Jump to content

Προβλημα Με Black Moor


Recommended Posts

Φιλοι συμφορουμιτες καλησπερα

Εδω και 2 μερες απεκτησα ενα ακομη ψαρακι(black moor) απο εναν φιλο ο οποιος κατοπιν συμβουλων μου και προτροπης να μαθει λιγα πραγματα παραπανω διαβασε αρθρα στο φορουμ μας :bow: και ξεφυγε απο την συμβουλη των πετσοπαδων οτι τα χρυσοψαρα κανουν για 20λιτρα και ετσι μου χαρισε το μικρο του black moor για να του προσφερω ενα πιο ανετο σπιτι κ στο 20λ θα μπει ενας μονομαχουλης για αρχη.Στο θεμα μας τωρα,το συγκεκριμενο ψαρακι το ειχε για 2 μηνες σε ενα 20λ ενυδρειο με την κλασικη καρβουνο-σφουγγαρο φιλτρανση και ενα φωτιστικο με 3 led,παιρνοντας το εγω κ αφου του εκανα προσαρμογη κανονικα στο ενυδρειο μου στο σχεδον απολυτο σκοταδι το ψαρακι κολυμπαει κανονικοτατα και δε αρχισε αμεσως να κανει κ παρεα με τα υπολοιπα,το θεμα ομως που εχω ειναι το εξης,2 μερες(παμε για 3η σημερα) ειμαι με σβηστα φωτα γιατι οσο τα φωτα ειναι οφ το ψαρακι κολυμπαει κανονικα και σημερα που εδωσα αρακα εφαγε κανονικοτατα και με μεγαλη ορεξη τολμω να πω οταν ομως αναβω τα φωτα το ψαρι κανει σπασμωδικες κινησεις και πηγαινει στις βαλισνεριες στις ριζες και καθεται βαριανασαινοντας ακινητο τελειως.Παρακαλω τους πιο εμπειρους κ γνωστες να μου ριξουν τα φωτα τους γιατι δεν με καιει τοσο να φωτιζεται το ενυδρειο μου για αισθητικους λογους αλλα για την αναπτυξη των φυτων που υπαρχουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

αναψε τα φωτα.. και 2 μερες πολυ τα αφησες..

αν μπορουσες να τα αναψεις σταδιακα θα ηταν οτι καλυτερο...

αλλα αναψε τα, το ψαρι ειναι καινουργιο και στρεσσαρεται .. ειναι φυσιολογικο... αναψε τα φωτα και θα τα συνηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 λαμπες επανω μια 6500κ και μια 4000κ,να ξεκινησω με μια απο τις 2 και πιο μετα να ριξω κ τη 2η δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

αν αναβουν χωριστα, εννοειτε!

ξεκινα με την μια για 2-3 ωρες (την πιο ελαφρια.. αν εχεις ροζ ακομα καλυτερα) και μετα αναψε και την αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...