Jump to content

Green Dust Algae


nicpapa

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 180
- Φωτισμός: 4 τ5 2 τ8
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλικακι με flourite
- Διοξείδιο του Άνθρακα: co2 συνεχόμενο
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια
- Φίλτρανση: 2 ecco pro 2036
- Φυτα: ....
- Ψάρια: hemigrammus bleheri 20, neocaridina var red
- Ρουτίνες: 50% εβδομαδιαια αλλαγη , μπορει και περισσοτερο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 5,8-6,2
- GH: 4
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 5-10
- PO4: 2
- Fe: 0,1
- CO2:
- Θερμοκρασία:26

Την εχει αντιμετωπίσει κανεις απο εδω?

Η μόνη αλγη που δεν μπορω να την κάνω καλα....

Δεν υπάρχει θεραπεια, και δεν εχω βρει κατι εγω για να την διωξω....

Απο οσα εχω διαβάσει δεν οφείλεται στο φωτισμό....

Την ειχα και παλαιοτερα, οπου και την αφησα πάνω απο μηνα, εγινε η πλατη ενα πραμα ολοκληρο πρασινο , και μετα την εβγαλα,

αλλα νομίζω τοτε ειχα και τους οτοκυκλους και την περιοριζανε δια μαγειας μετα απο καιρό εξαφανιστηκε....

Τωρα εχει κανει την εμφανιση της για τα καλα... εχεις μηνες που την εχω .

Τι εχω δοκιμάσει και τι εχω παρατηρησει.

Οξυζενε excel δεν κάνουν τπτ.

Μεγάλες αλλαγές , καθάρισμα τα πάντα αλλα επανερχεται.

Αυξηση - μειωση νιτρικων

Με την αυξηση πηρε τα πάνω της.

Αυξηση -μειωση φωτισμου

Με την μειωση πήγε και επανω στα φυτά.

Μειωση Co2 και περισοτερη οξυγονωση αυξήθηκε.

Εχει πειραματιστει κανεις αλλος σε αυτην την άλγη?

Εχω μπολιασει και σε γαριδαδικα αλλα δεν επιασε... :)

Και ισως σκεφτομαι τον λόγο, οτι στα γαριδαδικα οι σαλιγκαροι εκαναν την δουλειατους, θα δοκιμάσω να πάρω μερικους οτοκυκλους ...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ξεκινησε πριν 2 χρονια μπορει και παραπάνω...

Μετά εφυγε για ενα διαστημα και πάλι ξαναηρθε πριν 2-3 μηνες.

Κωστα λεμε για τρελη αναπτυξη.,....Σε 3 ημέρες εχουν γεμισει τζαμια και κορμοι.

Τωρα που τελειωσε και ο διαγωνισμος , αρχισα να ψιλοπαιζω...

Μια μέρα αφησα μονο 2 λάμπες τ5 και πηγε επάνω και στα φυτα...

Δεν εχω βρει αλλη λυση, εκτος απο τους οτο.

Στα ξενα φορουμ πρωτεινουν σαν θεραπεια μικρα πλέκο, για να την κραταει σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταω γιατι διαβασα το δικο μας αρθρο και λεει οτι μετα απο 2-3 εβδομαδες φευγει μονη της γιατι τοσο εχουν ζωη τα σπορια.

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε αυτη η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταω γιατι διαβασα το δικο μας αρθρο και λεει οτι μετα απο 2-3 εβδομαδες φευγει μονη της γιατι τοσο εχουν ζωη τα σπορια.

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε αυτη η αλγη.

Ναι απο οτι εχω διαβασει μερικοι την γλιτωσαν για λιγο ετσι . αλλα ξαναεμφανιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργη αλγη η συγκεκριμενη ρε φιλε..

Ισως οταν κανει τον κυκλο της,αν μεινει κανα σπορι στο ενυδρειο ξαναξεκιναει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετα απο καιρο , οι οτοκυκλοι που εβαλα 10 δεν κανουν τρομερη δουλεια.

Θα πάω στην μονη λυση οπως λενε σε ξενα φορουμ. Σε bushy nose pleco .

Εγω βρηκα κατι ansictrus ,οι συγκερκιμενοι δεν ξερω σε τι μεγεθος γινονται

Αν μεγαλωσουν πολυ εχω ενυδρειο να τους βάλω , ενω φίλου.

Εβαλα 3 και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Νικο οι ανσιστρους δεν γινονται μεγαλοι αλλα δεν ξερω αν θα σου κανουν και δουλεια με την συγκεκριμενη αλγη.

Εχε το νου σου παντως και στα φυτα σου γιατι μπορει να σου τσακισουν τα πλατυφυλλα,αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ρίχνεις λιπάσματα σταμάτα τελείως, έχω περάσει μια φάση με αυτή την άλγη και έκοψα τελείως τα λιπάσματα και μεγάλες αλλαγές νερού και συχνά εγώ έτσι την αντιμετώπισα φυσικά υπάρχουν όμως και αλγοφάγα ψάρια μέσα στον ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη εικονα περι αλγεων.

Η πλειοψηφία των αλγεων που επηρεάζουν τα ενυδρεια μας, τουλάχιστον κατά τους πρώτους μήνες ζωής, δείχνουν μια σαφή προτίμηση για ύδατα μέτριας ή αργης ροης, με υψηλή περιεκτικότητα οξυγόνου και ευνοούνται από την παρουσία αμμωνίας, αζώτου (NH3/NH4 +) . Η προτίμηση που εκδηλώνεται σε πολλά είδη από υψηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο δεν θα πρέπει, ωστόσο, να μας παραπλανήσει, μεταφέροντάς μας σε εσφαλμένες εκτιμήσεις. Το οξυγόνο, ανάλογα με τη συγκέντρωση, μπορεί να καθορίσει απλά την επικράτηση του ενός είδους σε σχέση με καποιο άλλο, αλλά δεν μπορεί βεβαίως να θεωρηθεί ο κυριος λογος, δεδομένου ότι μερικές φορές ειναι αιτία ικανή να εξαπολύσει την ανάπτυξη αλγεων. Σε ενα νεοστημενο ενυδρείο η βιομάζα νιτροποίησης σίγουρα δεν είναι ακόμη επαρκείς, δεν οξειδώνωνται ταχέως διαφορα στοιχεια, όπως θα περίμενε κανείς. Αυτό σημαίνει ότι οι συγκεντρώσεις θρεπτικων συστατικων διατηρουνται σταθερά σε επίπεδα ικανά να υποστηρίζουν την ανάπτυξη των αλγεων και ότι κατά κάποιο τρόπο να θεωρηθεί ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Εάν, στην παραπάνω, εχουμε και την παρουσία ενός υποστρώματος ιδιαίτερα πλούσιο κατά τα πρώτα στάδια της απελευθέρωσης θρεπτικών ουσιώνπιθανά σφάλματα σε δοσολογίες θρεπτικών συστατικών, αυτό εξηγεί το λόγω του πολλαπλασιασμού αυτού κοινός τύπος των αλγεων. Και στη συνέχεια αν θέλουμε να συνοψίσουμε, μπορούμε να πούμε ότι οι κύριες αιτίες της διάδοσης ειναι.

Ανεπαρκείς διαδικασίες νιτροποίησης.
Συνεπής απελευθέρωση θρεπτικών ουσιών από το υπόστρωμα.
Ανεπαρκής φυτική βιομάζα.
Περίσσειες στην λιπανση.

Καθώς περνούν οι εβδομάδες, ωστόσο, η παρουσία αυτών των αλγεων πρέπει να μειώνωνται σταδιακά, λόγω της απουσίας των λόγων που επέτρεπουν την ανάπτυξη. Αν μη τι άλλο, σε αντίθετη περίπτωση μιλαμε για υπερδοσολογία θρεπτικών ουσιών.

Στα Φυσικο-χημικά χαρακτηριστικά του νερού για την ανάπτυξη της κατάλληλης βιομάζας νιτροποίησης.
Τα βακτήρια νιτροποίησης λειτουργούν βέλτιστα σε τιμές pH μεταξύ 7,5 και 8? ενώ τιμές κάτω από το ουδετερο πρέπει να θεωρηθεί ως αναστολείς. Μην ξεχνάμε, επίσης, ότι η διαδικασία της νιτροποίησης περιλαμβάνει την παραγωγή οξύτητας. Η οξύτητα πρέπει να ρυθμιστεί. Η ανθρακική σκληρότητα των 4 ° dKH, είναι κοινο σε διάφορα φυτεενα ενυδρεια, μπορεί να μην είναι επαρκής για την άμβλυνση αυτής της οξύτητας και θα ήταν καλύτερα να μην πέσει κάτω από 6 ° dKH. Προφανώς, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαχειριζόμαστε ενυδρεια με αλκαλικότητα 3-4 ° dKH αλλά απλώς η συντήρηση της εν λόγω τιμη θα πρέπει να εχει μια πιο προσεκτική προσέγγιση.

Παρατεταμένη και υπερβολική απελευθέρωση των θρεπτικών ουσιών από το υπόστρωμα.
Σύστημα φιλτραρίσματος.
Περίσσειες λιπανσης, αλλά επίσης, και ίσως πιο πιθανό η υπερδοσολογία.
Πρόωρη ή υπερβολική εισαγωγή ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης για να μην σου λεω εκεινο και το αλλο, προτιμησα μια γενικη περιγραφη μια που παιζεις σε ιδιαιτερα νουμερα σχεδον σε ολες τις παραμετρους σου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ρίχνεις λιπάσματα σταμάτα τελείως, έχω περάσει μια φάση με αυτή την άλγη και έκοψα τελείως τα λιπάσματα και μεγάλες αλλαγές νερού και συχνά εγώ έτσι την αντιμετώπισα φυσικά υπάρχουν όμως και αλγοφάγα ψάρια μέσα στον ενυδρείο.

Αυτο ειναι λάθος... ποτες δεν σταματαμε τα λιπασματα για να γλιτωσουμε απο άλγες... απλα τροποποιουμε τις δοσολογιες ,παιζουμε με φωτισμο και co2.

Ισως την γλιτωσες απο τα ψαρια που εχεις μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη εικονα περι αλγεων.

Η πλειοψηφία των αλγεων που επηρεάζουν τα ενυδρεια μας, τουλάχιστον κατά τους πρώτους μήνες ζωής, δείχνουν μια σαφή προτίμηση για ύδατα μέτριας ή αργης ροης, με υψηλή περιεκτικότητα οξυγόνου και ευνοούνται από την παρουσία αμμωνίας, αζώτου (NH3/NH4 +) . Η προτίμηση που εκδηλώνεται σε πολλά είδη από υψηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο δεν θα πρέπει, ωστόσο, να μας παραπλανήσει, μεταφέροντάς μας σε εσφαλμένες εκτιμήσεις. Το οξυγόνο, ανάλογα με τη συγκέντρωση, μπορεί να καθορίσει απλά την επικράτηση του ενός είδους σε σχέση με καποιο άλλο, αλλά δεν μπορεί βεβαίως να θεωρηθεί ο κυριος λογος, δεδομένου ότι μερικές φορές ειναι αιτία ικανή να εξαπολύσει την ανάπτυξη αλγεων. Σε ενα νεοστημενο ενυδρείο η βιομάζα νιτροποίησης σίγουρα δεν είναι ακόμη επαρκείς, δεν οξειδώνωνται ταχέως διαφορα στοιχεια, όπως θα περίμενε κανείς. Αυτό σημαίνει ότι οι συγκεντρώσεις θρεπτικων συστατικων διατηρουνται σταθερά σε επίπεδα ικανά να υποστηρίζουν την ανάπτυξη των αλγεων και ότι κατά κάποιο τρόπο να θεωρηθεί ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Εάν, στην παραπάνω, εχουμε και την παρουσία ενός υποστρώματος ιδιαίτερα πλούσιο κατά τα πρώτα στάδια της απελευθέρωσης θρεπτικών ουσιώνπιθανά σφάλματα σε δοσολογίες θρεπτικών συστατικών, αυτό εξηγεί το λόγω του πολλαπλασιασμού αυτού κοινός τύπος των αλγεων. Και στη συνέχεια αν θέλουμε να συνοψίσουμε, μπορούμε να πούμε ότι οι κύριες αιτίες της διάδοσης ειναι.

Σε αυτο συμφωνω και εκτος απο οικονομικης αποψης των diy λιπασματων , το καλο ειναι οτι ειναι τα νιτρικα που προσθετουμε ειναι ¨καθαρα ¨δεν περιεχουν στοιχεια που ευνοουν τις αλγες οπως της seachem.

Ανεπαρκείς διαδικασίες νιτροποίησης.

Συνεπής απελευθέρωση θρεπτικών ουσιών από το υπόστρωμα.

Ανεπαρκής φυτική βιομάζα.

Περίσσειες στην λιπανση.

To βασικό δεν αναφερες co2 οπου ειναι η λυση ολων των αλγεων.

Καθώς περνούν οι εβδομάδες, ωστόσο, η παρουσία αυτών των αλγεων πρέπει να μειώνωνται σταδιακά, λόγω της απουσίας των λόγων που επέτρεπουν την ανάπτυξη. Αν μη τι άλλο, σε αντίθετη περίπτωση μιλαμε για υπερδοσολογία θρεπτικών ουσιών.

Στα Φυσικο-χημικά χαρακτηριστικά του νερού για την ανάπτυξη της κατάλληλης βιομάζας νιτροποίησης.

Τα βακτήρια νιτροποίησης λειτουργούν βέλτιστα σε τιμές pH μεταξύ 7,5 και 8? ενώ τιμές κάτω από το ουδετερο πρέπει να θεωρηθεί ως αναστολείς. Μην ξεχνάμε, επίσης, ότι η διαδικασία της νιτροποίησης περιλαμβάνει την παραγωγή οξύτητας. Η οξύτητα πρέπει να ρυθμιστεί. Η ανθρακική σκληρότητα των 4 ° dKH, είναι κοινο σε διάφορα φυτεενα ενυδρεια, μπορεί να μην είναι επαρκής για την άμβλυνση αυτής της οξύτητας και θα ήταν καλύτερα να μην πέσει κάτω από 6 ° dKH. Προφανώς, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαχειριζόμαστε ενυδρεια με αλκαλικότητα 3-4 ° dKH αλλά απλώς η συντήρηση της εν λόγω τιμη θα πρέπει να εχει μια πιο προσεκτική προσέγγιση.

Εν μερη ισχυει αυτο που αναφέρεις, αλλα οχι οτι δεν υπαρχει νιτροποιηση σε χαμηλές kh...

Σε γαριδες οπως red bee , crs που ειναι ευαισθητες εχουμε 0kh....

Παρατεταμένη και υπερβολική απελευθέρωση των θρεπτικών ουσιών από το υπόστρωμα.

Σύστημα φιλτραρίσματος.

Περίσσειες λιπανσης, αλλά επίσης, και ίσως πιο πιθανό η υπερδοσολογία.

Πρόωρη ή υπερβολική εισαγωγή ψαριών.

Εν ολιγης για να μην σου λεω εκεινο και το αλλο, προτιμησα μια γενικη περιγραφη μια που παιζεις σε ιδιαιτερα νουμερα σχεδον σε ολες τις παραμετρους σου.

Οσο εχω ψαξει στο ιντερνετ κανεις δεν γνωριζει την αιτια εμφανισης αυτης της άλγης...

Στην ουσια δεν ειναι αλγη αλλα ζωοοσπορια...

Excel ,οξυζενε δεν κανουν τπτ.

Εχει βρεθει σε ενυδρεια με χαμηλό kh αλλα και σε ενυδρεια με μεγάλο kh.

Με υψηλό εως και χαμηλο φωτισμο.

Εχω παρατηρησει οτι μειωνοντας τον φωτισμό μειωνεται η αναπτυξη της αλλα δεν σταματαει, ετσι ομως χανουμε την αναπτυξη των φυτων.

Απο θεμα λιπασματων δεν βλέπω να επηρεαζεται...

Ως μονη λυση προτεινουν την προσθηκη pleco ...

μερικα θεματα που ειχα διαβασει

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/88351-i-think-i-found-cure-gda.html

http://www.ukaps.org/forum/threads/green-dust-algae-and-glass-algae-cure-usign-baby-bushy-nose-plecos.27958/

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ψαξε για πρασινες αλγες του γενους coleochaete. Οπως θα δεις ειναι πολυ κοντα στην φυσιολογια των φυτων για αυτο και ειναι σχετικα δυσκολη.

Μπορει να εχει βρεθει σε διαφορα ΚΗ αλλα εχεις και τα φυτα οπου πρεπει να την συναγωνιστουμε. Πιστευω πως με σαλιγκαρια θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα. Βαλε και καμια φωτο να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παρε και φωτο...

Την κυριακη το ειχα καθαρισει καθως και την ρίζα στην τελευταια φωτο...

Η αφαιρεση της ειναι πολυ ευκολη ...

Αν δεις ομως εχει παει και σε μερικα φυτα επάνω , και αυτο γιατι οταν καθαριζα τα τζαμια που ξεφυγαν μερικα..

DSC_7982_zps917d328f.jpg

DSC_7977_zps0ae2b2ac.jpg

DSC_7975_zps9141b360.jpg

DSC_7971_zpsbcb21001.jpg

DSC_7967_zps172a4b67.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω, εχω παρατηρηση παντως πως εκανε την εμφανισει της κατα καιρους οταν παραμελουσα την ρουτινα γενικος του ενυδρειου και ειδικα η Alternanthera ηταν παντα ο δεικτεις αναφορας και τα αργης αναπτυξεις φυτα.....

Link to comment
Share on other sites

Την κυριακη ειχα κάνει ενα πολυ καλλο καθαρισμό στα τζάμια , και τις ριζες ...

Αλλα στα φυτα εχει μεινει ακόμη...

Το περίεργο που βλέπω ειναι οτι σε σημεια οπου υπαρχει στα φυτά , μετα απο 2-3 ωρες που αναβουν η αλγη φωτοσυνθέτει.... βγαζει φυσαλίδες...

Μήπως δεν ειναι gda και ειναι κάτι αλλο?

Οσοι ειχατε gda ειχατε παρατηρησει φυσαλιδες?

post-47325-0-76905900-1404833554_thumb.jpg

post-47325-0-51509200-1404833556_thumb.jpg

post-47325-0-00531500-1404833558_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πεστο και νόμιζα οτι με γελάγανε τα μάτια μου όταν το έβλεπα.

gba στο φιλτροκούτι και φυσικά δίπλα στο διαχυτήρα. . . έβλεπα τις φυσαλίδες και αναρωτιόμουν εαν έχω πιεει . . .

Link to comment
Share on other sites

πηρα ερυθρομικηνη να δοκιμάσω, μιας και ειχα και λιγη bga μπροστα στο χαλικι....

Εχω βάλει 2 ημέρες 0,5 gr ( 0,5 ημέρα) σημερα ειναι η τρίτη μερα .

Απο την κυριακη που εκανα την αλλαγη και καθαρισα τα τζαμια , μεχρι σημερα δεν εχει τπτ, οποτε κατι συμβαινει αλλα τι γίνεται?

Εχει μεινει επάνω στους κορμους και σε μερικά φυτα αλλα δεν βλέπω να αναπτυσεται...

Απο λιπανση συνεχιζω κανονικα, και επιτηδες εχω αυξησει και τον φωτισμό ,...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειχε σταματησει να αναπτυσεται... αλλα ξαναάρχισε μετα απο καμια εβδομάδα...

Το αλλο που δοκιμασα ητανε να βάλω πάλι το φωτιστικό και να το σηκωσω πιο ψηλα, με τις ιδιες λαμπες και ωρες...

Απο τα τζαμια ψιλοεφυγε , οχι ομως οτι δεν αναπτυσεται....

Εχω μια υποψια γιατι σε αυτο το ενυδρειο και οχι και στα άλλα...

Η μονη διαφορα ειναι οτι εχω βάλει υποστρωμα της tropica πριν 1-2 χρονια δεν θυμάμαι.

Ετσι ξεκινησα τον καθαρισμό.:)

Βγαζω φυτα ψαρια, και κραταω το νερο που ειχε μέσα.

(μόνο 8 ωρες πηρε ολη η διαδικασια.... :) )

βγάζοντας το χαλικι και φλουριτη που ειχα πάνω , παρατηρω οτι κάτω οπου ειχε το υποστρωμα εχει γινει πέτρα μια μάζα, με την ξυστρα το εβγαζα κομμάτια...

Δεν μπορω να σκεφτώ κατι αλλο... θα δείξει στην πορεια...

Το εχει-ειχε χρησιμοποιησει καποιος άλλος αυτο το υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...πολυ πιθανον να εφταιγε αυτο Νικο.

Παλι καλα που το ειπες,γιατι ειχα σκοπο να το δοκιμασω αυτο το υποστρωμα.:P

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...πολυ πιθανον να εφταιγε αυτο Νικο.

Παλι καλα που το ειπες,γιατι ειχα σκοπο να το δοκιμασω αυτο το υποστρωμα. :P

Δεν ξαναβάζω τετοιο υποστρωμα.....

χαλικακι φλουριτη και ειναι μια χαρα.

Εγινε το γραφειο χαλια , πεταχτηκανε παντου λάσπες , μπλουζες παντελονια και ο τοιχος εγινε καφε... λασπη ρε συ...

Ασε που εχασα ενα κουβα με υποστρωμα που ειχε κολησει και ειχε γινει ενα πραμα με αυτο... :waaa:

Δοκιμασε το ρε συ ειναι καλό , να δουμε αν πιασεις και συ του χρόνου gda. :P

Οχι ομως στην αρχη οταν το ειχα βάλει εβλεπες τα φυτα και πηγαιναν σφαίρα...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναβάζω τετοιο υποστρωμα.....

χαλικακι φλουριτη και ειναι μια χαρα.

Εγινε το γραφειο χαλια , πεταχτηκανε παντου λάσπες , μπλουζες παντελονια και ο τοιχος εγινε καφε... λασπη ρε συ...

Ασε που εχασα ενα κουβα με υποστρωμα που ειχε κολησει και ειχε γινει ενα πραμα με αυτο... :waaa:

Δοκιμασε το ρε συ ειναι καλό , να δουμε αν πιασεις και συ του χρόνου gda. :P

Οχι ομως στην αρχη οταν το ειχα βάλει εβλεπες τα φυτα και πηγαιναν σφαίρα...

Να μου λειπει,το δοκιμασες εσυ και μου φτανει! αχαχαχαχαχαχ :P

Μου φαινεται οτι απο δω και περα θα βαζω flourite απλα εχω μερικα κιλα μαυρο χαλικακι και καφε αναμειγμενο της dennerle και ελεγα να το χρησιμοποιησω καπως,ειναι καλης ποιοτητας και ακριβο και ψιλοκοκκο.Θα δουμε στο επομενο ενυδρειο πως θα το κανω.

Δεν το περιμενα να γινει ετσι το υποστρωμα,εγω ειχα χρησιμοποιησει υποστρωμα deponit mix και εμεινα πολυ ευχαρηστιμενος.Οταν διελυσα το ενυδρειο,το υποστρωμα ηταν οπως την πρωτη μερα που το ειχα βαλει μεσα,σαν αμμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...