Jump to content

Diy Battery Backup Για Την Jebao Wp25


gante

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα τελείωσα την κατασκευή του battery backup για την Jebao wp25 που έχω στο ενυδρείο μου.

Ένα βίντεο από τις πρώτες δοκιμές που έκανα. Συγνώμη για την ποιότητα του βίντεο είναι πολύ πρόχειρο. Θα προσπαθήσω να κάνω αναλυτική παρουσίαση.

https://www.youtube.com/watch?v=XiHRWM2fJs8&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου! Δώσε μας λίγες πληροφορίες, όπως πχ το κόστος και το πόση ώρα κρατάει την αντλία up!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Χρηστο,αμα πιανουν τα χερια σου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, κόστος δεν ξέρω γιατί τα εξαρτήματα τα είχα τώρα για λεπτομέρειες θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα σχέδιο όταν θα έχω χρόνο. Για το πόσες ώρες κρατάει το δοκιμάζω τώρα και θα σας πω είναι ακόμη σε στάδιο δοκιμών και δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες χωρίς να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο :thumbsu:

Γραψε τουλαχιστον τα υλικα.....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την Παρασκευή θα γράψω τα υλικά που χρησιμοποίησα. Τώρα δεν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρήσιμο diy με πολλές δυνατότητες!!! Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Χρήστο σίγουρα θα το χρειαστούμε αρκετοί αναμένω περισσότερες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα τελείωσα την κατασκευή του battery backup για την Jebao wp25 που έχω στο ενυδρείο μου.

Ένα βίντεο από τις πρώτες δοκιμές που έκανα. Συγνώμη για την ποιότητα του βίντεο είναι πολύ πρόχειρο. Θα προσπαθήσω να κάνω αναλυτική παρουσίαση.

https://www.youtube.com/watch?v=XiHRWM2fJs8&feature=youtu.be

Πολυ καλο Χρησταρα....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε χρηστο :bow:

Ευχαριστουμε φιλε που το μοιραστηκες μαζι μας.

Προσωπικα ανυπομονω για την αναλυτικη παρουσιαση,μηπως και κανω το ιδιο! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο και βάζω και μια φωτό.

Οι ηλεκτρολόγοι του φόρουμ να με συγχωρέσουν για τυχόν λάθη δεν είμαι ηλεκτρολόγος οπότε διορθώστε τα λάθη μου.

http://s1196.photobucket.com/user/gante1/media/IMG_1191.jpg.html?filters[user]=122177691&filters[recent]=1&sort=1&o=0

http://s1196.photobucket.com/user/gante1/media/BATTER2.png.html?filters[user]=122177691&filters[recent]=1&sort=1&o=1

Το σύστημα δουλεύει μέχρι στιγμής 24 ώρες με την τάση της μπαταρίας να έχει πέσει από τα 26,2v στα 25v.

Έγινε επεξεργασία - gante
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι τα εξής:

1. Ασφάλεια ράγας 4Α για την προστασία του φορτιστή. Κόστος 9 ευρώ

2. Ασφάλεια ράγας 2Α για την προστασία της Jebao. Κόστος 7 ευρώ.

3. Ρελέ τύπου λυχνίας 220v με 11 πόλους και βάση ράγας. Κόστος 14 ευρώ.

4. Φορτιστής ράγας ισχύος 2,5A Inpout 220v AC - Out 24V DC. Κόστος 80 ευρώ.

5. 2 Μπαταρίες Gel 18 Ah κλειστού τύπου εν σειρά 12V. Κόστος 90 ευρώ.

6. 6 Μέτρα καλώδιο 12χ0,75

7. Κουτί πλαστικό 120χ80χ50

Λίνκ για τον φορτιστή: http://www.directindustry.com/prod/cre-technology/24-volt-battery-chargers-54778-651315.html#product-item_651231

Οι τιμές είναι στο περίπου γιατί όλα τα υλικά εκτός από τις μπαταρίες τα είχα και κάποια μου τα χάρισαν. Μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ποιο φθηνά υλικά. Συμβουλή να χρησιμοποιήσετε μπαταρίες κλειστού τύπου gel και όχι με υγρά.

Kαι το σχέδιο : http://s1196.photobucket.com/user/gante1/media/BATTER2.png.html?filters[user]=122177691&filters[recent]=1&sort=1&o=1

Το σύστημα δουλεύει άνετα για παραπάνω από 48 ώρες αφού η κατανάλωση της Jebao είναι περίπου 18 - 20 ma

Έγινε επεξεργασία - gante
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα δούλεψε για 70 ώρες μέχρι που άδειασαν οι μπαταρίες. Τελικά πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

70 ώρες!!! Μήπως είναι υπερβολή; Μήπως να δοκίμαζες με μια μπαταρία, ώστε να πέσει και το συνολικό κόστος; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο χρηστος!

Οσες φορες και να πω μπραβο και ευχαριστουμε δεν φτανουν :thumbsu:

Χρηστο πανω σε αυτο που ανεφερε παραπανω ο κωστας,αν την εκανες για λιγοτερες ωρες(π.χ 15-20) ποσο θα επεφτε το κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα.

Γιατί δεν έχει γίνει ακόμη PINΝED;

Έγινε επεξεργασία - POLYCHRONAKIS NIKOS
Link to comment
Share on other sites

Η μια μπαταρία σαν αυτές που πήρα εγώ κάνει 45 ευρώ, έβαλα δύο εν σειρά για να βγάλω τα 24v που είναι η αντλία, τα ah της μπαταρίας 18 είναι και με τις δύο Αν τώρα θέλει κάποιος να βάλει μια θα δουλέψει με 12v δηλαδή με την μισή δύναμη της αντλίας αφού όπως είπα είναι 24v

Link to comment
Share on other sites

70 ώρες!!! Μήπως είναι υπερβολή; Μήπως να δοκίμαζες με μια μπαταρία, ώστε να πέσει και το συνολικό κόστος; ;)

Αφου η jebao ειναι 24V θελει δυο των 12 σε σειρα, για να πεσει το κοστος θα μπορουσε να γινει με μπαταριες με λιγοτερα Ah

αν βαλεις μια χωρις να ειμαι σιγουρος υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα ο controller

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

Αφου η jebao ειναι 24V θελει δυο των 12 σε σειρα, για να πεσει το κοστος θα μπορουσε να γινει με μπαταριες με λιγοτερα Ah

αν βαλεις μια χωρις να ειμαι σιγουρος υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα ο controller

Σωστός ο φίλος μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο κοντρόλερ δουλεύει και σε λιγότερα volt, την 40αρα που είχα την δούλευα με ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή στα 18 και στα 16 volt και αν χρειαζόταν και σε λιγότερα για αρκετό καιρό και αυτό γιατί είχε πολύ δύναμη και κατεβαζα την ροή της έτσι, με μια 12άρα μπαταρία θα δουλέψει άνετα απλώς θα δίνει μικρότερη ροή, την μισή σίγουρα αφού θα δουλεύει στα μισά volt.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο κοντρόλερ δουλεύει και σε λιγότερα volt, την 40αρα που είχα την δούλευα με ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή στα 18 και στα 16 volt και αν χρειαζόταν και σε λιγότερα για αρκετό καιρό και αυτό γιατί είχε πολύ δύναμη και κατεβαζα την ροή της έτσι, με μια 12άρα μπαταρία θα δουλέψει άνετα απλώς θα δίνει μικρότερη ροή, την μισή σίγουρα αφού θα δουλεύει στα μισά volt.

Έχεις δίκιο το είδα και στο site του κινέζου όπου προτείνει ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή αν η αντλία είναι πολύ δυνατή για το ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...