Jump to content

Εγκαταλείπω Το Φυτεμένο Με Δίσκους


Recommended Posts

Φιλε μου, κατα αρχας καθαρισε τα φιλτρα σου και μετα τιναξε απαλα τα φυτα σου να φυγουν τα πολλα. Εχεις πολυ μπιχλα. Ακου να σου πω, ολα επανερχονται αλλα μπορει να χρειστει κανενας μηνας και παταπανω. Αν το κοντρολερ τον εχεις λιγοτερο απο χρονο θα σου τον αλλαξουν.

Αυτό που βλέπεις είναι σήμερα. Χθες καθάρισα τα φύλλα και έκανα αλλαγή νερού. Σήμερα είναι εξίσου χάλια όπως βλέπεις.

Δεν καταλαβαίνω τι στην ευχή είναι αυτή η μπίχλα και πως επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτουσα καλυτερα τα φιλτρα σου.... κατι δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω. Ο controller είναι κινεζιά αλλά το ηλεκτρόδιο είναι pin point καινούργιο.

Οταν λές καινουριο????

Εχει τυχη να το ξεχασεις εκτος ενυδρειου και να στεγνωσει?

Το ενυδρειο , ο βυθος βασικά πόσο καιρο τρέχει, τον βλέπεις να εχει πολυ βρωμια ?

Γιατι αν τρεχει αρκετα το ενυδρειο και εχει μαζεψει και αρκετη βρωμια, το ph σου το ριχνει ο βυθός και οχι το co2... ισως και γιαυτο λειτουργει και λιγοτερο.

Το co2 το υπολογιζεις λογικά απο τον πινακα , αλλα δεν ισχυει ακριβως αυτο που λεει, μονο σε απολυτες συνθηκες..

Στο ενυδρειο που εχω ροδοστομα και γαριδες, υπολογισε αν θελεις kh3 και ph 5.7-5,8... και πές μου ποσο co2 εχω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτουσα καλυτερα τα φιλτρα σου.... κατι δεν.....

Αύριο θα κάνω ένα καλό καθάρισμα των φυτών (ξανά) , μια καλή αλλαγή νερού 50% και μια καλή φασίνα και στα τρία φίλτρα να δούμε τι θα γίνει. Στο εσωτερικό φίλτρο θα βάλω περισσότερο ενυδρειακό βαμβάκι μπας και συγκρατήσει περισσότερη μπίχλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκουπα θα εκανα και μια επιφανικη φασινα με λιγο προσοχη χωρις να σηκωσεις συννεφο. Φανταζομε εχεις χαμηλη ροη στο ενυδρειο σου για τους δισκους και αυτο βοηθα στο να αποροφηθει περισσοτερη μπιχλα στον βυθο σου. Φυτα οπως βαλισνεριες και ανουμπιες συνανταμε σε ενα σωρο αφρικανικα χωρις διοξειδια και λιπασματα απλα ανακατεψες αρκετα τον βυθο σου και ηρθαν τα κατω πανω. Παλι καλα που δεν μετρας και νο2 και ειχες και αλλο θεμα. Υπομονη, σιγα και σταθερα θα συνελθει το ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση?

Δηλ. αν εχεις ανακατεψει βυθο, εχει ξεκινησει να σου βγαλει αλγη ενω πηγαινε μια χαρα και δεν εχεις καθαρισει φιλτρο

μπορει να στο κραταει που λεμε και να μην στρωνει?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση?

Δηλ. αν εχεις ανακατεψει βυθο, εχει ξεκινησει να σου βγαλει αλγη ενω πηγαινε μια χαρα και δεν εχεις καθαρισει φιλτρο

μπορει να στο κραταει που λεμε και να μην στρωνει?

Φιλε μου, δεν καταλαβα εναν ............ :-)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν καταλαβα εναν ............ :-)

Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω ειναι, οτι κραταει ολοι τη βρωμα το φιλτρο και στη βγαζει ωστε να δημιουργειτε αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση ειναι ενα θεμα, αλλα η διακοπη διοξειδιου και το ανακατεμα του βυθου αλλαξαν τις ισοροποιες στο συστημα και θα παρει λιγο καιρο μεχρι να βρει παλι το δρομο του. Κοιτα και την κυκλοφορια σου παντως....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φυτεμένο είναι ποιο δύσκολο από τους δίσκους :bigemo_harabe_net-163:

φίλε μου αν μέσα σου έχεις απόταξη το φυτεμένο αργά η γρήγορα θα φύγεις, οπότε μην το παλεύεις και χαλάς τα νεύρα σου.

Αν πραγματικά όμως θες το φυτεμένο τότε πρέπει να το παλέψεις και θα στρώσει αλλά θέλει χρόνο και υπομονή δεν θα γίνει σε μια εβδομάδα πάλι τσάμι ότι μαγικά και να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μου αρέσει το φυτεμένο με δίσκους.

Προφανώς είναι πολύ δύσκολος συνδυασμός λόγω των απαιτήσεων που έχουν οι δίσκοι και τα φυτά και οι ανάγκες ενός τέτοιου concept ξεπερνάει τις γνώσεις μου ως προς την συντήρησή του.

Ίσως το ξαναρχίσω από την αρχή. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ελα στην Αφρικη να εισαι Χαλαρααααααααα :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Ελα στην Αφρικη να εισαι Χαλαρααααααααα :bigemo_harabe_net-101:

Να φέρω και τους δίσκους μου? :):)

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια εχεις?

28-29

Link to comment
Share on other sites

αδερφε να κανεις υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις,τα φυτα που εχεις μεσα δεν χρειαζονται κατι ιδιαιτερο πανε και απο μονα τους, εχω περιπου τα ιδια και ποτε δεν ασχοληθηκα μαζι τους,τουμπα το ενυδρειο δεν εχει ερθει απο την στιγμη που οι δισκοι σου ειναι μια χαρα...εγω θα εκανα συχνες αλλαγες και θα το αφηνα στην ησυχια του ,τα φιλτρα καλο θα ειναι να τους κανεις ενα καθαρισμα αλλα και παλι οχι ολα μαζι ,εγω εχω 4 να δουλευουν και καθαρισμα γινεται με διαφορα τουλαχιστον 2 βδομαδων το καθε ενα, γιατι και στο καθαρισμα μερος τις βιολογιας χανεται!!κανε συχνες και μικρες

αλλαγες,σιφοναρισμα σε οτι μπορεις χωρις να ανακατευεις το βυθο,βαλε ενυδρειακο βαμβακι στα φιλτρα και μειωσε αρκετα το ταισμα για λιγο καιρο και σιγα σιγα οι αλγες θα κανουν περιπατο,αληθεια ποσο ταιζεις και τη τροφες????

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εγινε συνδιασμος ατυχιων και την επαθες.Ανακατεψες το βυθο σου με τα ψεφυτεματα και ειχες σταματησει και το co2 γι αυτο επαθες οτι επαθες.Τα οργανικα που σηκωθικαν απο τον βυθο ηταν οτι χειροτερο.

Προσωπικα θα το πλακωνα σε απανωτες αλλαγες νερου,καθαρισμο φιλτρων και φυσικα λειτουργια co2.Ισως να εκανα και μια συσκοτηση..

Link to comment
Share on other sites

Αναβλήθηκε το νέο aquascape λόγω γέννας του δισκοζεύγους.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή ξεκίνησε σταδιακά.

f5216c78b48bbc8e1d33cbb288af16f1_zps1b86

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, σιγα-σιγα αραιωνε και θα γινει κουκλα :thumbsu:

Μ αρεσει που στηθηκαν για τη φωτο.........

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Το συνεχίζω εδώ με νέες φωτό και video εφόσον αφορά πλέον συνέχεια του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...