Jump to content

Ποιο Αντιχλώριο Προτιμάτε ;


Recommended Posts

Ποιο αντιχλώριο προτιμάτε ; Και γιατι ; prime, aquasafe, api, JBL biotopol :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το seachem prime, γιατί είναι πολύ οικονομικό (ρίχνεις πολύ μικρή ποσότητα ανά λίτρο συνεπώς διαρκεί περισσότερο) και αποτιξοκοποιεί αμμωνία, νιτρώδη χωρίς να εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου (το βρήκα στην ιστοσελίδα της εταιρείας). Βέβαια δεν περιέχει κολοειδή που ίσως χρειάζονται τα ψάρια καμιά φορά αλλά μπορείς να τα συμπληρώσεις με το stress guard της ίδιας εταιρείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με την απο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

+ ενα στο prime και απο εμένα. Έχω χρησιμοποιήσει και της sera και της jbl κατα καιρούς

Link to comment
Share on other sites

Prime και aquatan κατα καιρους

Link to comment
Share on other sites

Prime κι εγω! Εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους διαφορα οπως της hοbby και της sera!

Τωρα το γιατι μαλλον ειναι ψυχολογικο. Δηλαδη αφου το λενε τοσοι, μαλλον καλο θα ναι! Απο την στιγμη που δεν ξερω κατα ποσο κανουν την δουλεια που λενε, κανενα απο τα αντιχλωρια! Παντως το prime ειναι οικονομικο κι αφου δεν εχω κανενα προβλημα στο ενυδρειο, ψηφιζω prime! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθαρο νερακι, οποτε χρειαστει πριμε.

Link to comment
Share on other sites

Prime κι εγω προσφατα....πιο πριν επαιρνα συνηθως της sera αλλα ειπα να παρω το prime αφου λενε ολοι οτι ειναι τοσο καλο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Prime και σε σπάνιες περιπτώσεις biotopol μόνο και μόνο για την αλόη που περιέχει !

Link to comment
Share on other sites

esklarin tropical.

Link to comment
Share on other sites

Prime για οικονομικους λογους......

Αν ξεμεινω, στο βαρελι 2-3 μερες με κυκλοφορητη εχει εξατμιστει το χλωριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει κατα καιρους, aquasafe, prime και biotopol. Πως γνωρίζουμε πως ενα αντιχλωριο ειναι καλο ; :) τι εννοω ειχα διαβάσει μαι συζητηση που ενα παιδι πρότεινε σαν αντιχλωριο το biotopol και ο κλαζ αν θυμάμαι καλα του ειπε πως ειναι για πέταμα. Βασικα εχω την αισθηση πως δεν εχουμε ιδέα ποιο απ ολα ειναι καλυτερο απλα αυτο που μπορούμε να δούμε ειναι τα χαρακτηριστικά του και η δοσολογία. Το prime ειναι πολυ οικονομικο και κρατάει πολυ επισης σε μεγαλύτερη ποσότητα κανει την αμμωνία μη τοξική, το aquasafe και το biotopol δεν το κανουν αυτο αλλα περιέχουν αλοη. :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το seachem prime, γιατί είναι πολύ οικονομικό (ρίχνεις πολύ μικρή ποσότητα ανά λίτρο συνεπώς διαρκεί περισσότερο) και αποτιξοκοποιεί αμμωνία, νιτρώδη χωρίς να εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου (το βρήκα στην ιστοσελίδα της εταιρείας). Βέβαια δεν περιέχει κολοειδή που ίσως χρειάζονται τα ψάρια καμιά φορά αλλά μπορείς να τα συμπληρώσεις με το stress guard της ίδιας εταιρείας.

+1000

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω προφιλτρα στερεων και ανθρακα,οταν εβαζα κλασικα prime..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το seachem prime, γιατί είναι πολύ οικονομικό (ρίχνεις πολύ μικρή ποσότητα ανά λίτρο συνεπώς διαρκεί περισσότερο) και αποτιξοκοποιεί αμμωνία, νιτρώδη χωρίς να εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου (το βρήκα στην ιστοσελίδα της εταιρείας). Βέβαια δεν περιέχει κολοειδή που ίσως χρειάζονται τα ψάρια καμιά φορά αλλά μπορείς να τα συμπληρώσεις με το stress guard της ίδιας εταιρείας.

Εχω χρησιμοποιήσει κατα καιρους, aquasafe, prime και biotopol. Πως γνωρίζουμε πως ενα αντιχλωριο ειναι καλο ; :) τι εννοω ειχα διαβάσει μαι συζητηση που ενα παιδι πρότεινε σαν αντιχλωριο το biotopol και ο κλαζ αν θυμάμαι καλα του ειπε πως ειναι για πέταμα. Βασικα εχω την αισθηση πως δεν εχουμε ιδέα ποιο απ ολα ειναι καλυτερο απλα αυτο που μπορούμε να δούμε ειναι τα χαρακτηριστικά του και η δοσολογία. Το prime ειναι πολυ οικονομικο και κρατάει πολυ επισης σε μεγαλύτερη ποσότητα κανει την αμμωνία μη τοξική, το aquasafe και το biotopol δεν το κανουν αυτο αλλα περιέχουν αλοη. :)

+1111

Μόνο prime

Link to comment
Share on other sites

Το prime χρησιμοποιώ και είναι όντως οκονομικό. Βέβαια έχω χρησιμοποιήσει και το Eskalarin που είχε και aloe vera και μια χαρά την δουλειά του έκανε. Βασικά, δεν καταλαβαίνω με ποιο κριτήριο λέμε ότι ένα προϊόν είναι καλό ή όχι...δεν ξέρω αν μπορεί κανείς μας να καταλάβει κάτι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Με ποιο κριτήριο σύγκρισης χρισιμοποιήτε το χψ χημικό μείγμα;

Μήπως γιατί το είπε η κουτσή Μαρία στον στραβό Αντώνη και αυτός στον κουφό Σωτήρη;

Σόρη αλλά νομίζω πως αρκετή γίναμε ιδική μόνο από φήμες και όχι λόγο τεκμηριωμένης πρακτικής εφαρμογής.

Μπορεί κάποιος να μου αποδείξει ότι πχ το prime έχει καλύτερα αποτελέσματα στην δέσμευση του χλωρίου από πχ το JBL;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, πιστευω πως μονο στην πραξη και κατοπιν μετρησεων θα μπορουσαμε να πουμε με σιγουρια οτι το α ειναι καλυτερο απο το β. Στην ουσια σαν αντιχλωρια νομιζω οτι ολα κανουν τη δουλεια τους. Προσωπικα προτιμω το prime για την δεσμευση της αμμωνιας και των νιτρωδων. Το ειδα στην πραξη οταν εβαζα τα ψαρακια στην αρχη του στρωσιματος και ανεβασα αμμωνια -νιτρωδη. Προσθεσα το prime σε υπερδοσολογηση και οντως στις μετρησεις μου μετα απο καποια ωρα ειχαν μηδενιστει.Τωρα αν θελω και κολοειδη που περιεχουν αλλα αντιχλωρια οπως ειπα ξανα στην αρχη ριχνω stress guard. Σιγουρα παιζει ρολο και η οικονομια αφου ειναι συμπηκνωμενο. Παντως προσωπικα νομιζω οτι ολα τα αντιχλωρια αν χρησιμοποιηθουν συμφωνα με τις οδηγιες τους θα κανουν σωστα τη δουλεια τους. Συνεπως μαλλον τα υπολοιπα (να μη πω τα επιπλεον ) χαρακτηριστικα ειναι αυτα που θα μας οδηγησουν να τα αγορασουμε ή οχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω επαψα να χρησιμοποιω εδω και καιρο.. αλλα σαν το prime δεν εχει.. αρα παντα υπαρχει στο ντουλαπι για ωρα αναγκης..

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο το γιατί είναι άλλη ιστορία αλλά αν χρησιμοποιούσα θα χρησιμοποιούσα το prime μόνο για καθαρά λόγους οικονομίας και για κανένα άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...