Jump to content

Συνεχείς Απώλειες Red Cherry...!!!


Recommended Posts

Έχω ενάμιση μηνά στημένο ένα ενυδρείο 30L με red cherry... Ξεκίνησα με 15 και τώρα έχω μείνει με 7...

ph=7.5 (sera test)

NH3+NH4 = 0mg/L (salifert test)

Κάθε 2-3 μέρες χάνω από μια... Τις έχω βρει ανάποδα ψόφιες, μία με προβληματική αλλαγή κελύφους και έχω βρει και δυο που ήταν μόνο η εσωτερικότερη σάρκα της γαρίδας χωρίς το κέλυφος.

Το ενυδρείο είναι κύβος 30L φουλ φυτεμένο με limnophila sessiliflora, cryptocoryne parva, hygrophila, cladophora awgagrophila kai υπόστρωμα fluval stratum shrimp substrate. Αλλαγή νερού κάνω κάθε βδομάδα 20% χρησιμοποιώντας το αντιχλώριο prime seachem... Έχω βγάλει και cobepods στα τζάμια που λένε ότι είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού... Το φίλτρο είχε μπολιαστεί...

Καμία γνώμη για το τι μπορεί να φταίει???

ΥΓ: Εδώ είχα κάνει και δημοσίευση με το ενυδρειάκι -> http://www.aquazone.gr/forums/topic/88566-aeaassioaa-oa-iuii-oeooaaiyia-aaioaenaassa-oao/page-3

κάτω-κάτω είναι το δικό μου....

Έγινε επεξεργασία - Pyrovolimeno
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα και νιτρωδη ποσα εχεις?

Αμμωνια θα επρεπε να εχεις μηδεν.

Απο θερμοκρασια πως πας?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά και τα νιτρώδη δεν τα έχω τσεκάρει... θερμοκρασία ήταν 25 Κελσίου μέχρι πριν δυο μερες. Τωρα λόγω ζεστης εχει φτασει 26...

Η αμμωνια είναι 0... απλα το ειχα γραψει λάθος πριν πανω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα νιτρικα και τα νιτρωδη.

Το ενυδρειο ποσο καιρο ετρεχε πριν βαλεις τις γαριδες και ποσο με γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Επισης,τους εκανες καλη προσαρμογη?Οι γαριδες θελουν πολυ αργη προσαρμογη.....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα νιτρικα και τα νιτρωδη.

Το ενυδρειο ποσο καιρο ετρεχε πριν βαλεις τις γαριδες και ποσο με γαριδες?

Επειδή μπόλιασα το φίλτρο τις γαρίδες τις έβαλα μετά από 2 μέρες από όταν το έστησα... Παίζει να μη έχει στρώσει και ο βυθός..?

Επισης,τους εκανες καλη προσαρμογη?Οι γαριδες θελουν πολυ αργη προσαρμογη.....

Ναι είχα κάνει καλή προσαρμογή και εξάλλου αν ήταν αυτή η αιτία πιστεύω οτι θα τις έχανα στις επόμενες 2-3 μέρες απο όταν τις εβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πιάσει το μπόλι στο φίλτρο μπορεί και να φταίει ο βυθός.

Βρες όμως τεστάκια για νιτρώδη και νιτρικά για να είμαστε σίγουροι.

Άλλο ενυδρείο που να τρέχει καιρό έχεις για να μπολιάσεις και τον βυθό ??

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πιάσει το μπόλι στο φίλτρο μπορεί και να φταίει ο βυθός.

Βρες όμως τεστάκια για νιτρώδη και νιτρικά για να είμαστε σίγουροι.

Άλλο ενυδρείο που να τρέχει καιρό έχεις για να μπολιάσεις και τον βυθό ??

Θα πάρω και τεστάκια για νιτρικά και νιτρώδη να δω τι παίζει... Θα βάλω και μπόλι απο το βυθό του άλλου ενυδρείου που που είχα πάρει και το μπόλι του φίλτρου...

Έγινε επεξεργασία - Pyrovolimeno
Link to comment
Share on other sites

εκανες καμια αλλαγη σε φυτα η' ξεφυτεψες η΄φυτεψες τιποτα τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι τυχαιο μην τρελενεσαι. κι εγω πριν δυο εβδομαδες ειχα παθει τα ιδια σαν κι εσενα μεχρι που εκανα περισσοτερη αναταραξη και μετα ολα πηγαιναν καλυτερα,κι αυτο γιατι ισως αλλαζει η θερμοκρασια και θελουν περισσοτερο οξυγονο στο νερο τους

Έγινε επεξεργασία - betta 21
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα εκανα εγω στην θεση σου ειναι 50% αλλαγη νερου καθε δυο βδομαδες και δiπλη δωση prime για τις επομενες 2-3 αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι τυχαιο μην τρελενεσαι. κι εγω πριν δυο εβδομαδες ειχα παθει τα ιδια σαν κι εσενα μεχρι που εκανα περισσοτερη αναταραξη και μετα ολα πηγαιναν καλυτερα,κι αυτο γιατι ισως αλλαζει η θερμοκρασια και θελουν περισσοτερο οξυγονο στο νερο τους

Το φίλτρο το έχω βάλει να κανει τόσο πολυ ανατάραξη που βγαίνουν μπουρμπουλήθρες στη ροή. Το είχα σκεφτει κι εγώ αυτο για το οξυγόνο...

Αυτο που θα εκανα εγω στην θεση σου ειναι 50% αλλαγη νερου καθε δυο βδομαδες και δiπλη δωση prime για τις επομενες 2-3 αλλαγες

Τωρα το να κάνω τόσο μεγάλη αλλαγή φοβάμαι για τις απότομες αλλαγές των συνθηκών που θα μπορούσαν να προκληθούν... Όσο για το αντιχλώριο, βάζω διπλή δόση

Απλά έχω χάσει πάνω από τις μισές γαρίδες και δεν τις βρίσκω όλες αρτιμελείς... Μια που βρήκα χτες φαινότανε σαν να πήγαινε να κοπεί στη μέση... Εκεί που ενώνεται θώρακας και κοιλιά είχε φανεί το εσωτερικό της (λευκή σάρκα)...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι τυχαιο μην τρελενεσαι. κι εγω πριν δυο εβδομαδες ειχα παθει τα ιδια σαν κι εσενα μεχρι που εκανα περισσοτερη αναταραξη και μετα ολα πηγαιναν καλυτερα,κι αυτο γιατι ισως αλλαζει η θερμοκρασια και θελουν περισσοτερο οξυγονο στο νερο τους

αυτη ειναι η αναταραξη που εχω κανει εγω στο δικο μου γιατι ειχε εσωτερικο φιλτρο.στην δευτερη φωτο φαινονται και οι φυσαλιδες

post-22269-0-01531300-1401386499_thumb.jpg

post-22269-0-38416900-1401387149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το έχω βάλει να κανει τόσο πολυ ανατάραξη που βγαίνουν μπουρμπουλήθρες στη ροή. Το είχα σκεφτει κι εγώ αυτο για το οξυγόνο...

Τωρα το να κάνω τόσο μεγάλη αλλαγή φοβάμαι για τις απότομες αλλαγές των συνθηκών που θα μπορούσαν να προκληθούν... Όσο για το αντιχλώριο, βάζω διπλή δόση

Απλά έχω χάσει πάνω από τις μισές γαρίδες και δεν τις βρίσκω όλες αρτιμελείς... Μια που βρήκα χτες φαινότανε σαν να πήγαινε να κοπεί στη μέση... Εκεί που ενώνεται θώρακας και κοιλιά είχε φανεί το εσωτερικό της (λευκή σάρκα)...

ετσι εκανα κι εγω μικρες αλλαγες και τις εχανα,για μενα παντως δουλευει καλα το 50% καθε 15 μερες και εχουν περισοτερη ορεξη για ζευγαρωμα.οσο για την γαριδα που ειδες οτι φαινοτανε η σαρκα της ισως να την ετρωγαν οι αλλες γαριδες σου

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις μια γενικη φωτο οπως ειναι αυτη την στιγμη το ενυδρειο σου μπας και μας ξεφευγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιθανότατα φταίει ο αστρωτος βυθός πάρε αυριο υγρά τεστάκια για μετρήσεις και βλέπουμε.

Επίσης όσο μεγαλύτερη ανατάραξη έχεις στην επιφάνεια του ενυδρείου σου τόσο περισσότερο co2

διώχνεις από το νερό σου και θα αρχίσουν τα προβλήματα με τα φυτά .

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχει προβλημα εχει ευκολα φυτα μεσα,γνωμη μου παντα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχες στρωμμενο βυθο.. νομιζω πως τα πραγματα ειναι απλα.. ο βυθος δεν στρωνει σε 2 μερες , αλλα σε 2 μηνες..

τωρα δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι απο το να περιμενεις.. τεστακια φυσικα να παρεις και να ελεγξεις..

μεγαλες αλλαγες νερου, τυπου 50 %, δεν ενδεικνυται για γαριδες.. οι γαριδες θελουν μικρες αλλαγες 20-30 % καθε βδομαδα.. και καλυτερα 10% 2 ή 3 φορες την βδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

θα παρω τα τεστακια να δω τι παιζει και θα βαλω κ ενα βραχάκι απο το αλλο ενυδρείο για μπολι βυθου...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχες στρωμμενο βυθο.. νομιζω πως τα πραγματα ειναι απλα.. ο βυθος δεν στρωνει σε 2 μερες , αλλα σε 2 μηνες..

τωρα δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι απο το να περιμενεις.. τεστακια φυσικα να παρεις και να ελεγξεις..

μεγαλες αλλαγες νερου, τυπου 50 %, δεν ενδεικνυται για γαριδες.. οι γαριδες θελουν μικρες αλλαγες 20-30 % καθε βδομαδα.. και καλυτερα 10% 2 ή 3 φορες την βδομαδα..

Έχω ενάμιση μηνά στημένο ένα ενυδρείο 30L με red cherry... (ετσι ξεκινα το θεμα ο φιλος μας) εναμιση μηνα λεει το παιδι οτι τρεχει το ενυδρειο δεν θα εστρωνε ο βυθος?και εχει και 0 αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει ο βυθός σου που δεν ήταν στρωμένος.τις γαρίδες καλό είναι να τις βάζουμε μετά από 2 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου.

Στάλθηκε από το ST21i2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν καταλαβες...

καταρχην δεν εχει καμια σχεση η αμμωνια..

δεν μιλαμε για στρωμμενο φιλτρο, αλλα για στρωμενο βυθο..

Ο βυθος του ειναι αστρωτος ακομα ποσο μαλλον οταν τις πρωτοεβαλε και πιθανοτατα γι αυτο χανονται οι γαριδες..

οταν φτιαχνουμε ενα γαριδαδικο, μπολιαζουμε και βαζουμε 1-2 ψαρακια (απο αλλο μας ενυδρειο) για 2-3 μηνες, ωστε να ωριμασει ο βυθος.

ή περνουμε απο αλλο μας ενυδρειο , που τρεχει τουλαχιστον 3 μηνες ,μερος του χαλικιου ή της αμμου και το βαζουμε στο νεο γαριδαδικο μας..

μονο ετσι ¨στρωνεται¨ ενα γαριδαδικο, διαφορετικα παιζουμε κορονα - γραμματα.

Φιλε μου το βραχακι που λες δεν κανει δουλεια.. κανε μετρησεις και υπομονη να στρωθει ο βυθος σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέω να βάλω 3-4 Pseudomugil Gertrudae για να στρώσει πιο γρήγορα ο βυθός... Ελπίζω να μην πειράξουν τις υπάρχουσες γαριδούλες... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στρωμένο το ενυδρείο σου προτείνονται με τις cherry τα συγκεκριμένα ζωντανά. . .

Ο βυθός πάντως θα στρώσει με την πάροδο του χρόνου.

Για να τον βοηθήσεις αν θες σκόρπισε λίγο χαλικακι από το στρωμένο ενυδρείο .

Καλό θα κανει

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...