Jump to content

Stc-1000,επιλογη Ανεμιστηρακια,"καπακι"....


ValeAq

Recommended Posts

Παραγγειλα τον stc-1000 elitech για ψυξη και θερμανση αν και ειχα σκοπο να παρω τον πιο απλο που συνδεεις ή ψυξη ή θερμανση γτ σκεφτομουν οτι μονο τα ανεμιστηρακια θελω να ρυθμισω να αναβουν και να κλεινουν μονα τους αφου ο θερμοστατης ανοιγει και κλεινει μονος του(αν ειμαι λαθος διορθωστε με)!

Τελικα πηρα και για τα δυο (να υπαρχει) αλλα δεν θα βαλω πανω τον θερμοστατη! (ξαναλεω αν δεν εχω υπολογισει κατι σε οτι αφορα τον θερμοστατη διορθωστε με)

Ανεμιστηρακια:

Στην επιλογη για ανεμιστηρακια λεω να βαλω 2x80mm , εδω εχω απορια, 1500rpm και 15db ή 3000rpm και 33db?

(το ενυδρειο ειναι διπλα μου και σιγουρα ο θορυβος ειναι κατι που δεν θελω) τα 1500rpm θα με καλυψουν(30λτ)?

Καπακι:

Οσο αφορα το πως θα τοποθετηθουν τα ανεμιστηρακια απο οτι εχω διαβασει σε αλλα θεματα το καλυτερο ειναι να βαραν και τα 2 την επιφανεια!

Το μαμισιο καπακι ανοιγει απο την μεση και μπροστα οποτε παραμενει ανοιχτο για το καλοκαιρι(δεν θελω να του κανω τρυπες.

Το diy "καπακι" ή α)θα το φτιαξω απο Plexiglass (θα ανοιχτουν τρυπες για τα ανεμιστηρακια) και ετσι θα θα κλεισει παλι ολο το ενυδρειο χωρις να φοβαμαι αν θα φυγει με κανα αλμα ο μονομαχος απο μεσα!

ή β)απο 2 λαμες αλουμινιου που θα πατησουν τα ανεμιστηρακια και ολα μαζι στο ενυδρειο ,σε αυτη την περιπτωση μαλλον απο θεμα ψυξης ειμαστε καλυτερα γτ ο αερας ο ζεστος θα φευγει ευκολα αλλα με τον μονομαχο και τα αλματα του τι γινετε?

Τι προτεινετε?αλλη ιδεα?

Τα φωτα σας...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σημειωσω οτι το ενυδρειο βρισκετε σε συνθετο σαλονιου οποτε υπαρχει και δυνατοτητα ειτε το plexiglass ειτε οι λαμες να μην ακουμπησουν πανω στο ενυδρειο αλλα να σταθεροποιηθουν στο συνθετο (βεβαια τοτε το αλμα του μονομαχου ειναι και στις 2 επιλογες ενα θεμα)

Link to comment
Share on other sites

στο γνησιο σου καπακι δν εχει επιλογη να το βαλεις?ωστε να γλιτωσεις τα diy καπακια κτλπ?ανεβασε καμια φωτο.

εγω τον απλο πηρα στα 12 ευρω και εχει και θερμανση και ψυξη.....

Link to comment
Share on other sites

για 30λιτρα 1 ανεμιστηρακι ειναι υπεραρκετο....

Link to comment
Share on other sites

Τα 33db είναι πολλά και για 1 μόνο ανεμιστηράκι. Και θα έχεις περισσότερη εξάτμιση. Πήγαινε σε 1500 ή χαμηλότερα αφού θα βάλεις 2.

Link to comment
Share on other sites

στο γνησιο σου καπακι δν εχει επιλογη να το βαλεις?ωστε να γλιτωσεις τα diy καπακια κτλπ?ανεβασε καμια φωτο.

εγω τον απλο πηρα στα 12 ευρω και εχει και θερμανση και ψυξη.....

Πρεπει να το τρυπισω και δεν θελω να το χαλασω!

και εγω τοσο τον πηρα εχει και πιο απλο στα 7ευρω :P

Τα 33db είναι πολλά και για 1 μόνο ανεμιστηράκι. Και θα έχεις περισσότερη εξάτμιση. Πήγαινε σε 1500 ή χαμηλότερα αφού θα βάλεις 2.

Τα πιο χαμηλα db που βρηκα ειναι 15 στα 1500rpm αρα παιρνω 2 τετοια,εκτος αν γνωριζεται κανα αλλο με λιγοτερα ακομα db...

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια που βρήκες είναι για υπολογιστή με 3 pin;

Άκυρο τώρα είδα τον controller.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια που βρήκες είναι για υπολογιστή με 3 pin;

Άκυρο τώρα είδα τον controller.

Ναι....

?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μετασχηματιστή στην έξοδο του controller για να βάλεις τα ανεμιστηράκια; Γιατί βλέπω έχει έξοδο για 220V.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις μετασχηματιστή στην έξοδο του controller για να βάλεις τα ανεμιστηράκια; Γιατί βλέπω έχει έξοδο για 220V.

Ναι,πρεπει να βαλω!

Τροφοδοτικο!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω και για την συνδεσμολογια.

Με την συνδεσμολογια ειμαι οκ,δεν νομιζω να εχω θεμα!

Με τις επιλογες στα ανεμιστηρακια και στο καπακι εχω αποριες μην αγοραζω τσαμπα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

1601442_10201054694648698_90401550871615

Η καλυτερη που μπορω να βγαλω ωστε να καταλαβετε γτ ειναι μεσα στο συνθετο και δεν εχω χωρο να φωτογραφισω!

Link to comment
Share on other sites

Κόβει κομμάτι plexiglass να πατάει μέσα στην πατουρα (μπροστά και πλάγια) και στην πίσω μεριά κόλλας ένα τασάκι ανάμεσα στις βίδες για να στο στηρίζει και να μην κάνει κοιλιά.

Βάζεις δύο φανουρια ένα να βάζει και ένα να βγάζει γιατί αν δεν έχεις άλλο άνοιγμα χωρίς ροή δεν θα στο κρυώνει.

Στα φανουρια από την κάτω μεριά καλό ειναι να βάλεις προστατευτικό δίχτυα κι όπως έχουν τα τροφοδοτικά στο PC για να μην γίνει φιλέτο το ψαράκι αν την μαντεύει να πηδηξει προς τα εκεί.

Το τροφοδοτικο για τα φανουρια καλό θα ειναι να έχει ρυθμιστή τάσης για να μπορείς να τα δουλεύεις και σε πιο χαμηλές στροφές αν σου ζαλιζουν το κεφάλι στο σαλόνι.

Κόψε δυο κομμάτια plexiglass γιατί το 3mm σπάει εύκολα στα τρυπήματα.

Για να είσαι σίγουρος με τα μέτρα και να μην τροχιζεις το κομμάτι για να μπει βγάλε πατρον με ένα χαρτονακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόβει κομμάτι plexiglass να πατάει μέσα στην πατουρα (μπροστά και πλάγια) και στην πίσω μεριά κόλλας ένα τασάκι ανάμεσα στις βίδες για να στο στηρίζει και να μην κάνει κοιλιά.

Βάζεις δύο φανουρια ένα να βάζει και ένα να βγάζει γιατί αν δεν έχεις άλλο άνοιγμα χωρίς ροή δεν θα στο κρυώνει.

Στα φανουρια από την κάτω μεριά καλό ειναι να βάλεις προστατευτικό δίχτυα κι όπως έχουν τα τροφοδοτικά στο PC για να μην γίνει φιλέτο το ψαράκι αν την μαντεύει να πηδηξει προς τα εκεί.

Το τροφοδοτικο για τα φανουρια καλό θα ειναι να έχει ρυθμιστή τάσης για να μπορείς να τα δουλεύεις και σε πιο χαμηλές στροφές αν σου ζαλιζουν το κεφάλι στο σαλόνι.

Κόψε δυο κομμάτια plexiglass γιατί το 3mm σπάει εύκολα στα τρυπήματα.

Για να είσαι σίγουρος με τα μέτρα και να μην τροχιζεις το κομμάτι για να μπει βγάλε πατρον με ένα χαρτονακι

Ε στην περιπτωση του plexiglass αυτο ειχα κατα νου για 5χιλ. σκεφτομουν χωρις τακακι.δεν νομιζο 2 pc fans απο 200γρ το καθενα να μου κανει κοιλια(βεβαια θα φανει στην πραξη)!

Τα δυχτακια τα ετοιμα ενοοεις μαλλον που τα ειχα στο νου μου μαζι με τα φιλτρακια που εχει(οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες)

Η αλλη εκδοχη που σκεφτηκα πριν ειναι σιτα ανοξειδωτη ή αλουμινιου και να βιδωθουν απο πανω τα ανεμιστηρακια!ετσι και ροη θα υπαρχει και ο ψαρης δεν θα εχει ελπιδα εξοδου! Πως σου φαινεται αυτο(αρχιζει να μου αρεσει βασικα :P)?

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

pletena_zica_inox_i_zn_2.5x2.5-700x700.j

κατι τετοιο με μια προχειρη αναζητηση,στην φωτο ειναι 2χ2 ισως και λιγο πιο ανοιχτο πλεγμα!

Link to comment
Share on other sites

Κανει και το πλεγματακι αυτο για την κατω μερια απο τα ανεμηστηρια.Για ανοξειδωτο ομως ΄η αλουμινιου που χρειαζεσαι εσυ δεν ξερω αν θα σου κοψει κανεις τοσο μικρο κομματι.

Με αυτο παντως δεν θα μπορεσεις να φτιαξεις καπακι.Δεν θα καταφερεις να το τεντωσεις σωστα και δεν θα στεκεται ομορφα.Οταν χρησιμοποιουμε τετοιες σιτες κανουμε τελαρο σαντουιτς και το βαζουμε στην μεση.

Με 5mm plexiglass ισως να μην χρειαζεται το τακακι πισω . . .

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα μαγαζι εντος αττικης σε διαστασεις 120χ80 3,27 με φπα , θα παρω απο δευτερα να ρωτησω παχος δεν χανω τπτ να το δοκιμασω μεχρι να ερθει ο controler ακομα και να φτιαξω και τελαρο (βασικα θα χασω 3,27 :P )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που εισαι και που μενεις.Τερμα στην Πειραιως προς Λαμπρακη εκει που ηταν παλια το ¨δρομος club¨ εχει ενα μαγαζι που εχει τα παντα απο τετοιου ειδους πλεγματα.Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι αν χρησιμοποιησεις αυτο σαν προστατευτικο για τα ανεμηστηρια ισως σου κανει θορυβο η ροη του αερα που θα περναει μεσα απο αυτο

Editttt τροχο εχεις για να την κοψεις???

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

και η διατρητη λαμαρινα μου ερχετε χωρις πλαισια κτλ.

Καλα αν κατεβω πειραια εχει και τον κυζιριδh και την αδαμα..κατι ,γεματος ειναι ο πειραιας απο τετοια!

Editttt απο ολα εχει ο μαχτσες :P

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη ειναι να αποφυγεις αν μπορεις το πλεξι, θα πετσικαρει ασχετα απ το παχος του

Προστατευτικο βαλε κατι σαν αυτο

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.808984

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει 3 pc fan 80mm 1500rpm 15dB για το 180αρι μου ηταν φιλε μου οντως αθορυβα αλλα απο ροη αερα τιποτα,τα εβγαλα κατευθειαν. Αποψη μου μην τα παρεις . Παρε καποιο στα 2000rpm εστω και κοιτα στα χαρακτηριστικα τους το CFM που δειχνει τη ροη. Καλη η σιτα παιδια αλλα κοβει πολυ τη ροη αερα

Link to comment
Share on other sites

βαζεις αυτα κλασσικη αξια και πολυ καλη αποδοση και αν σε ενοχλει ο θορυβος τα δουλευεις στα 9 v!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...