Jump to content

Green Dust Algae


nicpapa

Recommended Posts

Και εμενα παραπλήσιες ειναι οι τιμες, ισως και παραπανω το καλοκαιρι. Το προβλημα ειναι το διοξειδιο αλλα και η αφομοίωση πολλων στοιχειων που επηρεαζονται λογω και του αυξημενου ΡΗ οπως καταλαβαινεις.

Εσυ δουλευεις οσμωση εγω οχι. Για παραδειγμα ολα τα ευκολα φυτα περπατανε, αλλα πχ η alternanthera ζοριζεται αρκετα στην αναπτυξη, λιωνουν με τον καιρο τα φυλλα και ειναι επιρεπεις σε αλγες. Η ludwigia δεν εχει προβλημα δωσε της φως και διοξειδιο και γινεται δεντρο, η rotala δεν παιζει χωρις οσμωση. Τουλαχιστων αυτα εχω παρατηρηση στο ενυδρειο μου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εμενα παραπλήσιες ειναι οι τιμες, ισως και παραπανω το καλοκαιρι. Το προβλημα ειναι το διοξειδιο αλλα και η αφομοίωση πολλων στοιχειων που επηρεαζονται λογω και του αυξημενου ΡΗ οπως καταλαβαινεις.

Εσυ δουλευεις οσμωση εγω οχι. Για παραδειγμα ολα τα ευκολα φυτα περπατανε, αλλα πχ η alternanthera ζοριζεται αρκετα στην αναπτυξη, λιωνουν με τον καιρο τα φυλλα και ειναι επιρεπεις σε αλγες. Η ludwigia δεν εχει προβλημα δωσε της φως και διοξειδιο και γινεται δεντρο, η rotala δεν παιζει χωρις οσμωση. Τουλαχιστων αυτα εχω παρατηρηση στο ενυδρειο μου.

Εχω και ενα ενυδρειο με τις τιμές αυτες... χωρίς οσμωση..

Απο αλγη μέσα συνhθως μου εμφανίζεται cladophora... λογο του co2.

Τελευταια κιολας μειωσα τον φωτισμό σε μια λαμπα απο 2 χ 39 watt που ειχα σε 90-100 λιτρα.

Για να μπορεσω να συνδιασω καλυτερα το co2 με το λιγότερο φως αλλα περισσοτερες ωρες.

Στο ενυδρειο με την gda...

Αλλαξα λάμπες , εβαλα οσραμ 830 στα 3000κ, και εφυγε σχεδον πάνω απο τα φυτα....

Το ενυδρειο ομως φαινεται κιτρινο... :)

Παραγγειλα να μου φερουν οσραμ , 840 και 865 να κάνω ενα συνδιασμο ..

Καπου πάλι διαβασα οτι η gda προσκολλάται οπου εχει biofilm...

Και ενας φιλος εβγαλε το ιδιο προβλημα, και εχει πολυ biofilm και πρωτεινικό φιλμ...

Προσπαθω να το συνδιάσω αλλα καπου κολάω ...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα ενυδρειο με τις τιμές αυτες... χωρίς οσμωση..

Απο αλγη μέσα συνhθως μου εμφανίζεται cladophora... λογο του co2.

Τελευταια κιολας μειωσα τον φωτισμό σε μια λαμπα απο 2 χ 39 watt που ειχα σε 90-100 λιτρα.

Για να μπορεσω να συνδιασω καλυτερα το co2 με το λιγότερο φως αλλα περισσοτερες ωρες.

Στο ενυδρειο με την gda...

Αλλαξα λάμπες , εβαλα οσραμ 830 στα 3000κ, και εφυγε σχεδον πάνω απο τα φυτα....

Το ενυδρειο ομως φαινεται κιτρινο... :)

Παραγγειλα να μου φερουν οσραμ , 840 και 865 να κάνω ενα συνδιασμο ..

Καπου πάλι διαβασα οτι η gda προσκολλάται οπου εχει biofilm...

Και ενας φιλος εβγαλε το ιδιο προβλημα, και εχει πολυ biofilm και πρωτεινικό φιλμ...

Προσπαθω να το συνδιάσω αλλα καπου κολάω ...

Νικολα το θεμα περνει πολυ συζητηση γενικος....

Απο οτι φαινετε στη GDA αρεσει το μπλε φασμα οπως και στις περισσοτερες αλγες. Ο συνδιασμος 4000 με 6500 πιστευω πως ειναι ο πλεων κλασσικος φωτισμος πιανοντας ολο το φυσικο φασμα. Και εγω ειχα τουρλου γυρω στα 160 βατ στο 180 αρι αλλα τωρα εχω μεινει με δυο 45 αρες οικονομιας στα 6400 και χωρις διοξειδιο και οι φυτομαζα συρικνωθηκε και εξαφανιστηκε τελιως και η ludwigia. Οπως καταλαβαινεις το γυρισα αλλα walstad κατασταση. Υπηρξε μια φαση οπου ειχα καμποση GDA στα τζαμια, αλλα δια μαγειας μετα απο μια αλλαγη 80% συν καθαρισμου φιλτρου, μετα απο λιγες μερες το τζαμι επανηλθε κρυσταλλο χωρις να κανω κατι εγω.

Εχεις ακομα το ιδιο υποστρωμα; αν ναι για να μην αδειαζεις τωρα ολο το ενυδρειο εγω θα προσθετα τρι δακτυλα χαλαζιακο χαλικι των δυο χιλιοστων κοκομετρια. Επισης εχω παρατηρηση πως καποιες τροφες ειναι πολυ λαδοτσουπικες στην λαικη γλωσσα οσο αφορα το biofilm. Απο νιτρικα και φωσφορικα πως τα πας. Εχειςμεσα κανα φυτο γρηγορης αναπτυξης; ξερεις τωρα καπου το χανεις kαι σε ταλαιπωρη η GDA. Αλλα αν δεν εχεις βγαλει το υποστρωμα που ειχες πει, εγω 90% το βλεπω αυτο να σου δημιουργει αυτη την ανωμαλια, και μεχρι να ξεθυμανει με τον καιρο και τις αλλαγες νερου θα σε ταλαιπωρει.

Link to comment
Share on other sites

To υπόστρωμα αν διαβασεις παραπάνω το εχω αφαιρεσει, τωρα εχει χαλικάκι μαζι με φλουριτη.

Στο ενυδρειο που λες , εχεις - ειχες τπτ σαλιγκαρια, ansictrus ή οτοκυκλους?

Απο μετρησεις κανω που και που για να δω μηπως εχει ξεφυγει κάτι γενικα ειμαι εκεί που θέλω.

νο3 10-20

po4 2

fe 0.5-1

kh 3

gh 4

αλλαγες γινονται καθε εβδομάδα 50-60%

Απο φυτα δεν θα τα έλεγα γρηγρορης αναπτυξης αλλα προχωράνε σχετικα γρήγορα.

Η εξαφανιση -μείωση της gda μπορει να οφειλεται σε 2 λόγους...

1) απο την αλλαγη του φασματος των λαμπτηρων .

2) Πριν καμια εβδομάδα ειχα βάλει το easy life filter , σε τριπλασια δοση.

Δεν νομιζω να ειναι απο τον φωτισμο γιατι γενικά αυτες τις λαμπες χρησιμοποιω χρόνια, και μαλιστα πριν 2 χρονια ειχα πιασει και τα 294watt σε 180 λιτρα ενυδρειου με τις ιδιες παλι λαμπες, 865,840,830,

Απλα αν και δεν μου αρεσει σαν φωτισμός,εχω παρατηρησει οτι τα κοκκινα φυτα πανε καλυτερα σε φωτισμο με 3000-4000κ

Και λαμπες οσραμ , αν βάλω τις philips στον ιδιο χρωματισμο τα φυτα μου χαλάνε... :)

Οπως ειπα και ενα φιλος μου τρεχει το ενυδρειο του καιρο, και ξαφνικά τωρα του γεμισε gdα και παράληλα εχει και πρωτεινικό φιλμ .

Link to comment
Share on other sites

To υπόστρωμα αν διαβασεις παραπάνω το εχω αφαιρεσει, τωρα εχει χαλικάκι μαζι με φλουριτη.

Στο ενυδρειο που λες , εχεις - ειχες τπτ σαλιγκαρια, ansictrus ή οτοκυκλους?

Απο μετρησεις κανω που και που για να δω μηπως εχει ξεφυγει κάτι γενικα ειμαι εκεί που θέλω.

νο3 10-20

po4 2

fe 0.5-1

kh 3

gh 4

αλλαγες γινονται καθε εβδομάδα 50-60%

Απο φυτα δεν θα τα έλεγα γρηγρορης αναπτυξης αλλα προχωράνε σχετικα γρήγορα.

Η εξαφανιση -μείωση της gda μπορει να οφειλεται σε 2 λόγους...

1) απο την αλλαγη του φασματος των λαμπτηρων .

2) Πριν καμια εβδομάδα ειχα βάλει το easy life filter , σε τριπλασια δοση.

Δεν νομιζω να ειναι απο τον φωτισμο γιατι γενικά αυτες τις λαμπες χρησιμοποιω χρόνια, και μαλιστα πριν 2 χρονια ειχα πιασει και τα 294watt σε 180 λιτρα ενυδρειου με τις ιδιες παλι λαμπες, 865,840,830,

Απλα αν και δεν μου αρεσει σαν φωτισμός,εχω παρατηρησει οτι τα κοκκινα φυτα πανε καλυτερα σε φωτισμο με 3000-4000κ

Και λαμπες οσραμ , αν βάλω τις philips στον ιδιο χρωματισμο τα φυτα μου χαλάνε... :)

Οπως ειπα και ενα φιλος μου τρεχει το ενυδρειο του καιρο, και ξαφνικά τωρα του γεμισε gdα και παράληλα εχει και πρωτεινικό φιλμ .

Νικολα, εχω καποιους οτοκυκλους και μαλεζιαν τρουμπετ σαλιγκαρια αλλα τα ειχα ετσι και αλλιως και με την αλγη πριν καθαριση το ενυδρειο. Κοιτα ο φωτισμος ειναι ενα θεμα και ισως να παιζει ρολο και με το επιφανειακο φιλμ αυτη την χρονικη στιγμη, αν και εκτος τις πληροφοριες του αρθου που ειχα γραψει περι βιοφιλμ, εχω παρατηρηση πως στην αλλαγη εποχης παρατηρητε συχνα το φαινομενο. Το φλουριτε απο την αλλη ισως να συνεχιζει να ενοχλει με το θεμα τις αλγης μια που ο ρεντ αν και ειναι πολυ ομορφος και δενει πολυ με τα ξυλα αναδεικνυωντας το πρανσινο, ειναι πολυ πλουσιος σε σιδηρο. Δεν ξερω αν προσθετεις και επιπλεον σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το off topic.....αλλα στην αρχη του θεματος γραφεις πως "μακαρι να ηταν clad"η αλγη σου.....εχω εδω και κανα μηνα μπολικη απο δαυτη...ξερεις γινεται σαν κλωστες και παει απο φυτο σε φυτο και τις μαζευω σαν μακαροναδα....λιπασματα δεν ριχνω ποτε...μονο excel,εχω σταθερα 1 φυσαλλιδα ανα λεπτο και σχεδον 1 watt/litre (2*24watt σε 54 λιτρα,6400κ+4000κelvin), ευκολα-μετρια φυτα (ludwigia,rotala rotundifolia,polysperma,bacopa caroliniana)...μεσοβδομαδα προσεθεσα ενα κυκλοφορητακι για να εχω ροη χαμηλα στο ενυδρειο και κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη 10 λιτρα νερο....καλα το παω μπας και την μειωσω η εχεις καποια αλλη συμβουλη?? Υ.Γ τα χερια σου κανουν θαυματα...λατρευω τα aquascapes σου...

Link to comment
Share on other sites

Το easy life με τοσες αλλαγες ειναι ιστορια. Το εχω κανει χρηση και εγω αλλα σε νορμαλ φαση. Μπορει να προσθεσες καποια επιπλεων οφελιμα βακτηρια αλλα εαν δεν εβρισκαν να φανε δεν θα αλλαζε τιποτα. Μια υποθεση που πισρευω μπορει να παιζει ειναι το καλοκαιρι και το οξυγονο διαθεσιμο σε συνδιασμο με τα βακτηρια. Αν και ο μεταβολισμος τους λογω θερμοκρασιας ειναι υψιλος απο την αλλη λογο ελειψης υψιλων ποσοστων διαθεσιμου οξυγωνου να συγκεντρωνονται πολλα οργανικα και ανοργανα στοιχεια ,φρεναροντας δηλαδη, στοιχεια τα οποια δεν εχουν διασπαστει η οξυδωθει και με την μεταβολη της θερμοκρασιας δηλαδη περισσοτερο οξυγωνο, να υπαρξει το μπουμ θρεπτικων το οποιο με τις αλλαγες νερου αλλα και απο την στιγμη που καταναλωθουν αυτα τα θρεπτικα ο βακτηριακος πλυθησμος να επανελθει σιγα σιγα παλι σε μια ισοροποια.

Εγω παρατηρω αναλογες ανομαλιες οταν εχω καιρο να κανω χρηση την μπουκαλα. Δηλαδη ξερω πως οταν θα ξαναβαλω μπροστα την μπουκαλα υπαρχει ενα σκαμπανεβασμα πριν επανελθει η πληρης ισοροποια.

Ξερω, στα κανα τσουρεκια :-) αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο να στο περιγραψω......

Link to comment
Share on other sites

2014-08-21115400_zpsab4041fa.jpg

Σημερινη κατασταση του ενυδρειου μου.

Πληροφοριακα το γρασιδακι δεν θυμαμε ονομασια , ειχα μονο μια φουντα απο καπου, γεμισε και αναπτυχθηκε απο μονο του. Παρατηρηστε εκει που ειναι το γρασιδακι μια πορτοκαλι οριογραμμη μεταξυ αυτου και του χαλικιου. Εκει μεσα ειναι η ζαρντινιερα με το Diy υποστρωμα ενω μπροστα εχει μονο το χαλικακι. Χωρις να κανω κατι εγω, η εξαπλωση του εγινε μονο στον συγκεκριμενο χωρο της ζαρντινιερας και δεν εξαπλωνεται προς το χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το off topic.....αλλα στην αρχη του θεματος γραφεις πως "μακαρι να ηταν clad"η αλγη σου.....εχω εδω και κανα μηνα μπολικη απο δαυτη...ξερεις γινεται σαν κλωστες και παει απο φυτο σε φυτο και τις μαζευω σαν μακαροναδα....λιπασματα δεν ριχνω ποτε...μονο excel,εχω σταθερα 1 φυσαλλιδα ανα λεπτο και σχεδον 1 watt/litre (2*24watt σε 54 λιτρα,6400κ+4000κelvin), ευκολα-μετρια φυτα (ludwigia,rotala rotundifolia,polysperma,bacopa caroliniana)...μεσοβδομαδα προσεθεσα ενα κυκλοφορητακι για να εχω ροη χαμηλα στο ενυδρειο και κανω 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη 10 λιτρα νερο....καλα το παω μπας και την μειωσω η εχεις καποια αλλη συμβουλη?? Υ.Γ τα χερια σου κανουν θαυματα...λατρευω τα aquascapes σου...

Η clado ειναι τουφες, σαν μοςς.

Βγαινει σε ενυδρεια οπου δεν εχουν αρκετη ποσοτητα co2 στο νερο.

Για να την καψεις , χρησιμοποιεις excel τοπικά ή 2-3 δοση στο νερο.

Εχεις 1 watt/lt χωρις να ρίχνεις λιπάσματα?

Τι ανάπτυξη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νικολα, εχω καποιους οτοκυκλους και μαλεζιαν τρουμπετ σαλιγκαρια αλλα τα ειχα ετσι και αλλιως και με την αλγη πριν καθαριση το ενυδρειο. Κοιτα ο φωτισμος ειναι ενα θεμα και ισως να παιζει ρολο και με το επιφανειακο φιλμ αυτη την χρονικη στιγμη, αν και εκτος τις πληροφοριες του αρθου που ειχα γραψει περι βιοφιλμ, εχω παρατηρηση πως στην αλλαγη εποχης παρατηρητε συχνα το φαινομενο. Το φλουριτε απο την αλλη ισως να συνεχιζει να ενοχλει με το θεμα τις αλγης μια που ο ρεντ αν και ειναι πολυ ομορφος και δενει πολυ με τα ξυλα αναδεικνυωντας το πρανσινο, ειναι πολυ πλουσιος σε σιδηρο. Δεν ξερω αν προσθετεις και επιπλεον σιδηρο.

Ο φλουριτης ειναι παλιος, 2-3 χρονων και ειναι 2 -3 τσουβαλάκια μόνο, το υπόλοιπο ειναι χαλίκι.

Ναι προσθετω σιδηρο , ( ιχνοστοιχεια με σιδηρο ) μερα παρα μέρα .. :)

Το easy life με τοσες αλλαγες ειναι ιστορια. Το εχω κανει χρηση και εγω αλλα σε νορμαλ φαση. Μπορει να προσθεσες καποια επιπλεων οφελιμα βακτηρια αλλα εαν δεν εβρισκαν να φανε δεν θα αλλαζε τιποτα. Μια υποθεση που πισρευω μπορει να παιζει ειναι το καλοκαιρι και το οξυγονο διαθεσιμο σε συνδιασμο με τα βακτηρια. Αν και ο μεταβολισμος τους λογω θερμοκρασιας ειναι υψιλος απο την αλλη λογο ελειψης υψιλων ποσοστων διαθεσιμου οξυγωνου να συγκεντρωνονται πολλα οργανικα και ανοργανα στοιχεια ,φρεναροντας δηλαδη, στοιχεια τα οποια δεν εχουν διασπαστει η οξυδωθει και με την μεταβολη της θερμοκρασιας δηλαδη περισσοτερο οξυγωνο, να υπαρξει το μπουμ θρεπτικων το οποιο με τις αλλαγες νερου αλλα και απο την στιγμη που καταναλωθουν αυτα τα θρεπτικα ο βακτηριακος πλυθησμος να επανελθει σιγα σιγα παλι σε μια ισοροποια.

Εγω παρατηρω αναλογες ανομαλιες οταν εχω καιρο να κανω χρηση την μπουκαλα. Δηλαδη ξερω πως οταν θα ξαναβαλω μπροστα την μπουκαλα υπαρχει ενα σκαμπανεβασμα πριν επανελθει η πληρης ισοροποια.

Ξερω, στα κανα τσουρεκια :-) αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο να στο περιγραψω......

Το παρατηρεις κάθε καλοκαιρι ?

Εγω εχω θέμα με το καλοκαιρι..

Αφου βαζω το ανεμιστηρα , ναι με κουναει την επιφάνεια , αλλα εχει μεταβολές στην θερμοκρασια απο 26,5-28.

Εχει μεγάλη αναταραξη ναι μεν περισσοτερο οξυγονο, αλλα εχει σκαμπανεβάσματα στο co2.

Μιας και το καλοκαίρι με πιο ζεστό νερο θέλεις και περισσότερο co2 αφου αυξανεται ο μεταβολισμός των φυτων.

τωρα που το λές για το οξυγονο, οταν ειχα δοκιμάσει να μην εχω ανατάραξη μεγάλη , και περισοτερο co2 ειχα και γρηγοροτερη αναπτυξη της gda.

Μπορει να παιζει και κάποιο ρολο με το ο2 ή με την θερμοκρασια ..

Ισως η θερμοκρασια , γιατι εχει καμια εβδομάδα που εχει μειωθει λιγάκι.

Το καλό ειναι οτι δεν την βλέπω επάνω σε φυτα. :)

2014-08-21115400_zpsab4041fa.jpg

Σημερινη κατασταση του ενυδρειου μου.

Πληροφοριακα το γρασιδακι δεν θυμαμε ονομασια , ειχα μονο μια φουντα απο καπου, γεμισε και αναπτυχθηκε απο μονο του. Παρατηρηστε εκει που ειναι το γρασιδακι μια πορτοκαλι οριογραμμη μεταξυ αυτου και του χαλικιου. Εκει μεσα ειναι η ζαρντινιερα με το Diy υποστρωμα ενω μπροστα εχει μονο το χαλικακι. Χωρις να κανω κατι εγω, η εξαπλωση του εγινε μονο στον συγκεκριμενο χωρο της ζαρντινιερας και δεν εξαπλωνεται προς το χαλικακι.

To γρασιδάκι μου κάνει για Sagittaria subulata.

Τι σκαμπανέβασμα παρατηρεις?

Εγω αν αφησω ενυδρειο χωρις co2 , πετάει κατευθεια clado και μαυρη . :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα σε μερικά φυτα , τα λεποφυλα κυριως να εχουν επάνω τους σαν καφέ αλγη οταν την τριβεις με το χέρι σου φευγει και μενει λιγο καφε στα δάκτυλα.

Μπορει να ειναι και κατεστραμένη gda. ..

Παράγειλα της Api βακτηρια να δοκιμάσω και απο αυτα, καθως και μια σκόνη οπου περιέχει το ιδιο υλικό (πηλό) με το easy life, απλά βγαινει πολυ πιο οικονομικο. :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Η clado ειναι τουφες, σαν μοςς.

Βγαινει σε ενυδρεια οπου δεν εχουν αρκετη ποσοτητα co2 στο νερο.

Για να την καψεις , χρησιμοποιεις excel τοπικά ή 2-3 δοση στο νερο.

Εχεις 1 watt/lt χωρις να ρίχνεις λιπάσματα?

Τι ανάπτυξη έχεις?

Κλαδευω μια φορα τις 3 βδομαδες περιπου ...οταν οι ludwigia φτανει τα 30-35 εκατοστα.....δηλαδη βγαινει και λιγο εξω απο το νερο μιας και εω μολις 30 εκατοστα υψος...Polysperma κλαδευω καθε 2 βδομαδες στανταρ γιατι γινεται τερας....και rotala περιπου καθε δυο μηνες....co2 εχω μια φυσαλλιδα /sec περιπου με κεραμικο διαχυτη ADA ....πρεπει να βαλω λιπασμα??καποια στιγμη ελεγα να βαλω flourish αλλα φοβηθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω , εσυ δες τα φυτα σου πως σου φαινονται...

σιγουρα καποια ελειψη θα εχουνε..

Εγω τα φυτα που αναφερεις τα κλαδευω ανα εβδομάδα, και μερικα φυτα 2 φορες την εβδομάδα.

Απο μετρησεις εχεις τπτ

po4 ,fe no3?

Link to comment
Share on other sites

Η διαλυτότητα ενός αερίου είναι αντιστρόφως ανάλογη ως προς την θερμοκρασία, δηλαδή όσο αυξάνει η θερμοκρασία τόσο μειώνεται η διαλυτότητα ενός αερίου μέσα στο νερό.


Άλλος ένας παράγοντας ο οποίος εμποδίζει την διαλυτότητα των αερίων στα υγρά είναι τα διάφορα στερεά σωματίδια ( Tds) τα οποία βρίσκονται διαλυμένα μέσα στο νερό, π.χ. τα διάφορα άλατα στο νερό, αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο το νερό βρύσης περιέχει μικρότερη ποσότητα οξυγόνου από ότι το νερό από αντίστροφη όσμωση.

Στο σημείο επαφής ανάμεσα σε ένα αέριο και ένα υγρό δημιουργείται διάχυση, δηλαδή μετακίνηση μορίων ανάμεσα στο αέριο και το νερό, επομένως η επιφάνεια είναι καθοριστικός παράγοντας για την ταχύτητα διάχυσης ενός αερίου σε ένα υγρό εφόσον δεν αλλάξει η περιβαλλοντική πίεση και η θερμοκρασία του υγρού. (βλέπε ανεμιστήρες)

Το οξυγόνο αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την επιβίωση των βιοτικών στοιχείων των οικοσυστημάτων, απο τα βακτηρια, τα φυτα εως τα ψαρια. Η διαλυτότητα και η κατανομή του οξυγόνου σε μια υδάτινη μάζα επηρεάζεται κυρίως από τη θερμοκρασία, τη διαθεσιμότητα φωτός και την αλατότητα του νερού, την ατμοσφαιρική πίεση (υψόμετρο), τους ρυθμούς προσφοράς του από την ατμόσφαιρα, την ένταση και την έκταση της ανάμιξης - κυκλοφορίας του νερού και την αφθονία και συμπεριφορά των υδρόβιων οργανισμών (φωτοσυνθετική απελευθέρωση O2, κατανάλωση O2 μέσω αναπνοής).

Όταν σε μια υδάτινη έκταση η προσφορά θρεπτικών αλάτων και άρα και η οργανική παραγωγή κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα (ολιγοτροφικές, μεσοτροφικές καταστάσεις), η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι συνήθως υψηλή και ρυθμίζεται από τις φυσικές κυρίως διεργασίες (κυκλοφορία νερού, ανάδευση λόγω κυματισμού, θερμοκρασία ατμόσφαιρας κ.ά.). Αντίθετα σε ευτροφικές καταστάσεις η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι συνήθως χαμηλή λόγω αύξησης του οργανικού φορτίου. Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, κατά τους θερινούς μήνες, το οξυγόνο ελαττώνεται στο επιφανειακό τμήμα της υδάτινης μάζας λόγω αυξημένης θερμοκρασίας, ενώ παραμένει σε σταθερά επίπεδα στα ενδιάμεσα και βαθύτερα στρώματα με διαρκή ελάττωση όσο αυξάνεται το βάθος. Στα ενυδρεία η διαφορά είναι μικρή οπως και να εχει σε θερμοκρασία και οξυγόνο λόγο μικρού βάθους.

Η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι ενδεικτική της ποιότητας - καθαρότητας του νερού, της τροφικής κατάστασης της υδάτινης περιοχής και των δυνατοτήτων ανάπτυξης ζωής σε αυτήν. Ο προσδιορισμός της καθαρότητας του νερού, του επιπέδου δηλαδή ευτροφισμού ή του βαθμού ρύπανσης, μπορεί να γίνει με βάση την παρουσία ή όχι οργανισμών (βιοδείκτες) διαφορετικής αντοχής και ευαισθησίας στη συγκέντρωση του οξυγόνου. Διαφορετικά είδη ζωικών οργανισμών έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε οξυγόνο. Η ύπαρξη σε έναν υγρότοπο, π.χ. σε μια λίμνη ή σε ένα ποτάμι, ειδών με υψηλές απαιτήσεις σε οξυγόνο (π.χ. είδη ασπόνδυλων ευαίσθητων στη μείωση της συγκέντρωσης οξυγόνου στο περιβάλλον τους) υποδηλώνει την "καλή" ποιότητα του νερού. Βεβαια η ενδεικτική ποιότητα στα ενυδρεια μας οπου χορηγουμε συνεχεια διοξειδιο οπως καταλαβαινεις δεν ισχύει.

Οι κύριοι παράγοντες που επηρεάζουν τη συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα στο νερό είναι οι λειτουργίες της φωτοσύνθεσης και της αναπνοής. Η ελάττωση της συγκέντρωσης του CO2 στο νερό λόγω φωτοσύνθεσης συνεπάγεται αύξηση του pH, ενώ η παραγωγή CO2 με την αναπνοή οδηγεί σε μείωση του pH. Οι ρυθμοί φωτοσύνθεσης και αναπνοής είναι δυνατό να επηρεάσουν σημαντικά, μέσω σειράς χημικών αντιδράσεων, το pH μιας λίμνης, φαινόμενο που παρατηρείται κυρίως σε λίμνες χαμηλής συνολικής αλκαλικότητας. Η συγκέντρωση του CO2 μεταβάλλεται επίσης με το βάθος των νερών, την εποχή και τη σύσταση των φερτών υλικών μέσω απορροής.

Βλεπουμε λοιπον πως η θερμοκρασια εχει αλληλένδετη σχεση με το οξυγονο και τα διαλυμένα αερια και τα βακτηρια χρειαζονται οξυγονο για την λειτουργία τους. Συχνα πυκνα βλεπουμε κατα καιρους λιμνες γεματες με πεθαμενα ψαρια στον αφρο και συνηθως αυτες οι περιπτωσεις εμφανιζονται τους καλοκαιρινους μηνες οπου η θερμοκρασια ανεβαινει, και ανεβαινει και ο μεταβολισμος ολων των ζωντανων οργανισμων με αποτελεσμα τα ψαρια να δυσφορούν και να πεθαινουν στο τελος λογο ελειψης του οξυγονου.
Απο την αλλη τα διαφορα φυτα μας περα απο το ποσοστο διοξειδιου που χρειαζονται για να λειτουργησουν σωστα ζοριζονται οταν η θερμοκρασια ανεβαινει πανω απο 25 με 26 βαθμους σε γενικο βαθμο πραγμα που οι αλγες λογο του οτι ειναι ποιο απλη οργανισμοι στην δομη, τους ανταγωνιζονται.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω , εσυ δες τα φυτα σου πως σου φαινονται...

σιγουρα καποια ελειψη θα εχουνε..

Εγω τα φυτα που αναφερεις τα κλαδευω ανα εβδομάδα, και μερικα φυτα 2 φορες την εβδομάδα.

Απο μετρησεις εχεις τπτ

po4 ,fe no3?

Δυστηχως δεν ειμαι τοσο ψαγμενος...προσπαθω σιγα σιγα να αγοραζω τα απαραιτητα...ρος το παρων με καιει η αλγη ρε γαμωτο φαινεται ασχημη σα μακαροναδα ...και καθαριζω συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Η διαλυτότητα ενός αερίου είναι αντιστρόφως ανάλογη ως προς την θερμοκρασία, δηλαδή όσο αυξάνει η θερμοκρασία τόσο μειώνεται η διαλυτότητα ενός αερίου μέσα στο νερό.

Άλλος ένας παράγοντας ο οποίος εμποδίζει την διαλυτότητα των αερίων στα υγρά είναι τα διάφορα στερεά σωματίδια ( Tds) τα οποία βρίσκονται διαλυμένα μέσα στο νερό, π.χ. τα διάφορα άλατα στο νερό, αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο το νερό βρύσης περιέχει μικρότερη ποσότητα οξυγόνου από ότι το νερό από αντίστροφη όσμωση.

Στο σημείο επαφής ανάμεσα σε ένα αέριο και ένα υγρό δημιουργείται διάχυση, δηλαδή μετακίνηση μορίων ανάμεσα στο αέριο και το νερό, επομένως η επιφάνεια είναι καθοριστικός παράγοντας για την ταχύτητα διάχυσης ενός αερίου σε ένα υγρό εφόσον δεν αλλάξει η περιβαλλοντική πίεση και η θερμοκρασία του υγρού. (βλέπε ανεμιστήρες)

Το οξυγόνο αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την επιβίωση των βιοτικών στοιχείων των οικοσυστημάτων, απο τα βακτηρια, τα φυτα εως τα ψαρια. Η διαλυτότητα και η κατανομή του οξυγόνου σε μια υδάτινη μάζα επηρεάζεται κυρίως από τη θερμοκρασία, τη διαθεσιμότητα φωτός και την αλατότητα του νερού, την ατμοσφαιρική πίεση (υψόμετρο), τους ρυθμούς προσφοράς του από την ατμόσφαιρα, την ένταση και την έκταση της ανάμιξης - κυκλοφορίας του νερού και την αφθονία και συμπεριφορά των υδρόβιων οργανισμών (φωτοσυνθετική απελευθέρωση O2, κατανάλωση O2 μέσω αναπνοής).

Όταν σε μια υδάτινη έκταση η προσφορά θρεπτικών αλάτων και άρα και η οργανική παραγωγή κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα (ολιγοτροφικές, μεσοτροφικές καταστάσεις), η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι συνήθως υψηλή και ρυθμίζεται από τις φυσικές κυρίως διεργασίες (κυκλοφορία νερού, ανάδευση λόγω κυματισμού, θερμοκρασία ατμόσφαιρας κ.ά.). Αντίθετα σε ευτροφικές καταστάσεις η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι συνήθως χαμηλή λόγω αύξησης του οργανικού φορτίου. Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, κατά τους θερινούς μήνες, το οξυγόνο ελαττώνεται στο επιφανειακό τμήμα της υδάτινης μάζας λόγω αυξημένης θερμοκρασίας, ενώ παραμένει σε σταθερά επίπεδα στα ενδιάμεσα και βαθύτερα στρώματα με διαρκή ελάττωση όσο αυξάνεται το βάθος. Στα ενυδρεία η διαφορά είναι μικρή οπως και να εχει σε θερμοκρασία και οξυγόνο λόγο μικρού βάθους.

Η συγκέντρωση του διαλυμένου οξυγόνου είναι ενδεικτική της ποιότητας - καθαρότητας του νερού, της τροφικής κατάστασης της υδάτινης περιοχής και των δυνατοτήτων ανάπτυξης ζωής σε αυτήν. Ο προσδιορισμός της καθαρότητας του νερού, του επιπέδου δηλαδή ευτροφισμού ή του βαθμού ρύπανσης, μπορεί να γίνει με βάση την παρουσία ή όχι οργανισμών (βιοδείκτες) διαφορετικής αντοχής και ευαισθησίας στη συγκέντρωση του οξυγόνου. Διαφορετικά είδη ζωικών οργανισμών έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε οξυγόνο. Η ύπαρξη σε έναν υγρότοπο, π.χ. σε μια λίμνη ή σε ένα ποτάμι, ειδών με υψηλές απαιτήσεις σε οξυγόνο (π.χ. είδη ασπόνδυλων ευαίσθητων στη μείωση της συγκέντρωσης οξυγόνου στο περιβάλλον τους) υποδηλώνει την "καλή" ποιότητα του νερού. Βεβαια η ενδεικτική ποιότητα στα ενυδρεια μας οπου χορηγουμε συνεχεια διοξειδιο οπως καταλαβαινεις δεν ισχύει.

Οι κύριοι παράγοντες που επηρεάζουν τη συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα στο νερό είναι οι λειτουργίες της φωτοσύνθεσης και της αναπνοής. Η ελάττωση της συγκέντρωσης του CO2 στο νερό λόγω φωτοσύνθεσης συνεπάγεται αύξηση του pH, ενώ η παραγωγή CO2 με την αναπνοή οδηγεί σε μείωση του pH. Οι ρυθμοί φωτοσύνθεσης και αναπνοής είναι δυνατό να επηρεάσουν σημαντικά, μέσω σειράς χημικών αντιδράσεων, το pH μιας λίμνης, φαινόμενο που παρατηρείται κυρίως σε λίμνες χαμηλής συνολικής αλκαλικότητας. Η συγκέντρωση του CO2 μεταβάλλεται επίσης με το βάθος των νερών, την εποχή και τη σύσταση των φερτών υλικών μέσω απορροής.

Βλεπουμε λοιπον πως η θερμοκρασια εχει αλληλένδετη σχεση με το οξυγονο και τα διαλυμένα αερια και τα βακτηρια χρειαζονται οξυγονο για την λειτουργία τους. Συχνα πυκνα βλεπουμε κατα καιρους λιμνες γεματες με πεθαμενα ψαρια στον αφρο και συνηθως αυτες οι περιπτωσεις εμφανιζονται τους καλοκαιρινους μηνες οπου η θερμοκρασια ανεβαινει, και ανεβαινει και ο μεταβολισμος ολων των ζωντανων οργανισμων με αποτελεσμα τα ψαρια να δυσφορούν και να πεθαινουν στο τελος λογο ελειψης του οξυγονου.
Απο την αλλη τα διαφορα φυτα μας περα απο το ποσοστο διοξειδιου που χρειαζονται για να λειτουργησουν σωστα ζοριζονται οταν η θερμοκρασια ανεβαινει πανω απο 25 με 26 βαθμους σε γενικο βαθμο πραγμα που οι αλγες λογο του οτι ειναι ποιο απλη οργανισμοι στην δομη, τους ανταγωνιζονται.

Ναι ρε συ τα γνωριζω αυτα, εγω θα έλεγα για τα φυτα πάνω απο 27....

Οπως ειπα οσο ανεβαινει η θερμοκρασια , τοσο αυξανεται ο μεταβολισμός των φυτων, οπότε εχουν περισσοτερες απαιτησεις σε co2 και σε λιπασμτατα αν υποθεσουμε οτι τους παρεχουμε ενα σταθρο φωτισμό.

Στα ενυδρεια μας δεν πιανουμε τρομερές θερμοκρασιες, εφοσον χρησιμοποιουμαι και ανεμιστηρες.

Αλλα οπως ειπα οι ανεμιστηρες ναι μεν χαμηλωνουν την θερμοκρασια του νερου μας ,αλλα απο την αλλη το σκληραινουν , και διωχνουν το co2 απο το νερο, επομένως με εναν controller ναι με μπορει να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια , αλλα εχουμε και ενα συνεχόμενο σκαμπανεβασμα του co2..

Και ισως και εκει ξεκινανε και οι άλγες...

Τωρα για το νερο που λές, εγω χρησιμοποιω οσμωση κυριως ,και λιγο εως και ελάχιστο δικτυου για να αναιβάσω σκληρότητες.

Για να σου δωσω ενα πχ, στο ενυδρειο ειιμαι με tds 70-80 στη αλλαγη ωστε να μετρησω kh 3 gh 4 -5 , με τα λιπάσματα φτανω στο τέλος τις εβδομάδας περιπου στο 110 tds.

Απο τι εχω δει και εχω παρατηρησει , ο πινακας co2 εμένα δεν με καλυτπει σε κανένα ενυδρειο μου....

Στο συγκεκριμενο με λιγο χαμηλωμα της kh ειναι αναμεσα στο 2- 3 το ηλεκτρονικό ph μετρο μου δειχνει 5.3 και το τεστ της Api πιανει το 6 οπου ειναι και το χαμηλοτερο τους.

Οποτε με βάση τα παραπάνω για πες μου τι co2 συγκεντρωση εχω στο νερο...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ προσεχε τι γράφεις...

http://www.apocalypsejohn.com/2014/09/meksiko-limnh-kaxititlan-gemise-nekra-psaria-eikones.html

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Νικο, τη να προσεξω;;;;

Οσο για το διοξειδιο παιζουν πολλοι παραγοντες περαν τις σκληροτητας του νερου για να εχουμε μια απολυτη εικονα, απλα κουβεντα κανουμε και αναφέρομε πληροφοριακα (βλεπε παραπανω) οτι υπαρχουν μεταβολες που εχω παρατηρηση οτι συμβαινουν με την καθε αλλαγη εποχης και στα ενυδρεια μας και σιγουρα ενας παραγοντας που επιρεαζει πολλους τομεις στο ενυδρειο μας ειναι η θερμοκρασια σε συναρτηση με τα δυαλημενα αερια, και τον μεταβολισμο ολων των οργανισμων απο τα φυτα μεχρι ψαρια και βακτηρια, με αποτελεσμα και οι αλγες να εχουν και αυτες με την σειρα τους προταγωνιστηκο ρολο αυτη την εποχη εστω και περαστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πας σουπερ με τις μετρησεις :-) αλλωστε δεν περιμενες εμενα για να σου το πω! Εισαι σουπερ εξοπλισμενος, σε βλεπω για κανενα τσιλερ του χρονου:-) :-) :-)

Η εξατμηση σαν ψυξη πιστευω εχει διαφορα σε σχεση με την ομοιορφια θερμοκρασιας οπου παρεχει το τσιλερ, και σιγουρα θα προσφερει μικροτερες ανωμαλιες στην ισοροποια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπουμε λοιπον πως η θερμοκρασια εχει αλληλένδετη σχεση με το οξυγονο και τα διαλυμένα αερια και τα βακτηρια χρειαζονται οξυγονο για την λειτουργία τους. Συχνα πυκνα βλεπουμε κατα καιρους λιμνες γεματες με πεθαμενα ψαρια στον αφρο και συνηθως αυτες οι περιπτωσεις εμφανιζονται τους καλοκαιρινους μηνες οπου η θερμοκρασια ανεβαινει, και ανεβαινει και ο μεταβολισμος ολων των ζωντανων οργανισμων με αποτελεσμα τα ψαρια να δυσφορούν και να πεθαινουν στο τελος λογο ελειψης του οξυγονου.

διαβαζα αυτο το βραδυ και το πρωι διαβασα για σωρους απο νεκρα ψάρια σε λιμνη.,.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πας σουπερ με τις μετρησεις :-) αλλωστε δεν περιμενες εμενα για να σου το πω! Εισαι σουπερ εξοπλισμενος, σε βλεπω για κανενα τσιλερ του χρονου:-) :-) :-)

Η εξατμηση σαν ψυξη πιστευω εχει διαφορα σε σχεση με την ομοιορφια θερμοκρασιας οπου παρεχει το τσιλερ, και σιγουρα θα προσφερει μικροτερες ανωμαλιες στην ισοροποια του ενυδρειου.

οχι ρε συ για τσιλερ, δεν παω με τπτ...

Φετος για πρωτη φορα δεν εχασα κανενα φυτο απο θερμοκρασια, ουτε καμια γαριδα... καλα παμε...

Ετσι γινεται χρονια τωρα, το χειμωνα μια χαρα και το καλοκαιρι ολο προβληματα. :)

Θα δοκιμάσω και κατι τελευταιο και μετα πια θα το αφησω στην ηχσυχια του.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ για τσιλερ, δεν παω με τπτ...

Φετος για πρωτη φορα δεν εχασα κανενα φυτο απο θερμοκρασια, ουτε καμια γαριδα... καλα παμε...

Ετσι γινεται χρονια τωρα, το χειμωνα μια χαρα και το καλοκαιρι ολο προβληματα. :)

Θα δοκιμάσω και κατι τελευταιο και μετα πια θα το αφησω στην ηχσυχια του.

Χεχεχε..... ποτε μην λες ποτε :-)

Οχι απλα καλα, σουπερ τα πας, καμια αλγουλα ειναι παντα μεσα στο προγραμμα περαστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα περιαυτολογήσω αλλά νομίζω πως έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία με την άλγη.

Έχω κάνει πολλά πειράματα έχω φτιάξει ενυδρεία μόνο με άλγη έχω δοκιμάσει πολλούς διαφορετικούς παραμέτρους κτλ κτλ.

Με λίγα λόγια έχω φάει την άλγη με το κουτάλι και θα σας πω τη ξέρω.

Σχεδόν τίποτα δεν ξέρω, δεν ξέρω πως εμφανίζεται και πως εξαφανίζετε η άλγη.

Εκεί που πίστευα ότι βρήκα κάποιο αίτιο μετά από λίγο ανατρέπονταν.

Για να μάθουμε και να κάνουμε σωστές μελέτες και πειράματα πάνω στην άλγη χρειαζόμαστε πολλά μηχανήματα ακριβείας ώστε να κάνουμε όλες της μετρήσεις κτλ. κάτι που ένας χομπιστας στην δική μας οικονομική κατάσταση είναι αδύνατων να αποκτήσει αυτά τα πανάκριβα μηχανήματα.

Οπότε μας μένουν μόνο η υποθέσεις που άλλοτε ισχύουν και άλλοτε όχι. Πλέον έπαψα να ασχολούμαι με την αλγη και να προσπαθώ να καταλάβω πως έρχεται και πως φεύγει.

Απλά έχω βγάλει κάποια γενικά συμπεράσματα που είμαι σίγουρος πως τα ξέρετε απλά τα επαναλαμβάνω για όσους δεν τα ξέρουν.

Η άλγη είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι από την φύση και από τα ενυδρεία μας, το να προσπαθήσουμε να την εξαφανίσουμε είναι ένας αγώνας που θα βγούμε χαμένοι, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να την περιορίσουμε.

Τη παρατήρησα έως τώρα

1. όσο περισσότερο CO2 τόσο λιγότερη άλγη και τόσο ευκολότερα την καταπολεμούμε αν εμφανιστεί.

2. λανθασμένα κελβιν ευνοούν την άλγη αλλά δεν είναι πάντοτε ο κανόνας.

3. η εμφάνιση της και η εξαφάνιση της είναι ανεξάρτητη από τον έντονο ή μη έντονο φωτισμό.

4. παρατήρησα ότι δεν ισχύει ο κανόνας ότι πρέπει να έχουμε και φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μην έχουμε πολλές άλγεις, είχα ενυδρεία χωρίς ή με λίγη άλγη τα οποία έτρεχαν αποκλειστικά με φυτά αργής ανάπτυξης.

5 ph, kh, gh δεν παίζουν σημαντικό λόγο.

6 και το σημαντικότερο συμπέρασμα μου είναι ότι όλα τα παραπάνω μπορούν να ανατραπούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...