Jump to content

Έχει Ταΐσει Κανείς Αχινο Σε Ψαρια.;


Recommended Posts

έχει δοκιμάσει κανείς να ταΐσει αχινο. ?εχω ένα imperator ο οποιος είναι καινουριος..τσιμπολογαει απο τους βράχους αλλά δεν έρχεται στο φαγητό και λέω μήπως τον δελεασω με αχινο. .

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς να ταΐσει αχινο. ?εχω ένα imperator ο οποιος είναι καινουριος..τσιμπολογαει απο τους βράχους αλλά δεν έρχεται στο φαγητό και λέω μήπως τον δελεασω με αχινο. .

Ποσες μέρες τον έχεις?Ειναι αρκετά στριμμένα ψαρια στην αρχη ιδικά σε adult μέγεθος αλλα λογικά αν κανεις λιγη υπομονή θα αρχίσει να τρώει.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλγη(πράσινη,κόκκινη)

Link to comment
Share on other sites

απο 23 Μαΐου. .είναι ενηλικας υγιέστατος και τσιμπολογαει συνέχεια απο τους βράχους. .έριξα γαρίδα την κοίταξε ήταν κοντά στο στόμα του αλλά δε την δοκίμασε..σκέφτομαι να τον απομονώσω σε ξεχωριστό ενυδρειακι αλλά με το ίδιο νερό του ενυδρείου μου κάτι σαν σαμπ...και εκεί να προσπαθησω...τωρα ότι και να βάλω (όστρακα,μύδια,φύκι κτλ) τα τρώνε οι άλλοι. .

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θα συμφωνησω με το θαναση.

Μην αγχωνεσαι ακομα.

Ειχα πολλα ψαρακια που εφαγαν ακομα και μετα απο 3-4 εβδομαδες.

Οσες φορες με δυσκολεψαν αγγελοψαρα,οι πρωτες τροφες που εφαγαν ηταν κατεψυγμενες(artemia,mysis,bloodworms,μια που τα εχεις ολα mix μεσα και μυδια-δεν θυμαμαι τωρα εταιρια- κτλ)

Προσωπικα δεν θα τον εβγαζα απλα θα αυξανα τα ταισματα και την ποικιλια τους.

Που θα παει καποια στιγμη που θα ειναι ολοι οι αλοι χορτατοι και θα τον εχει πιασει η "λορδα" θα φαει.

Ασε που ειναι καλο να βλεπει και τους υπολοιπους που πανε στην τροφη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει και αυτό μια βάση είναι σωστό αυτό που λες. .άλλα να ξέρεις λίγο με έχει πιάσει το άγχος. .Πάντως το καλό είναι ότι είναι υγιής κάνει βόλτες και ολο τσιμαει..αραγε τι βρησκει?Οι βράχοι μου είναι 7-8 χρονών. .σκέφτομαι να βγάλω και φρέσκο ελληνικό βραχο να έχει να τρώει. .Ευχαριστώ που μου λετε την αποψη σας...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα φιλε μου,τα εχουμε περασει δυστυχως ολοι!

Οσο τον βλεπεις να ειναι υγειης και να μην εχει χασει βαρος,να μην αγχωνεσαι.

Αντικειμενικα ειναι λιγες οι ημερες που τον εχεις οποτε εχεις ακομα μερες πριν αγχωθεις για τα καλα.

Απλα θα σε κουρασω λεγωντας σου,να ταιζεις λιγο παραπανω,μεγαλυτερη ποικιλια ωστε να του κινησεις περισσοτερο την περιεργεια και περισσοτερες φορες.

Προσωπικα δεν θα εβαζα ελληνικο βραχο μεσα στο ενυδρειο μου. :thumbsu:

Εμεις ευχαριστουμε που μπαινεις στο κοπο να εκφρασεις τις αποριες σου.

Εν αγνοια σου βοηθας φιλε μου και αλλα παιδια με παρομοιες ερωτησεις :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μέρες τον έχεις?Ειναι αρκετά στριμμένα ψαρια στην αρχη ιδικά σε adult μέγεθος αλλα λογικά αν κανεις λιγη υπομονή θα αρχίσει να τρώει.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλγη(πράσινη,κόκκινη)

Κωστα θα συμφωνησω με το θαναση.

Μην αγχωνεσαι ακομα.

Ειχα πολλα ψαρακια που εφαγαν ακομα και μετα απο 3-4 εβδομαδες.

Οσες φορες με δυσκολεψαν αγγελοψαρα,οι πρωτες τροφες που εφαγαν ηταν κατεψυγμενες(artemia,mysis,bloodworms,μια που τα εχεις ολα mix μεσα και μυδια-δεν θυμαμαι τωρα εταιρια- κτλ)

Προσωπικα δεν θα τον εβγαζα απλα θα αυξανα τα ταισματα και την ποικιλια τους.

Που θα παει καποια στιγμη που θα ειναι ολοι οι αλοι χορτατοι και θα τον εχει πιασει η "λορδα" θα φαει.

Ασε που ειναι καλο να βλεπει και τους υπολοιπους που πανε στην τροφη :thumbsu:

+1000

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...