαντήσει κάποιο εμπειρότερο μέλος.

Καλή συνέχεια!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οι Τ8 και δεν θελω να μπω στη διαδικασια να τις αλλαξω σε Τ5.Αν ομως ειναι τοσο απαραιτητο θα το κανω η θα βρω ετοιμο φωτιστικο.Απλα ρωταω για να μου πειτε τι λαμπες να βαλω (χρωμα,βατ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οι Τ8 και δεν θελω να μπω στη διαδικασια να τις αλλαξω σε Τ5.Αν ομως ειναι τοσο απαραιτητο θα το κανω η θα βρω ετοιμο φωτιστικο.Απλα ρωταω για να μου πειτε τι λαμπες να βαλω (χρωμα,βατ κλπ)

Αν θυμάμαι καλά θες ένα συνδυασμό λαμπών 6000-7000Κ με 10000Κ αν μπουν 2

Για βατ γνώμη μου είναι να πας πάνω από 100 με όριο τα 200 αν θες να φιλοξενήσεις φυτά με αρκετές απαιτήσεις σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φυτα θα βαλω ακομη...Λογικα θα μπουν κλαδεματα απο ενα φιλο αλλα δεν ξερω τις ονομασιες τους.Σ ευχαριστω για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λαμπες σε φυτεμενο ο καλυτερος συνδυασμος σε κελβιν ειναι η μια να ειναι περιπου 6500 και η αλλη περιπου 4500.

Οι Τ5 εχουν το πλεονεκτημα οτι ειναι περισσοτερα watt απο τις Τ8 στο ιδιο μηκος αλλα αν τα φυτα που θα βαλεις ειναι ευκολα τοτε και με δυο Τ8 νομιζω θα εισαι οκ....

Για τα watt...αναλογα αν τα φυτα ειναι ευκολα,μετρια ή δυσκολα....πες στον φιλο σου να σου πει ποια φυτα ειναι να μας πεις.

Για Co2 δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα η καλυτερη και η πιο αξιοπιστη λυση ειναι το πληρες συστημα με την μεγαλη μπουκαλα....

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες που εχει το ενυδρειο?

Θα βαλεις μια 6500Κ και μια 4500Κ

Για co2 πρεπει να παρεις ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα,δηλαδη μπουκαλα,ηλεκτρομαγνητικη,διαχυτηρα.Υπολογισε κανα 150αρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Συμφωνω με οσα σου ειπαν οι απο πανω για τον φωτισμο και το διοξειδιο. Να εχεις στο νου σου τον γενικο κανονα βατ ανα λιτρο. Δλδ αν θελεις δυσκολα φυτα πρεπει να προσαρμοσεις αναλογα τα βατ του φωτισμου σου (1βατ ανα λιτρο). Σε λιγοτερα βατ πας σε λιγοτερο απαιτητικα φυτα. Φυσικα αυτο οπως σου ειπα και πριν ειναι μονο ενας γενικος κανονας γιατι παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο οπως το υψος του ενυδρειου, αλλο 35 ποντοι, αλλο 60...

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις μου ειναι Υ 50 Μ 100 Π 40.οι λαμπες που εχω ειναι εργοστασιακες.η μια ειναι μωβ καπως και η αλλη ασπρη και μολις καηκε...ευκαιρια ειναι να βαλω τις σωστες αλλα σε Τ8 παντα.Σε καμια βδομαδα θα περιπου θα ξερω και τι φυτα θα βαλω.Οσο για το CO2 θα βρω και απο καποια αγγελια.Απο λιπασματα τι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια απορια...οι κυχλιδες lifalili hemichromis κανουν σε φυτεμενο?

Link to comment
Share on other sites

Με υψος 50 και με 2 λαμπες μη περιμενεις πολλα πραγματα..δεν μας ειπες ποσα βατ ειναι οι λαμπες σου.

Αν δεν εχεις φωτισμο καλο,καλυτερα να μη βαλεις co2 γιατι δεν θα κανεις δουλεια.Καλυτερα να αυξησεις φωτισμο και μετα να βαλεις co2.

Αναλογα και τι φυτα θες να βαλεις βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντικαταστησω τις 2 Τ8 με 2 Τ5 που ειναι περισσοτερα βατ θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν μας εχεις πει ποσα βατ ειναι οι λαμπες σου..

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, ξύλωμα ( :D ) και βάλε 2 ή 4 Τ5 54άρες :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα έλεγα για 4 λάμπες...

Σε ιδιες διαστασεις εχω 4 τ5 και 2 τ8 ... με εννοειτα co2 μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

οκ...τοτε με συμφερει να αγορασω ενα φωτιστικο με 4 λαμπες να κανω σωστη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...