Jump to content

Aqua Medic Titan Chiller Titan 150


vag12

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Το έχει χρησιμοιήσει κανένας, γνωρίζουμε κατα πόσο είναι value for money;

http://fish.aquaristic.net/en/Technical-Equipment/Aquarium-cooling/Aquarium-chiller/ab-Aqua-Medic-Titan-chiller-150-Titan-150.html

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο παρελθόν το μεγαλο το Titan. Θηρίο με τα ολα του, αξιόπιστο και σχετικα αθόρυβο. Απο αξιοπιστία λοιπόν παμε καλα, δεν ξερω ομως τωρα τον ανταγωνισμό να σου πω αν πια ειναι value for money. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Discos κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για τα φώτα σου.

Έχω ένα rio 180,αφού απο αξιοπιστία πάμε καλά πάμε στο επόμενο σκέλος της ερώτησης.

Το σπίτι αυτή την στιγμή που μιλάμε έχει μέσα 25C και το ενυδρείο είναι στους 28C χωρίς την χρήση θερμοστάτη.τον έχω αποσυνδέση ( μήπως είχε κολλήσει και ευθύνονταν για την υψηλή θερμοκρασία ) και μετά το τέλος του 8ωρου των φώτων φτάνει στους 29,3.

Αν έχω απο τώρα τόσο υψηλή θερμοκρασία με συμφέρει να πάω στο titan ή να κάνω δουλειά με stc και ανεμιστηράκια;

Το σπίτι δεν ειναι διαμπερές και το ενυδρείο δεν το χτυπάει ο ήλιος και ειναι μακρια απο παράθυρα σε σκιερό μέρος.

Αν ο stc μαζι με φανάρια μου στοιχίσουν 100-150 ευρά και μου κατεβάζουν την θερμοκρασία μόνο 3-4 βαθμούς όπως διάβασα μήπως είναι πιο σίγουρο και ασφαλές να παίξω chiller;

Link to comment
Share on other sites

Stc 12-13 ευρώ

φανουρια 5ευρώ /τεμ.

τροφοδοτικο ~10 ευρώ

max 50 ευρώ

Mε το chiller βέβαια πας αλλού αλλα όλα εξαρτώνται και από τα ψάρια που έχεις και σε τι θερμοκρασίες πρέπει να τα συντηρείς .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Rastafari το πρόβλημα μου είναι οτι αν απο τωρα σηκώνει 29C μήπως έχω έντονο πρόβλημα το καλοκαίρι με τους κάυσωνες λόγω ιδιομορφίας σπιτιού και δεν μπορέσουν τα φανάκια να κατεβάσουν αρκετά την θερμοκρασία.

Το κόστος είναι ένα θέμα αλλά αν είναι λόγω υψηλής θερμοκρασίας να δουλέυουν όλη μέρα οι φάνουρες με οτι συνεπάγεται αυτό ( εξάτμιση-θόρυβο-κατανάλωση ) μήπως σαν επιλογή είναι καλύτερος ο τσίλ;

Link to comment
Share on other sites

Το chiller σίγουρα θα είναι καλύτερο αφού είναι κατασκευασμένο για αυτήν την δουλειά

αλλά και τα 300 ευρώπουλα που κάνει πχ το συγκεκριμένο καλά είναι . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βρεθεις προ εκπληξεων κοιτα λιγο την καταναλωση ρευματος του chiler

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μάλλον θα ζητήσω προκαταβολικά το επίδομα της άδειας...

:)

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπαρχουν και ετοιμα φαν (2-4-6 στην σειρα) που ξεκινουν απο 15€....

Αρα με λιγα λογια βγαινει στα 50€ μαξ και με 5-10βατ καταναλωσει!

Αας!! Βαζεις πανω στον stc και τον θερμοστατη και δεν ανυσηχεις εαν κολησει ανοιχτος πια!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα χρησιμοποιήσει ανεμιστηράκια και τώρα chiller θα σου πω ότι τα ανεμιστηράκια σε πολύ ζεστές ημέρες τα είδαν όλα, δούλευαν όλη την ημέρα για να κατεβάσουν 0.5 C, ενώ το chiller με 20 λεπτά λειτουργίας κατεβάζει 1 C χαλαρά την θερμοκρασία του νερού, για μένα εάν σε παίρνει πήγαινε σε chiller

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...