Jump to content

Green Dust Algae


nicpapa

Recommended Posts

Να μου λειπει,το δοκιμασες εσυ και μου φτανει! αχαχαχαχαχαχ :P

Μου φαινεται οτι απο δω και περα θα βαζω flourite απλα εχω μερικα κιλα μαυρο χαλικακι και καφε αναμειγμενο της dennerle και ελεγα να το χρησιμοποιησω καπως,ειναι καλης ποιοτητας και ακριβο και ψιλοκοκκο.Θα δουμε στο επομενο ενυδρειο πως θα το κανω.

Δεν το περιμενα να γινει ετσι το υποστρωμα,εγω ειχα χρησιμοποιησει υποστρωμα deponit mix και εμεινα πολυ ευχαρηστιμενος.Οταν διελυσα το ενυδρειο,το υποστρωμα ηταν οπως την πρωτη μερα που το ειχα βαλει μεσα,σαν αμμος.

χαχα και της denerle το ειχα σε ενα γαριδαδικο και το πέταξα , γιατι με το καιρο ελιωσε εγινε σκόνη,....

Οπως και το υπόστρωμα του oliver knott μια απο τα ίδια. :P

τωρα δοκιμάζω akadama ... :P

Ισως της τροπικα αν το τριψεις και βάλεις ισα ισα 2-3 χιλιοστα να μην εχεις θέμα.. :)

Να βοήθησεις στην αρχη τα φυτά .

Εγω ειχα βάλει 1-1,5 cm ,αν θυμαμαι προτεινει 1 cm.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το dennerle ηταν μια χαρα και το εβαλα σε 2 ενυδρεια οταν διελυσα το 100αρι και τα φυτα πηγαιναν σφαιρα και ας ηταν χρησιμοποιημενο.

Τι να πω,περιεργο πραγμα αυτα τα υποστρωματα.:P

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το dennerle ηταν μια χαρα και το εβαλα σε 2 ενυδρεια οταν διελυσα το 100αρι και τα φυτα πηγαιναν σφαιρα και ας ηταν χρησιμοποιημενο.

Τι να πω,περιεργο πραγμα αυτα τα υποστρωματα. :P

Πόσο καιρό το ειχες τρέξει?

Το θέμα με τα υποστρωματα ειναι οτι στο χρονο αρχιζουν και διαλυοντε.

Θα ενημερώσω πως θα παει με την τελευταια αλλαγη... :)

Link to comment
Share on other sites

1 χρονο περιπου στο 100αρι και αλλα 2 χρονια στο 40αρι.

Ακομα το εχω και ειναι αναμειγμενο με το χαλικι που σου λεω πιο πανω και οπτικα ειναι το ιδιο με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω....

Σε εμένα ειχε αρχισει και ελιωνε, δεν το ειχα βάλει αυτο το υποστρωμα εγω , το ειχα πάρει απο χομπιστα, δεν ξερω και ποσο καιρο ετρεχε...

Αλλα οταν φυτευες πετουσε σκόνες.... και αν το επιανες με το χερι λιγο το πιεζες και ελιωνε.

Οποτε και το σουταρα...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια, μην βάζετε υπόστρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια, μην βάζετε υπόστρωμα :)

Και πλέον μόνο χαλικάκι.... :)

Αν δεν την πάθεις πως θα μάθεις ομως?

Εγω συνέχεια δοκιμάζω.... :)

Τωρα δοκιμάζω κατι με το co2.....

To εχω συνεχομενο μεν.... αλλα οταν ανοιγουν τα φωτα περναει απο κυκλοφορητη για να το διασπά καλυτερα και να εχει λιγο περισσοτερα ppm την ωρα της φωτοπεριοδου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω diy φυτοχωμα απο το 2009.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω diy φυτοχωμα απο το 2009.....

Μαλλον δεν ηταν καλο γιαυτο και δεν εβγαλε τπτ :)

Εχω σηκωσει το φωτιστικό στους 40 ποντους περιπου, στα τζαμια εχω μια μικρη πρασινιλα, αλλα σε αργα φυτα οπως τονινες , εχουν πιασει μερικά φυλλα...

Εχω ειδη 3 ansictrus ,και μια 10 αραια οτοκυκλους, ισως παρω αλλους 5 μικρους ansictrus.

Σαν μόνη λυση προετεινουν αυτους....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Νικο πιστευω πως εχεις φτιαξει ενα σουπερ μιξ μπομπα υποστρωμα με αποτελεσμα να σου αφηνει στην στηλη πολλα θρεπτικα πραγμα το οποιο οσο φωτισμο και διοξειδιο να αυξησης τα φυτα δεν προλαβαινουν να αποροφυσουν και οι αλγες το εκμεταλλευονται. Απο την αλλη το να κοψεις την λιπανση παλι μπορει να υπαρξει ελλειψη καποιον στοιχειων και να μην υπαρχει σωστη ισοροποια στοιχειων δημιουργωντας παλι θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υποστρωματα ακομα και το ακανταμα εχουν την ταση να συμπιεζωνται με τον καιρο για αυτο πρεπει να υπαρχει και ενα ποσοστο αδρανη υλικου στο μιξ για την καλυτερη υγεια των ριζων. Προτεινω ζεολιθο για πολλους λογους. Απο πανω σαν επιφανε7ακη στρωση χαλαζιακο χαλικι 2 χιλ. για καπακι για να μην φευγουν πολλα θρεπτικα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ansictrus κάνουν καλή δουλειά αλλά κάποιοι τρώνε και φυτά, για ποιο είδος μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υποστρωματα ακομα και το ακανταμα εχουν την ταση να συμπιεζωνται με τον καιρο για αυτο πρεπει να υπαρχει και ενα ποσοστο αδρανη υλικου στο μιξ για την καλυτερη υγεια των ριζων. Προτεινω ζεολιθο για πολλους λογους. Απο πανω σαν επιφανε7ακη στρωση χαλαζιακο χαλικι 2 χιλ. για καπακι για να μην φευγουν πολλα θρεπτικα στο νερο.

To θέμα ειναι οτι δεν εχω άλγες, αλλα μόνο την gda.

Αν διαβασες και παραπάνω δεν προεκειτε να ξαναχρησιμοποιησω υποστρωματα...

Μα τα φυτα δεν τρεφονται απο τις ρίζες... ;)

Σιγα σιγα πειραματιζοντας και πάμε...

Οι ansictrus κάνουν καλή δουλειά αλλά κάποιοι τρώνε και φυτά, για ποιο είδος μιλάς;

Αν θυμαμαι, λενε για τους ancistrus bushy nose .

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτα δεν τρεφονται απο τις ριζες τοτε γιατι υπαρχουν τα υποστρωματα?

Η gda δεν ειναι αλγη?

:)

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα εχω δει μεγαλη διαφορα με τα υποστρωματα στην αναπτυξη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτα δεν τρεφονται απο τις ριζες τοτε γιατι υπαρχουν τα υποστρωματα?

Η gda δεν ειναι αλγη?

:)

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα εχω δει μεγαλη διαφορα με τα υποστρωματα στην αναπτυξη των φυτων.

Ναι ρε συ ειναι ειδος αλγης, αλλα μοναδικη... :)

Στην ουσια ειναι μικροοργανισμοι.

Τα φυτα τρεφονται απο το φυλωμα αλλα και απο τις ρίζες...

Εμένα ομως δεν προλαβαινουν τα περισσότερα να κάνουν ριζες, αφου τα κλαδευω απο κάτω .

Απο την στιγμη που ριχνεις λιπασματα, ωστε να παρεχεις τα θρεπτικα που χρειαζονται στο νερο , το υπορστρωμα ειναι αχρηστο, και ενα απλο χαλικάκι θα εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Το μόνο καλό τους είναι στο αρχικό στησιμο του ενυδρειου, οπου μπουσταρουν τα φυτα, χωρις να χρειαζεσαι πολλά λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα λες σωστα! Απλα εσυ εχεις βρεθει καλα να ελεγχεις την κατασταση χημικα στο νερο και απλα μπορεις να εχεις ενα αδρανη υλικο για την στηριξη των φυτων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα λες σωστα! Απλα εσυ εχεις βρεθει καλα να ελεγχεις την κατασταση χημικα στο νερο και απλα μπορεις να εχεις ενα αδρανη υλικο για την στηριξη των φυτων.

:)

και αυτο πλέον δεν χρειάζεται για τα stems , μονο στα γρασιδάκια.

Τα φυτακια τα στηριζω με μολυβι και σφουγκαρακι.. :P

Link to comment
Share on other sites

Υδροπονοια κατασταση :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε αφού αυτός τρις και λίγο αλλάζει setup που να προλάβουν τα φυτά να κάνουν ρίζες :)

Δεν είναι σαν εμάς που ξεχνάμε να τα κλαδέψουμε ή τα κλαδεύουμε όταν ψάχνουμε να δούμε που είναι τα ψάρια:)

Πάντως ένα φυτό ο Νικ δεν μπορεί να έχει Κρυποκορίνες :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Μαγος εισαι Χρηστακο :)

Αυτη την στιγμη το φυτεμενο μου παει μονο του εδω και ενα χρονο και εχω ξεμυνει και απο διοξειδιο απο τον απριλη!

Καλα ο νικος δεν παιζετε, μιλαμε για πολυ λοξα,χαχαχα αλλα φυσικα ειναι καλλητεχνης!

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε πειραζω;)

Εισαι μαστερ, respect!

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε αφού αυτός τρις και λίγο αλλάζει setup που να προλάβουν τα φυτά να κάνουν ρίζες :)

Δεν είναι σαν εμάς που ξεχνάμε να τα κλαδέψουμε ή τα κλαδεύουμε όταν ψάχνουμε να δούμε που είναι τα ψάρια :)

Πάντως ένα φυτό ο Νικ δεν μπορεί να έχει Κρυποκορίνες :shifty:

εχω και απο αυτες, σε ενυδρεια χωρις co2. :P

Στο δεξια ενυδρειάκι... απο τα πρωτα μου φυτα που ειχα αγορασει πριν 3 χρόνια..

DSC_8590_zps9aab85e9.jpg

Χαχαχα

Μαγος εισαι Χρηστακο :)

Αυτη την στιγμη το φυτεμενο μου παει μονο του εδω και ενα χρονο και εχω ξεμυνει και απο διοξειδιο απο τον απριλη!

Καλα ο νικος δεν παιζετε, μιλαμε για πολυ λοξα,χαχαχα αλλα φυσικα ειναι καλλητεχνης!

Με την κρυτποκορινα το λές φυτεμένο ? :P

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω εχω και ανουμπιες και μεταξωτες κορδελες! Χαχαχα!

Ειχα θεμα με το ρουτερ και δεν ειχα προσβαση στο νετ αυτο τον καιρο. Απο φυτακια εχω δοκιμασει αρκετα αλλα παντα σε σκληρο νερο οποτε καταλαβαινεις πως καποια ζοριζωνταν αρκετα και καποια απλα επιβιωναν με το ζορι μεχρι να εξαφανιστουν σιγα σιγα. Η οσμωση στο βολο ειναι μονοδρομος για οποιον θελει ιδιαιτερα φυτα. :-)

Εννοειτε πως διοξειδιο και αρκετα βατ ειναι μεσα στο προγραμμα φυσικα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω εχω και ανουμπιες και μεταξωτες κορδελες! Χαχαχα!

Ειχα θεμα με το ρουτερ και δεν ειχα προσβαση στο νετ αυτο τον καιρο. Απο φυτακια εχω δοκιμασει αρκετα αλλα παντα σε σκληρο νερο οποτε καταλαβαινεις πως καποια ζοριζωνταν αρκετα και καποια απλα επιβιωναν με το ζορι μεχρι να εξαφανιστουν σιγα σιγα. Η οσμωση στο βολο ειναι μονοδρομος για οποιον θελει ιδιαιτερα φυτα. :-)

Εννοειτε πως διοξειδιο και αρκετα βατ ειναι μεσα στο προγραμμα φυσικα.

Δεν ξερω ποσο σκληρο ειναι το νερο σου, εμενα ειναι gh 24kh 22 .

Οντως δεν πάνε ολα τα φυτα, αλλα τα περισσοτερα προχωρανε μια χαρά.

Το προβλημα στο σκληρο νερό ειναι με το co2..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...