Jump to content

Recommended Posts

γεια σας παιδια!η μαχη του φιν ροτ με τον μονομαχο συνεχιζεται..αφου εκανα θεραπεια με μελαφιξ κ ειχαμε αποτελεσματα στην ουρα,μετα την αλλαγη νερου παλι σχιστηκε..συνεχισα με ektomor,ειχαμε αποτελεσματα,μετα την αλλαγη ξανασχιστηκε..συνεχιζω με esha2000..τελευταια προσπαθεια μετα δεν ξερω τι να κανω...θα ηθελα να ρωτησω,τον ανθρακα για να μαζεψει το ektomor για να βαλω την esha πρεπει να τον βαλω σε δυχτακι η μπορω κ χυμα στο φιλτρο?επειδη ειναι μικρο δεν ξερω αν χωραει με το δυχτακι..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!η μαχη του φιν ροτ με τον μονομαχο συνεχιζεται..αφου εκανα θεραπεια με μελαφιξ κ ειχαμε αποτελεσματα στην ουρα,μετα την αλλαγη νερου παλι σχιστηκε..συνεχισα με ektomor,ειχαμε αποτελεσματα,μετα την αλλαγη ξανασχιστηκε..συνεχιζω με esha2000..τελευταια προσπαθεια μετα δεν ξερω τι να κανω...θα ηθελα να ρωτησω,τον ανθρακα για να μαζεψει το ektomor για να βαλω την esha πρεπει να τον βαλω σε δυχτακι η μπορω κ χυμα στο φιλτρο?επειδη ειναι μικρο δεν ξερω αν χωραει με το δυχτακι..

χυμα αλλα με υαλομβαμακα στην εισοδο της φτερωτης του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

χυμα αλλα με υαλομβαμακα στην εισοδο της φτερωτης του φιλτρου.

οκ!σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,εχω τον ανθρακα που μοιαζει σαν καρβουνακι.τον ξεπλυνα κ βγαζει μια μαυριλα.αν τον βαλω στο ενυδρειο θα βγει στο νερο αυτο το μαυρο?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,εχω τον ανθρακα που μοιαζει σαν καρβουνακι.τον ξεπλυνα κ βγαζει μια μαυριλα.αν τον βαλω στο ενυδρειο θα βγει στο νερο αυτο το μαυρο?

δεν τον ξεπλενουν.τον βαζεις ετσι.ναι μπορει να βγει στο ενυδρειο αλλα δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!η μαχη του φιν ροτ με τον μονομαχο συνεχιζεται..αφου εκανα θεραπεια με μελαφιξ κ ειχαμε αποτελεσματα στην ουρα,μετα την αλλαγη νερου παλι σχιστηκε..συνεχισα με ektomor,ειχαμε αποτελεσματα,μετα την αλλαγη ξανασχιστηκε..συνεχιζω με esha2000..τελευταια προσπαθεια μετα δεν ξερω τι να κανω...θα ηθελα να ρωτησω,τον ανθρακα για να μαζεψει το ektomor για να βαλω την esha πρεπει να τον βαλω σε δυχτακι η μπορω κ χυμα στο φιλτρο?επειδη ειναι μικρο δεν ξερω αν χωραει με το δυχτακι..

Σχετικα με το fin rot, εχεις τσεκαρει τις παραμετρους του ενυδρειου σου; ειναι ολα οκ;

Μηπως στρεσάρεται με τις αλλαγες του νερου (το νερο ειναι σε παρομοια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου); να τις εκανες πιο μ****α-σιγα;

Link to comment
Share on other sites

piki βάλε ξανά μία φωτογραφία του μονομάχου πρίν από το φιν ροτ και μία όπως είναι τώρα για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκετε.

Ακόμα κάνε μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου αμέσως πρίν το αλλάξεις και ξανά λίγες ώρες μετά την αλλαγή.

θα σου πρότεινα να μην βάλεις ακόμα το esha2000. Βάλε τον άνθρακα για να τραβήξει το φάρμακο που υπάρχει τώρα στο νερό κάνε μία αλλαγή και τις μετρήσεις και άφησε το ενυδρείο χωρίς αλλαγή για κανά δεκαήμερο.

Πες μας τις ρουτίνες και τις μετρήσεις και θα την βρούμε την άκρη. Οι απανωτές θεραπείες μόνο καλό δεν θα κάνουν. Θα τον αποδυναμώσουν αρκετά και μετά δεν θα έχει ανοσοποιητικό για να πολεμήσει τα απλά παράσιτα του νερού...

Link to comment
Share on other sites

piki βάλε ξανά μία φωτογραφία του μονομάχου πρίν από το φιν ροτ και μία όπως είναι τώρα για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκετε.

Ακόμα κάνε μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου αμέσως πρίν το αλλάξεις και ξανά λίγες ώρες μετά την αλλαγή.

θα σου πρότεινα να μην βάλεις ακόμα το esha2000. Βάλε τον άνθρακα για να τραβήξει το φάρμακο που υπάρχει τώρα στο νερό κάνε μία αλλαγή και τις μετρήσεις και άφησε το ενυδρείο χωρίς αλλαγή για κανά δεκαήμερο.

Πες μας τις ρουτίνες και τις μετρήσεις και θα την βρούμε την άκρη. Οι απανωτές θεραπείες μόνο καλό δεν θα κάνουν. Θα τον αποδυναμώσουν αρκετά και μετά δεν θα έχει ανοσοποιητικό για να πολεμήσει τα απλά παράσιτα του νερού...

καλημερα!φωτο θα βαλω να το δειτε κ σεις κ να μου πειτε.κανω μετρισεις κ πριν την αλλαγη κ μετα ολα ειναι καλα.ειμαι σιγουρη οτι στρεσαρεται με τις αλλαγες γιατι με το που θα βαλω την σκουπα,ξεθωριαζει το χρωμα του κ δημιουργείται μια οριζοντια γραμμη στο σωμα του.επανερχεται παλι μετα απο κανα μισαωρο..δειγματα στρες δεν ειναι αυτα?την επομενη εχουμε σχισμενη ουρα...την αναπλαθει την εβδομαδα μεχρι την αλλαγη παλι που ξανασχιζεται.φοβαμαι να μην κανω καμια θεραπεια γιατι αν παει στο σωμα του το σχισιμο εχω διαβασει οτι μετα μπορει να πεθανει...εχω ενα σκευασμα που δεν το εχω χρισιμοποιεισει ποτε,λεει οτι εχει αλοε βερα που βοηθαει το ψαρι να μην στρεσαρεται πριν τις αλλαγες.να το δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το fin rot, εχεις τσεκαρει τις παραμετρους του ενυδρειου σου; ειναι ολα οκ;

Μηπως στρεσάρεται με τις αλλαγες του νερου (το νερο ειναι σε παρομοια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου); να τις εκανες πιο μ****α-σιγα;

σιγουρα στρεσαρεται απο τις αλλαγες...το νερο το φερνω στην θερμοκρασια του ενυδρειο με θερμοστατη κ θερμομετρο.μολις παει 26 το αλλαζω βαζοντας το πολυ πολυ σιγα για να μην τον ταραξω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να μην κάνω καθόλου σκούπα γιατί:

1. σαν διαδικασία τον στρεσάρει, ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο

2. είναι φυτεμένο, σωστά; Δεν χρειάζεται η σκούπα, οι ακαθαρσίες με τον καιρό λιπαίνουν τον βυθό

3. πόσες ακαθαρσίες κάνει πια ο μονομάχος;

Θα σου πρότεινα στις αλλαγές σου να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα, το ενυδρείο δεν χρειάζεται να είναι υπερβολικά καθαρό. Εγώ στο δικό μου δεν καθαρίζω σε κάθε αλλαγή τα τζάμια, αν δε χρειάζεται. Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι όσο πιο ήσυχα τα αφήνεις τόσο καλύτερα είναι. :)

Επειδή ανησυχείς μην φτάσει στο σώμα στο σκίσιμο, μπορείς να φροντίσεις να έχει σωστή και πλούσια διατροφή, να του δίνεις βιταμίνες εβδομαδιαίως, νηστεία και αρακά μετά και καλές και σταθερές συνθήκες. Όλα αυτά αν θυμάμαι καλά τα τηρείς, οπότε μειώνεις τις πιθανότητες να πάθει κάτι σοβαρότερο από το σκίσιμο. Εγώ αντί να πειραματίζομαι με φάρμακα, θα δοκίμαζα να τον αφήσω στην ησυχία του, ακόμα και να μην κάνω μία φορά την αλλαγή, εφόσον δεν βλέπω πρόβλημα με τις μετρήσεις, και να δω πως θα πάει. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 καλλιρόη. Μην κάνεις σκούπα βυθού αν τον ενοχλεί. Εμένα μια φορά που έκανα τρελάθηκε το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

δεν καθαριζω τον βυθο με την σκουπα,ουτε μετακινω τα διαφορα διακοσμιτικα του ενυδρειου,απλα βαζω σε μια μερια σιγα σιγα την σκουπα για να ατλησω το νερο απο μεσα κ να το βαλω στον κουβα για να προσθεσω το νεο νερο αλλα με το που βλεπει να το βαζω τρελενεται...ειναι περιεργο ψαρι...δεν θελει να τον ενοχλουμε.περναμε απο το ενυδρειο κ που μας βλεπει κανε φλερ...τι να πω...αγριο μονομαχο μου πουλησανε?δεν εξημερωνεται.......θα κοιταξω να κανω τις αλλαγες οχι καθε 7 μερες αλλα δεκα αφου μετραω κ ειμαι σε πλαισια νορμαλ κ δεν θα καθαριζω τα τζαμια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να μην κάνω καθόλου σκούπα γιατί:

1. σαν διαδικασία τον στρεσάρει, ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο

2. είναι φυτεμένο, σωστά; Δεν χρειάζεται η σκούπα, οι ακαθαρσίες με τον καιρό λιπαίνουν τον βυθό

3. πόσες ακαθαρσίες κάνει πια ο μονομάχος;

Θα σου πρότεινα στις αλλαγές σου να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα, το ενυδρείο δεν χρειάζεται να είναι υπερβολικά καθαρό. Εγώ στο δικό μου δεν καθαρίζω σε κάθε αλλαγή τα τζάμια, αν δε χρειάζεται. Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι όσο πιο ήσυχα τα αφήνεις τόσο καλύτερα είναι. :)

Επειδή ανησυχείς μην φτάσει στο σώμα στο σκίσιμο, μπορείς να φροντίσεις να έχει σωστή και πλούσια διατροφή, να του δίνεις βιταμίνες εβδομαδιαίως, νηστεία και αρακά μετά και καλές και σταθερές συνθήκες. Όλα αυτά αν θυμάμαι καλά τα τηρείς, οπότε μειώνεις τις πιθανότητες να πάθει κάτι σοβαρότερο από το σκίσιμο. Εγώ αντί να πειραματίζομαι με φάρμακα, θα δοκίμαζα να τον αφήσω στην ησυχία του, ακόμα και να μην κάνω μία φορά την αλλαγή, εφόσον δεν βλέπω πρόβλημα με τις μετρήσεις, και να δω πως θα πάει. ;)

ναι εχω φυτα μεσα,οσο αναφορα την διατροφη του δινω 6 διαφορετικες,βιταμινες 1 φορα την εβδομαδα,νηστεια κ μετα αρακα.θα ακολουθησω την συμβουλη σου καλιροη κ βλεπουμε... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να μην κάνω καθόλου σκούπα γιατί:

1. σαν διαδικασία τον στρεσάρει, ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο

2. είναι φυτεμένο, σωστά; Δεν χρειάζεται η σκούπα, οι ακαθαρσίες με τον καιρό λιπαίνουν τον βυθό

3. πόσες ακαθαρσίες κάνει πια ο μονομάχος;

Θα σου πρότεινα στις αλλαγές σου να κάνεις όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα, το ενυδρείο δεν χρειάζεται να είναι υπερβολικά καθαρό. Εγώ στο δικό μου δεν καθαρίζω σε κάθε αλλαγή τα τζάμια, αν δε χρειάζεται. Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι όσο πιο ήσυχα τα αφήνεις τόσο καλύτερα είναι. :)

Επειδή ανησυχείς μην φτάσει στο σώμα στο σκίσιμο, μπορείς να φροντίσεις να έχει σωστή και πλούσια διατροφή, να του δίνεις βιταμίνες εβδομαδιαίως, νηστεία και αρακά μετά και καλές και σταθερές συνθήκες. Όλα αυτά αν θυμάμαι καλά τα τηρείς, οπότε μειώνεις τις πιθανότητες να πάθει κάτι σοβαρότερο από το σκίσιμο. Εγώ αντί να πειραματίζομαι με φάρμακα, θα δοκίμαζα να τον αφήσω στην ησυχία του, ακόμα και να μην κάνω μία φορά την αλλαγή, εφόσον δεν βλέπω πρόβλημα με τις μετρήσεις, και να δω πως θα πάει. ;)

αληθεια ο δικος σου επανηλθε απο το φιν που ειχε παθει?

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου θυμίσετε πως ανεβαζουμε φωτο?

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ο δικος σου επανηλθε απο το φιν που ειχε παθει?

Ο δικός μου είχε πάθει fin rot μάλλον από την αμμωνία και τα νιτρώδη που έφαγε στο στρώσιμο. Του έκανα θεραπεία με melafix για δύο εβδομάδες και βελτιώθηκε αλλά δεν επανήλθε πλήρως. Ξεκίνησα να προετοιμάζω το νερό με τύρφη και από τότε βελτιώθηκε κι άλλο, αλλά ποτέ δεν επανήλθε η ουρά ακριβώς όπως ήταν στην αρχή. Δεν έκανα τίποτα άλλο, τον έχω έτσι και είναι μια χαρά.

Για την αλλαγή του νερού έχω πάρει μία μικρή αντλία και με αυτήν βγάζω και βάζω το νερό. Ξέρεις, πιστεύω ότι μπορεί ο μονομάχος να έχει ψυχολογικά με την αλλαγή, αν πριν φτάσει στα χέρια σου πέρασε δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είχε πάθει fin rot μάλλον από την αμμωνία και τα νιτρώδη που έφαγε στο στρώσιμο. Του έκανα θεραπεία με melafix για δύο εβδομάδες και βελτιώθηκε αλλά δεν επανήλθε πλήρως. Ξεκίνησα να προετοιμάζω το νερό με τύρφη και από τότε βελτιώθηκε κι άλλο, αλλά ποτέ δεν επανήλθε η ουρά ακριβώς όπως ήταν στην αρχή. Δεν έκανα τίποτα άλλο, τον έχω έτσι και είναι μια χαρά.

Για την αλλαγή του νερού έχω πάρει μία μικρή αντλία και με αυτήν βγάζω και βάζω το νερό. Ξέρεις, πιστεύω ότι μπορεί ο μονομάχος να έχει ψυχολογικά με την αλλαγή, αν πριν φτάσει στα χέρια σου πέρασε δύσκολα

οσο κ αν ακουγεται περιεργο,πιστευω οτι εχει γενικα θεμα με τους ανθρωπους.....αμα μας βλεπει κανει φλερ.τι να χε περασει ο κακομοιρης αραγε...οταν τον πηρα κλασικα ηταν σε ποτηρακι με μια κουταλια νερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με την Kaliroi.

Εχεις τεστ για να μετρήσεις ph, kh, gh? Αυτές οι μετρήσεις είναι εξίσου σημαντικές με τις υπόλοιπες. Αν έχεις μέτρα πρίν και μετά την αλλαγή του νερού και γράψτες μας.

Αφού τον ενοχλεί η αλλαγή νερού δοκίμασε να τις κάνεις ανά δυό εβδομάδες. Δοκίμασε να μην βάζεις την σκούπα μέσα στο ενυδρειο αλλά μόνο την άκρη του λάστιχου σε μία γωνία που να μην το βλέπει και ιδιαίτερα. Αν γίνεται κάνε τις αλλαγές όσο πιό αργά είναι δυνατόν. Θύμησέ μου χρησιμοποιείς τύρφη στο νερό του?

Πάντως μην χρησιμοποιήσεις ακόμα το esha2000. Πρέπει να βρείς την αιτία που τον στρεσάρει. Το φάρμακο θα καταπολεμήσει μόνο το σύμπτωμα άρα με το που θα το σταματήσεις θα γινει χάλια η ουρά του και πάλι και θα έχεις αποδυναμώσει και το ανοσοποιητικό του.

Υ.Γ. Τις φωτογραφίες τις έβαλες σε νέο θέμα. Θα πρότεινα αν συμφωνείς να ενώσει κάποιος συντονιστής τα θέματα, γιατί τώρα ίσως να μπερδευτούν οι συμφουριτες και να μην ξέρουν που να σου απαντήσουν......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με την Kaliroi.

Εχεις τεστ για να μετρήσεις ph, kh, gh? Αυτές οι μετρήσεις είναι εξίσου σημαντικές με τις υπόλοιπες. Αν έχεις μέτρα πρίν και μετά την αλλαγή του νερού και γράψτες μας.

Αφού τον ενοχλεί η αλλαγή νερού δοκίμασε να τις κάνεις ανά δυό εβδομάδες. Δοκίμασε να μην βάζεις την σκούπα μέσα στο ενυδρειο αλλά μόνο την άκρη του λάστιχου σε μία γωνία που να μην το βλέπει και ιδιαίτερα. Αν γίνεται κάνε τις αλλαγές όσο πιό αργά είναι δυνατόν. Θύμησέ μου χρησιμοποιείς τύρφη στο νερό του?

Πάντως μην χρησιμοποιήσεις ακόμα το esha2000. Πρέπει να βρείς την αιτία που τον στρεσάρει. Το φάρμακο θα καταπολεμήσει μόνο το σύμπτωμα άρα με το που θα το σταματήσεις θα γινει χάλια η ουρά του και πάλι και θα έχεις αποδυναμώσει και το ανοσοποιητικό του.

Υ.Γ. Τις φωτογραφίες τις έβαλες σε νέο θέμα. Θα πρότεινα αν συμφωνείς να ενώσει κάποιος συντονιστής τα θέματα, γιατί τώρα ίσως να μπερδευτούν οι συμφονυριτες και να μην ξέρουν που να σου απαντήσουν......

συμφωνω!αν μπορει να τις μετακινησει καποιος συντονιστης ας το κανει.ναι το νερο το προαιτοιμαζω με τυρφη.απο 8 το εχω παει στο 7.θα αραιωσω τις αλλαγες κ βλεπουμε πως θα παει.ο δικος σου πως ειναι?καλυτερευει ο ψαρης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο δικός μου δυστυχώς δεν τα κατάφερε... Ίσως πολεμήσαμε την βακτηριακή λοίμωξη όμως το ανοποιητικό του κατέρευσε και δεν άντεξε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...