Jump to content

Jebao Auto Dosing Pump Dp


Recommended Posts

Αληθεια εχει συμβει ποτε σε καποιον στο παρελθον, καποια δυσλειτουργια δοσομετρικης, ανεξαρτητως αποτελεσματος?

Δεν λεω για σωληνακια κτλ, αστοχια στο λογισμικο ή σε μηχανικο μερος..

Ειναι πραγματι εφικτος ο κινδυνος να αδειασει ολοκληρο μπουκαλι ή ειμαστε υπερβολικοι?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εχει συμβει ποτε σε καποιον στο παρελθον, καποια δυσλειτουργια δοσομετρικης, ανεξαρτητως αποτελεσματος?

Δεν λεω για σωληνακια κτλ, αστοχια στο λογισμικο ή σε μηχανικο μερος..

Ειναι πραγματι εφικτος ο κινδυνος να αδειασει ολοκληρο μπουκαλι ή ειμαστε υπερβολικοι?

ειναι απολυτα εφικτο και εχει συμβει Πετρο.

Link to comment
Share on other sites

σε φίλο άδειασε 1.5 λίτρο μαγνήσιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ή κάποιους δεν σας πιάνει η κρίση, ή κοιμόμαστε και ονειρευόμαστε. Πως ετοιμάζεστε στην ελλαδίτσα να δώσετε 500+ ή 1500 (!!) € για μια δοσομετρική, δεν μπορώ να το καταλάβω.... Πέτρο αν κρίνω από τις αντλίες την jebao, το εν λόγο εργοστάσιο έχει πολύ υψηλά στάνταρ και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με την δοσομετρική. Οι άνθρωποι πάνε να βγάλουν μηχάνημα για οτιδήποτε χρειάζεται ένα ενυδρείο και μέχρι στιγμής -τουλάχιστον στην Ελλάδα- τα καταφέρνουν περίφημα αν κρίνω από την κωλοτούμπα πολλών "φιλογερμανών" που πλέον έχουν jebao στα ενυδρεία τους. In fact, εγώ περιμένω το πρώτο θετικό δείγμα γραφής για να περάσω σε παραγγελία.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

 

Οποτε το ξεχναμε.......θα δω τι θα κανω

 

Ναι το ειδα, αλλα και τα 80 ευρω; πες 100 με τα εξοδα, μεγαλωνει το μπατζετ

Μπερδευεσε

80$ λεει δηλαδη 58€ + 8,5€ εξοδα αποστολης ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα.

Καλα τα λες με την κριση αλλα να σου θυμισω ποσες φορες αγορασαμε κατι "φτηνο" και σε πολυ λιγο χρονο μπηκε αποθηκη αντικαθιστωντας το με κατι πολυ καλυτερο.

Εγω προσωπικα προτιμω να ριχνω με το χερι και να μαζευω για κατι αξιοπιστο, παρα να ζω με το αγχος τετοιας καταστροφης (ακου 1.5lt μαγνησιο !!!)

Επισης να πω και κατι ακομα..

Ολοι μεσα απο τα χομπυ μας αναζητουμε διεξοδους. Τα χομπυ θελουν λεφτα αλλα αν μου επιτρεπεις το που τα σκαει ο καθενας χαρακτηριζει και την ποιοτητα του σαν ανθρωπο. Αλλος δινει χιλιαρικα σε ζαντολαστιχα και αλογα στο αμαξι, αλλος καθε Σαββατο μπουζουκια, αλλος τα τρωει σε ρουχα και εμφανιση κτλ κτλ, και δεν θελω να θιξω κανεναν. Εμεις παλι εχουμε αυτο το χομπι το οποιο ειναι αξιοπρεπες, ευγενες και κοινα ομολογουμενος αξιολογο.

Εχοντας προσωπικα τρια παιδια και παρεχοντας τους τα πλεον απαραιτητα δοξα τον Θεο με σκληρη εργασια, νομιζω δικαιουμαι να θελω να βαλω κατι στην ακρη για να παρω το καλυτερο να καλυψω κι εγω ενα θελω εχοντας μια ισορροπια.

Αν ομως καποια στιγμη δεν εχω να τους δωσω να φανε, δεν θα παρω την φτηνη δοσομετρικη, δεν θα παρω καμια, θα πουλησω και αυτα που εχω..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, κανείς δεν έχει τη διάθεση να τ ακουμπάει χωρίς λόγο, αλλά όταν μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι κάνεις απολογισμό και δεις ότι τα πεταμένα λεφτά είναι πολύ περισσότερα απ αυτά που πραγματικά θα έπρεπε να είχε στοιχίσει το ενυδρείο, τότε το σκέφτεσαι διαφορετικά το πράγμα.

Όταν με ρωτάνε πόσο σου στοίχισε του ενυδρείο, του λέω:.... πριν τις άκυρες αγορές ή μετά?
Με τα "τζάμπα" λεφτά που έδωσα κατά καιρούς (και όχι μόνο εγώ), άλλο ένα θα είχα, και γιαυτό λέω πάντα στους νέους του χόμπι να κάνουν τις σωστές αγορές από την αρχή.

Τα ποσά που αναφέρεις δεν είναι καθόλου υπερβολικά για τέτοιου είδους συστήματα, αν υπολογίσεις ότι σε γλυτώνουν από διάφορες άλλες "σκοτούρες"

Ο pit έχει απόλυτο δίκιο όπως το θέτει.....
Αν κάποιος πήγαινε στα μπουζούκια και τα έσπαζε/έσταζε για ένα βράδυ θα ήταν πιο αποδεκτό?... ίσως για κάποιους ναι, αλλά γενικά για τους ανθρώπους που έχουν κάποιο χόμπυ (όποιο και να είναι), καλά κάνουν στην τελική που τα επενδύουν σ αυτό....

Άλλωστε και εσύ αυτό έκανες κατά κάποιο τρόπο με την κατασκευή σου... θα μπορούσες να κάνεις κάτι πολύ απλό με πολύπριζα !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιους καιρούς, ούτε τα μπουζούκια είναι αποδεκτά, ούτε τα ζαντολάστιχα αλλά ούτε εξοπλισμός που κοστίζει όσο μου κόστισε όλο το ενυδρείο (τουλάχιστον για εμένα). Εν ολίγης, Υπάρχουν ανθρώποι που δεν βγάζουν 1500 ευρώ ούτε σε τρεις μήνες σκληρής δουλειάς! Μπορείς με υπομονή να δεις ότι αξίζει από διάφορα reviews που θα βγουν εν καιρό και να προχωρήσεις σε αγορά της, γλυτώνοντας ένα σκασμό λεφτά που θα τα χαλάσεις μεν, αλλά σε άλλα μέρη του ενυδρείου ή ακόμα σε ζωντανά αν θες. Τα φωτιστικά που κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά, τα skimmer, οι δοσομετρικές και γενικά ο εξοπλισμός ενός ενυδρείου δεν αξίζουν σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων τόσο όσο έχουν κοστολογηθεί. Απλά βρίσκουν τον εκάστοτε ............και το σπρώχνουν ελέω χόμπι. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου και γι΄αυτό ποτέ δεν θα με δείτε να τα σκάω χοντρά για εξοπλισμό καινούργιο. Για εμένα η jebao είναι μια εταιρία που πουλάει όσο πραγματικά θα έπρεπε να κοστίζει ο εξοπλισμός για ένα ενυδρείο, και αν κρίνω από την ομολογουμένως τεράστια επιτυχία της στην κυκλοφορία, τότε σε λίγο καιρό αυτή η δοσομετρική θα ''παίζει μπάλα'' σε παααααρα πολλά ''ακριβά'' ενυδρεία. Το να αγοράσεις κάτι φθηνό δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι θα είναι και μάπα. Δηλαδή το reef octopus που μου κόστισε 200 ευρώ αντί για 500 που κάνει καινούργιο, το κάνει μάπα; Ή οι κυκλοφορητές που έχετε σχεδόν όλοι πλέον στα ενυδρεία σας (jebao) είναι κι αυτοί μάπα; Παιδιά χαλαρώστε. Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ''10 χιλιάρικα'' πλέον για να στήσεις ένα αξιόλογο reef. Ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα.

ΥΓ. Πέτρο το ότι κόλλησε μια δοσομετρική δεν σημαίνει ότι θα κολλήσουν όλες. Έχω παραδείγματα να σου πω για πανάκριβο εξοπλισμό που ''σκάλωσε'' καταστρέφοντας ριφάκια ένα σωρό.....

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προκειμενου να κανεις το χομπι σου μπορεις μεταξυ 3 λυσεων επονυμα ακριβα,κινεζικα η γενικα λιγοτερο ακριβα,η diy για οποιον πιανουν τα χερια του,απο εκει και περα συμφωνο και με τις δυο αποψεις και του Κωστα αλλα και του Λυκουργου.Παρα πολλες φορες για να γλιτωσουμε μια δραχμη πειραμε φτηνοτερα πραγματα που τα πληρωσαμε τελικα στο τελος2,3,5,φορες περισσοτερα.Και μην ξεχναμε κατι οτι σε οποιαδηποτε εποχη παντα υπηρχαν και υπαρχουν ανθρωποι που εχουν λεφτα.Επισης η λογικη του Βαγγελη να βοηθησουμε οσο μπορουμε νεους για να μην σφαχτουν οικονομικα με βρισκει απολυτα συμφωνο.Τελευταιος κριτης ειναι αυτος που πληρωνει και τι ακριβως θελει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σας την είπα την άποψη μου. Πιστεύω πως όλα είναι στην κρίση του καθενός και σέβομαι την δική σας. Euro είναι και ο καθένας τα κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Kostakappa........

Μπερδευεσε
80$ λεει δηλαδη 58€ + 8,5€ εξοδα αποστολης ;)

Ναι εχεις δικιο, αλλα η προηγουμενη ειναι δοκιμασμενη, παρ ολα αυτα θα το κοιταξω

Ευχαριστω!

Συγνωμη που μπαινω σφηνα για την αντλια, ενω το θεμα ειναι η δοσομετρικη

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ξερετε τι μου εμεινε απο αυτη την κουβεντα?

" σε φίλο άδειασε 1.5 λίτρο μαγνήσιο !!! "

Σαν να λεμε....

" Τι? Jebao δοσομετρικη μονο με 100€ συν μεταφορικα?

Ε, ναι ρε φιλε.. μεσα... "

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιους καιρούς, ούτε τα μπουζούκια είναι αποδεκτά, ούτε τα ζαντολάστιχα αλλά ούτε εξοπλισμός που κοστίζει όσο μου κόστισε όλο το ενυδρείο (τουλάχιστον για εμένα). Εν ολίγης, Υπάρχουν ανθρώποι που δεν βγάζουν 1500 ευρώ ούτε σε τρεις μήνες σκληρής δουλειάς! Μπορείς με υπομονή να δεις ότι αξίζει από διάφορα reviews που θα βγουν εν καιρό και να προχωρήσεις σε αγορά της, γλυτώνοντας ένα σκασμό λεφτά που θα τα χαλάσεις μεν, αλλά σε άλλα μέρη του ενυδρείου ή ακόμα σε ζωντανά αν θες. Τα φωτιστικά που κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά, τα skimmer, οι δοσομετρικές και γενικά ο εξοπλισμός ενός ενυδρείου δεν αξίζουν σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων τόσο όσο έχουν κοστολογηθεί. Απλά βρίσκουν τον εκάστοτε ............και το σπρώχνουν ελέω χόμπι. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου και γι΄αυτό ποτέ δεν θα με δείτε να τα σκάω χοντρά για εξοπλισμό καινούργιο. Για εμένα η jebao είναι μια εταιρία που πουλάει όσο πραγματικά θα έπρεπε να κοστίζει ο εξοπλισμός για ένα ενυδρείο, και αν κρίνω από την ομολογουμένως τεράστια επιτυχία της στην κυκλοφορία, τότε σε λίγο καιρό αυτή η δοσομετρική θα ''παίζει μπάλα'' σε παααααρα πολλά ''ακριβά'' ενυδρεία. Το να αγοράσεις κάτι φθηνό δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι θα είναι και μάπα. Δηλαδή το reef octopus που μου κόστισε 200 ευρώ αντί για 500 που κάνει καινούργιο, το κάνει μάπα; Ή οι κυκλοφορητές που έχετε σχεδόν όλοι πλέον στα ενυδρεία σας (jebao) είναι κι αυτοί μάπα; Παιδιά χαλαρώστε. Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ''10 χιλιάρικα'' πλέον για να στήσεις ένα αξιόλογο reef. Ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα.

ΥΓ. Πέτρο το ότι κόλλησε μια δοσομετρική δεν σημαίνει ότι θα κολλήσουν όλες. Έχω παραδείγματα να σου πω για πανάκριβο εξοπλισμό που ''σκάλωσε'' καταστρέφοντας ριφάκια ένα σωρό.....

ΑΝ εξαιρεσεις οτι για εμενα ειναι αποδεκτο οποιος εχει ακομη φραγγα να τα τρωει οπου θελει - μπουζουκια, ρουχα, σκυλια, καραμπινες, διακοπες,κτλ- συμφωνω με τα υπολοιπα 10000%

για μένα ισχύει οτι το φτηνό ειναι ακριβό!

Αυτο ισχυει απο καθολου εως λιγο, και επειδη ο παππους μου και ο πατερας μου σκεφτονταν ετσι, φτασαμε να χρυσοπληρωνουμε πραγματα που ειναι μεν καλα αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Αν τα φθηνα τα απποριπτουμε απλα και μονο επειδη ειναι φθηνα και τα ακριβα τα αγοραζουμε με κλειστα ματια, θα καουμε ακομη περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά μην τρελαθούμε. Ο καθένας απο τη στιγμή που εχει βγάλει τίμια τα λεφτά του εχει δικαίωμα να τα κανει οτι θέλει. Να τα αποταμιευση, να τα φάει στα μπουζούκια, στις :&·€(€/&- , να τα χτίσει στο τοίχο του η να τα φάει στα ενυδρεια κτλ. Ειναι δικαίωμα του που δούλεψε για αυτο, τοσο απλα.

Τωρα αν το δούμε αντικειμενικά οι περίστατικές κατα μέσο όρο το κόστος τους σε συνδυασμό με αντοχή στο χρονο, προσωπικά δύσκολα θα επερνα την jebao την περιστατικη. Φοβάμαι ρε παίδες μην βγάλει προβλήματα. Ίσως να ειμαι υπερβολικός αλλα ας δώσω τα δίπλα να παρω κατι που εχει αντέξει στάνταρ σε αλλα παιδια.

Σε ενα δεύτερο ενυδρειο με αλλες αντοχές αν κατι πήγαινε στραβά θα τη δοκίμασα ναι. Σε ενυδρειο με απαιτητικό ζωντανα ομως δεν.. Επειδή εχω καεί απο εξοπλισμό οσο λίγοι στο χωρο, σιγουριά και παλι σιγουριά, και ας πληρωθεί και λιγο παραπάνω.

Τωρα για αντλίες στο ενυδρειο jebao θα παρω, αλλα δεν θα εχω μονο μια και αν κατι συμβεί εχεις τις αλλες για ασφαλεια, σε περίστατικές δεν εχεις τετοια ασφαλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς αρχάριους !!!

Παιδιά να ακούτε τις παλιές καραβάνες... κάτι παραπάνω ξέρουν, και τα ξέρουν γιατί τα έμαθαν παθαίνοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο να μαθαινεις απο τα λαθη σου αλλα αν μπορεις να μαθαινεις απο τα λαθη των αλλων ειναι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο καθένας έχει το budget του και το κάνει ότι θέλει. ΔΕΝ μπορούμε όμως να κρίνουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δει. Το ότι κάτι είναι φθηνό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό.-

Υπάρχουν ααααπειρα παραδείγματα για να σας δώσω να καταλάβετε αυτό που λέω. Δείτε τα sun sun ενυδρεία. Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα και εδώ στο ΑΖ που είναι παραπάνω από καλά και προπάντων στην μισή (ίσως και πιο κάτω) τιμή από ένα άλλο γερμανικό. Μετά μπορείτε να δείτε το ats του fish street. Μετά τους κυκλοφορητές. Μετά το skimmer τους. Μην πω για τα φωτιστικά μας, που όπου υπάρχει η λέξη meanwell σημαίνει Κίνα. Τέλος πάντων, όπως είπα και πιο πριν, ο καθένας μπορεί να χαλάσει τα λεφτά του για ότι θέλει. Προσωπικά όμως νιώθω πολύ καλά όταν βλέπω τις τιμές στις vortech και το πόσα λεφτά θα χρειαζόμουν για να δώσω κυκλοφορία στο ενυδρείο μου, και πόσα εντέλει έδωσα για τις jebao. Εγώ για να σας πω την αλήθεια μου, θα την παραγγείλω....

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα συμφωνησω και με τις 2 αποψεις. Αρχικα να πω στον φιλο Κωστα οτι η "υπερκοστολογηση" ειναι κατι σχετικο. Πρεπει να βαλεις και τον παραγοντα ερευνας μεσα. Συμφωνω οτι πουλανε πολυ παραπανω του κοστους αλλα αν δεν εβλεπαν μια κερδοφορο αγορα δεν θα υπηρχαν και οι εταιρειες που θα εβαζαν κεφαλια μεσα ωστε να την εξελιξουν, πολλες φορες και με αισχροκερδια στον βωμο της διαφημισης και αναλυκλωσης των ιδιων λυσεων. Απο την αλλη οι κινεζοι μπηκαν δυναμικα αφου ειχαν την τεχνογνωσια κατασκευης και πατησαν σε ερευνα αλλων, με μικρο ισως πονο στην φημη της εταιρειας τους αν κατι δεν παει καλα λογω κοστους.

Εδω ο ρολος ειναι του χομπιστα που μπορει να αποφασισει το τι ειναι καταλληλο για τον ιδιο. Και τα πολυ ακριβα μοντελα εχουν τις χαρες τους (αλλα και προβληματα που δεν συνάδουν με την τιμη τους) αλλα και τα φτηνα αποτελουν αξιοπρεπεις λυσεις με καποιο παραγοντα ρισκου.

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οι κινεζοι στυλ jebao εσωσαν τον μεσο χομπιστα στην ελλαδα της κρισης που πια μπορει να κανει πιο οικονομικα τη δουλεια του. Ολη η γκαμα προιοντων τους προσφερει λυσεις αξιοπρεπεις. Οπως ειπε ο Κωστας ο παραγοντας ρισκου λυνεται με την αναμονη μερικων reviews ωστε να κρινεις με περισσοτερες πληροφοριες.

Δεν θα πω οτι κανουν την ιδια δουλεια με τα επωνυμα, αλλα η διαφορα σε πολλες περιπτωσεις δεν δικαιολογει την διαφορα τιμης...Τα παντα βεβαια θα κριθουν σε βαθος χρονου.

Τελος, ειμαι και εγω κατοχος μιας marine color, πανω απο ενα χρονο τωρα οπως και πολλοι αλλοι. Ειμαι ευχαριστημενος για τα λεφτα που εδωσα. Ειδικα τωρα που εμαθα οτι μπορω να την αναβαθμισω με diy κατασκευη να εχει και τις επιπλεον 3 αντλιες με ελαχιστο κοστος ειναι τρελο value for money. Προβληματα που εχω, χανει μερικα λεπτα το ρολοι της τον μηνα, τπτ σημαντικο το ρυθμιζω στην αλλαγη υγρων. Μια φορα μονο μου εριξε μεγαλη ποσοτητα απο kh. Ευτυχως δεν αντιμετωπισα προβλημα στο ενυδρειο. Κατεληξα οτι το προβλημα ηταν οι περισταλτικες που λογω πιεσης πετανε τις αντλιες απο τα κουμπωματα τους. Η λυση, της εδεσα με tire up και δεν ξανα αντιμετωπισα προβλημα για πανω απο χρονο. Οπως βλεπεται ο καθενας κρινει και κανει τους συμβιβασμους του. 500€ για δοσομετρικες δεν εδινα με τπτ, προτιμουσα να κανω εγω τον κινεζο και να τις φτιαξω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εδώ και 2 μήνες τρέχω την του θέματος δοσομερτικη με ΚΗ και NOPOX. Αν και σιγουρα μικρο το διάστημα έχω να αναφέρω τα εξής:

1. Δεν εχει παρουσιάσει πρόβλημα λειτουργίας εως τωρα εκτος του οτι εχει παει πισω 5 λεπτα η ωρα του ρολογιού.

2. Κρατάει τις ρυθμίσεις σε διακοπη ρεύματος. Στην πραγματικοτητα, την εχω αφησει χωρις ρευμα (πριζα) 10 μερες. Δεν εχασε τιποτα.

3. Καλιμπραρεται και προγραμματιζεται εύκολα. ( να σημειωσω οτι δεν εχω προτερη εμπειρια απο δοσομετρικες οποτε δεν την συγκρινω αλλα αναφέρω την εντυπωση μου σαν ''αρχαριος'' δοσομετρικων)

4. ''Συμπαγης'' κατασκευή (αν καταλαβαινετε).

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια αλλα κερδιζεις απο ρεακτορ καο αλλα χανεις.. αλλα απο δοσομετρικη..εχω δει δοσομετρηκη απο φιλο θεωρητηκα απο της καλες να εχει κολησει...το θεμα ειναι εαν την παρουναι ανταλακτηκα θα μπορουμαι να βρουμε ευκολα??

Link to comment
Share on other sites

http://www.fish-street.com/jebao_auto_dosing_pump_dp-4

Προς το παρον δεν βλεπω να εχει. Βεβαια λογο χαμηλού κόστους, μπορεις να παρεις αλλη μια μια να εχεις ανταλακτικα για μια ζωη. Αλλα δεν εχει ξεχωριστά ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...